Race Results for
Church Creek Time Trial
Church Creek, MD
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/23/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - JR - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Gerlak   Baltimore, MD04:57:00 194574  24 C3/ADG/Joe's
2 Russell Brown   Gaithersburg, MD05:22:00 222506  22 Artemis
3 Mark Edwards   Virginia Beach, VA05:25:00 205860  25 TriPower
DNF Francesco Gordon     23 ABRT/Latitude

Men - Cat 1/2/3/4/5 - JR - 15-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Kendall   Fairfax, VA09:26:00 259050  20 NCVC/INOVA Health System
2 Collin Turner   20:26:00  21 unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Cannell   Mebane, NC0:52:48.99 6004  192 
2 Mike Stearns   0:55:48.60  200 ABRT/Latitude
3 Espen Kateraas   Aliso Viejo, CA0:56:57.25 193942  194 Westwood Velo Trade Manage Capital
4 Kristopher Auer   Baltimore, MD0:57:39.29 2065  191 C3/ADG/Joe's
5 Steven Bickling   Baltimore, MD0:58:08.01 71021  199 Team Hall Nissan
6 Michael Wagner   Bowie, MD0:59:06.65 36898  198 ABRT/Latitude
7 John Hostetter   Perryville, MD0:59:11.95 42896  193 C3/ADG/Joe's
8 Dan Lader   Bethesda, MD0:59:52.07 170538  196 ETS-Silver Cycles
9 Lawrence Wans   Crofton, MD1:00:14.22 37167  195 ALL American Bicycle Center
10 Robb Hampton   Darnestown1:00:42.45 178989  190 ETS/Silver Cycles
11 Fabrizio Roman   Germantown, MD1:01:35.69 261448  197 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis Manfred   Greentown, IN0:52:16.75 177685  182 M.o.b. U-Build IT
2 Kurt Spoerle   Carmel, IN0:52:51.34 229773  177 Zipp Factory Team
3 Ramon Benitez   Glenwood, MD0:54:58.74 3304  189 Intermediate Mortgage/Artemis Elite
4 Ace McDermott   Bowie, MD0:55:01.94 87877  187 ABRT/Latitude
5 Andreas Gutzeit   Washington, DC0:55:30.95 215952  186 NCVC/Inova Health System
6 Keith Reeder   Annapolis, MD0:56:13.29 210369  178 ABRT/Latitude
7 Dewayne Fox   Lewes, DE0:56:51.05 166572  184 Shore Velocity
8 Ryan Guttridge   Severna Park, MD0:57:12.21 199260  185 LSV/Kelly Benefits Strategies
9 Francis Dougherty   Havre De Grace , MD0:59:48.24 197576  171 LSV/Kelly
10 Benjamin Basham   Fairfax, VA1:00:21.60 47218  174 Artemis
11 Jeffrey Anderson   Vienna, VA1:00:49.80 50086  180 HPC/List
12 Barry Holman   Washington, DC1:00:54.76 179265  173 Team Fuji
13 David Campbell   Highland, MD1:01:43.07 72870  183 
14 Glenn Davis   1:03:04.77  179 
15 Kornel Schuebel   North Bethesda, MD1:07:05.24 205906  175 CW/King Pawn/Joes Bike Shop
16 Dave Parramore   Fairfax, VA1:11:23.25 251394  181 
17 Chuck Ursone   1:11:44.64  176 
18 Jeff Via   1:12:26.13  172 King Pawn/Chesapeake Wheelmen
DNF Kenneth Woodrow   Cincinnati OhDNF 53598  188 Squadra Coppi/IM Saab
DNF Unknown Unknown   DNF  170 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Clark   Reston, VA0:54:58.06 197253  165 Evolution Cycling
2 Stuart Ross   Washington, DC0:55:44.15 113835  151 NCVC/Inova Health System
3 Mark Sommers   Washington, DC0:56:09.73 149858  161 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
4 Randy Thrasher   Germantown, MD0:56:25.70 60673  152 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
5 Terrence Harrigan   Eldersburg, MD0:57:11.98 220032  168 King Pawn/Joe's Bike Shop/CW
6 Timothy Barry   Rockville, MD0:59:17.65 161170  169 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
7 Michael Hill   Baltimore, MD1:01:13.94 170124  156 Chesapeake Wheelmen/King Pawn/Joe's
8 James Hartnett   Gettysburg, PA1:01:27.15 46664  159 South Mountain Velo Club
9 Thomas Moore   Odenton, MD1:01:29.01 198671  164 ABRT/Latitude
10 Steve Abbott   Willington, CT1:01:41.40 181699  153 Cyclonauts
11 John Olinski   New Market, MD1:03:07.96 235755  163 AVC/Team Hagerstown Wasington Co.
12 Ted Harris   Hurlock, MD1:03:09.97 196016  154 Bayside Velo INC. Team Bike Doctor
13 Thomas O'Neil   Arlington, VA1:03:42.29 52507  157 Squadra Coppi/IM Saab
14 Steven Basha   Fairfax Station, VA1:04:02.97 92845  162 National Capital Velo Club/Inova Health
15 David Brown   Gaithersburg, MD1:06:50.94 222597  158 Artemis
16 Alan Romefelt   Catonsville, MD1:07:14.54 110686  160 Kelly Benefit Strategies-LSV Amateur
17 Lee Wilk   1:08:27.71  166 Unattached
18 Anthony (Tony) Bigbee   Beltsville, MD1:08:55.69 170731  155 Route 1 Velo/Capitol Hill Bikes
DNF Max Rogozinski   Woodbridge, VADNF 142114  167 Prince William Elite Racing
DNF Scott Olson   Cockeysville, MDDNF 198038  150 C3/ADG/Joe's

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Cox   Parkville, MD05:57:00 45210  King Pawn / Joe's Bike Shop/CW
2 Ronald Sutherland   Mathias, WV06:34:00 143595  NCVC/INOVA
3 Peter Swan   Yorktown, VA07:37:00 51620  NCVC/Inova Health System
4 Mark Sherwood   Mclean, VA08:01:00 172152  NCVC/ INOVA Health System
5 Giulio Porta   Annandale, VA08:22:00 28452  King Pawn / Joe's Bike Shop/CW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merrick Frampton   Reistertown, MD06:40:00 167588  VCB Race Pace
2 Robert Kenner   Encinitas, CA07:33:00 18933  NCVC/Inova Health System
3 Stephen Gunther   Potomac, MD09:55:00 228877  Artemis
DNS Donald Riggs   Ellicott City, MD 48977  ABRT-Latitude

Men - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Banta   Washington, DC08:19:00 48438  10 NCVC/Inova Health System
2 John Krehbiel   Lake Forest, IL12:30:00 56774  12 Midwest Masters
3 Philip Hager   Falls Church, VA13:13:00 215481  11 National Capital Velo Club/Inova Health

Men - OPEN - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerlak (Auer   334  Kennedy) 
2 Inglis (Kammerzelt     Postle Garvey)
3 Grant (Andersson     Ross Gutzeit)
4 Opria (Michaels     Siegfried Kidston)

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Frick   Park City, UT0:50:55.78 135709  231 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
2 Russell Langley   Gaithersburg, MD0:51:55.91 105456  219 Battley Harley-Davidson/Hudson Trail
3 Joseph Liberto   New Windsor, MD0:52:36.16 179336  227 Immediate Mortgage Artemis Elite
4 Simon Walker   Bethesda, MD0:52:38.07 48837  217 NCVC/Inova Health System
5 Adam Fung (1 - Cat1)   Mountlake Terrace, WA0:53:40.92 186926  226 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
6 Paul Lengermann   Washington, DC0:54:22.65 216293  233 NCVC/Inova Health System
7 Justin Samuel   Mclean, VA0:54:25.31 207765  230 ETS Silver Cycles
8 Nathan Coleman   Seattle, WA0:54:39.14 226439  224 Immediate Mortgage Artemis Elite
9 Paul Tower   Birmingham , AL0:55:05.16 160975  213 Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Cyc
10 George Woodall   Silver Spring, MD0:55:08.60 38883  232 ETS Silver Cycles
11 Craig Snydal   Ellicott City, MD0:55:41.00 177961  214 Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Cyc
12 Ryan McKinney   Reston, VA0:55:42.91 97634  228 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
13 David Bozak   Hollidaysburg, PA0:56:15.49 155889  216 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
14 Paul Mica   Alexandria, VA0:56:29.16 177291  221 NCVC/Inova Health System
15 Clifton Chamberlin   Adelphi, MD0:56:53.80 193301  211 ETS-Silver Cycles
16 Tony Moreno   Lorton, VA0:57:29.90 205242  223 NCVC/Inova Health System
17 Chris Larsen   0:57:56.56  229 ABRT/Latitude
18 Sean Barrie   Washington, DC0:58:27.44 198408  220 Battley Harley-Davidson/Hudson Trail
19 Michael Burrows   San Jose, CA0:59:43.44 223312  215 World Cup SKI Cycle
20 Peter Kennedy   Glyndon, MD1:00:00.17 187763  210 C3/ADG/Joe's
21 Nathaniel Thomson   1:05:24.06  222 ABRT/Latitude
DNS Kenneth Johnson   Ardmore , PADNS 237498  218 Battley Harley-Davidson/Hudson Trail
DNF Yoav Gery   Bethesda, MDDNF 207367  225 ETS-Silver Cycles
DNF Chris Hardee   Washington, DCDNF 65012  212 Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Cyc
540541 Grant) (Andersson   NCVC/Inova Health System   264

Men - Cat 2 - Open - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ferguson) (Frick   Clean Currents P/B Don Beyer Volvo   260

Men - Cat 2 - Open - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Swan   Yorktown, VA08:01:00 51620  30 NCVC/Inova Health System
1 Robert Kenner   Encinitas, CA08:01:00 18933  31 NCVC/Inova Health System

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leaver) (Campbell   NCVC/Inova Health System   250
2 Scott) (Brancheau   Kelly Benefit Strategies/LSV Amateur Cycling   252

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis San Sebastian   Olney, MD0:56:05.18 214182  130 Bicycle Place Velo Club
2 Blake Selzer   Washington, DC0:58:19.34 150694  113 Route 1 Velo/Capitol Hill Bikes
3 Bryan Vaughan   Burke, VA0:58:30.71 129811  132 Unattached
4 David Roche   Millington, MD0:58:36.27 258017  119 
5 Iain Banks   Bowie, MD0:59:40.17 227404  110 ABRT/Latitude
6 Dana Mellerio   Alexandria, VA1:00:17.47 112999  111 ABRT/Latitude
7 Steven Dowler   1:00:24.88  122 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
8 Christopher Marrow   Falls Church, VA1:00:41.31 186137  131 Squadra Coppi/IM Saab
9 John Rogers   Takoma Park, MD1:00:41.74 136767  121 Clean Currents P/B Don Beyer Volvo
10 Michael Capasso   The Woodlands, TX1:01:38.49 201080  123 Evolution Cycling
11 James Hargrove   Vienna, VA1:01:53.48 206841  115 Evolution Cycling
12 Walter Tyree   Alexandria, VA1:01:59.94 207530  133 Squadra Coppi/IM Saab
13 Win Elliot   Kensington, MD1:02:23.94 247427  125 N/A
14 Edward Fisher   Hallwood, VA1:02:28.89 207975  124 Shorevelocity
15 Anthony Cline   Millersville, MD1:03:05.94 235792  128 ABRT/Latitude
16 Kenneth McDowell   North Bethesda, MD1:03:23.97 195596  134 ABRT/Latitude
17 Kevin Green   Gaithersburg, MD1:03:27.40 240227  116 
18 Jon Agazzi   Indian Head, MD1:03:59.84 208455  127 Team N-Tieractive/Bike Doctor-Waldorf
19 James McNeely   Crofton, MD1:05:58.33 238643  112 Squadra Coppi IM Saab
20 Trevor Shattuck   Lutherville, MD1:06:17.24 226606  136 Hunt Valley Bicycles/Marathon Roofing
21 Shaw Fici   Alexandria, VA1:07:20.19 248306  117 THE Hub Cycling League
22 Michael Homick   Huntingtown, MD1:07:23.54 221377  126 Team Nature's Path/3sports
23 William Fissel   Newark, DE1:20:47.68 226244  114 University OF Delaware Cycling
280 Mellerio (Thomson     Prickett Banks)
284 Lader (Gery     Samuel Chamberlin)
DNS Jason Anthony   Rockville, MDDNS 227152  129 Route 1 Velo/Capitol Hill Bikes
DNS Mark Sanford   Newark, DEDNS 231568  120 FSVS/Christiana Care PT Plus
DNS Brian O'Hara   Salisbury, MDDNS 197364  118 Shore Velocity
DNF Douglas Owens   Washington, DCDNF 74008  135 NCVC/Inova Health System

Men - Cat 4 - Open - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calabro (Meller     Owens Murphy)
2 Tunks) (Chown   NCVC/Inova Health System   262

Men - Cat 4 - Open - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paukstitus (Neumann     Ver Brycke Nichols)
2 Olson (Lehtman     Taggart Parker)
3 Mittelstadt (Schultze   290  Smith) 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Crowley   0:59:13.10  61 
2 Hans Ruppenthal   0:59:41.35  69 
3 John Spieker   Lewes, DE1:00:16.15 226033  71 Shore Velocity
4 Ken Fowler   1:01:17.88  62 Du2r
5 Martin Lanz   1:01:55.33  66 
6 lance lacy   Edgewater, MD1:03:08.44 255397  77 Latitude/Annapolis Bicycle Racing Team
7 James Gaitan   Reisterstown, MD1:03:51.26 241920  65 
8 Kenneth Caputo   1:04:44.35  76 
9 David Brodmann   Hagerstown, MD1:05:15.67 250173  60 AVC/Team Hagerstown-Washington CO
10 Will Saunders   1:08:03.71  72 
11 Gary Dutton   Wilmington, DE1:08:32.99 249163  67 Team DRT Deep BLUE
12 John Myrick   Kensington, MD1:08:56.94 245513  73 Bicycle Place Velo Club
13 David Connolly   1:09:42.10  74 Cambridge Multi Sport
14 Thomas Poche   Bethesda, MD1:10:59.90 261919  80 
15 Bob McNamara   1:12:10.97  70 
16 Ahmed Hefuna   North Bethesda, MD1:12:48.87 191793  64 
17 Todd Albright   Columbia, MD1:16:31.86 266183  68 Mid Maryland Triathlon Club
18 Noah Letwin   Baltimore, MD1:18:11.06 121269  75 Team BBC
DNS Sonny Smith   Salisbury, MDDNS 241128  63 Ocean Velo
DNF Larry Calabro   Edgewater, MDDNF 193859  79 ABRT/Latitude
DNF Robert Georgantas   Gaithersburg, MDDNF 241455  78 Joe's MT Washington Bike Shop

Women - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mimi Newcastle   Fort Washington, MD1:03:14.63 200625  98 HPC/List
2 Mary Gardner   Havre De Grace, MD1:04:25.77 197721  97 LSV/Kelly
3 Kay Tsui   Arlington, VA1:05:33.07 215631  101 HPC/List
4 Margaret Kilby   Washington, DC1:13:57.37 166194  100 Artemis
5 Kimberly Lamphier   Catonsville, MD1:14:44.91 261293  103 
6 Kristin Walters   Wilmington, DE1:15:58.91 208589  99 Team DRT/Deep BLUE
7 Andrea Hogarth   Laurel, MD1:19:40.18 224356  96 Artemis
DNF Lauri Jenkins   Newark, DEDNF 153779  102 DRT Racing

Women - Cat 1/2/3/4/5 - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dona Deutsch   1:14:09.22  95 

Women - 3-TTT WOMEN OPEN - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ulmer (Jennings   270  Woolever) 
2 Dowler (Frick   273  Frentzel-B 

Women - 3-TTT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hogarth (Johnson   240  Silliman) 

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kelley   Middletown, MD1:02:30.73 166665  141 Team Kenda Tire
2 Jennifer Rasmusson   Ashburn, VA1:04:09.55 237733  140 HPC/List
DNF Heidi von Teitenberg   Baltimore, MDDNF 207086  142 ABRT/Latitude

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonja Evers   Washington, DC1:02:02.05 144435  93 Route 1 Velo/Capitol Hill Bikes
2 Sara Zeigler   Blacksburg, VA1:04:44.17 220748  94 ABRT/Latitude
3 Susan Estes   Owings, MD1:06:24.11 222496  92 HPC/List
4 Laura Gabanski   Kensington, MD1:07:35.46 219704  90 ABRT/Latitude
5 Lora Bankova   Baltimore, MD1:11:43.35 219027  91 C3/ADG/Joe's Bike Shop

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerri Robbins   1:02:06.68  45 ABRT/Latitude
2 Cynthia Anderson   Alexandria, VA1:02:45.28 232441  46 AMVC/DND INC.
3 Rhonda Abernathy   South Riding, VA1:03:56.81 231579  40 HPC/List
4 Erin Silliman   Richmond, VA1:05:25.44 260287  44 Artemis
5 Cynthia Johnson   Washington, DC1:05:57.43 207508  51 Artemis
6 Christina Briseno   Leadville, CO1:06:26.71 240618  52 Route 1 Velo/Capitol Hill Bikes
7 Becky Spada   Laurel, MD1:10:02.21 178440  50 DC Velo/Martens Volvo
8 Jantje Gerdes   Baltimore, MD1:10:49.84 248146  47 Velosophy Racing
9 Gloria Shoemaker   Selbyville, DE1:10:53.64 221259  53 Team DRT/Deep BLUE
10 Marisa Uchin   1:14:43.93  42 DC TRI Club
11 Tracy Kneisler   1:17:14.03  41 
12 Molly Kelly   1:20:30.21  43 
13 Lauren Hanson   1:24:29.15  49 BBC
14 Rebecca Letwin   Seattle, WA1:27:50.57 264200  54 Team BBC
DNF Erika Proctor   Odenton, MDDNF 172336  48 King Pawn/CW

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUORESpyUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee