Race Results for
X Bar Shootout
Eldorado, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/20/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CA1:17:44 218355  858 NRC/PedalMasher
2 Ian Fleming   1:24:05  470 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Bo Trimble   1:30:23  471 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dukes   San Antonio, TX1:17:06 231061  472 Bicycle Shack
2 Raul Flores Jr   1:23:15  496 Solaris/Bicycle Heaven
3 Zachary Domingue   Hunt, TX1:27:06 206475  495 Hill Country Bicycle Works/OLH
4 Corey Wake   1:32:53  494 NRC/Pedalmasher
5 Luke Jordan   Boerne, TX1:35:59 220269  493 Bicycle Shack

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Federico Castro   Austin, TX1:15:39 225134  234 NRC/Pedalmasher
2 Luke Bonecutter   1:15:40  243 HCBW
3 Jeremy Morse   1:16:14  239 B&B Bikes
4 Matthew Kocian   Fort Worth, TX1:16:54 237050  242 Big Pig Racing
5 Michael Wilder   Albuquerque, NM1:20:24 260481  231 PACC
6 Yater Lynch   1:20:25  232 PACC
7 John Lucas   Houston, TX1:21:22 243136  236 NRC/Pedalmasher
8 Nathan Trimble   1:21:37  240 Team Trimble
10 Christopher Collins   Austin, TX1:34:58 244656  235 UT Cycling
11 Sebastian Skerhut   San Antonio, TX1:52:12 237842  241 Ciclismo SA
DNS Jaquin Chavez   DNS  238 
DNS Victor Chavez   DNS  237 Walking the Dog

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Cremer   Houston, TX1:15:55 85848  296 Bikesport
2 Paul Fafard   Austin, TX1:16:25 258845  295 PrincetonOne.com
3 Jon Cotton   1:17:18  291 Tortoise Racing
4 Ramon Guel   Houston, TX1:19:15 229089  290 SharkByte Studios
5 Jerod Walker   1:20:01  294 
6 Dan Pawlik   Austin, TX1:20:09 166733  292 NRC/Pedalmashers
7 Troy Fraske   Houston, TX1:20:56 236760  300 Bikelane Race Team
8 James Webb   Kyle, TX1:23:40 199834  297 NRC/Pedal Masher
9 Stuart Frey   1:26:40  301 Dallas Bike Works
10 Bryan Rodriguez   1:26:48  298 
11 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX1:32:58 232048  289 Ozone
12 Chris Michels   1:49:13  299 Team Squash
DNS Kevin Johnson   DNS  293 Dallas Bike Works
DNS Jimmy Montreuil   DNS  288 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sacket   Troy, TX1:14:47 243590  326 Bicycles Outback
2 Shaun Bain   The Woodlands, TX1:14:55 255789  333 Team Bike Lane
3 Glen Poklikuha   Lubbock, TX1:17:38 175109  336 NRC/ Pedalmasher
4 Leonard Gremillion   Houston, TX1:19:36 256932  329 Bike Barn/Gary Fisher
5 Rudy Reyes   1:21:55  334 Bay Area Schwinn/Wolfpack
6 Allen Zolondek   Round Rock, TX1:22:45 104907  325 
7 James Parker   1:23:09  331 Team Ortho/Sage Cycles
8 Kevin Dierschke   San Angelo, TX1:23:30 258791  330 Countrywide
9 shawn Baldwin   San Antonio, TX1:23:37 252048  335 Bicycle Shack
10 Lenny Smith   Dayton, TX1:51:06 255132  332 Bike Lane
11 Chlue Hukill   Flower Mound, TX1:57:09 209659  328 Mad Duck
DNS Michael Brown   San Antonio, TXDNS 255968  327 Cycle Logic

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX1:18:13 202642  392 Totally Spoked
2 Gary Woolfolk   1:18:30  390 Mad Duck
3 Jason Grimes   Hurst, TX1:22:00 209149  383 Mad Duck
4 Mark Fraske   Austin, TX1:23:03 194267  396 Bike Lane
5 Peter Dennison   Austin, TX1:23:57 256534  391 Southwest Cyclesport/AAR
6 William Moritz   Houston, TX1:24:55 161036  386 Soutern Elite / Sun & Ski Sport
7 Frederick Willemsen   Round Rock, TX1:29:13 243606  389 
8 Jeff Hoskins   1:29:17  388 NRC/Pedalmashers
9 Joel Bermel   New Braunfels, TX1:30:41 168574  393 Camino Real Cycling
10 Roy Kemp   Grand Junction, CO1:32:18 114306  395 
11 Tim Pletcher   1:34:19  394 
12 Greg Allen   Abilene, TX2:24:58 237532  384 Biketown Abilene/Countrywide
DNS Graham Elliott   Spring, TXDNS 72291  387 Woodlands Cycling
DNS Clarence Lamb   Houston, TXDNS 238070  385 Triontherun

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Losawyer   1:22:25  428 
2 Mark Gerow   1:23:17  424 
3 Kevin Mitchell   Houston, TX1:23:45 202081  569 Westend
4 Tom Bugg   1:25:14  429 PACC
5 James Heerwagen   1:25:46  427 Team OA
6 Tom Nelson   1:27:09  421 Team WBC
7 Ken Hilger   Magnolia, TX1:30:09 40994  431 Team Bike Lane
8 Steve Innes   Mckinney, TX1:34:18 237765  425 Team DORBA/Azov Racing
9 Guy Anthony Guzman   San Antonio, TX1:35:46 206608  430 NRC/Pedalmasher
10 Rick Kieffer   Austin, TX1:44:41 268863  426 Team Ciao!/AAR
11 Clay Whitney   New Braunfels, TX1:50:18 40995  422 Camino Real
DNF David Wittoesch   DNF  423 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Elliott   Spicewood, TX1:23:14 186534  451 
2 Paul Forderhase   Austin, TX1:29:36 73177  452 
3 Thomas Boldizar   Simpsonville, SC1:31:11 54252  453 PACC
4 Russell Hanna   Columbus, TX1:33:46 143431  454 NRC/Pedalmasher
5 Michael Sparks   Abilene, TX1:33:56 33561  457 
6 Alan Markert   1:34:54  455 Bicycle Shack
7 James Trimble   1:46:02  460 Bicycle Heaven
8 Gary Mason   Grapevine, TX1:47:06 116382  459 Broken Films Racing
9 Norman Patrick   Comfort, TX1:47:33 194260  461 Hill Country Bicycle Works
10 Richard Zanikos   San Antonio, TX2:08:15 191370  456 Bikemojo.com
DNF Tony Sturdivant   DNF  458 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Boyd   No City, MN1:13:54 157901  208 Team Bike Lane
2 Thomas Sterrett   Houston, TX1:14:22 128011  209 Bike Lane Houston
3 James Thornton   Denton, TX1:15:39 140448  201 Soulcraft Bikes
4 Mike Pawlik   1:15:47  207 NRC/Pedalmasher
5 Chad Harvey   1:23:46  211 
6 Richard Szecsy   Mckinney, TX1:24:01 112100  204 Big Pig Racing
7 Brian Brennfoerder   1:25:46  210 Big Pig Racing
8 David Snider   Wichita, KS1:28:41 244288  203 NRC/Pedalmasher
9 Paul Johns   Duncanville, TX1:28:54 218992  205 B&B Bikes
10 Santo Randazzo   1:50:50  202 Cyclismo SA
11 Jeff Weaver   1:58:14  206 PACC

Men - PR/SM - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Kurtz   Georgetown, TX1:46:50 20024  38 Team Ortho/Sage Cycles
2 Bryan Fawley   Denton, TX1:46:51 198394  32 Team Hotel San Jose
3 Brian Kuehl   Pflugerville, TX1:53:57 155738  28 Austin Flyers/Bicycle Sportshop
4 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO1:53:59 142652  29 NRC/Pedalmasher
5 Matt Googe   Knoxville, TN1:57:03 223967  26 Bicycles Outback
6 Noel Reuter   Cedar Park, TX1:59:22 187774  27 Austin Flyers/BSS
7 Christian Helmig   Highland Village, TX2:01:44 245316  25 Mad Duck
8 Lucas Brusseau   Denton, TX2:03:07 5255  31 
9 Craig Kunz   Austin, TX2:07:36 124975  24 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
10 Jesse Moran   Mansfield, TX2:29:33 195071  30 PACC
DNF Raymond Hall   Tulsa, OKDNF 149104  39 Trek/VW Regional Team

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dani Rudd   2:17:59  45 Country Wide/Velocity Bikes
2 Austin Potter   Tomball, TX3:05:46 201876  46 Woodlands Cycling Club

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sem Gallegos   El Paso, TX1:58:27 233198  56 Team Ortho/Sage Cycles
2 Greg Parham   Durango2:00:45 211265  66 NRC/Pedalmasher
3 Ben Ollett   2:03:59  58 Pedal Pushers Cyclery
4 Bennett Brown   Houston, TX2:07:22 187726  60 Mad Duck
DNF John Rosie   Portland, ORDNF 213673  59 Sugar Cycles/Specialized
DNF Eric Breckinridge   Austin, TXDNF 226693  55 NRC/Pedalmasher
DNF Ben Weatherly   Austin, TXDNF 188666  57 Lindsey Wilson

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Quintana   Austin, TX1:57:59 187231  113 Team Orthopedic Store/Sage Cycles
2 Tom Brandish   Mckinney, TX1:59:40 233679  121 Dallas Bike Works/ Hooters
3 Nicholas Garza   Flower Mound, TX1:59:50 218994  116 Mad Duck
4 Jeff Turner   Richardson, TX2:00:35 177873  141 Mirage
5 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX2:01:50 254112  122 Tortoise Racing
6 Dave Esper   Cedar Park, TX2:04:30 153692  130 Team Hammerhead/Oakley
7 Jeff Carmody   Fort Worth, TX2:05:23 229418  115 Bike Lane
8 Toby Smith   Denton, TX2:06:09 185914  119 Wheels in Motion/Giant
9 John Sanborn   Dallas, TX2:07:15 173950  112 Dallas Bike Works
10 Charles Covill   Austin, TX2:07:16 165262  117 CLIFBAR/Hammerhead
11 Robert Sisk   Houston, TX2:08:34 165285  114 Bikesport
12 Keith Gray   Colleyville, TX2:10:58 165011  124 Hammerhead Bikes
13 James Ellis   Kyle, TX2:16:24 176061  123 NRC / Pedalmasher
14 Ryan Spates   Austin, TX2:19:42 104511  118 Austin Flyers/BSS
15 Christina Smith   Denton, TX2:26:34 217750  120 Team Ortho/Sage Cycles

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Salladin   Kerrville, TX1:11:13 31116  164 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
2 Jack Gutweiler   Katy, TX1:12:31 167973  162 Bikesport
3 Dan Smith   Dripping Springs, TX1:12:54 209152  155 Spencycles.com
4 Joseph Gold   Dallas, TX1:13:03 68231  163 Southern Elite/Sun & Ski Sports
5 Brian Zettner   San Antonio, TX1:14:38 186298  159 Team Ortho/Sage Cycles
6 Michael Bohn   Celina, TX1:16:18 212895  156 PACC
7 Richmond Frasier   Boerne, TX1:16:38 58520  160 Hill Country Bicycle
8 Wally Groda   Santa Fe, TX1:16:57 14246  165 
9 Craig Fitzgerald   Spring, TX1:19:10 11748  170 Team Bike Lane
10 Mark Landeck   Seabook, TX1:19:45 188556  168 Team Tilson Homes
11 Chris Carlson   1:19:54  169 
12 Michael Rossi   Houston, TX1:20:37 107218  167 Bikesport
13 Kal Quaife   Rockwall, TX1:21:25 263306  158 Dallas Bike Works
14 Dennis Kruse   Boerne, TX1:22:11 19914  174 Team Ortho/Sage Cycles
15 Brian Freeze   Houston, TX1:22:57 12361  166 Team Tilson Homes
16 Don Booker   Sachse, TX1:27:00 178241  173 Mad Duck Adventure Sport
17 Rich Walsh   Garland, TX1:28:50 233319  161 Dallas Bike Works
18 John R. Jr. McCauley   2:02:58  172 Bicycles Inc
20 William (Tony) Vitz   Mckinney, TXDNS 183683  154 Mad Duck
DNS Maurice Wilson   The Woodlands, TXDNS 202080  171 Bike Lane
DNF Jordan Chaney   Dallas, TXDNF 151023  157 Mirage

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Spurgeon   Lakeway, TX1:17:26 234977  184 Southwest Cyclesport/AAR
2 Rex Lierly   Oakland, CA1:17:41 116765  190 
3 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM1:18:04 8894  187 Team Ortho/Sage Cycles
4 Randy Wolf   Grapevine, TX1:22:44 192283  185 Mad Duck
5 Rick Morris   Provo, UT1:23:01 177354  193 Team Ortho/Sage Cycles
6 Kevin Highfield   Spring, TX1:23:20 218694  192 NWCC
7 Spencer Jewell   Waco, TX1:24:22 110566  191 Team WBC
8 Richard Soja   Austin, TX1:24:38 115082  188 Team Alta Mere/Hammerhead
9 Michael Floores   Houston, TX1:28:11 11872  186 NWCC
10 Scott Schaefer   Houston, TX1:35:52 126923  189 Southern Elite/Sun & Ski

Men - EX - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederic Schmid   Waco, TX1:35:53 109257  195 360 Cycle Works
2 Desmond Rolf   La Marque, TX1:39:26 105398  196 GCCA/Bikesport

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Jaimes   0:19:05  740 Austin Parks and Rec
2 Clayton McGrath   0:19:31  737 Hot Links
3 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX0:19:43 237375  726 Hill Country Bicycle Works / FCB
4 Alex Ward   0:20:02  741 Austin PARD
5 Michael Dearman   0:21:46  730 
6 Cristian Perez   0:21:47  739 Bicycle Shack
7 Luke Fleming   0:21:48  731 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
8 Colton Sacket   Troy, TX0:22:06 266357  727 Hill Country Bicycle Works/WBC
9 Kevin Corry   0:24:55  742 Austin PARD
10 Carl Ewert   0:25:34  736 
11 Parker Given   0:26:09  734 Hill Country Bicycle Works
12 Aidan Scott   0:27:50  738 Hill Country Bicycle Works
13 Mitchell Baldwin   0:27:51  725 Hill Country Bicycle Works/FCB
14 Charlie G Brown   0:27:52  733 Mad Duck Adventure Sports
15 Max Tadvick   0:29:16  732 Team Tadvick
16 Francisco Cid   0:29:42  728 
17 Parker Watson   0:39:54  729 Hill Country Bicycle Works
18 Nick Grove   0:41:47  735 NRC/Pedalmasher

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Carlson   0:37:08  754 Richardson Bike Mart
2 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX0:37:10 237374  751 Hill Country Bicycle Works / FCB
3 Jacob Sacket   Troy, TX0:37:12 264681  753 Hill Country Bicycle Works/WBC
4 Alexander Scott   0:37:33  756 Hill Country Bicycle Works
5 Mason Shea   0:38:52  755 Austin Parks
6 Damian Castillo   0:46:00  758 Austin PARD
7 Christopher Willemsen   0:47:34  752 
DNF Orion Shehan   DNF  757 Austin PARD

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Gibson   Lake Charles, LA0:52:59 218997  798 
2 Conor Steward   Boerne, TX0:53:03 194212  794 Hill Country Bicycle Works/FCB
3 Payson McElveen   0:54:23  797 Team Waldorf
4 Eric Fleming   0:55:26  796 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
5 nick thorpe   Canyon Lake, TX0:56:30 257258  795 NRC/Pedalmasher
6 Luke Allen   Abilene, TX0:57:49 237533  793 BiketownAbilene/Countrywide
7 Luke Lacombe   1:15:30  800 Bicycles Inc
8 Steven Lacombe   1:37:47  799 Bicycles Inc.
9 Travis Morkovsky   1:42:40  801 Team Beefmaster

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Rodriguez   1:02:06  856 Bicycle Shack
2 Izaque Reyes   1:04:20  859 Countrywide Velocity Bikes
3 Bryan Gillham   1:12:41  857 Mad Duck/Max Muscle
4 Chris Balchunas   1:15:45  860 Southern Elite/Sun and Ski Sports

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Keating   0:51:28  605 NRC/Pedalmasher
2 Ian Hall   0:51:35  610 NRC/Pedalmasher
3 David Kessler   0:51:36  608 NRC/Pedalmasher
4 Joshua Tschuor   Crosby, TX0:53:01 252112  609 Team Bike Lane
5 Wade Treichler   0:54:14  607 G
6 Thomas Cho   Nashville, TN0:54:33 258907  606 NRC/Pedalmasher
7 Jeff Bonecutter   0:55:59  615 
8 Chris Konn   0:56:18  616 
9 Dan Obenour   1:11:46  614 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Delpero   0:53:04  635 Crazy Centipedes
2 Jeremy Ridge   Austin, TX0:54:15 252237  624 
3 Lonn Hart   0:55:26  629 NRC/Pedalmasher
4 Brandon Canada   0:56:23  638 NRC/Pedalmasher
5 David Call   0:56:39  630 NRC/Pedalmasher
6 Phil Horton   0:56:40  633 Team Dirtheads
7 Dustin Payne   Austin, TX0:57:22 248131  628 NRC/Pedalmasher
8 Alejandro Zendejas   0:58:05  642 Team Aguila
9 Len Tadvick   0:59:17  637 Team Tadvick
10 Brett Allison   0:59:36  640 Totally Spoked
11 Jason Beer   Austin, TX0:59:49 177096  634 360 Cycleworks
12 Philip Teitel   1:01:25  636 
13 Jim MacDonald   1:01:36  639 Team Biketown
14 Craig Smith   1:05:33  625 
15 Aaron De La Garza   1:07:34  641 
16 Freddie Poynor   1:16:03  626 
17 James Reynosa   1:20:39  631 
DNS Sam Brown   DNS  627 
DNF Dennis Lozano   Austin, TXDNF 258019  632 NRC/Pedalmasher

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Scoggins   0:54:38  654 OA/Tortoise Racing
2 Sean Ansley   The Woodlands, TX0:56:11 256780  658 Team Bike Lane/Woodland Cycling
3 Dennis Comeau   Tesuque, NM0:56:12 175564  653 Colnago Bhoss Firenze
4 Mark Boraski   0:56:54  655 Mad Duck/Dirtheads
5 Dr. Douglas Webb   Houston, TX0:57:16 257223  656 Team Tilson Homes
6 Jon Rosser   0:58:50  650 
7 Raul Flores   1:03:34  659 Team Aguila
8 Roel Chapa   1:07:54  652 
9 Robert Steward   Boerne, TX1:15:11 252461  651 Hill Country Bicycle Works
DNF Russell Morklvsky   DNF  657 Team Beefmaster

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Fleming   1:01:55  682 
2 Danny McCraw   1:02:39  681 
3 Randy Lierly   1:04:20  683 Team Bicycle Shack
4 Mike Brooks   1:11:38  684 Comie Bike.com

Women - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX1:37:18 263300  576 Dallas Bike Works

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   1:26:18  505 Team Hammerhead
2 Nicole Call   1:26:26  503 NRC/Pedalmasher
3 Katie Petrocci   Houston, TX1:38:20 243610  506 Sugar Cycles
4 Inna Innes   Mckinney, TX1:39:56 231914  504 Big Pig Racing

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Stormer   Austin, TX1:36:12 156430  528 Austin Flyers/BSS
2 Bonnie Bain   1:39:15  527 Team Bike Lane
3 Diane Thornton   Kerrville, TX1:52:36 227  525 Hill Country Bicycle Works

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Kieffer   Austin, TX1:37:59 269016  566 Team Ciao!/AAR
2 Carol Duane   Lewisville, TX1:44:08 225819  567 Mad Duck
3 Christine Stanovich   Richardson, TX1:51:36 188676  568 Dallas Bikeworks
4 Kathleen Dupont   Arlington, TX2:03:21 238016  570 Broken Films Racing

Women - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX1:32:24 185730  213 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
2 Hannah Trimble   1:33:29  214 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shae Rainer   Georgetown , TX2:11:18 176425  217 Trek VW
2 Lisa Hartman   Houston, TX2:31:34 217745  216 Sugar Cycles

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bibiana Martinez   Dallas, TX2:30:35 230216  220 Mirage
2 Catherine Marchak   Houston, TX2:34:58 203939  219 Southern Elite / Sun & Ski Sports

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patti Plagmann   Spring, TX1:25:02 130335  232 Bike Lane Houston
2 Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TX1:28:12 26368  228 Hill Country Bicycle Works/FCB
3 Cynthia Stewart   Baytown, TX1:36:56 194836  226 Bike Barn/Gary Fisher
DNF Pamela Jackson   Garland, TXDNF 157028  227 Mad Duck Max Muscle

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Avery   Houston, TX1:36:57 187022  51 Bike Barn
2 Judi Ronkartz   Austin, TX1:49:18 222695  240 Team Hammerhead

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Ansley   0:26:53  893 Bike Lane
2 Lilli Frasier   0:26:54  889 Hill Country Bicycle Works
3 Ruby Chism   0:28:25  891 Hill Country Bicycle Works
4 Holly Dierschke   0:28:33  890 Countrywide / Volicity
5 Claire Allen   0:39:54  888 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadina Junuzovic   0:20:16  906 Austin PARD
2 Ursula Jaimes   0:20:37  905 Austin PARD
3 Jessica Teitel   1:08:58  904 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madelyne Groda   1:43:45  919 Team None
2 April Cunningham   Alamosa, CO1:45:50 195908  920 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Lurz   Abilene1:34:06 206473  924 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
2 Emily Hobson   1:59:34  925 Chaparral Cycling Club

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanna Rees   1:23:28  693 Sugar Cycles
2 Nina Koch   1:27:32  692 Mirage
3 Kellie Simoneaux   Crosby, TX1:31:48 253971  691 Bike Lane

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Rudy   Lake City, MN1:02:28 255417  700 B&B
2 Sandra Morales   1:11:39  697 NRC/Pedalmasher
3 Kristi Welch   Austin, TX1:15:06 222610  699 NRC Pedalmashers
4 Amy Hall   1:31:19  698 NRC/Pedalmashers

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Stanfield   1:07:49  713 
2 Pamela Jones   1:16:09  714 NRC/Pedalmasher
3 Suzanne Schmid   Waco, TX1:16:59 109256  712 360 Cycleworks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOCUOREBonk BreakerShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee