Race Results for
Bicycles Outback Blowout
Waco, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/23/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Fleming   1:30:51.00   
2 Bo Trimble   1:31:45.00   
DNF Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CADNF 218355   

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dukes   San Antonio, TX1:24:4.00 231061   
2 Raul Flores Jr   1:26:31.00   
3 Zachary Domingue   Hunt, TX1:28:16.00 206475   
4 Corey Wake   1:30:46.00   
5 Aaron Buster   1:35:52.00   
6 Karl Brooks   1:38:13.00   
DNF Luke Jordan   Boerne, TXDNF 220269   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz   Laredo, TX1:19:7.00 255731   
2 Federico Castro   Austin, TX1:19:45.00 225134   
3 Nathan Trimble   1:21:51.00   
4 Matthew Kocian   Fort Worth, TX1:21:52.00 237050   
5 Jeremy Morse   1:23:8.00   
6 Michael Wilder   Albuquerque, NM1:23:24.00 260481   
7 Yater Lynch   1:23:54.00   
8 Luke Bonecutter   1:24:10.00   
9 Adam Bentson   1:25:45.00   
10 John Lucas   Houston, TX1:25:51.00 243136   
11 Ryan Dromgoole   1:27:41.00   
12 Justin Rice   1:28:1.00   
13 Brandon Ewers   The Woodlands, TX1:30:38.00 231387   
14 Kelcey Wormsbaker   Lubbock, TX1:35:12.00 255666   
15 Josh Studdard   Waco, TX1:36:3.00 229088   
16 Allen Forbis   Kemah, TX1:38:14.00 233611   
17 Andrew Neilson   1:44:30.00   
DNF Geoff Mann   DNF   

Men - SP - Senior - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Cremer   Houston, TX1:19:28.00 85848   
2 Troy Fraske   Houston, TX1:19:48.00 236760   
3 Paul Moralez   1:21:37.00   
4 Manny Gallegos   Austin, TX1:22:30.00 256128   
5 Jon Cotton   1:22:33.00   
6 Jack Ishihara   1:22:54.00   
7 Kevin Johnson   1:25:28.00   
8 ed stephan   1:25:41.00   
9 Ramon Guel   Houston, TX1:26:25.00 229089   
10 Chris Prince   Kingwood, TX1:26:55.00 189732   
11 Jimmy Montreuil   1:27:7.00   
12 John Cantu   San Antonio, TX1:28:9.00 256425   
13 John Diaz   1:28:13.00   
14 James Webb   Kyle, TX1:28:27.00 199834   
15 Jerod Walker   1:29:2.00   
16 Kenneth Ulrich   1:31:18.00   
17 Christopher Chepil   Austin, TX1:31:21.00 202641   
18 A Saulo Velazquez   Corpus Christi, TX1:31:47.00 181013   
19 Kristopher Chelette   1:31:53.00   
20 Justin Milan   Austin, TX1:32:28.00 181759   
21 John Garrett   1:37:32.00   
22 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX1:41:47.00 232048   
23 Aaron Catoe   Richardson, TX1:41:53.00 105401   
24 Sami Hassibi   Fort Worth, TX1:52:29.00 15369   
25 Joe Love   Austin, TX1:54:11.00 210440   
DNS Emerson Ferreira   DNS   

Men - SP - Senior - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sacket   Troy, TX1:18:44.00 243590   
2 Shaun Bain   The Woodlands, TX1:18:47.00 255789   
3 Glen Love   Allen, TX1:25:46.00 243668   
4 Allen Zolondek   Round Rock, TX1:26:23.00 104907   
5 Bill Gutierrez   Bryan, TX1:26:40.00 209649   
6 Jason Krempin   1:29:29.00   
7 Tony Phongsy   Houston, TX1:30:7.00 219736   
8 shawn Baldwin   San Antonio, TX1:31:25.00 252048   
9 Kevin Dierschke   San Angelo, TX1:33:8.00 258791   
10 Chris Eckert   Raleigh, NC1:34:46.00 189429   
11 Joseph Noack   Woodlands, TX1:36:32.00 70981   
12 Leonard Gremillion   Houston, TX1:37:59.00 256932   
13 Jackson Smith   Pflugerville, TX1:40:35.00 40700   
14 Jimm Schroeder   Conroe, TX1:44:10.00 191351   
15 Michael Brown   San Antonio, TX1:49:4.00 255968   
16 Michael Stampley   1:51:19.00   
17 Stephen Tate   1:55:28.00   
DNF John Wylie   DNF   
DNF Shannon Trimble   DNF   

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Woolfolk   1:21:8.00   
2 Michael Yates   Ft Worth, TX1:23:20.00 195154   
3 Bob Pinard   1:24:10.00   
4 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX1:25:50.00 202642   
5 Joe Graff   Austin, TX1:26:45.00 13835   
6 Scott Bristow   Sugar Land, TX1:28:21.00 78458   
7 Scott Long   1:29:5.00   
8 Derek Russey   Dripping Springs, TX1:29:21.00 148416   
9 Barry Bewley   Fort Worth1:30:4.00 62136   
10 Mark Fraske   Austin, TX1:31:13.00 194267   
11 Jason Grimes   Hurst, TX1:33:5.00 209149   
12 Graham Elliott   Spring, TX1:34:37.00 72291   
13 Frederick Willemsen   Round Rock, TX1:35:14.00 243606   
14 Jeff Hoskins   1:35:20.00   
15 Greg Allen   Abilene, TX1:35:52.00 237532   
16 J Kelly Strader   Houston, TX1:36:30.00 169122   
17 Peter Dennison   Austin, TX1:37:2.00 256534   
18 Rusty Hough   Buda, TX1:37:31.00 124983   
19 Grey Havner   Ft Worth, TX1:38:21.00 192392   
20 Shaun McGregor   Bedford, TX1:38:29.00 233029   
21 Donald Bissell   1:39:32.00   
22 Wes McNabb   1:40:17.00   
23 Russell Lott   Fort Worth, TX1:40:28.00 209661   
24 Carl Variale   1:47:9.00   
25 David Bomar   1:49:48.00   
26 Frank Cunningham   Leander, TX1:59:31.00 155371   
DNF William Moritz   Houston, TXDNF 161036   
DNF Trevor Rigby   Mckinney, TXDNF 58819   

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael VanRandwyk   Manor, TX1:24:42.00 191261   
2 Kevin Mitchell   Houston, TX1:26:1.00 202081   
3 Jeffrey Robertson   Allen, TX1:26:36.00 57507   
4 Clay Whitney   New Braunfels, TX1:27:35.00 40995   
5 Don Losawyer   1:27:58.00   
6 David Wittoesch   1:30:38.00   
7 Tom Bugg   1:31:23.00   
8 James Clem   1:31:42.00   
9 Tom Nelson   1:32:3.00   
10 Ken Hilger   Magnolia, TX1:33:53.00 40994   
11 Keith Early   1:35:6.00   
12 Ben Fridge   1:37:49.00   
13 Guy Anthony Guzman   San Antonio, TX1:38:46.00 206608   
14 David Priest   Ft Worth, TX1:39:12.00 208741   
15 Ralph Voss   Canyon Lake, TX1:40:8.00 186996   
16 Thomas Burns   Houston, TX1:40:32.00 237102   
17 Diego Velasquez   1:41:38.00   
18 Steve Innes   Mckinney, TX1:42:41.00 237765   
19 Erich Anderson   1:43:30.00   
20 Rick Kieffer   Austin, TX1:45:41.00 268863   
21 James Janoch   Pearland, TX1:48:16.00 171472   
22 Randy Wight   1:48:38.00   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Elliott   Spicewood, TX1:30:5.00 186534   
2 Thomas Boldizar   Simpsonville, SC1:34:6.00 54252   
3 Paul Forderhase   1:34:54.00   
4 Jeffrey Sechelski   Houston, TX1:36:38.00 192611   
5 Geoffrey Rogers   Frisco, TX1:37:46.00 140629   
6 David Cain   1:38:52.00   
7 Russell Hanna   Columbus, TX1:39:9.00 143431   
8 James Trimble   1:50:59.00   
9 Gary Mason   Grapevine, TX2:4:21.00 116382   

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX1:11:33.00 188575   
2 Travis Butler   1:18:59.00   
3 Mike Pawlik   1:19:40.00   
4 Jason Frazee   1:19:44.00   
5 James Thornton   Denton, TX1:21:11.00 140448   
6 Ray Porter   1:23:48.00   
7 Jaws Hansen   1:25:27.00   
8 Richard Szecsy   Mckinney, TX1:28:46.00 112100   
9 David Snider   Wichita, KS1:31:6.00 244288   
10 Josh Huckabee   1:31:18.00   
11 Brian Brennfoerder   1:31:40.00   
12 Paul Johns   Duncanville, TX1:33:28.00 218992   
13 Mark Clarke   Liberty Hill, TX1:33:49.00 174882   
14 Andrew Bui   1:45:55.00   
15 Jeff Weaver   2:10:5.00   

Men - PR/SM - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Kurtz   Georgetown, TX1:44:31.00 20024   
2 Dana Weber   Aliso Viejo, CA1:45:24.00 126922   
3 Matt Googe   Knoxville, TN1:47:39.00 223967   
4 Lucas Brusseau   Denton, TX1:47:40.00 5255   
5 Will Black   Austin, TX1:48:59.00 58540   
6 Scott Henry   Austin, TX1:49:43.00 254   
7 Brian Kuehl   Pflugerville, TX1:50:10.00 155738   
8 Stewart Stafford   Austin, TX1:51:25.00 33754   
9 Jesse Moran   Mansfield, TX1:52:7.00 195071   
10 Christian Helmig   Highland Village, TX1:52:29.00 245316   
11 Keith Hargis   Dallas, TX1:52:33.00 125961   
12 Dax Kastrin   Albuquerque, NM1:52:40.00 195035   
13 Alex Vasquez   Pearland, TX1:57:40.00 149224   
14 Craig Kunz   Austin, TX1:58:3.00 124975   
15 Brett Vaughn   2:10:10.00   
DNF Matt Gordon   Austin, TXDNF 13715   

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Potter   Tomball, TX1:54:9.00 201876   
2 Kevin Fish   Austin, TX2:4:36.00 189245   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Breckinridge   Austin, TX2:34.00 226693   
2 Bennett Brown   Houston, TX2:1:57.01 187726   
3 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO2:2:22.00 142652   
4 Hector Moya   Austin, TX2:6:19.00 189131   
5 Sem Gallegos   El Paso, TX2:7:13.00 233198   
6 Matthew Davis   Fort Worth2:8:53.00 157395   
7 Ben Ollett   2:10:11.00   
8 John Rosie   Portland, OR2:11:33.00 213673   
DNF Brad Wimberly   Austin, TXDNF 178646   
DNF Cody Davis   DNF   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noel Reuter   Cedar Park, TX1:53:0.00 187774   
2 Nicholas Garza   Flower Mound, TX1:53:6.00 218994   
3 Mason Quintana   Austin, TX1:54:38.00 187231   
4 Stephen Hardy   Dallas, TX1:56:14.00 145305   
5 Dave Esper   Cedar Park, TX1:57:32.00 153692   
6 Tom Brandish   Mckinney, TX1:57:33.00 233679   
7 Jeff Turner   Richardson, TX1:58:24.00 177873   
8 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX1:58:38.00 254112   
9 Toby Smith   Denton, TX1:58:52.00 185914   
10 Antonio Torrini   Austin, TX1:59:8.00 204871   
11 Alex Arumi   Austin, TX1:59:32.00 1984   
12 Shaun Bonavita   Dallas, TX2:18.00 4168   
13 Peter Stewart   Houston, TX2:1:18.00 167097   
14 Andrew Yates   Austin, TX2:3:18.01 39169   
15 Nick Gonzales   Houston, TX2:4:0.00 164295   
16 John Sanborn   2:4:51.00   
17 Charles Covill   Austin, TX2:5:47.00 165262   
18 Matthew Morgan   Houston, TX2:6:53.00 177903   
19 Keith Gray   Colleyville, TX2:7:0.00 165011   
20 Cody Baron   Austin, TX2:9:39.00 109443   
21 Robert Sisk   Houston, TX2:10:44.00 165285   
22 James Ellis   Kyle, TX2:10:45.00 176061   
23 Juan Ocasio   2:12:59.00   
24 William Mabus   Dallas, TX2:17:20.00 42117   
25 Ryan Spates   Austin, TX2:22:35.00 104511   
26 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO2:8:15.01 19209   
DNS John Rigdon   Houston, TXDNS 166741   
DNF Demian Whitworth   Denton, TXDNF 210938   
DNF Sergio Angulo   Austin, TXDNF 184663   
DNF Kelly Kerby   Austin, TXDNF 139799   
DNF Brad Price   Mc Kinney, TXDNF 178625   
DNF Ted Kapsalis   DNF   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Gutweiler   Katy, TX1:16:12.00 167973   
2 David Boyd   No City, MN1:16:46.00 157901   
3 Chris Renshaw   Tulsa, OK1:17:22.00 154710   
4 John Larson   Mckinney, TX1:18:6.00 194312   
5 Terry Tinney   Dallas, TX1:18:17.00 35625   
6 Joseph Gold   Dallas, TX1:18:18.00 68231   
7 Michael Schmid   1:18:43.00   
8 Richard Miller   Dallas, TX1:19:1.00 113870   
9 James Parker   Kingwood, TX1:19:29.00 27261   
10 Brian Zettner   San Antonio, TX1:20:17.00 186298   
11 Kevin Shea   Prosper, TX1:20:35.00 246642   
12 Craig Fitzgerald   Spring, TX1:20:55.00 11748   
13 Dan Smith   Dripping Springs, TX1:21:26.00 209152   
14 Boyd Wallace   Garland, TX1:22:14.00 163030   
15 Barton Beddingfield   Austin, TX1:22:31.00 93976   
16 Kal Quaife   Rockwall, TX1:22:54.00 263306   
17 Jordan Chaney   Dallas, TX1:23:52.00 151023   
18 David Mackey   Magnolia, TX1:23:54.00 205028   
19 William (Tony) Vitz   Mckinney, TX1:24:21.00 183683   
20 Michael Rossi   Houston, TX1:24:27.00 107218   
21 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX1:25:13.00 194241   
22 Darius Sampey   Baton Rouge, LA1:25:44.00 187769   
23 Rich Walsh   Garland, TX1:26:19.00 233319   
24 Walter Megura   Plano, TX1:27:21.00 111657   
25 Bob Cowley   Austin, TX1:28:46.00 204749   
26 Chris Carlson   1:28:56.00   
27 Maurice Wilson   The Woodlands, TX1:34:49.00 202080   
28 Sergio Godinez   Grapevine, TX1:35:2.00 168145   
29 James Davis   Conroe, TX1:59:43.00 185473   
30 John R. Jr. McCauley   2:9:14.00   
DNF Luis Gonzalez   Houston, TXDNF 172879   
DNF Michael Bohn   Celina, TXDNF 212895   

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Spurgeon   Lakeway, TX1:21:30.00 234977   
2 Kevin Highfield   Spring, TX1:26:6.00 218694   
3 Alan Johnson   Dallas, TX1:26:25.00 157600   
4 Andy Kathan   Tyler, TX1:26:26.00 18590   
5 Spencer Jewell   Waco, TX1:29:10.00 110566   
6 Michael Floores   Houston, TX1:31:29.00 11872   
7 Robert Grant   1:34:4.00   
8 Rick Morris   Provo, UT1:37:45.00 177354   
9 Jerome Baumeister   Houston, TX1:38:28.00 2941   
10 Steven Kramer   Heath, TX1:42:0.00 199976   
11 Mark Hargis   Grapevine, TX1:45:50.00 140813   
12 Scott Schaefer   Houston, TX1:48:28.00 126923   
DNS Dirk Martin   Mcallen, TXDNS 22655   
DNF Randy Wolf   Grapevine, TXDNF 192283   
DNF David Lurz   Boerne, TXDNF 202635   
DNF James (Jimmy) Day   Santa Fe, NMDNF 8894   

Men - EX - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moreman   Arlington, TX1:29:46.00 84650   
2 Bill Denton   Choctaw, OK1:33:42.00 165513   
3 Richard Suggs   Nacogdoches1:34:59.00 138422   
4 John Wolf   Wimberley, TX1:36:48.00 194251   
5 Frederic Schmid   Waco, TX1:38:56.00 109257   
6 Anthony DeArmond   1:43:44.00   
7 Desmond Rolf   La Marque, TX1:51:21.00 105398   

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Ward   14:57.00   
2 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX15:34.00 237375   
3 Clayton McGrath   15:41.00   
4 Aaron Kazanoff   15:42.00   
5 Daniel Jaimes   15:58.00   
6 Luke Fleming   15:59.00   
7 Jorge Munoz   16:33.00   
8 Michael Dearman   17:2.00   
9 Kevin Corry   17:3.00   
10 Trevor Montgomery   17:4.00   
11 Parker Given   17:31.00   
12 Cristian Perez   17:32.00   
13 Colton Sacket   Troy, TX17:33.00 266357   
14 Carl Ewert   19:10.00   
15 Chance Holland   20:8.00   
16 Aidan Scott   20:32.00   
17 Charlie G Brown   20:58.00   
18 Mitchell Baldwin   21:29.00   
19 Jared Bissell   23:50.00   
20 Nicholas Pittman   28:40.00   
21 Brogan Cole   28:44.00   
22 J.P. Reuter   32:33.00   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Sacket   Troy, TX29:31.00 264681   
2 Zach Carlson   29:32.00   
3 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX29:34.00 237374   
4 Alexander Scott   29:38.00   
5 Mason Shea   30:25.00   
6 Colton Holland   Frisco, TX35:29.00 246379   
7 Christopher Willemsen   36:2.00   
8 Timothy Tirado   36:35.00   
9 Cole Parker   38:17.00   
10 Cameron Pharr   38:35.00   
11 Kees Inserni   Corpus Christi, TX40:37.00 217486   
12 Hunter Lenmon   41:38.00   
13 Michael Mushegan   42:41.00   
14 Justin McQuerry   43:47.00   
DNF Coleman Christopher   DNF   

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conor Steward   Boerne, TX42:52.00 194212   
2 Ian Gibson   Lake Charles, LA44:7.00 218997   
3 Eric Fleming   44:48.00   
4 Luke Allen   Abilene, TX45:12.00 237533   
5 Payson McElveen   46:25.00   
6 Ceasar Yanez   46:36.00   
7 Timothy McKinney   52:24.00   
8 Peter Cook   55:16.00   
9 Evan St. Angelo   56:21.00   
10 Walker Cobbs   57:21.00   
11 Luke Lacombe   1:2:40.00   
12 Steven Lacombe   1:5:38.00   
13 Will Fehlau   1:16:51.00   
14 Cooper Cobbs   1:20:15.00   
DNF Cody Holland   Frisco, TXDNF 260068   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Stottlemyre   43:49.00   
2 Kevin Rodriguez   46:47.00   
3 Josh Bissell   53:16.00   
4 Ryan Eaves   57:0.00   
5 Bryan Gillham   1:1:29.00   
6 Ian Lovett   1:9:49.00   
7 Derrick Sims   1:11:56.00   

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Reamer   51:13.00   
2 Cody Ard   51:14.00   
3 Kevin Kapka   53:10.00   
4 Anthony Daidone   1:16:50.00   
5 Toby Tollison   1:26:50.00   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Garcia   Kyle, TX40:53.00 262008   
2 David Kessler   41:31.00   
3 Ryan Keating   41:48.00   
4 Chris McWatters   41:55.00   
5 Jeff Bonecutter   44:27.00   
6 Matt Anderson   44:29.00   
7 Joshua Tschuor   Crosby, TX44:38.00 252112   
8 Andy Howard   44:51.00   
9 Jonathan Adams   45:35.00   
10 Ian Hall   45:57.00   
11 Timothy Walker   46:22.00   
12 Wade Treichler   47:4.00   
13 Joey Reich   47:13.00   
14 Chris Danesi   47:15.00   
15 Joseph Rafferty   48:8.00   
16 Scott Chapman   48:21.00   
17 Andrew Fike   49:8.00   
18 Zach Beaty   49:14.00   
19 Brian Chu   49:59.00   
20 Nathan LaField   54:8.00   
21 James Kerr   56:8.00   
22 James Kolb   1:4:16.00   
23 Kevin Cole   1:10:15.00   
DNS Eliel Hinojosa   Harlingen, TXDNS 261880   
DNF Brandon Thomas   Garland, TXDNF 220298   
DNF Matthew Berkeley   DNF   
DNF Justin Ersch   DNF   
DNF Ryan Curry   DNF   

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Sawyer   41:41.00   
2 James Parker   43:29.00   
3 Jeremy Ridge   Austin, TX43:47.00 252237   
4 Dennis Lozano   Austin, TX44:21.00 258019   
5 David Call   44:32.00   
6 Sam Brown   44:57.00   
7 Jake Brown   45:29.00   
8 Phil Horton   46:4.00   
9 John Layne   46:9.00   
10 Lonn Hart   46:24.00   
11 Dustin Payne   Austin, TX46:30.00 248131   
12 Derek Delpero   46:57.00   
13 Eric Rohani   Lufkin, TX47:29.00 224873   
14 Brett Allison   47:41.00   
15 Kenny Vernon   47:50.00   
16 Randy Petrini   Waco, TX47:58.00 169022   
17 Philip Teitel   48:6.00   
18 Steven Kelley   48:8.00   
19 Chris Thomas   48:12.00   
20 Stefan Rice   48:56.00   
21 Stephen Fenzi   49:7.00   
22 Billy Beckes   49:16.00   
23 Alejandro Zendejas   49:23.00   
24 Alex Rasmussen   Ft Worth, TX49:24.00 187788   
25 John Jameson   49:28.00   
26 John Seelig   49:43.00   
27 Sergio Lopez   50:7.00   
28 Andy Puentes   51:19.00   
29 Paul Mayfield   52:28.00   
30 Anthony Myers   52:40.00   
31 Javier Elenes   53:44.00   
32 Kevin Fisk   53:54.00   
33 David Carte   54:4.00   
34 Aaron De La Garza   54:30.00   
35 Jason Beer   Austin, TX57:56.00 177096   
36 Richard Rewerts   1:1:39.00   
37 Scott Lagow   1:3:2.00   
38 Clay Scott   1:28:8.00   
DNF John Scott   DNF   
DNF Harry Carroll   Austin, TXDNF 238248   

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Scoggins   46:16.00   
2 Mark Boraski   46:35.00   
3 Tom Fisch   Mckinney, TX48:16.00 215035   
4 Tim Pletcher   49:8.00   
5 Rick Mendoza   49:30.00   
6 Steve Eckardt   49:31.00   
7 Sergio Garcia   49:32.00   
8 Dr. Douglas Webb   Houston, TX51:53.00 257223   
9 Edwin Soto   51:55.00   
10 Paul Gerhardt   53:8.00   
11 Mark Pruitt   Fort Worth53:41.00 28786   
12 Don Pittman   55:8.00   
14 Roel Chapa   57:12.00   
15 Barry Boyd   57:36.00   
16 Gerry Nicodemus   57:46.00   
17 Sid Bolmey   57:48.00   
18 Sean McCarthy   60:42.00   
19 Felipe Garcia   60:44.00   
20 Bobby Lowe   1:3:12.00   
21 William May   1:6:15.00   
22 Randy Davis   1:7:56.00   
23 Kevin Barrett   Hewitt, TX1:13:44.00 213567   
24 Aaron Ard   1:16:30.00   

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darwin Watson   51:41.00   
2 Bob Krantz   53:44.00   
3 John Fleming   55:11.00   
4 Danny McCraw   55:12.00   
5 Karl Stottlemyre   55:30.00   
6 Mike Brooks   58:6.00   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Call   1:33:10.00   
2 Inna Innes   Mckinney, TX1:42:39.00 231914   
3 Katie Petrocci   Houston, TX1:43:23.00 243610   
4 Byus Rachel   Chandler, AZ1:44:15.00 260379   
DNF Claire McKenna   DNF   

Women - SP - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Stormer   Austin, TX1:45:17.00 156430   
2 Bonnie Bain   1:46:8.00   
3 Teresa Martinez   1:58:9.00   
4 Mindia Whittier   2:39:30.00   

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Marie Weber   Roanoke, TX1:43:50.00 37500   
2 Lisabeth Gibson   Houston, TX1:46:44.00 136688   
3 Kimberly Kieffer   Austin, TX1:48:4.00 269016   
4 Diane Roy   Houston, TX1:50:44.00 202535   
5 Carol Duane   Lewisville, TX1:55:53.00 225819   
6 Traci Gibson   Fort Worth, TX1:57:30.00 236112   
7 Karen Hagar   Burleson, TX2:22.00 127580   
8 Kathleen Dupont   Arlington, TX2:1:19.00 238016   
9 Christine Stanovich   Richardson, TX2:35:5.00 188676   
DNF Randa Hope   Dallas, TXDNF 237698   

Women - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX1:40:26.00 185730   
2 Hannah Trimble   1:48:16.00   
3 Amber Armer   Smithville, TX1:57:47.00 195648   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shae Rainer   Georgetown , TX1:51:0.00 176425   
2 Kim Jennings   Waco, TX1:53:18.00 222697   
3 Kathleen Weber   Austin, TX1:55:29.00 144579   
4 Brenda Moczygemba   Ketchum, ID2:5:51.00 216070   
5 Lisa Hartman   Houston, TX2:9:2.00 217745   
6 Jane Ziegler   Tulsa, OK2:9:18.00 197200   
7 Deanna Weber   Fort Worth, TX2:17:0.00 202645   

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX1:45:9.00 217750   
2 Leslie Reuter   Cedar Park, TX1:52:3.00 186087   
3 Bibiana Martinez   Dallas, TX2:1:25.00 230216   
4 Joy Stockwell   Fort Worth, TX2:5:15.00 190281   
5 Zoe Nance   Albuquerque, NM2:19:38.00 213581   
DNF Catherine Marchak   Houston, TXDNF 203939   

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christiane Reetz   Boerne, TX1:34:17.00 197397   
2 Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TX1:34:59.00 26368   
3 Tammy Killebrew   Austin, TX1:36:8.00 88101   
4 Tanya Woody   San Antonio, TX1:37:2.00 236072   
5 Kimberly Chance   Dallas, TX1:37:41.00 157443   
6 Pamela Jackson   Garland, TX1:55:6.00 157028   
7 Kathy Johnson   Dallas, TX2:3:31.00 157466   

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Avery   Houston, TX1:50:49.00 187022   

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lilli Frasier   21:9.00   
2 Ruby Chism   21:17.00   
3 Holly Dierschke   23:17.00   
4 Sydney Reuter   23:37.00   
5 Claire Allen   27:1.00   
6 Christina Tirado   27:26.00   

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadina Junuzovic   32:47.00   
2 Ursula Jaimes   33:44.00   
3 Ashlynn Bissell   46:20.00   
4 Macy Lagow   1:6:41.00   
DNS Jessica Teitel   DNS   

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   50:2.00   
2 April Cunningham   Alamosa, CO58:0.00 195908   

Women - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Krantz   50:9.00   
2 Katie Hodde   1:4:21.00   
3 Elizabeth Lurz   Abilene1:11:34.00 206473   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Turner   49:31.00   
2 Nina Koch   53:49.00   
3 Marcy Faircloth   54:14.00   
4 Amber Rohani   59:0.00   
5 Katrina Fenzi   1:9:28.00   

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Joy   Austin, TX48:30.00 249798   
2 Katie Rudy   Lake City, MN49:22.00 255417   
3 Amy Clemmons   53:51.00   
4 Sandra Morales   55:37.00   
5 Alexa Kurtz   Georgetown, TX56:37.00 222231   
6 Timberly Erickson   58:25.00   
7 Kristi Welch   1:2:7.00   
8 Amy Hall   1:22:29.00   

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Stankard   59:3.00   
2 Suzanne Engel   1:2:12.00   
3 Pamela Jones   1:3:31.00   
4 Suzanne Schmid   Waco, TX1:5:22.00 109256   
5 Brenda Andrews   1:9:37.00   
6 Blanca Gonzales   Fort Worth, TX1:15:15.00 243261   
7 Sherrie Teichelmann   1:32:28.00   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFOSMOSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee