Race Results for
5th Annual Coyote Classic @ Avimor
Boise, ID
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/21/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AARON CORTURE   1:40:0.00  676 
2 BOB HOFFMAN   1:43:15.00  673 
3 WESTON WHEAT   1:59:51.00  641 

Men - SP - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD WATSON   1:33:46.00  681 
2 Daniel Neagoy   Ketchum, ID1:34:6.00 243043  640 

Men - SP - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Page   Meridian, ID1:33:14.00 241799  652 
2 Kristo Jorgenson   Boise, ID1:38:1.00 259997  670 
3 Keith Dixon   Boise, ID2:4:4.00 243553  678 
3 Chase Dees   Nampa, ID2:4:4.00 225147  678 

Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angelo Roman   Boise, ID1:29:52.00 261001  677 
2 Hudson Thyr   Cataldo, ID1:32:10.00 201595  615 
3 CONNOR HAUNOLD   1:41:3.00  648 
4 BEN MOORE   1:44:5.00  651 
5 koby keene   Eagle, ID1:47:53.00 264569  649 
6 PANOS PANAYIOTOU   1:51:27.00  616 
7 Jonathan Merritt   Lander, WY1:57:25.00 217104  674 

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Jones   Fort Collins, CO01:25:29 233563  601 
2 AUSTIN EDWARDS   01:42:42  663 
3 Keaton Keene   Eagle, ID02:08:00 264302  646 
3 BRYCE KLINGER   02:08:00  647 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRAD ROGERS   1:25:56.00  660 
2 BRIAN BRANDON   1:28:21.00  679 
3 THOMAS ELIAS   1:28:42.00  669 
4 Kendall Burgemeister   Boulder, CO1:30:3.00 243558  654 
5 PAUL PAZDAN   1:33:19.00  690 
6 Nate Denning   Boise, ID1:38:32.00 243599  618 
7 CHANCEY SESSIONS   1:41:50.00  667 
8 Weston Snyder   Boise, ID1:45:58.00 262244  608 
9 John Koudelka   Idaho Falls, ID1:48:17.00 264140  607 
10 AARON FLYNN   1:57:34.00  668 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jody White   Boise, ID1:30:18.00 227558  628 
2 Jeremy Bergquist   Boise, ID1:31:24.00 265049  620 
3 IVAN ANDERHOLM   1:32:36.00  610 
4 BRAD TURPEN   1:35:47.00  664 
5 Todd Wong   Boise, ID1:37:20.00 242929  631 
6 Shae Mayner   Twin Falls, ID1:37:21.00 245374  614 
7 JOE TOBIAS   1:37:56.00  683 
8 BOB GURGEL   1:38:55.00  605 
9 JASON QUINN   1:39:59.00  672 
10 WILLIAM BUCKLAND   1:42:43.00  632 
11 CARL ARRIOLA   1:43:38.00  619 
12 LEE SCOTT   1:43:39.00  666 
13 LEE PETERSON   1:48:40.00  630 
14 Hal Miller   Nampa, ID1:49:2.00 238012  657 
15 CLAY LANDRY   1:50:23.00  687 
16 RYAN SUKOW   1:51:4.00  685 
17 ERIC LEBSACK   2:2:45.00  609 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Williams   Boise, ID1:32:13.00 263823  644 
2 FRANK BENZING   1:34:15.00  611 
3 RANDY STILLMAN   1:37:47.00  689 
4 Cahill Jones   Boise, ID1:41:10.00 233564  604 
5 PETE WIER   1:43:5.00  665 
6 KIPP MARTELL   1:44:55.00  635 
7 CHRIS HAUNOLD   1:46:5.00  634 
8 DOUG LAMOTT   1:48:5.00  622 
11 GREG COMPAGNONE   1:48:9.00  623 
12 Michael Bading   Boise, ID1:48:25.00 202181  627 
15 Ross Brown   Lolo, MT1:52:32.00 247910  624 
16 Steve Pline   Boise, ID1:58:17.00 260669  603 
17 MARC GRUBERT   2:8:20.00  612 
DNF MICHAEL FRAZEN   DNF  650 
DNF MARC GRUBERT   DNF  675 

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACK HEAGY   1:51:17.00  655 
2 PATRICK FRISCHMUTH   1:57:30.00  625 
3 WAIN MAILHOT   2:34.00  638 
4 FRED ABT   2:13:20.00  662 

Men - SP - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Swenson   Boise, ID02:02:40 200349  691 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Peterson   Bend, OR1:35:22.00 97506  
2 Keith Hickerson (1 - PR)   Boise, ID1:36:55.00 220167  29 
3 Michael Tobin   Boise, ID1:38:48.00 35668  
4 CARY SMITH   1:39:39.00  
5 Brett Nichols   Garden City, ID1:43:50.00 84158  
6 Lars-Erik Johnson   Ketchum, ID1:43:57.00 111020  25 
7 Ryon Butterfield   Pocatello, ID1:43:58.00 138474  12 
8 David Harrison   Sun Valley, ID1:44:27.00 15243  20 
9 Thomas Grant   Boise, ID1:45:59.00 13911  13 
10 Mathew Newbill   Boise, ID1:46:40.00 95619  10 
11 Shawn Mitchell   Boise, ID1:46:59.00 24621  
12 Brian Taylor   Boise, ID1:49:16.00 179215  23 
13 Jon Gould   Boise, ID1:50:16.00 207646  21 
14 Brandon Akers (2 - PR)   Boise, ID1:50:17.00 96007  
15 Uhl Albert   Eagle, ID1:50:59.00 1289  15 
16 Darren Lightfield (3 - PR)   Boise, ID1:52:42.00 197708  
17 Michael McDonald   Boise, ID1:59:20.00 205325  
18 Sam Young   Ketchum, ID2:11.00 119453  28 

Men - EX - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Rector   Hailey, ID1:59:0.00 242804  135 
2 Alex Phipps   Boise, ID2:1:57.01 204050  101 
3 STEVE BAKER   2:13:21.00  144 
4 CHRIS HOWELL   2:17:28.00  126 
5 James Moores   Boise, ID2:37:50.00 90758  122 

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allen Steckmest   Boise, ID1:48:20.00 150864  140 
2 Zane Dees   Boise, ID2:13:50.00 210236  129 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Nunez   Salt Lake City, UT1:50:20.00 154613  107 
2 Adam Snyder   Meridian, ID2:6:40.00 237727  134 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Oppenheimer   Boise, ID1:45:42.00 264385  133 
2 Kenneth Jones   Boise, ID1:50:4.00 18202  123 
3 NATHAN CAREY   1:50:19.00  125 
4 Robb Floth   Kuna, ID1:53:3.00 264340  145 
5 Jeff Ward   Boise, ID1:54:36.00 82968  113 
5 Engin Yesilyemis-Digrazia   Sunvalley, ID1:55:38.00 204264  109 
6 Matt Woodruff   Meridian, ID1:55:50.00 263235  128 
6 GREG COY   2:1:33.00  130 
7 John Mortimer   Boise, ID1:59:37.00 264401  142 
8 Raul Garcia   Boise, ID1:59:57.00 150775  104 
9 Steve Quelette   Westerville, OH2:2:51.01 258850  141 
10 Tyson Ekstrom   Boise, ID2:8:28.00 261739  127 
11 CHRIS LITZSINGER   02:11:31  108 
12 Richard Brown   Eagle, ID02:11:46 142236  143 
DNF Douglas Krumpelman   Hayden, IDDNF 81054  132 
DNF DON ANDERSON   DNF  139 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Martin   Bozeman, MT1:44:41.00 22734  120 
2 David Beck   Boise, ID1:54:4.00 230782  124 
3 BILL REED REED   1:56:43.00  146 
4 MATTHEW WEATHERLY-WHITE   1:56:44.00  131 
5 Richard Botto   Moscow, ID1:57:51.00 4359  110 
6 Adam Winstral   Boise, ID1:59:19.00 229695  102 
7 Mike Kennedy   Boise, ID2:1:55.00 177132  119 
8 Scott Hill   Garden City, ID2:3:6.00 105910  121 
9 Dan Packman   Bend, OR2:5:6.01 27025  117 
10 JOHN TORMEY   2:9:23.00  118 
11 Charles Keene   Eagle, ID2:9:39.00 262322  116 
12 Andrew Forbes   Boise, ID2:13:22.00 222745  115 

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Klinger   Boise, ID2:6:28.00 149627  105 
2 Dave Bell   Ketchum, ID2:28:57.01 202562  137 

Men - BG - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Baggerly   Boise, ID01:09:21 264631  243 

Men - BG - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GAVIN LASHER   01:32:32  273 
1 MATT FORBES   01:21:18  269 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY SCHMIDT   01:10:39  264 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TROY THOMAS   00:54:35  259 
2 NATHAN SHRUM   01:14:24  256 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD HEIST   60:31.00  263 
2 GREGG LASHER   1:19:46.00  272 
3 COLIN SOAVEZ   1:19:52.00  260 
4 BRIAN FOLEY   1:23:5.00  274 
5 RAFAEL LOPEZ   1:34:56.00  245 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS BERRY   50:25.00  275 
2 Bryan Newberry   Twin Falls, ID53:34.00 260002  244 
3 James DeWald   West Lawn, PA58:29.00 258750  255 
4 JEFFERY MULLES   59:25.00  267 
6 Dean Jennings   Everett, WA1:1:23.00 262269  261 
7 MEL ILKA   1:5:18.00  276 
8 GREG KELLOGG   1:7:28.00  248 
9 JEFF COWARD   1:29:0.00  254 

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DON MILTON   01:30:48  246 

Men - Trailblazers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF KAYLIN LOPEZ     247 
DNF MICHAEL BECK     257 
DNF MATTEO JORGENSON     262 
DNF TOBIN WIER     266 
DNF GAGE LASHER     271 
DNF MAXWELL PIRUS     277 

Women - SP - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Alexander   Boise, ID01:55:53 251513  661 
1 Lydia Brown   Lolo, MT02:05:35 221182  645 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 JERILYN GROW   2:34:49.00  617 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDSEY KENNEDY   1:44:39.00  643 
2 KAREN MIDKIFF   1:55:28.00  671 
3 TINA GOSSELIN   2:6:3.00  613 
4 KATHERINE MAER   2:9:47.00  682 
5 JULIA GERHARDT   2:11:40.00  684 
6 KATIE GAUGHAN   2:21:42.00  688 

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAMELA BROWN   1:57:48.00  626 
2 SIAN MONEY   1:59:4.00  686 
3 DEBORAH MARTELL   1:59:35.00  633 
4 Kendra Smith   Boise, ID2:3:59.00 240018  606 
5 Lynda Ransdell   Boise, ID2:7:38.00 248749  602 
6 DEBRA MERCY   2:13:1.00  656 

Women - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARYELLEN LEBERGE   1:55:26.00  636 
2 Joanne Schmitz   Walla Walla, WA2:8:14.00 178823  642 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JILL FORSMANN   2:19:8.00  136 
2 Sandra Isbell   La Grande, OR2:22:10.00 263077  106 
3 LAUREN DORSCH   2:23:3.00  138 
DNF Shannon Edson   Bakersfield , CADNF 192466  103 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hollie McGovern   Nevada City, CA02:13:17 166824  111 
2 Korrie Dubray   Island City, OR02:20:39 262841  112 

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Muffy Ritz   Ketchum, ID02:19:06 30007  114 

Women - BG - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maddyson Page   Meridian, ID02:34:07 254675  251 
1 Nicole Beck   Boise, ID02:34:01 245120  258 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLE RUNNER   01:00:30  268 

Women - BG - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WHITNEY JANKEWIEZ   1:1:28.00  270 
2 HILARY HEIST   1:4:19.00  265 
3 KIM DEWIT   1:25:7.00  253 
4 ANGIE RIFF   2:1:15.00  252 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Riley   Victor, ID1:59:56.00 223212  16 
2 Lorien Lightfield   Boise, ID2:2:54.00 98936  26 
3 Stacey Scanlan   Boise, ID2:3:42.00 199731  
4 Lynn Stott   Boise, ID2:5:23.00 229694  18 
5 Jana Repulski   Boise, ID2:7:43.00 150760  17 
6 Erika Krumpelman   Hayden, ID2:9:19.00 179685  27 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee