Race Results for
24 Hours of 9 Mile
Wausau, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/30/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 24 Hour Womens Team Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske     4581 Team Skirtz-N-Dirt
1 Corie Berrigan     4582 Team Skirtz-N-Dirt
1 Anne Grabowski     4583 Team Skirtz-N-Dirt
1 Sue Juedes     4584 Team Skirtz-N-Dirt
2 Lynn Bush     4594 Tough Girl / Contessa
2 Lisa Matlock     4591 Tough Girl / Contessa
2 Jane Rynbrandt     4592 Tough Girl / Contessa
2 Holly Harvin     4593 Tough Girl / Contessa
3 Rebecca Anderson     4561 Midnight Cowgirls
3 Rachel Eichers     4562 Midnight Cowgirls
3 Elizabeth (betsy) Shogren     4563 Midnight Cowgirls
3 Kate (bonita) Ross     4564 Midnight Cowgirls
4 Renee Callaway     4571 Mad FORCs
4 Michele Ericsson     4572 Mad FORCs
4 Ridge Benedum     4573 Mad FORCs
4 Carol Hassler     4574 Mad FORCs

Men - 24 Hour Womens Solo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pua Sawicki     Pua Sawicki
2 Rebecca Rusch     Rebecca Rusch
3 Danielle Musto     22 Danielle Musto
4 Sarah Kaufmann     24 Sarah Kaufmann
5 Mary Collier     41 Mary Collier
6 Karen Armstrong     Karen Armstrong
7 Sally Collins     138 Sally Marchand
8 Namrita O'Dea     45 Vassago Cycles/55nine
9 Jessica Groshek     37 Jessica Groshek
10 Chelsea McGowan   Lakewood, CO 217555  23 Chelsea McGowan
11 Caitlin Trahan     25 Caitlin Trahan
12 Gina Kenny     26 Gina Kenny

Men - 24 Hour Women Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Putzke     5351 The Sprockettes
1 Joan Sachs     5354 The Sprockettes
1 Colleen Westphal     5352 The Sprockettes
1 Deb Sniadajewski     5353 The Sprockettes
2 Ann Casamassa     5341 Pinky Toe
2 Hann-Yu Chang     5342 Pinky Toe
2 Rebecca Crocker     5343 Pinky Toe
2 Bo Carney     5344 Pinky Toe
2 Bonnie Meerschaert     5345 Pinky Toe
3 Kathy Janda     5331 Mad FORCs
3 Berlinda Lopez     5332 Mad FORCs
3 Stephanie Graham     5333 Mad FORCs
3 Barbara Lothe     5334 Mad FORCs

Men - 24 Hour Solo Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Constantine Peters     132 Constantine Peters
2 Travis Underwood     133 Travis Underwood
3 Joe Partridge     134 Joe Partridge
4 Dallas Sigurdur     126 Dallas Sigurdur
5 Hal L     128 Hal L
6 Nathin Davisson     144 Erb- Racing
7 Jereme Noffke     285 Jereme Nofke
8 Jerry Stoeckigt     124 Jerry Stoeckigt
9 Michael Chambers     135 Michael Chambers
10 Patrick Humenny     125 Patrick Humenny
11 Erich Ponath     131 Erich Ponath
12 Earle Jacob Jr.     142 Earle Jacob Jr
13 Skip Cronin     127 Skip Cronin
14 Cliff Henning     130 Cliff Henning
15 Matt Kamphuis     129 Matt Kamphuis

Men - 24 Hour Solo Freak Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karla Kingsley     121 Karla Kingsley
2 April Dombrowski     122 April Dombrowski
3 Becky Reimann     27 Brickoven/ Crested Buttle Builders
4 Liz Malanaphy     174 Team Klate

Men - 24 Hour Solo Freak Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Schotz     119 Chris Schotz
2 Mike Howard     105 Mike Howard
3 Tim Trudeau     101 Tim Trudeau
4 Jeffrey Frings     136 Expo Racing
5 Richard Lytle     106 Richard Lytle
6 Randy Lockman     172 Randy Lockman
7 Allen Brunner     108 Cyclopath Senior
8 Jeff Weyrens     107 Jeff Weyrens
9 Craig Kalscheur     102 Craig Kalscheur
10 Brian Draghicchio     104 Brian Draghicchio
11 Mark Cheyne     103 Mark Cheyne
12 Peter Downey     120 Peter Downey
13 Kyle Franson     109 Kyle Franson
14 Matthew Nelson     139 Kharma's Bitch
15 Richard Palmer     159 Richard Palmer
16 Geoff Donaldson     141 Geoff Donaldson
17 John Mory     100 John Mory
18 Travis Brunner     140 Cyclpath JR
19 Lance Fischer     123 Lance Fischer
20 Wayne Guttry     110 Wayne Guttry
21 Nate Woolever     115 Nate Woolever
22 Brett Morley     165 Brett Morley
23 Ron Harrinson     137 Bent Chainrings
24 Dave Simmons     112 Dave Simmons
25 Jimmy Parman     52 Jimmy Parman
26 Brian Abraham     113 Brian Abraham
27 Trent Litchy     114 Trent Litchy
28 Rick Mangan     111 Rick Mangan
29 Christopher Prudhomme     117 Christopher Prudhomme
30 Robert Ball     116 Robert Ball
31 Adam Brooke     118 Adam Brooke
32 Adam Schmeizer     145 Adam Schmeizer
33 Jose Munguia     156 Jose Munguia
34 Matt Szmonda     47 Matt Szmonda
35 Josh Szmanda     146 Josh Szmanda

Men - 24 Hour Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Griggs     3051 Muddy Cup Point Brigade
1 Dave Schoenherr     3052 Muddy Cup Point Brigade
1 Roger Lundsten     3053 Muddy Cup Point Brigade
1 Sam Wellskopf     3054 Muddy Cup Point Brigade
2 Matthew Lawrence     4541 crass
2 Craig Braun     4542 crass
2 Chris Magyar     4543 crass
2 Chris Zagozen     4544 crass
3 Mara Larson     4551 single couples
3 Shad Holland     4552 single couples
3 Jj Robb     4553 single couples
3 Susannah King     4554 single couples

Men - 24 Hour Older Than The Hills

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Laney     3271 Team Vesrah Brakes
1 Ken Melville     3272 Team Vesrah Brakes
1 Mike Kelsall     3273 Team Vesrah Brakes
1 Mark McCrimmon     3274 Team Vesrah Brakes
2 Mike Curtes     3171 BFRF
2 Jon Hirsch     3172 BFRF
2 Brian Merklon     3173 BFRF
2 Mark Hirsch     3174 BFRF
3 Rick Walls     3091 Average Joes
3 Kyle Tomlin     3092 Average Joes
3 Mark Szudrowitz     3093 Average Joes
3 Jay Labecki     3094 Average Joes
4 Scott Morgan     4481 Stiff Kitty
4 Pete Norrbom     4482 Stiff Kitty
4 Mark Thuot     4483 Stiff Kitty
4 Mike Chaderdon     4484 Stiff Kitty
5 Bill “Surlyrider” Schneider     4451 NEW Rat Riders
5 Chris “Big Wheels” Daming     4452 NEW Rat Riders
5 Tom “Little Wheels” Durel     4453 NEW Rat Riders
5 Mike “Weirdo” Girke     4454 NEW Rat Riders
6 Todd Mowrer     4411 Blood Sweat & Gears
6 Chris Budzinski     4412 Blood Sweat & Gears
6 Jay Nickel     4413 Blood Sweat & Gears
6 Brian Pomerang     4414 Blood Sweat & Gears
7 Matthew Sorenson     4501 Team Family Ties
7 Chuck Sorenson     4502 Team Family Ties
7 Gary Gross     4503 Team Family Ties
7 Cory Gross     4504 Team Family Ties
8 Stuart Shelton     3141 Extreme Rejects
8 Tim Bates     3142 Extreme Rejects
8 Rick Schnell     3143 Extreme Rejects
8 Dave Dahlman     3144 Extreme Rejects
9 Craig Propsom     4491 Team 24
9 Garrett Beck     4492 Team 24
9 Kirk Rotvold     4493 Team 24
9 Nick Pettis     4494 Team 24
10 Jeff Fitzgerald     3111 Mind Like Ours
10 Scott Shapiro     3112 Mind Like Ours
10 Steve Moechnig     3113 Mind Like Ours
10 Robert Davies     3114 Mind Like Ours
11 David Kuphal     4511 Unchained
11 Todd Trowbridge     4512 Unchained
11 Marty Olson     4513 Unchained
11 Curt Mathsen     4514 Unchained
12 Steve Mitorat     3011 Team Snurge
12 Topp Boring     3012 Team Snurge
12 Jeremy Mitorat     3013 Team Snurge
12 Wade Fusram     3014 Team Snurge
13 Christopher Metcalfe     4441 Monkeywrench Gang
13 Bruce Drew     4442 Monkeywrench Gang
13 Lloyd McIvor     4443 Monkeywrench Gang
13 Lewis Anderson     4444 Monkeywrench Gang
14 Joseph Gitter     4421 Gitter Done
14 Jim Cuhel     4422 Gitter Done
14 Andrew Gitter     4423 Gitter Done
14 Dave Radtke     4424 Gitter Done
15 Bret Shirven     4461 Soggy Bottom Boys
15 Terry Carter     4462 Soggy Bottom Boys
15 Ben Browning     4463 Soggy Bottom Boys
15 John Bernard     4464 Soggy Bottom Boys
16 Noel Versch     4471 Steve & The Eves
16 Dave Mennenoh     4472 Steve & The Eves
16 Steve Hoffman     4473 Steve & The Eves
16 Rick Kallien     4474 Steve & The Eves
17 Bryan Reed     4531 Whirl & Hurl
17 John Wypiszinski     4532 Whirl & Hurl
17 Greg Dechant     4533 Whirl & Hurl
18 David Ressinger     4521 Valuable Underbrush
18 Steve Kuhlman     4522 Valuable Underbrush
18 John Bertorelli     4523 Valuable Underbrush
18 Alan Will     4524 Valuable Underbrush
19 Edward Schuster     4431 Lords of the ChainRings
19 Eric Gorder     4432 Lords of the ChainRings
19 David Augustiniak     4433 Lords of the ChainRings
19 Kevin Schuster     4434 Lords of the ChainRings

Men - 24 Hour Older Than Dirt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Pramann     4351 Aviation Nightmare
1 Lonny Mahoney     4352 Aviation Nightmare
1 Gregg Pattison     4353 Aviation Nightmare
1 Tom Quinn     4354 Aviation Nightmare
2 Don Edberg     3161 WORS Racing
2 Jan Rybar     3162 WORS Racing
2 Matt Praxmarer     3163 WORS Racing
2 John Lirette     3164 WORS Racing
3 David Bell     4221 MAD D.O.R.C.S.
3 Ben Neff     4222 MAD D.O.R.C.S.
3 Glen Jones     4223 MAD D.O.R.C.S.
3 Tom Woody     4224 MAD D.O.R.C.S.
4 Steve Sletner Sletner     4341 Aging Disgracefully
4 Terry Hintz     4342 Aging Disgracefully
4 Terry Tansy     4343 Aging Disgracefully
4 Bil Danielson     4344 Aging Disgracefully
5 Larry Reimer     4401 Thursday Knights
5 Sean Miller     4402 Thursday Knights
5 Jeff Chesmore     4403 Thursday Knights
5 Dennis Malmanger     4404 Thursday Knights
6 Mark Nestande     4361 Farm Team
6 Kent Adams     4362 Farm Team
6 William Beiganek     4363 Farm Team
6 Michael Carlson     4364 Farm Team
7 Bill Miller     4381 Team Twinkie
7 Kevin Putzke     4382 Team Twinkie
7 Keith Westphal     4383 Team Twinkie
7 Pete Noffke     4384 Team Twinkie
8 Don Freitag     4391 THREE OLD GUYS & A SLACKER
8 Don Fischer     4392 THREE OLD GUYS & A SLACKER
8 Tom Wendland     4393 THREE OLD GUYS & A SLACKER
8 Jeff Seifert     4394 THREE OLD GUYS & A SLACKER
9 Buzz Meyer     4371 Leinies Lowriders
9 Ken Jones     4372 Leinies Lowriders
9 Mike Baker     4373 Leinies Lowriders
9 Ken Kraft     4374 Leinies Lowriders

Men - 24 Hour Mixed Duo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernice Pierson     6561 Sho-Air/Rock N' Road Cyclery
1 Mario Correa     6562 Sho-Air/Rock N' Road Cyclery
2 Paula Waite     6571 Ya Mule Adventure Racing
2 Paul Braun     6572 Ya Mule Adventure Racing
3 Michelle Flanagan-Haag     6141 Flanahaag's Fury.
3 Mike Haag     6142 Flanahaag's Fury.

Men - 24 Hour Mens Team Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde     3001 Gary Fisher 29/Trek VW
1 Mark LaLonde     3002 Gary Fisher 29/Trek VW
1 Brian Matter     3003 Gary Fisher 29/Trek VW
1 Swanson Doug     3004 Gary Fisher 29/Trek VW
2 Brendan Moore     3191 Velo Rochester
2 Chris Fisher     3192 Velo Rochester
2 Ben Moore     3193 Velo Rochester
2 Benjamin Portilla     3194 Velo Rochester

Men - 24 Hour Mens Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Fredrickson     4331 Zink's Hos
1 Chris Barton     4332 Zink's Hos
1 Brian Zink     4333 Zink's Hos
1 Brad Stegall     4334 Zink's Hos
2 Joel Cahalan     3021 The Hub Cycling League!
2 Paul McKinney     3022 The Hub Cycling League!
2 Clayton Summitt     3023 The Hub Cycling League!
2 Sean Nelson     3024 The Hub Cycling League!
3 Kevy Weivoda     3251 The Four Winded
3 Lance Woodward     3252 The Four Winded
3 Tom Kapanke     3253 The Four Winded
3 Kris Davis     3254 The Four Winded
4 Chris Mohr     4191 chug-a-lug
4 James Parks     4192 chug-a-lug
4 Ben Koenig     4193 chug-a-lug
4 Sam Mowrer     4194 chug-a-lug
5 Paul Belknap     4231 Return of the Pom Pom Squad
5 Curt Cline     4232 Return of the Pom Pom Squad
5 Kelly McKnight     4233 Return of the Pom Pom Squad
5 Scott Chapin     4234 Return of the Pom Pom Squad
6 Joe Nolan     4211 MacGyver Is My Hero
6 Benji Johnson     4212 MacGyver Is My Hero
6 Maxwell Anderson     4213 MacGyver Is My Hero
6 Collin Stevens     4214 MacGyver Is My Hero
7 Todd Bugnacki     3281 Weird Beard
7 Andrew Ignasiak     3282 Weird Beard
7 Peter Ignasiak     3283 Weird Beard
7 Dave Torgler     3284 Weird Beard
8 Mark Scotch     5001 Will Ride for Beer
8 Chris Scotch     5002 Will Ride for Beer
8 Paul Potter     5003 Will Ride for Beer
8 Alan Potter     5004 Will Ride for Beer
9 Jake Brow     3231 Muddy Cup Too
9 Jim Goeman     3232 Muddy Cup Too
9 Chad Glish     3233 Muddy Cup Too
9 Nate Johnson     3234 Muddy Cup Too
10 Erik Olson     4261 Team Dead Baby
10 Zack Rielley     4262 Team Dead Baby
10 Vee Powell     4263 Team Dead Baby
10 Dave Thomas     4264 Team Dead Baby
11 Steve Ruppel     3321 Free JVOG Cycling
11 Nate Jasperson     3322 Free JVOG Cycling
11 Jesse Shoemaker     3323 Free JVOG Cycling
11 Jeremy Vogels     3324 Free JVOG Cycling
12 Joe Behrendt     4271 Team TBC
12 Kevin White     4272 Team TBC
12 Brian Husmann     4273 Team TBC
12 Dave Butz     4274 Team TBC
13 Michael Kirby     4321 xXx Racing-Athletico Deux
13 Chris Lozyniak     4322 xXx Racing-Athletico Deux
13 Michael Stanley     4323 xXx Racing-Athletico Deux
13 Joshua Peters     4324 xXx Racing-Athletico Deux
14 Mark Steen     4281 The weekend warriors
14 Eirik Gustafson     4282 The weekend warriors
14 Brian Ellison     4283 The weekend warriors
14 James Ramos     4284 The weekend warriors
15 Jim Abt     3211 Four Sticks
15 Alex Ticho     3212 Four Sticks
15 Dan Abt     3213 Four Sticks
15 Jerome Wilson     3214 Four Sticks
16 Ryan Rowell     4251 Shosie's
16 Jordan Wolf     4252 Shosie's
16 Zach Bowen     4253 Shosie's
16 Jim Gorzek     4254 Shosie's
17 Drew Klees     4201 Lunchmeataphobia
17 Brandon Parr     4202 Lunchmeataphobia
17 David Seifert     4203 Lunchmeataphobia
17 David Jensen     4204 Lunchmeataphobia
18 Tim Krueger     4691 The Real Wolfchimp
18 Adam Cieszak     4692 The Real Wolfchimp
18 Chad Wilson     4693 The Real Wolfchimp
18 Brad Bood     4694 The Real Wolfchimp
19 Ben Rennert     3061 Wheel & Sprocket
19 Nick Corbin     3062 Wheel & Sprocket
19 Dan Fedderly     3063 Wheel & Sprocket
19 Sam Prellwitz     3064 Wheel & Sprocket
20 Greg Heck     4311 XXX Racing-AthletiCo
20 Brandon Antoniewicz     4312 XXX Racing-AthletiCo
20 Adam Clark     4313 XXX Racing-AthletiCo
20 Adrian Redd     4314 XXX Racing-AthletiCo
21 Eric Goetz     4241 Rowdy Roosters
21 Matt Steil     4242 Rowdy Roosters
21 Brock Sletner     4243 Rowdy Roosters
21 Cory Mayer     4244 Rowdy Roosters

Men - 24 Hour Mens Solo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Eatough     Chris Eatough
2 Nat Ross     Nat Ross
3 Mark Hendershot     Mark Hendershot
4 Eddie O'Dea     44 55nine / Kona Bicycles
5 Daniel Brennan     35 Daniel Brennan
6 Todd Carpenter     10 Todd Carpenter
7 Brad Majors     19 Brad Majors
8 Chris Strout     17 Chris Strout
9 Chris Janiszewski     32 Chris Janiszewski
10 David Meyer     16 David Meyer
11 Greg Martin     Greg Martin
12 Charlie Farrow     48 Charlie Farrow
13 Brian Culbert     36 Brian Culbert
14 Anthony Ippolito     15 Anthony Ippolito
15 Tim Wilkie     11 Tim Wilkie
16 William Livingston     30 William Livingston
17 Steve Schwarz     29 Steve Schwarz
18 Justin Lund     40 Turner Bikes/Twin Six/Crank
19 Scott Cole     Scott Cole
20 Carlos Haeckel     18 Carlos Haeckel
21 David Osterhouse     50 David Osterhouse
22 Lee Unwin     12 Lee Unwin
23 Don Gabrielson     42 US Navy
24 Spencer Fulkerson     51 Spencer Fulkerson
25 Stephen Balsley     34 Stephen Balsley
26 Gerrerd Abrams     13 Gerrerd Abrams
27 Ernesto Marenchin     Ernesto Marenchin
28 Eric Schroeder     49 Eric Schroeder
29 Benjamin Fellenz     21 Benjamin Fellenz
30 Andrew Carney     20 Andrew Carney
31 David Haase     14 David Haase
32 Charles Tri     46 Charles Tri
33 Dave Norton     38 Dave Norton

Men - 24 Hour Master 30+ Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Walter     3181 Muddy Cup One
1 Ray Nelson     3182 Muddy Cup One
1 Jerrod Collord     3183 Muddy Cup One
1 Trevor Olson     3184 Muddy Cup One
2 Adam Staufenberg     4291 Twin Six
2 Chia Kung     4292 Twin Six
2 David Ziemer     4293 Twin Six
2 Jim Bell     4294 Twin Six

Men - 24 Hour Male Duo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Stawicki     6371 Wicki-San and Stringbean
1 Jerry Daanen     6372 Wicki-San and Stringbean
2 Danny Hill     6031 Two Yoopers One Gear
2 Glen Lerlie     6032 Two Yoopers One Gear
3 Dave Larson     6071 FARM TEAM!
3 Scott Stanke     6072 FARM TEAM!
4 Garrett Brady     6121 Rollin' Kansas
4 Cam Jacques     6122 Rollin' Kansas

Men - 24 Hour Junior Women Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Murphykate Montee     4101 Teenage Girls Doing It All Night
1 Megan Wolf     4102 Teenage Girls Doing It All Night
1 Samantha Schneider     4103 Teenage Girls Doing It All Night
1 Sarah Lukas     4104 Teenage Girls Doing It All Night

Men - 24 Hour Junior Men Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Gantz     4081 Team B.A.M.F.
1 Erik Meier     4082 Team B.A.M.F.
1 Zack Geger     4083 Team B.A.M.F.
1 Peter Smith     4084 Team B.A.M.F.
2 Nathan Labecki     3081 What Was That?
2 Mitchell Bogardus     3082 What Was That?
2 Myles Beach     3083 What Was That?
2 Ted Peters     3084 What Was That?
3 Connor Whitehead     3131 Tighty Whitey
3 Brook Whitehead     3132 Tighty Whitey
3 Cale Whitehead     3133 Tighty Whitey
3 Drew Whitehead     3134 Tighty Whitey

Men - 24 Hour Female Duo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Sandlin     6551 Tough Girl / Contessa Duo
1 Amy Robillard     6552 Tough Girl / Contessa Duo

Men - 24 Hour Duo Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Davis     6521 Speedy Engineers
1 John Fang     6522 Speedy Engineers
2 Greg Blake     6511 Pharmphresh.com
2 Jeremiah Logemann     6512 Pharmphresh.com
3 Matt Hippe     6051 H&M Racing
3 Mark Tierney     6052 H&M Racing
4 Porter Million     6481 After Bar Racing
4 Tony Benusa     6482 After Bar Racing
5 Robert Wiltzius     6491 Broke Bike Buddies
5 Chris Smith     6492 Broke Bike Buddies
6 Richard Schick     6201 Chainsmokers
6 James Schindlbech     6202 Chainsmokers
7 Tom Dunn     6061 Semi Old
7 Bill Jansen     6062 Semi Old
8 Paolo Urizar     6541 xXx Racing Duo Superstars
8 Alex Grohman     6542 xXx Racing Duo Superstars

Men - 24 Hour Coed Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nees     4061 Vandalay Industries
1 Doug Morgan     4062 Vandalay Industries
1 Kurt Davis     4063 Vandalay Industries
1 Betsy Silzer     4064 Vandalay Industries
2 Jeff Langlois     3761 Just Pedal
2 Jennifer Langlois     3762 Just Pedal
2 Robert Langlois     3763 Just Pedal
2 Mark Fuller     3764 Just Pedal
3 Steve Nejedlo     3611 BRR - Rox 'n' the Boys
3 Christian Hilbert     3612 BRR - Rox 'n' the Boys
3 Roxanne Rogers     3613 BRR - Rox 'n' the Boys
3 Phil Machac     3614 BRR - Rox 'n' the Boys

Men - 24 Hour Coed Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Feagan     3561 Psycowpath Nebraska MTB
1 Roxzanne Abbott     3562 Psycowpath Nebraska MTB
1 Larry Kintner     3563 Psycowpath Nebraska MTB
1 John Holmes     3564 Psycowpath Nebraska MTB

Men - 24 Hour Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Riedel     3201 SUCCESS VIDEO
1 Joe Villalobos     3202 SUCCESS VIDEO
1 Russell Jobs     3203 SUCCESS VIDEO
1 Keith Wolf     3204 SUCCESS VIDEO
2 Ed Duran     3491 Team Reckless
2 Tony Petoske     3492 Team Reckless
2 Rick Sakalas     3493 Team Reckless
2 Tim Moore     3494 Team Reckless
3 Matt Lanser     3511 Wild Cards
3 Robert Livingston     3512 Wild Cards
3 Matt Hockers     3513 Wild Cards
3 Shawn Hauser     3514 Wild Cards
4 Bruce Van Epps     3101 Heavy...Butt Slow
4 Paul Darrington     3102 Heavy...Butt Slow
4 Brian White     3103 Heavy...Butt Slow
4 Aaron Walker     3104 Heavy...Butt Slow
5 Doug Gillaspie     3221 Three Old Guys & Brad
5 Mike Vanlaningham     3222 Three Old Guys & Brad
5 David Gillaspie     3223 Three Old Guys & Brad
5 Brad Gillaspie     3224 Three Old Guys & Brad

Men - 24 Hour 5 Rider Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Ishaug     5061 Freewheel
1 Tom Lapinski     5062 Freewheel
1 Chris Burg     5063 Freewheel
1 Rodney Johnson     5064 Freewheel
1 Maury Malanauphy     5065 Freewheel
2 Trevor Rockwell     5322 The Hucklebucks
2 Jesse Reyerson     5323 The Hucklebucks
2 Brian Fuhrmann     5324 The Hucklebucks
2 Bill Fanter     5325 The Hucklebucks
2 Jeff O'Gara     5321 The Hucklebucks
3 Josh Griffey     5041 Thunder Clutch
3 Erik Carlson     5042 Thunder Clutch
3 Zachary Giffey     5043 Thunder Clutch
3 Rob Naramore     5044 Thunder Clutch
3 Matt Appel     5045 Thunder Clutch
4 Jerry Wright     5291 River Pigs
4 Mark Muraski     5292 River Pigs
4 Adam Tripp     5293 River Pigs
4 Russ Tripp     5294 River Pigs
4 Matthew Murasaki     5295 River Pigs
5 Ben Hubson     5021 Astana
5 Michael Jr. Hill     5022 Astana
5 Ben Scherer     5023 Astana
5 Colin Frater     5024 Astana
5 Ben Blair     5025 Astana
6 Josh Henry     5301 Team Therma-Stor
6 Coleman Retzlaff     5302 Team Therma-Stor
6 Andrew Aslesen     5303 Team Therma-Stor
6 Devon Dyreson     5304 Team Therma-Stor
6 John Eichorst     5305 Team Therma-Stor
7 Travis Ott     5181 Ass Over Tea Kettle
7 Aaron Brault     5182 Ass Over Tea Kettle
7 Benji Brye     5183 Ass Over Tea Kettle
7 Bill Reid     5184 Ass Over Tea Kettle
7 Mike Kohnle     5185 Ass Over Tea Kettle
8 Brian Becker     5311 The Fab Five
8 Nichole Hart     5312 The Fab Five
8 Russell Georgeson     5313 The Fab Five
8 Larry Specht     5314 The Fab Five
8 Matthew Koschak     5315 The Fab Five
9 Michael Waisbrot     5271 Hall's Balls
9 Erich Hartman     5272 Hall's Balls
9 Henry Johnson     5273 Hall's Balls
9 Mark Strasser     5274 Hall's Balls
9 Vj Kumar     5275 Hall's Balls
10 Brian Swiontek     5261 Bikers for Beers
10 Bill Pritzl     5262 Bikers for Beers
10 Wade Ferkey     5263 Bikers for Beers
10 Ryan Monfils     5264 Bikers for Beers
10 Jeff Enerson     5265 Bikers for Beers
11 Gary Barden     5011 Fat Tire Guides
11 Mark Barden     5012 Fat Tire Guides
11 Brian Packs     5013 Fat Tire Guides
11 Gabe Ticho     5014 Fat Tire Guides
11 Olivia Dedering     5015 Fat Tire Guides
12 Scott Kriefall     5281 Night Shift
12 Kipper France     5282 Night Shift
12 Matthew Thompson     5283 Night Shift
12 Eugene Grenawalt     5284 Night Shift
12 Frank Labuguen     5285 Night Shift
13 James Keller     5051 Sigma
13 Brian Orloff     5052 Sigma
13 Jim Jarnagin     5053 Sigma
13 Justin Ditmer     5054 Sigma
13 Jeff Willims     5055 Sigma
14 Dan Rusch     5031 Hidden Bay Flying Cobras
14 Lonn Franson     5032 Hidden Bay Flying Cobras
14 Dave Lunz     5033 Hidden Bay Flying Cobras
14 McKnight Margaret     5034 Hidden Bay Flying Cobras
14 Mark Simons     5035 Hidden Bay Flying Cobras

Men - 12 Hour Solo Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Grisson     150 Larson Cycles
2 Shona Kusyk     279 Shona Kusyk
3 Jacquelynn Jadin     168 Bellin Health
4 Deb Joseph     283 Deb Joseph
5 Andrea Weiler     282 Andrea Weiler
6 Gail Goehrig     278 Gail Goehrig
7 Tammy Pritzl     280 Tammy Pritzl

Men - 12 Hour Solo Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J Ross Fraboni     162 J Ross Fraboni
2 Christopher Schmidt     158 Christopher Schmidt
3 Tim Ek     248 Tim Ek
4 Trent Winstone     249 Trent Winstone
5 Ryan Ruhland     236 Ryan Ruhland
6 Troy Carmody     247 Troy Carmody
7 Ryan Horkey     258 Ryan Horkey
8 Anthony Thaller     240 Anthony Thaller
9 Joel Hynes     155 Joel Hynes
10 Lonie Sauber     151 Lonie Sauber
11 Dan Luebke     147 Nature Valley/Penn Cylce
12 Robert Ogren     274 Robert Ogren
13 Dave Schuneman     267 Dave Schuneman
14 Craig Marotz     269 Craig Marotz
15 Jack Donovan     148 The Pirate
16 Ryan Jung     154 Ryan Jung
17 Lars Smith     259 Lars Smith
18 Joshua Roeser     257 Joshua Roeser
19 Gerry Neher     242 Gerry Neher
20 Jim Gilbert     271 Jim Gilbert
21 Nick Leisz     255 Nick Leisz
22 Jim Feuerstein     275 Jim Feuerstein
23 Mark Cole     263 Mark Cole
24 Dan Schilling     152 Dan Schilling
25 Dave Stoen     164 Dave Stoen
26 Scott Lund     254 Scott Lund
27 Peter Stock     149 Peter Stock
28 Burak Balkuv     261 Burak Balkuv
29 Dan Schuster     270 Dan Schuster
30 Larry Helfers     246 Larry Helfers
31 Christopher Goehrig     237 Christopher Goehrig
32 Bryan Bohne     209 Brian Bohne
33 Chris Cooper     266 Chris Cooper
34 Wayne Schuster     161 Wayne Schuster
35 Androo Miller     157 Quick Stop Bike Shop
36 Eddie Karow     268 Eddie Karow
37 Chris Sower     163 Chris Sower
38 Larry Marx     244 Larry Marx
39 Matt Bieda     166 Matt Bieda
40 Jason Sparbel     167 Jason Sparbel
41 Kyle Ohnstad     250 Kyle Ohnstad
42 Mark Koch     143 Mark Koch
43 Nils Gibson     238 Nils Gibson
44 Scott Young     252 Scott Young
45 Cody Gunst     256 Cody Gunst
46 Tony Marx     243 Tony Marx
47 Steve Baumann     284 Steve Baumann
48 Eric Peterson     262 Eric Peterson
49 Dennis Rosemark     264 Dennis Rosemark
50 Michael Williams     253 Michael Williams
51 Craig Vierck     245 Craig Vierck
52 Cody Sweet     153 Cody Sweet
53 Jeff Paulson     260 Jeff Paulson
54 Perry Sekel     160 Perry Sekel
55 Glenn AAVANEY     170 Glenn Avang
56 Erik Englebert     265 Erik Englebert
57 Andrew Smith   Fortwayne, IN 278751  173 Andrew Smith
58 Nate Bychinski     239 Nate Bychinski
59 Gregory Blackmore     169 Moosen

Men - 12 Hour Duo Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Craig     6081 Caffeinated Craigs
1 Jeff Craig     6082 Caffeinated Craigs
2 Matt Block     6801 Team Overdrive
2 Mark Lewis     6802 Team Overdrive
3 Warren Fowler     6791 Team Old Guy and his Kid
3 Dallas Fowler     6792 Team Old Guy and his Kid
4 Ryan Michels     6191 Ryan Michels
4 Aaron McCombs     6192 Ryan Michels
5 Tim Schwortz     6011 Eco Peak Riders
5 Chad Thorson     6012 Eco Peak Riders
6 Kristi Olson     6731 Pennwood
6 Pat Dowling     6732 Pennwood
7 Jason Walters Walters     6761 Silver Cycling / Brichwood Cycl
7 Clayton McLagan     6762 Silver Cycling / Brichwood Cycl
8 Troy Melhus     6021 Tom Cruisers
8 Tim Wiley     6022 Tom Cruisers
9 John Firak     6641 Cosmo's Cogs Powered by SRAM
9 Chris McKenney     6642 Cosmo's Cogs Powered by SRAM
10 Brent Gale     6532 TWIN SIX
11 Nick Lemke     6751 Shaolin Shadow Boxers
11 Tony (baloney) Lemke     6752 Shaolin Shadow Boxers
12 John Budzynski     6091 Phat Tire Phanatics
12 Travis Hutchins     6092 Phat Tire Phanatics
13 Paul Towne     6821 Throbbing Gristle
13 Dan Taitt     6822 Throbbing Gristle
14 Patrick Rasmus     6771 Spring Street Sports
14 Michael Hansman     6772 Spring Street Sports
15 Justin Braathen     6681 Justin and Mark
15 Mark Beversdorf     6682 Justin and Mark
16 Jon Holcomb     6661 Fattires-n-beer
16 Jeff Steckbauer     6662 Fattires-n-beer
17 Rick Urban     6781 Team CounselEAR
17 Brian Urban     6782 Team CounselEAR
18 Kevin Last     6691 Kevins's
18 Kevin Houlihan     6692 Kevins's
19 Tim Larson     6611 F.A.S.T.
19 Tim Brinkmann     6612 F.A.S.T.
20 Bob Marhefke     6621 Camel Jockeys
20 Kaveh Rahimi     6622 Camel Jockeys
21 Bob Dinkel     6041 Drink UP an I'll Tell Ya
21 Toby Tobin     6042 Drink UP an I'll Tell Ya
22 Dave Mowry     6131 Dirt Devils III
22 Jeff Johnson     6132 Dirt Devils III
23 John McNeill     6591 BKB
23 Philip Scharine     6592 BKB
24 Mike Mundth     6181 Wreck Loose
24 Jason Willims     6182 Wreck Loose
25 Nelson Sommerfeldt     6701 Keweenaw Dirt
25 Melanie Johnson     6702 Keweenaw Dirt
26 Robert Sandle     6811 Team Putt - Putt
26 Doug Wielgat     6812 Team Putt - Putt
27 Brandi Schleich     6831 Wastin time
27 Laura Swickard     6832 Wastin time
28 Scott Baryenbruch     6601 Black Squirrel Racing
28 Brian Krey     6602 Black Squirrel Racing
29 Martha Keeffe     6461 A Woman and Her Plow
29 Kevin Keeffe     6462 A Woman and Her Plow
30 Bonnie Iten     6161 Dam Biking Chicks
30 Dana Iten     6162 Dam Biking Chicks
31 Mark Hadfield     6111 Team Moosen
31 Kelly Messick     6112 Team Moosen
32 John Ward     6151 G & J Racing
32 Glenn Marvin     6152 G & J Racing
33 Katie Mommaerts     6101 Mommaeris/Weiss
33 Andrew Weiss     6102 Mommaeris/Weiss
34 Todd Hill     6651 Dirt Devils II
34 Ryan Kramer     6652 Dirt Devils II
35 Melissa Suzuki     6721 Mad FORCs
35 Amy Sullivan     6722 Mad FORCs
36 Chris Mitchell     6001 Slow & Easy
36 Chris Krenz     6002 Slow & Easy
37 Gregg Stenzel     6631 Clownshoeless
37 Travis Dahlen     6632 Clownshoeless
38 Jamie Conway     6171 Pink Theodores
38 Tommy Johnson     6172 Pink Theodores
39 Christine Parks     6741 Rosie's Rock Hopping Riders
39 Kathryn Parks     6742 Rosie's Rock Hopping Riders
40 Brook Cox     6711 Las Chupacabras
40 Clayton Saltijeral     6712 Las Chupacabras
41 Chuck Dokken     6581 Big Test Icicles
41 Shawn Murphy     6582 Big Test Icicles

Men - 12 Hour Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Jesse     3121 RMC 12
1 John Nowaczyk     3122 RMC 12
1 Jay Punke     3123 RMC 12
1 Greg Falk     3124 RMC 12
2 Brandon Lee     4721 Tons O Fun
2 Andy Storm     4722 Tons O Fun
2 Jamie Thiel     4723 Tons O Fun
2 Neil Drews     4724 Tons O Fun
3 Jim Whitehead     3041 Hellwind
3 Don Whitehead     3042 Hellwind
3 Bob Whitehead     3043 Hellwind
3 Trevor Gamache     3044 Hellwind

Men - 12 Hour 4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Slickman     4711 The Dirtsie Chicks
1 Beth Boardman     4712 The Dirtsie Chicks
1 Molly Gabler     4713 The Dirtsie Chicks
1 Michelle Peariso     4714 The Dirtsie Chicks
2 Shannon Kahl     4701 Mad FORCs
2 Renee Vogt     4702 Mad FORCs
2 Kerry Rusk     4703 Mad FORCs
2 Emily Fleischmann     4704 Mad FORCs

Men - 12 Hour 4 Rider Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Parmen     3261 Merkel Codfish
1 Sue Parmen     3262 Merkel Codfish
1 Dirk Rettig     3263 Merkel Codfish
1 Tim Swift     3264 Merkel Codfish
2 Dean Gore     3311 Codpiece Dinner for 4
2 Todd Bischoff     3312 Codpiece Dinner for 4
2 Paul Rogers     3313 Codpiece Dinner for 4
2 Bruce Lagerquist     3314 Codpiece Dinner for 4
3 Fred Hubley     4661 Team Wolfman
3 Mike Arndt     4662 Team Wolfman
3 Don Slickman     4663 Team Wolfman
3 Jeff Merkt     4664 Team Wolfman
4 John Timm     4651 Team Extreme
4 Mike Geitner     4652 Team Extreme
4 Jim Greenfield     4653 Team Extreme
4 Randy Jennings     4654 Team Extreme
5 Keith Ziehr     4671 The Bloo Chipp Bicycle Boys
5 Stephen Week     4672 The Bloo Chipp Bicycle Boys
5 Brian Kelley     4673 The Bloo Chipp Bicycle Boys
5 Bill Zimmerman     4674 The Bloo Chipp Bicycle Boys
6 John Balmer     3031 The Three Stooges
6 Aaron Mock     3032 The Three Stooges
6 Kathy Mock     3033 The Three Stooges
6 Need Name     3034 The Three Stooges
7 Andy Garrison     4641 Los Quatro Dirty Sanchez
7 Jeff Homan     4642 Los Quatro Dirty Sanchez
7 Rafael Torres     4643 Los Quatro Dirty Sanchez
7 Mark Schofield     4644 Los Quatro Dirty Sanchez
8 Adam Abraham     4611 Daisy Clam
8 Adam Hill     4612 Daisy Clam
8 Ben Moscherosch     4613 Daisy Clam
8 Eric Muller     4614 Daisy Clam
9 Max Rhyner     4621 Dirt Devils I
9 Brad Kettunen     4622 Dirt Devils I
9 Tim Clavette     4623 Dirt Devils I
9 Mark Stankowski     4624 Dirt Devils I
10 Ben Battino     4681 Three guys and a Finn
10 Roger Tervo     4682 Three guys and a Finn
10 Ryan Tervo     4683 Three guys and a Finn
10 Kevin Patana     4684 Three guys and a Finn
11 Nicole Fatla     3591 UWP-Alumni
11 Kyle Ebbe     3592 UWP-Alumni
11 Seth Eckert     3593 UWP-Alumni
11 Maggie Digman     3594 UWP-Alumni
12 Bill Lunberg     3301 We Be Ridin
12 Cody Lunberg     3302 We Be Ridin
12 Zoltan Darko     3303 We Be Ridin
12 John Leek     3304 We Be Ridin
13 Amy Michaels     3151 Gypsies Tramps & Thieves
13 Lyle Michaels     3152 Gypsies Tramps & Thieves
13 Bruce LeBlanc     3153 Gypsies Tramps & Thieves
13 Jo Samuelson     3154 Gypsies Tramps & Thieves
14 Peter Schmidt     4631 HOOKAY HEY
14 Andy Guden     4632 HOOKAY HEY
14 Steve Prell     4633 HOOKAY HEY
14 Peter Hoover     4634 HOOKAY HEY
15 Nancy Junge     3241 Team MS Racing
15 Morgan Broadhead     3242 Team MS Racing
15 Mark Junge     3243 Team MS Racing
16 Jenny Powell     4601 BKB Co-ed
16 Daniel Powell     4602 BKB Co-ed
16 Megan Rutz     4603 BKB Co-ed
16 Leah Stargerder     4604 BKB Co-ed

Men - 12 Hour 4 Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Parker     3291 Team Extreme J
1 Kagen Mantz     3292 Team Extreme J
1 Josh Rupnow     3293 Team Extreme J
1 Greg Parker     3294 Team Extreme J

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyCUOREBonk BreakerUSACDFOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee