Race Results for
Intermountain Orthopaedics Idaho State Road Race C
Melba, ID
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/26/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Mayfield   Boise, ID 186563   Team Bobs-Bicycles.com
2 Matt Weyen   Boise, ID 91018   Team Bobs-Bicycles.com
3 George (Tad) Hamilton   Boise, ID 14809   Team Bobs-Bicycles.com
4 Tim ROOT      BoDe
5 Brandon Archibald   Portland, OR 175413   Team Bobs-Bicycles.com
6 Thomas Grant   Boise, ID 13911   BODE
7 Benjamin Memmott   Ammon, ID 148100   Intermountain Orthopaedics Cycling /LRCC
DNP Eric SLACK      BoDe
DNP Justin Rose   Parker, CO 227593   Team Bobs-Bicycles.com
DNP Uhl Albert   Eagle, ID 1289   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
DNP Ted Burgess   Boise, ID 201081   BoDe

Men - JR - 10-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler SPENCE      Sun Summit
1 Davis Hague   Hailey, ID 221735   Sun Summit Jr cycling
2 Matteo JORGENSON      BYRDS
2 Zachary Page   Meridian, ID 241799   BYRDS
3 Kristo Jorgenson   Boise, ID 259997   BYRDS
4 Jackson Long   Boulder, CO 246024   Sun Summit Cycling Team
5 Colby Benz   Ketchum, ID 248232   Sun Summit Cycling Club
6 Chase DEES      BYRDS
7 Lane Bridges   Meridian 249374   Byrds
8 Drew PUNNETT      Sun Summit

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CODY HELBLING      VERTICAL EARTH
1 Colton Hlavinka   Boise, ID 233016   BYRDS
2 Keaton Crook   Coeur D Alene, ID 253591   Vertical Earth
3 Scott STUBBLEFIELD      Vertical Earth
4 Eric Stratton   Bozeman 258753   unattached
5 Jonathan Merritt   Lander, WY 217104   BYRDS
6 Jimmy Hague   Hailey, ID 211231   Sun Summit Jr cycling
7 chase watkins   Meridian, ID 260655   Unattached
8 Paul Davis   Ketchum, ID 227146   Sun Summit Cycling Club
9 Luke Gammon   Boise, ID 210321   Lost River Cycling
DQ Mitch Gammon   Boise, ID 191497   BODE

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Engen   Ketchum, ID 128215   Durance Cycleworks
2 Terry Patterson   Twin Falls, ID 27429   ICO
3 Bill Crum   Eagle, ID 52372   George's
4 Bob MARCINKO      ICE
5 Russell Smith   Meridian, ID 213579   n/a
6 Kris Thoreson   Sun Valley, ID 54760   Sawtooth Velo
7 Paul DeCoursey   Nampa, ID 128020   
8 Rudy Estrada   Boise, ID 72695   ICO
9 Kip Burden   Boise, ID 238302   Intermountain Orthopedics Cycling/LRCC
10 Chris Theis   Star, ID 216923   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
11 Eldon Hocut   Meridian, ID 55643   Intermountain Orthopaedics Cycling
12 James White   Pocatello, ID 156373   ICE/Rocky Mountain Surgery Center
13 Michael Fleming   Boise, ID 76291   I C O
14 Allen Neel   Nampa, ID 204935   ICO
15 Mark Gammon   Boise, ID 194004   George's
16 Gene Timmons   Ketchum, ID 213282   Durance Cycleworks
17 Steve EDGALL      
DNF Emilio Bengoa   Boise, ID 48050   georges cycles BCC

Men - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Swyers   Ketchum, ID 213209   Durance Cycleworks - Lehman Brothers
2 Will Swenson   Boise, ID 200349   Lactic Acid Cycling
3 Tullio CELANO      unattached
4 Lois Lindsay   Boise, ID 46701   Snake River Cyclists
5 Thomas Campion Jr   Ketchum, ID 48206   Durance Cycleworks - Lehman Brothers

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Prokopiw   Osburn, ID 54844   Hammer Racing TVG Ltd
2 Jeffrey Gasser   Boise, ID 12921   George's Cycles/BODE
3 Robert Mitchell   Meridian, ID 103067   ICO
4 Henry Harper   Boise, ID 81720   Intermountain Orthopaedics Cycling /LRCC
5 Robert Hoene   Boise, ID 45460   Georges/Bode
6 Russell Thorstrom   Boise, ID 187144   ICO
7 Rick Greenawald   Twin Falls, ID 225268   ICO
8 Kenneth Jones   Boise, ID 18202   Intermountain Orthopaaedics Cycling
9 Mike Cooley   Boise, ID 7689   georges cycle
10 Todd Jankiewicz   Boise, ID 444   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
11 Milt Gillespie   Boise, ID 246228   Lactic Acid Cycling
DNP James Crouch   Eagle, ID 8234   Intermountain Orthopaedics Cycling /LRCC

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt FETHKE      unattached
2 Reid Pletcher   Hailey, ID 226039   sun summit
3 Anthony Fisher   Boise, ID 240208   George's
4 Maxwell Durtschi   Sun Valley, ID 193490   Sun Summit Cycling Club
5 Timothy Doelman   Glencoe, IL 40409   NA
6 Engin Yesilyemis-Digrazia   Sunvalley, ID 204264   BODE
7 Gene Harding   Meridian , ID 209598   George's
8 Simon ALEKSANDER      BODE
9 Jeff Hale   Camas, WA 213502   George's
10 Michael McDonald   Boise, ID 205325   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
11 rob DEEBLE      digestive Health/Aero Cyclos
12 John MILLER      Lost River
13 Cory Marsh   Garden City, ID 224406   Intermountain Orthopaedics
DNP Scott Krankkala   Hailey, ID 216914   Sun Summit Cycling Club
DNP Taylor JACOBSON      Bode
DNP Benjamin Stratton   Delta, CO 604   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
DNP Carl Arriola   Boise, ID 212776   Georges
DNP John Stone   Star, ID 34274   Georges
DNP Brad Rogers   Nampa, ID 215630   Bode
DNF Ian Tuttle   Mill Valley, CA 216565   Fitzgerald's Bicycles

Men - Cat 3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Gatesh   Eagle, ID 202554   Intermountain Orthopedic
2 Rex Sallabanks   Eagle, ID 256771   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
3 Brian Naeve   Boise, ID 225290   Pedros Boise
4 Gregory Boss   Meridian, ID 135630   unattached
5 Herberth Corrales   Hailey, ID 73808   Sun Summit South
6 Michael van Lierop   Boise, ID 188148   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
7 Michael Elmer   Boise, ID 225287   LACBOC
8 Dwayne SPEEGLE      unattached
10 Don LARSON      
11 Richard Brown   Eagle, ID 142236   Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
12 Mark Brendan LYONS      Intermountain Orthopaedics Cycling/LRCC
13 Frank Johnson   Boise, ID 218047   Intermountain Orthopedics
DNP Frederic Boloix (Cat5)   Sun Valley, ID 230228   Sawtooth Velo

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabe Varela   Coeur D' Alene, ID 249909   Vertical Earth
2 Chris Berry   Boise, ID 261537   FCA Endurance
3 Robb FLOTH      unattached
4 Kai Applequist   Boise, ID 243374   Biking Boys of Boise
5 Taylor Benz   Ketchum Id 221736   Sun Summit Cycling Club
6 Noah HOFFMAN      SVSEF
7 Ted WAGNER      unattached
8 Derek Brown   Boise, ID 259999   Team Dobbiaco
9 David Hachey   Pocatello, ID 242433   ICE/ROCKY MOUNTAIN SURGERY CENTER
10 Eric Dunn (1 - Cat5)   Boise, ID 267588   unattached
11 Brent JOHNSON      unattached
12 Tom Elder   Boise, ID 231717   Digestive Health Clinic / AERO Cyclos
13 Jody White   Boise, ID 227558   Broken Spoke Cycling
14 nicholas TIGLI      FCA
15 Don LARSON      
16 Bret Amideo   Boise, ID 144922   George's Cycling
17 Anthony BUNT      FCA Endurance
18 Joseph Brand   Boise, ID 193045   
19 John VARNELL      
20 Bill FRITTS      unattached
21 chase MECHAM      unattached
DNP Adam HAYNES      Lost River cycling
DNP Nicholas Gunter   Boise, ID 256631   georges cycles
DNP Joel HOMAN      unattached
DNP Alex PHIPPS      Broken Spoke Cycling
DNP Matt MCKINLAY      Aero Cyclos / Digestive Health
DNF Colton Osterhout (Cat4)   Ammon, ID 246125   Sun Summit Cycling Club

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Alexander   Boise, ID 251513   BYRDS
1 Sara Youmanws   Ketchum, ID 268528   
2 nicole JORGENSON      Byrds
DNF Kristo Jorgenson   Boise, ID 259997   BYRDS

Women - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mikayla Lyman   Boise, ID 241580   BYRDS
1 Kimberley Turner   Wheat Ridge, CO 260140   BYRDS
2 Savannah Rice   Eagle, ID 247981   BYRDS

Women - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen THOMAS      
DNF Ellie Rodgers   Boise, ID 188993   Intermountain Orthopaedics/LRC

Women - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Cuccia   Boise, ID 176499   Intermountain Orthopaedics Cycling /LRCC
2 Marilyn CELANO      unattached
DNF Lois Lindsay   Boise, ID 46701   Snake River Cyclists

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Albert   Eagle, ID 69008   America's Dairyland
2 Sarah Barber   Boise, ID 139667   TeamBobs-Bicycles.com
3 Jenn Halladay   Kuna, ID 192738   Team Tamarack Resort
4 Sarah Brown   Boise, ID 229835   Tamarack
5 Jennifer Gaertner (1 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 22279   Vertical Earth
DNP Jeanne McFall Rumps   Boise, ID 71177   Team Bobs-Bicycles.com

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney TRACY      ICE
2 Mary ODOM      unattached
3 Sadie Babits   Boise, ID 223125   Team Tamarack Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaOSMOShimanoCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee