Race Results for
Bikesport Presents The Warda Race
Warda, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/16/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Rader   Dallas, TX1:36:41.00 201905  529 RBM/Matrix
2 Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CA1:37:7.00 218355  528 NRC/PedalMasher
3 Bo Trimble   1:44:42.00  527 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
4 Ian Fleming   1:50:22.00  526 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dukes   San Antonio, TX1:36:42.00 231061  544 Bicycle Shack
2 Raul Flores Jr   1:39:18.00  545 Solaris/Bicycle Heaven
3 Corey Wake   1:44:10.00  542 NRC/Pedalmasher
4 Aaron Buster   1:49:28.00  547 Fitness & Adventure Sports
5 Luke Jordan   Boerne, TX1:49:30.00 220269  543 Bicycle Shack
6 Zachary Domingue   Hunt, TX1:57:33.00 206475  541 Hill Country Bicycle Works/OLH
7 Alan Czepinski   2:27:43.00  548 
DNF Karl Brooks   DNF  546 PAAC
DNF cameron pavluk   DNF  549 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz   Laredo, TX1:29:33.00 255731  332 Gold's Gym Laredo
2 Eric Comeau   Seattle, WA1:32:37.00 246279  335 Acme Bicycle Company
3 Zak Moore   1:32:50.00  339 360 Cycleworks
4 Jeremy Morse   1:32:51.00  325 B&B Bikes
5 Luke Bonecutter   1:32:53.00  340 HCBW
6 Michael Wilder   Albuquerque, NM1:33:14.00 260481  330 PACC
7 Federico Castro   Austin, TX1:35:22.00 225134  327 NRC/Pedalmasher
8 Matthew Kocian   Fort Worth, TX1:35:40.00 237050  337 Big Pig Racing
9 Geoff Mann   1:36:49.00  324 Houston Bicycle Co.
10 John Lucas   Houston, TX1:38:6.00 243136  326 NRC/Pedalmasher
11 Joe Walker   1:38:7.00  341 NRC/Pedalmasher
12 Teddy Childers   1:40:14.00  338 Wolfpack/Bay Area Cycling
13 Justin Rice   1:43:46.00  334 NRC/Pedalmasher
14 Jeremy Ryder   1:44:10.00  336 Bike Barn
15 Kelcey Wormsbaker   Lubbock, TX1:45:31.00 255666  321 NRC/Pedalmasher
16 Andrew Neilson   1:46:19.00  331 Sugar Cycles
17 Knight Campbell   1:46:21.00  323 
18 Fred Walser   2:0.00  322 Arrowhead Elec.
DNS Michael Knight   DNS  329 
DNS Craig Smith   DNS  328 
DNF Allen Forbis   Kemah, TXDNF 233611  333 Team Tilson Homes

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Fraske   Houston, TX1:29:22.00 236760  363 Bikelane Race Team
2 Justin Cremer   Houston, TX1:30:15.00 85848  352 Bikesport
3 Paul Moralez   1:30:16.00  374 Team Ortho/Sage Cycles
4 Jack Ishihara   1:34:22.00  359 Action Bikes
5 Jon Cotton   1:35:5.00  365 Tortoise Racing
6 Manny Gallegos   Austin, TX1:35:27.00 256128  373 Team Ortho/Sage
7 Paul Fafard   Austin, TX1:35:51.00 258845  357 PrincetonOne.com
8 Dan Pawlik   Austin, TX1:36:9.00 166733  358 NRC/Pedalmashers
9 Ramon Guel   Houston, TX1:37:19.00 229089  353 SharkByte Studios
10 Jerod Walker   1:37:27.00  371 
11 Jason Danvir   Houston, TX1:37:50.00 244683  360 GCCA
12 Jimmy Montreuil   1:39:8.00  349 
13 James Webb   Kyle, TX1:39:29.00 199834  362 NRC/Pedal Masher
14 Kenneth Ulrich   1:41:14.00  361 
15 John Diaz   1:42:38.00  351 NRC/Pedalmasher
16 Alessandro DeSouza   Houston, TX1:44:21.00 179468  347 
17 A Saulo Velazquez   Corpus Christi, TX1:44:41.00 181013  372 extremesportsmissions.com
18 Shae Wilkins   1:45:2.00  350 Arrowhead Elec.
19 Stuart Frey   1:45:40.00  368 Dallas Bike Works
20 Christopher Chepil   Austin, TX1:46:58.00 202641  376 Ozone
21 John Garrett   1:47:40.00  375 
22 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX1:49:16.00 232048  355 Ozone
23 Eric Novaez   Austin Tx1:49:29.00 195939  366 Team Ortho/Sage Cycles
24 Joe Love   Austin, TX1:51:29.00 210440  354 Gold's Gym
25 Robert Herrera   1:54:57.00  367 New Construction
26 Aaron Catoe   1:57:32.00  370 
27 Robert Steffen   San Antonio, TX1:58:11.00 33947  346 NRC/Pedalmasher
28 Anthony Myers   2:43.00  369 
DNS Chris Campana   DNS  364 Team Orthopedic
DNF John MacCurdy   Houston, TXDNF 202644  348 Team Cody&Lewis
DNF Travis Justilian   Austin, TXDNF 220479  356 360 Cycleworks

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sacket   Troy, TX1:31:40.00 243590  382 Bicycles Outback
2 Shaun Bain   The Woodlands, TX1:31:41.00 255789  403 Team Bike Lane
3 Rudy Reyes   1:35:27.00  398 Bay Area Schwinn/Wolfpack
4 Stephen Borski   1:35:39.00  393 Velossimo Racing
5 Leonard Gremillion   Houston, TX1:35:40.00 256932  402 Bike Barn/Gary Fisher
6 Tony Phongsy   Houston, TX1:36:32.00 219736  388 Bikesport
7 Allen Zolondek   Round Rock, TX1:36:53.00 104907  385 
8 shawn Baldwin   San Antonio, TX1:40:23.00 252048  387 Bicycle Shack
9 John Wylie   1:41:43.00  381 Team OA/Mad Duck
10 Kevin Dierschke   San Angelo, TX1:42:47.00 258791  389 Countrywide
11 Chris Jenkins   Houston, TX1:43:19.00 109720  405 Bikesport
12 Christopher Rosado   Houston, TX1:44:1.00 121310  396 Wolfpack/Bay Area Cycle
13 Ken Williford   1:44:31.00  395 RN/Camino Real
14 Keith de Leeuw   1:44:58.00  397 
15 Glen Love   Allen, TX1:48:45.00 243668  386 
16 Joe Dominey   1:50:2.00  406 Laredo Cycling Club
17 Don Losole   San Antonio, TX1:50:13.00 185708  384 BSK Law/Bikeworld
18 Erik Streight   Houston, TX1:51:7.00 178201  407 West End
19 Jimmy Boyle   1:52:3.00  399 Sun & Ski Sports
20 Michael Brown   San Antonio, TX1:55:15.00 255968  401 Cycle Logic
21 Kenneth Ramirez   Seattle, WA1:56:37.00 255649  400 Cycle Logic
22 Herman Palacios Jr   2:10:15.00  391 
23 Lenny Smith   Dayton, TX2:11:7.00 255132  390 Bike Lane
24 Carter Goss   2:14:9.00  404 Ozone Bikes
DNF D Wood   Austin, TXDNF 229379  392 Team Unsponsored
DNF Patrick Sexton   DNF  383 
DNF Alex Weisbach   DNF  394 Bike Barn/Gary Fisher

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Woolfolk   1:32:52.00  451 Mad Duck
2 Bob Pinard   1:34:11.00  450 
3 Michael Yates   Ft Worth, TX1:34:23.00 195154  433 Totally Spoked
4 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX1:35:42.00 202642  446 Totally Spoked
5 Scott Bristow   Sugar Land, TX1:36:1.00 78458  458 IC3 Christian Cycling
6 Ramon Avina   1:36:23.00  453 Orthogenesis Body Factory
7 Jason Grimes   Hurst, TX1:38:15.00 209149  437 Mad Duck
8 Joe Graff   Austin, TX1:39:46.00 13835  440 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
9 Mark Fraske   Austin, TX1:41:12.00 194267  439 Bike Lane
10 Derek Russey   Dripping Springs, TX1:41:52.00 148416  463 Livestrong
11 Jeff Hoskins   1:42:3.00  438 NRC/Pedalmashers
12 Scott Long   1:42:4.00  452 Team Money Train
13 Graham Elliott   Spring, TX1:42:9.00 72291  434 Woodlands Cycling
14 Brian Olson   Round Rock, TX1:44:7.00 194261  443 REI Austin Cycling Team
15 Greg Allen   Abilene, TX1:45:5.00 237532  431 Countrywide
16 Jeff Albrecht   1:45:30.00  432 Arrowhead Elec.
17 Roy Kemp   Grand Junction, CO1:46:15.00 114306  456 
18 Rusty Hough   Buda, TX1:46:41.00 124983  445 Golds
19 Grey Havner   Ft Worth, TX1:47:39.00 192392  449 Broken Films
20 David Bomar   1:50:49.00  462 
21 William Moritz   Houston, TX1:51:30.00 161036  435 Soutern Elite / Sun & Ski Sport
22 Wes McNabb   1:51:49.00  457 
23 Mike Norman   1:54:0.00  447 
24 Frederick Willemsen   Round Rock, TX1:57:4.00 243606  448 
25 Clarence Lamb   Houston, TX1:58:48.01 238070  442 Triontherun
26 Theodore Jump   Edwardsville, PA2:5:16.00 187225  441 Hammerhead Bikes
27 Bill Zeitz   2:19:59.00  460 Hammerhead
28 Shaun McGregor   Bedford, TX2:20:19.00 233029  436 Team Mad Duck/Yeti Cycles
29 Hood Mauermann   2:21:26.00  455 Lone Star Bicycles
30 Mike Lewis   1:43:14.00  459 Hammerhead Bikes
DNS Dent Laney   Houston, TXDNS 202524  444 Bike Barn
DNF Carl Varriale   DNF  464 Mad Duck
DNF Scott Schneider   Minden, LADNF 234137  461 NRC/Pedalmashers
DNF Ben Salinas   DNF  454 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay Whitney   New Braunfels, TX1:37:14.00 40995  474 Camino Real
2 David Wittoesch   1:38:43.00  483 
3 Don Losawyer   1:38:53.00  484 
4 Kevin Mitchell   Houston, TX1:39:33.00 202081  491 Westend
5 Michael VanRandwyk   Manor, TX1:41:12.00 191261  473 
6 Mark Gerow   1:41:35.00  472 
7 Joe Guerra   San Antonio, TX1:41:47.00 196162  485 Team Bike MoJo
8 Tom Nelson   1:44:11.00  482 Team WBC
9 Ben Fridge   1:44:58.00  489 SWCC
10 Erich Anderson   1:45:6.00  479 Dallas Bike Works
11 Jose Gonzalez   Laredo, TX1:47:23.00 157012  490 Laredo Cycling Club
12 Steve Innes   Mckinney, TX1:48:8.00 237765  475 Team DORBA/Owl Farm
13 James Janoch   Pearland, TX1:50:6.00 171472  481 Team Tilson Homes
14 Thomas Wolter   1:51:23.00  471 
15 Thomas Burns   Houston, TX1:52:45.00 237102  488 
16 Guy Anthony Guzman   San Antonio, TX1:53:14.00 206608  478 NRC/Pedalmasher
17 James Cammack Jr.   1:57:38.00  486 Cody & Lewis Group
18 Rick Kieffer   Austin, TX1:57:39.00 268863  487 Team Ciao!/AAR
19 Bob Beran   Austin, TX2:15:3.00 197491  476 
DNF Ken Hilger   Magnolia, TXDNF 40994  480 Team Bike Lane
DNF Ralph Voss   Canyon Lake, TXDNF 186996  477 NRC/Pedalmasher

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Elliott   Spicewood, TX1:40:7.00 186534  511 
2 Jeffrey Sechelski   Houston, TX1:45:34.00 192611  514 Bikesport
3 Thomas Boldizar   Simpsonville, SC1:46:39.00 54252  503 PACC
4 Alan Markert   1:47:29.00  505 Bicycle Shack
5 David Cain   1:48:32.00  508 
6 James Trimble   1:49:13.00  512 Bicycle Heaven
7 Geoffrey Rogers   Frisco, TX1:51:43.00 140629  502 PACC/Plano Cycling
8 Russell Hanna   Columbus, TX1:52:36.00 143431  504 NRC/Pedalmasher
9 Frank Hearn   The Woodlands, TX1:54:52.00 183237  509 Team BikeLane
10 Marshal Bird   1:56:31.00  510 
11 Ronnie Supka   Houston, TX2:3:35.00 127850  506 BikeSport
12 Gary Mason   Grapevine, TX2:5:25.00 116382  507 Broken Films Racing
13 Mark Baum   2:7:12.00  501 
DNF Roger Burger   DNf  513 ACME Bike

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Koen   Cypress, TX1:27:48.00 157452  303 Team Bike Lane
2 James Thornton   Denton, TX1:33:16.00 140448  308 Soulcraft Bikes
3 John Wilson   Katy, TX1:38:41.00 160949  309 Acme Bicycles
4 Brian Brennfoerder   1:42:34.00  304 Big Pig Racing
5 David Snider   Wichita, KS1:44:17.00 244288  310 NRC/Pedalmasher
6 Mark Clarke   Liberty Hill, TX1:44:57.00 174882  307 360 Cycleworks
7 Katie Butler   Cedar Park, TX1:58:19.00 252466  311 Mello Velo
8 Jeff Weaver   2:4:3.00  302 PACC
9 Andrew Bui   2:5:38.00  312 Mighty Schmucks
10 Santo Randazzo   2:6:52.00  301 Cyclismo SA
11 Christen Kettler   2:9:25.00  306 REI Austin Cycling Team
DNF Mike Pawlik   DNF  313 NRC/Pedalmasher
DNF Todd Brennfoerder   DNF  305 Big Pig

Men - PR/SM - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brig Brandt   Bend, OR1:44:46.00 41809  27 Brandt Elite Mtb.com
2 Scott Henry   Austin, TX1:46:47.00 254  23 Trek/VW
3 Will Black   Austin, TX1:47:28.00 58540  24 Colonels Bicycles
4 Billy Kurtz   Georgetown, TX1:48:29.00 20024  Team Ortho/Sage Cycles
5 Matt Googe   Knoxville, TN1:50:10.00 223967  20 Bicycles Outback
6 Brian Kuehl   Pflugerville, TX1:50:18.00 155738  21 Austin Flyers/Bicycle Sportshop
7 Raymond Hall   Tulsa, OK1:50:46.00 149104  Trek/VW Regional Team
8 Jesse Moran   Mansfield, TX1:52:35.00 195071  29 PACC
9 Alex Vasquez   Pearland, TX1:53:44.00 149224  30 Team Tilson Homes
10 Dax Kastrin   Albuquerque, NM1:55:3.00 195035  25 Scott/Dallas Bike Works
11 Wes Hayslip   Austin, TX2:1:33.00 145971  22 Team Hammerhead
12 Lucas Brusseau   Denton, TX2:1:52.00 5255  28 
13 Adam Salladin   Kerrville, TX2:2:50.00 31116  26 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
DNS Nathan Winkelmann   Huntsville, TXDNS 188575  Woodlands Cycling Club
DNS Craig Kunz   Austin, TXDNS 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
DNF Matt Gordon   Austin, TXDNF 13715  Team Ortho/Sage Cycles

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Potter   Tomball, TX1:57:52.00 201876  44 Woodlands Cycling Club
2 Dani Rudd   San Antonio, TX1:59:40.00 237457  37 Country Wide/Velocity Bikes
4 Kevin Fish   Austin, TX2:5:10.00 189245  41 coachahmadi.com
5 Logan Luker   Lebanon, TN2:17:18.00 226312  39 Southern Elite
6 Harrison Broadhurst   Seguin, TX2:21:55.00 206990  38 NRC / PEDALMASHER
7 Evan Johnson   Houston, TX2:26:40.00 251857  42 Southern Elite/Sun & Ski
DNF carmi Schulman   Seattle, WADNF 200292  43 Southern Elite/Sun & Ski

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Parham   Durango1:51:12.00 211265  54 NRC/Pedalmasher
2 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO1:51:29.00 142652  49 NRC/Pedalmasher
3 Eric Breckinridge   Austin, TX1:53:7.00 226693  52 NRC/Pedalmasher
4 Hector Moya   Austin, TX1:53:8.00 189131  46 Team Ortho/Sage
5 Sem Gallegos   El Paso, TX1:56:8.00 233198  51 Team Ortho/Sage Cycles
6 Bennett Brown   Houston, TX1:56:49.00 187726  48 Mad Duck
7 John Rosie   Portland, OR2:1:41.00 213673  53 Sugar Cycles/Specialized
8 Marcus Torres   Cedar Park, TX2:1:56.00 158825  50 Team Orthopedic

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noel Reuter   Cedar Park, TX1:52:2.00 187774  63 Austin Flyers/BSS
2 Mason Quintana   Austin, TX1:53:50.00 187231  72 Team Orthopedic Store/Sage Cycles
3 Jeff Turner   Richardson, TX1:53:51.00 177873  84 Mirage
4 Nicholas Garza   Flower Mound, TX1:53:52.00 218994  76 Mad Duck
5 Tom Brandish   Mckinney, TX1:54:35.00 233679  66 Dallas Bike Works/ Hooters
6 Sergio Angulo   Austin, TX1:56:14.00 184663  73 Hammerhead Bikes
7 Dave Esper   Cedar Park, TX1:57:2.00 153692  75 Team Hammerhead/Oakley
8 Alex Arumi   Austin, TX1:57:25.00 1984  69 Southern Elite/Sun & Ski
9 Nick Gonzales   Houston, TX1:57:26.00 164295  62 Bikesport
10 Toby Smith   Denton, TX1:59:32.00 185914  68 Wheels in Motion/Giant
11 Shaun Bonavita   Dallas, TX1:59:44.00 4168  87 Wheels in Motion/Giant
12 Kenneth Primer   Flower Mound, TX2:1:3.01 212529  86 Team Mad Duck
13 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX2:1:51.00 254112  74 Tortoise Racing
14 Robert Sisk   Houston, TX2:2:6.00 165285  80 Bikesport
15 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO2:2:53.00 19209  64 360 CycleWorks
16 Matthew Morgan   Houston, TX2:3:1.00 177903  67 Team Tilson Homes
17 Charles Covill   Austin, TX2:3:33.00 165262  82 CLIFBAR/Hammerhead
18 Kelly Kerby   Austin, TX2:3:59.00 139799  71 Team Ortho/Sage Cycles
19 Mike Pawlik   2:4:7.00  90 NRC/Pedalmasher
20 Demian Whitworth   Denton, TX2:5:2.00 210938  78 Mad Duck
21 John Sanborn   2:10:11.00  81 Dallas Bike Works
22 Ryan Spates   Austin, TX2:11:38.00 104511  77 Austin Flyers/BSS
23 William Mabus   Dallas, TX2:13:10.00 42117  65 
24 David Randolph   Sugar Land, TX2:14:19.00 178652  91 GCCA
25 James Ellis   Kyle, TX2:14:35.00 176061  88 NRC / Pedalmasher
26 Cody Baron   Austin, TX2:15:18.00 109443  83 Team Ortho/Sage Cycles
27 John Pearson   2:18:23.00  89 360
DNF Clay Hobson   Richardson, TXDNF 199977  79 Bike Lane of Houston
DNF John Rigdon   Houston, TXDNF 166741  61 Bikesport
DNF Christopher Burke   Houston, TXDNF 113071  85 Team Smack/Big Pig

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Boyd   No City, MN1:28:9.00 157901  112 Team Bike Lane
2 James Parker   Kingwood, TX1:28:20.00 27261  126 Southern Elite
3 Dan Smith   Dripping Springs, TX1:28:21.00 209152  117 Spencycles.com
4 Joseph Gold   Dallas, TX1:28:38.00 68231  127 Southern Elite/Sun & Ski
5 Brian Zettner   San Antonio, TX1:28:58.00 186298  141 Team Ortho/Sage Cycles
6 Morris Denton   Austin, TX1:29:1.00 178459  115 
7 Jack Gutweiler   Katy, TX1:29:2.00 167973  136 Bikesport
8 Geoff Jones   Fairfax, CA1:29:28.00 85230  137 Little Man Sporting Club
9 Boyd Wallace   Garland, TX1:29:31.00 163030  128 Dallas Bike Works
10 Kevin Shea   Prosper, TX1:29:32.00 246642  129 Dallas Bike Works
11 Mark Landeck   Seabook, TX1:30:44.00 188556  134 Team Tilson Homes
12 John Rader   Dallas, TX1:31:2.00 28997  135 RBM/Matrix
13 Brian Rodgers   Cedar Park, TX1:31:16.00 30288  143 360 Cycle Works
14 David Mackey   Magnolia, TX1:31:43.00 205028  123 Bike Lane
15 Forist David Jr.   Converse, TX1:32:31.00 219282  138 USAF
16 David Svahn   Friendswood, TX1:32:53.00 200298  110 Bay Area Bicycle Shop
17 Bob Cowley   Austin, TX1:33:18.00 204749  131 Team Ortho/Sage Cycles
18 Kal Quaife   1:33:20.00  116 Dallas Bike Works
19 Walter Megura   Plano, TX1:34:29.00 111657  113 PACC
20 Rich Walsh   Garland, TX1:34:42.00 233319  118 Dallas Bike Works
21 Mike Healey   Round Rock, TX1:35:0.00 225669  145 Orthopedic Store
22 Brian Freeze   Houston, TX1:37:8.00 12361  133 Team Tilson Homes
23 Michael Bohn   Celina, TX1:37:23.00 212895  119 PACC
24 Luis Gonzalez   Houston, TX1:38:38.00 172879  114 Bikesport
25 Dac Calderhead   Houston, TX1:41:4.00 142035  120 Bikesport
26 Arlon Walker   San Antonio, TX1:41:39.00 122156  139 Bicycle Shack
27 Dennis Kruse   Boerne, TX1:41:58.00 19914  121 Team Ortho/Sage Cycles
28 Chris Shearer   San Antonio, TX1:43:45.00 42936  124 Poor Boy Racing
29 Willie Rivera   San Antonio, TX1:47:30.00 174442  142 Ortho/Sage Cycle
30 John R. Jr. McCauley   2:9:0.00  144 Bicycles Inc
31 Chris Carlson   2:10:21.00  146 Team Me
DNS Craig Fitzgerald   Spring, TXDNS 11748  132 Team Bike Lane
DNS Barton Beddingfield   Austin, TXDNS 93976  122 Bikesport
DNF John Larson   Mckinney, TXDNF 194312  125 Wheels In Motion/Giant
DNF Vaughn Cavanaugh   Houston, TXDNF 194241  130 TREK/VW

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Martin   Mcallen, TX1:28:20.00 22655  151 TEAM MCALLEN
2 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM1:28:21.00 8894  159 Team Ortho/Sage Cycles
3 Larry Spurgeon   Lakeway, TX1:31:43.00 234977  162 360 Cycle Works/AAR
4 Kevin Highfield   Spring, TX1:32:14.00 218694  161 NWCC
5 Randy Wolf   Grapevine, TX1:33:56.00 192283  158 Mad Duck
6 Rick Morris   Provo, UT1:37:10.00 177354  160 Team Ortho/Sage Cycles
7 Andy Kathan   Tyler, TX1:38:7.00 18590  153 Mad Duck
8 Spencer Jewell   Waco, TX1:38:41.00 110566  164 Team WBC
9 Alan Johnson   Dallas, TX1:39:49.00 157600  152 Matrix/RBM
10 Michael Floores   Houston, TX1:40:21.00 11872  155 NWCC
11 Jerome Baumeister   Houston, TX1:43:14.00 2941  154 Bikesport
12 David Rilling   1:48:1.00  165 NWCC
13 Mark Hargis   Grapevine, TX1:50:9.00 140813  157 Bicycles Inc./Trek
14 Bohumil Kral   Beaumont, TX1:52:57.00 129177  156 
15 Peter Bielinski   Houston, TX1:56:4.00 154163  163 Hairy Leg
DNF David Lurz   Boerne, TXDNF 202635  166 Team Solar Eclipse/BHRC

Men - EX - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moreman   Arlington, TX1:38:33.00 84650  182 Bicycles Inc./TREK
2 Richard Suggs   Nacogdoches1:45:42.00 138422  181 NRC/Pedal Masher
3 Desmond Rolf   La Marque, TX1:55:16.00 105398  183 GCCA/Bikesport

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Jaimes   32:32.00  821 Austin Parks and Rec
2 Alex Ward   34:16.00  819 Austin PARD
3 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX35:16.00 237375  812 Hill Country Bicycle Works / FCB
4 Clayton McGrath   35:29.00  815 Hot Links
5 Aaron Kazanoff   36:55.00  829 Austin Parks & Recreation
6 Luke Fleming   37:0.00  824 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
7 Michael Dearman   37:25.00  818 
8 Kevin Corry   38:0.00  820 Austin PARD
9 Chance Holland   38:31.00  828 Frisco Cycling Club
10 Colton Sacket   Troy, TX38:34.00 266357  814 Hill Country Bicycle Works/WBC
11 Parker Given   41:27.00  813 Hill Country Bicycle Works
12 Charlie G Brown   47:39.00  822 Mad Duck Adventure Sports
13 Aidan Scott   48:23.00  817 Hill Country Bicycle Works
14 Mitchell Baldwin   49:48.00  811 Hill Country Bicycle Works/FCB
15 J.P. Reuter   50:0.00  827 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
16 Parker Watson   1:2:11.00  816 Hill Country Bicycle Works
17 Bowen Novaez   1:2:34.00  823 
18 Jacob Dozier   1:15:46.00  826 Team Bike Lane
DNF Cristian Perez   DNF  825 Bicycle Shack

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Carlson   30:25.00  846 Richardson Bike Mart
2 Alexander Scott   30:53.00  837 Hill Country Bicycle Works
3 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX31:4.00 237374  831 Hill Country Bicycle Works / FCB
4 Jacob Sacket   Troy, TX31:21.00 264681  832 Hill Country Bicycle Works/WBC
5 Mason Shea   32:2.00  841 Austin Parks
6 Colton Holland   Frisco, TX36:21.00 246379  845 Frisco Cycling Club
7 Cole Parker   36:39.00  842 Southern Elite
8 Christopher Willemsen   37:6.00  844 
9 Kees Inserni   Corpus Christi, TX37:43.00 217486  848 RLX
10 Damian Castillo   39:31.00  843 Austin PARD
11 Nicholas Roberson   40:1.00  847 
12 Jaxon Bounds   43:36.00  839 
13 Gary Tadvick   44:53.00  834 Team Tadvick
14 Spencer Reyes   45:17.00  840 
15 Jack Tadvick   49:52.00  835 
16 Curry Jones   52:50.00  838 
DNF Jacob Borchert   DNF  836 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conor Steward   Boerne, TX1:5:55.00 194212  852 Hill Country Bicycle Works/FCB
2 Ian Gibson   Lake Charles, LA1:8:59.00 218997  863 
3 Payson McElveen   1:11:49.00  856 
4 nick thorpe   Canyon Lake, TX1:12:4.00 257258  855 NRC/Pedalmasher
5 Tanner Novaez   Selma, TX1:13:37.00 209110  857 Team Ortho/Sage
6 Luke Allen   Abilene, TX1:13:38.00 237533  851 Countrywide
7 Eric Fleming   1:15:59.00  858 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
8 Steven Lacombe   1:27:36.00  859 Bicycles Inc.
9 Evan St. Angelo   1:29:5.00  854 
10 Cody Holland   Frisco, TX1:29:17.00 260068  861 Frisco Cycling Club
11 Timothy McKinney   1:31:18.00  853 
12 Luke Lacombe   1:37:27.00  860 Bicycles Inc
13 Colin Roberson   1:39:35.00  862 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Rodriguez   1:15:11.00  874 Bicycle Shack
2 Izaque Reyes   1:15:17.00  873 Countrywide Velocity Bikes
3 Alex Husby   1:20:49.00  872 Pops Carter
4 Sam Greiner   1:21:50.00  871 Team Exolin
5 Bryan Gillham   1:28:32.00  877 Mad Duck
DNF Eron Clarke   DNF  876 Sun & Ski
DNF Chris Balchunas   DNF  875 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Reamer   1:16:44.00  894 The Bicycle Shack
2 Cody Ard   1:23:6.00  895 Rock Crawler
3 Kevin Kapka   1:38:47.00  892 Simpson Sports.com
4 Ryan Goree   1:47:54.00  893 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Hall   1:5:56.00  614 NRC/Pedalmasher
2 David Kessler   1:6:41.00  608 NRC/Pedalmasher
3 Joshua Tschuor   Crosby, TX1:6:44.00 252112  611 Team Bike Lane
4 Tyler Bradford   1:6:59.00  632 Orthopedic/Sage
5 Thomas Cho   Nashville, TN1:7:51.00 258907  604 NRC/Pedalmasher
6 Joseph Garcia   1:7:57.00  613 Team Ram Rod
7 Justin Calland   Austin, TX1:8:22.00 258117  626 
8 Andy Howard   1:10:6.00  617 Texas State
9 Benjamin Schilling   1:10:22.00  619 Hill Country Bicycle Works
10 Joshua de Boisblanc   1:10:38.00  624 
11 Michael Carpenter   1:11:12.00  628 ACME Bikes
12 Jeff Bonecutter   1:11:50.00  625 Team Hotlinks
13 Wade Treichler   1:12:12.00  612 G
14 Kyle Davenport   Missouri City, TX1:12:36.00 239805  609 SugarCycles/Specialized
15 Jesse Attas   Austin, TX1:12:54.00 251897  610 
16 Bryce Carroll   1:13:33.00  621 
17 Casey Stoddard   1:14:20.00  627 
18 Justin Ersch   1:14:21.00  622 Baylor
19 James Holland   1:14:46.00  606 ATM
20 Joey Reich   1:16:44.00  623 
21 Max Machicek   1:17:34.00  629 
22 Nathan LaField   1:18:21.00  616 NRC/Pedalmasher
23 Joseph Rafferty   1:20:45.00  630 Mighty Schmucks
24 Mario Diaz   1:22:9.00  605 
25 Caleb Janicich   1:22:24.00  602 
26 Nick Mazzanti   1:35:0.00  620 
27 Matthew Trimble   1:38:21.00  618 
28 James Kolb   40:53  631 
29 Michael Knight   1:45:4.00  615 
DNS Eliel Hinojosa   Harlingen, TXDNS 261880  607 
DNF Ryan Keating   DNF  603 NRC/Pedalmasher

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Parker   1:6:57.00  649 Team Ortho/Sage Cycles
2 Jeremy Ridge   Austin, TX1:9:14.00 252237  646 
3 Philip Teitel   1:9:47.00  651 
4 Dennis Lozano   Austin, TX1:10:31.00 258019  658 NRC/Pedalmasher
5 Phil Horton   1:10:32.00  663 Team Dirtheads
6 Sam Brown   1:10:34.00  659 
7 David Call   1:10:43.00  656 NRC/Pedalmasher
8 Lonn Hart   1:10:52.00  650 NRC/Pedalmasher
9 Dustin Payne   Austin, TX1:11:18.00 248131  644 NRC/Pedalmasher
10 Kenny Vernon   1:11:47.00  653 Mad Duck
11 Eric Rohani   Lufkin, TX1:11:53.00 224873  652 Colonels Army
12 Len Tadvick   1:12:0.00  662 Team Tadvick
13 Darryl Rosenfeld   1:13:46.00  655 
14 Andy Puentes   1:15:15.00  667 Bike Barn
15 Billy Beches   1:15:20.00  672 NRC/ pedalmasters.com
16 John Jameson   1:16:9.00  673 NRC/Pedalmasher
17 Matthew Jara   1:16:32.00  666 Ozone
18 Brett Allison   1:16:47.00  665 Totally Spoked
19 Michael Morgan   1:17:22.00  782 
20 Jeremy Paquette   1:17:42.00  660 BDR
21 Drew Richman   1:17:49.00  669 
22 Paul Mayfield   1:17:56.00  674 
23 Steve Etherton   1:18:40.00  675 
24 William Flusche   1:21:1.00  657 Fall Valley Warriors
25 James Koehn   1:21:39.00  678 
26 Henry Reeve   1:22:8.00  677 
27 Javier Elenes   1:22:15.00  668 
28 Mike Noth   1:22:55.00  648 Team Nothinators
29 Todd Mayo   1:23:24.00  671 
30 Freddie Poynor   1:24:5.00  641 
31 Craig Smith   1:24:43.00  676 
32 Chad Harrison   1:29:45.00  664 
33 John Wheelock   1:30:32.00  680 
34 Matthew Jordan   1:31:24.00  645 HART Hyper Turtles
35 Andrew Roach   1:33:7.00  670 
36 Scott Lagow   1:42:11.00  654 
DNF Jason Beer   Austin, TXDNF 177096  647 360 Cycleworks
DNF Bryan Bogle   DNF  643 Kingsburg King
DNF Joe Cimato   DNF  642 GRMV
DNF David Carte   DNF  678 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Ansley   The Woodlands, TX1:8:8.00 256780  691 Team Bike Lane/Woodland Cycling
2 Craig Scoggins   1:8:45.00  693 OA/Tortoise Racing
3 Frank Schiller   1:9:1.00  681 Team AngleCove
4 Dr. Douglas Webb   Houston, TX1:11:29.00 257223  690 Team Tilson Homes
5 Mark Boraski   1:11:34.00  689 Mad Duck/Dirtheads
6 Lars Frazer   1:13:4.00  700 
7 Terry Pitts   1:13:52.00  703 
8 Lance Kanode   1:15:49.00  698 
9 Tim Pletcher   1:15:55.00  701 
10 Sergio Garcia   1:16:18.00  709 Team Aguila
11 Paul Gerhardt   1:16:40.00  699 
12 Chip Shadden   1:18:31.00  695 
13 Nicodemus Gerry   1:18:56.00  687 
14 Joe Trevathan   1:19:33.00  706 Avenue J Racing
15 Robert Sparacino   1:20:22.00  684 
16 Tom Turk   Bulverde, TX1:20:47.00 185911  702 
17 Barry Boyd   1:21:1.00  686 
18 Matthew Terranella   1:22:53.00  704 
19 Floyd Romero   1:22:57.00  682 Arbor Hills
20 Mark Pruitt   Fort Worth1:23:6.00 28786  688 
21 Roel Chapa   1:24:23.00  685 
23 Sid Bolmey   1:28:35.00  661 
24 Edward Flores   1:29:56.00  705 
25 Robert Steward   Boerne, TX1:30:34.00 252461  683 Hill Country Bicycle Works
26 Bryan Wolff   1:34:14.00  692 Wolff Logics
27 Bill Reilly   1:36:38.00  708 
DNF Robert Inserni   DNF  707 NRC/Pedalmasher

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Forderhase   1:13:46.00  726 
2 Bob Krantz   1:18:2.00  724 NWCC
4 Danny McCraw   1:19:16.00  723 
5 Armando Vazquez Jr   1:28:20.00  725 
6 Randy Lierly   1:29:19.00  722 Team Bicycle Shack

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Ziegler   Tulsa, OK1:41:37.00 197200  562 
2 Nicole Call   1:42:24.00  556 NRC/Pedalmasher
3 Byus Rachel   Chandler, AZ1:51:6.00 260379  559 Mad Duck
4 Katie Petrocci   Houston, TX1:51:40.00 243610  563 Sugar Cycles
5 Inna Innes   Mckinney, TX1:54:48.00 231914  557 Big Pig Racing
6 Rebecca Bumford   2:27:37.00  561 360 Cycleworks
DNF Karissa Riggs   New Braunfels, TXDNF 204161  560 Bike Mojo

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Bain   1:50:50.00  575 Team Bike Lane
2 Susan Stormer   Austin, TX1:56:53.00 156430  572 Austin Flyers/BSS
3 Teresa Martinez   1:59:10.00  558 Dallas Bike Works
4 Shanna Armstrong   2:7:53.00  573 NRC/Pedalmasher
5 Siri Hildonen   2:13:28.00  566 GhorbaGirls
6 Hope O'Connor   2:15:4.00  568 NRC/Pedalmasher
DNS kathy karpinski   DNS  569 Team Hotel San Jose
DNF Alicia Kahn   Highland Park, NJDNF 188826  574 Rutgers Cycling
DNF Dana McAlexander   Houston, TXDNF 209645  570 Bike Lane
DNF Angela Clark   DNF  571 Sugar Cycles/Specialize

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Kieffer   Austin, TX1:59:14.00 269016  579 Team Ciao!/AAR
2 Carol Duane   Lewisville, TX2:1:39.00 225819  577 Mad Duck
3 Diane Roy   Houston, TX2:3:11.00 202535  567 Sugar Cycles
4 Christine Stanovich   Richardson, TX2:12:16.00 188676  576 Dallas Bikeworks
DNF Kathleen Dupont   Arlington, TXDNF 238016  578 Broken Films Racing

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX1:54:41.00 185730  16 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Jennings   Waco, TX1:39:14.00 222697  13 team Ortho/Sage Cycles
2 Brenda Moczygemba   Ketchum, ID1:41:37.00 216070  17 PACC
3 Lisa Hartman   Houston, TX1:45:16.00 217745  14 Sugar Cycles
DNF Shae Rainer   Georgetown , TXDNF 176425  15 Trek VW

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX1:31:40.00 217750  12 Team Ortho/Sage Cycles
2 Leslie Reuter   Cedar Park, TX1:35:28.00 186087  11 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
3 Shontelle Gauthier   Austin, TX1:36:31.00 80726  19 Austin Flyers
4 Bibiana Martinez   Dallas, TX1:42:38.00 230216  212 Mirage
5 Joy Stockwell   Fort Worth, TX1:45:17.00 190281  213 Broken Films Racing
6 Catherine Marchak   Houston, TX1:48:1.00 203939  211 Southern Elite / Sun & Ski Sports

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TX1:46:11.00 26368  221 Hill Country Bicycle Works/FCB
2 Cynthia Stewart   Baytown, TX1:58:3.00 194836  223 Bike Barn/Gary Fisher
3 Pamela Jackson   Garland, TX1:59:44.00 157028  224 Mad Duck Max Muscle
4 Kathy Johnson   Dallas, TX2:7:17.00 157466  222 Richardson Bike Mart/Matrix Cycle Club

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Avery   Houston, TX1:55:42.00 187022  236 Bike Barn
2 Judi Ronkartz   Austin, TX1:59:10.00 222695  237 Team Hammerhead

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lilli Frasier   46:44.00  902 Hill Country Bicycle Works
2 Emily Ansley   50:18.00  903 Bike Lane
3 Holly Dierschke   51:19.00  904 Countrywide / Volicity
4 Ruby Chism   53:29.00  905 Hill Country Bicycle Works
5 Sydney Reuter   54:19.00  906 Austin Flyers/Bss
6 Macy Lagow   1:21:2.00  901 Mad Duck

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadina Junuzovic   32:38.00  922 Austin PARD
2 Ursula Jaimes   33:48.00  923 Austin PARD
3 Lucy Brown   35:15.00  924 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
4 Jessica Teitel   1:43:7.00  921 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   1:25:56.00  943 Dallas Bike Works
2 April Cunningham   Alamosa, CO1:27:1.00 195908  942 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Chelsey Lagow   1:30:21.00  941 
DNF Kiersten Inserni   Corpus Christi, TXDNF 208489  945 velo bella

Women - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Krantz   1:24:30.00  954 NWCC
2 Elizabeth Lurz   Abilene1:44:2.00 206473  953 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Allyssa Crabtree   1:45:20.00  951 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Koch   1:19:27.00  744 Mirage
2 Joanna Rees   1:24:5.00  745 Sugar Cycles
3 Olivia Beran   Austin, TX1:31:10.00 188571  952 Bicycle Sport Shop
4 Kellie Simoneaux   Crosby, TX1:53:15.00 253971  741 Bike Lane

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Joy   Austin, TX1:13:22.00 249798  775 360 Cycleworks
2 Katie Rudy   Lake City, MN1:14:6.00 255417  773 B&B
3 Sandra Morales   1:16:57.00  772 NRC/Pedalmasher
4 Sara Dashkovitz   1:17:13.00  778 
5 Melanie Etherton   1:19:56.00  785 
6 Amy Clemmons   1:19:58.00  780 360 Cycle Works
7 Tami Given   1:20:5.00  777 Hill Country Bicycle Works
8 Alexa Kurtz   Georgetown, TX1:22:5.00 222231  783 Team Ortho/Sage Cycles
9 Courtney Grimes   1:24:50.00  774 Team Mad Duck
10 Tammie Canada   1:25:2.00  779 NRC/Pedalmashers
11 Kristi Welch   1:28:34.00  786 NRC Pedalmashers
12 Nancy Jordan   1:42:13.00  771 HART Hyper Turtles
13 Denise Weber   Bloomington, IL1:43:46.00 209658  781 
14 Amy Jameson   1:44:25.00  784 NRC/Pedalmasher
DNF Amy Hall   DNF  776 NRC/Pedalmashers

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Trevathan   1:29:58.00  793 
2 Pamela Jones   1:39:27.00  791 NRC/Pedalmasher
DNF Sheryl Alexander   DNF  792 

Women - Pro - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX1:31:40.00 217750  12 Team Ortho/Sage Cycles
2 Leslie Reuter   Cedar Park, TX1:35:28.00 186087  11 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
3 Shontelle Gauthier   Austin, TX1:36:31.00 80726  19 Austin Flyers
4 Kim Jennings   Waco, TX1:39:14.00 222697  13 team Ortho/Sage Cycles
5 Mary Hodge   Houston, TX1:40:19.00 16383  18 
6 Brenda Moczygemba   Ketchum, ID1:41:37.00 216070  17 PACC
7 Lisa Hartman   Houston, TX1:45:16.00 217745  14 Sugar Cycles
8 Kara Uhl   Smithville, TX1:54:41.00 185730  16 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
DNF Shae Rainer   Georgetown , TXDNF 176425  15 Trek VW

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyBonk BreakerUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee