Race Results for
Erik's Spring Cup
Inver Grove Heights, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/20/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harrison Brown   1:53:31.9  2002 
2 Michael McBurney   1:54:40.5  2056 
DNF Jordan Peterson   Duluth, MN 237509  2024 

Men - SP - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Jim Ward   1:14:40.6  1156 Peace Coffee
4 Kenny Smith   1:14:57.1  1096 
5 Aaron Deutchman   1:17:09.4  1023 
6 Ben Williams   1:29:57.5  1175 
7 Dan Cole   1:35:30.5  1021 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Venable   1:47:38.5  2049 
2 Karl Nelson   1:49:44.7  2038 
3 Nate Hakensak   1:50:15.0  2035 
4 Officer B J Flug   1:50:48.4  2036 
5 Nikolai Anikin   1:51:34.5  2001 
6 Thomas Scherber   1:51:59.1  2040 
7 Aaron Sturgis   1:55:13.6  2037 
8 John McDermott   Saint Paul, MN1:55:39.8 223017  2017 
9 Andy Ruhland   1:56:35.1  2027 
10 Raymond Nickles   1:04:43.2  1062 
11 Andrew Sieben   1:04:54.4  1081 
12 Gregory Stanis   Columbia, MO1:05:31.3 224038  1085 
13 Mark Massicotte   1:06:15.2  1138 
14 Peter Kohner   1:06:43.0  1045 
15 Aron Stumvoll   1:06:57.9  1171 
16 Erik Grove   1:07:02.9  1031 
17 Brandan Ostroot   1:08:10.7  1133 
18 Ken Chock   1:08:15.7  1142 
19 Ben Lemler   1:08:51.9  1050 
20 Jamison Beisswenger   1:08:57.0  1003 
21 David Abrams   1:09:56.2  1108 
22 Lee Bengel   1:09:59.5  1004 
23 James Martens   1:10:23.6  1145 
24 Ryan Peterson   1:11:49.7  1068 
25 Nathan Kremer   1:13:16.0  1046 
26 Steven Bergman   1:13:38.3  1008 
27 Russell Shurts   1:14:01.3  1080 
28 Mike Nendza   1:15:12.6  1118 
29 Aaron Sonnek   1:15:54.3  1084 
30 Mike Hanzlik   1:21:26.1  1152 
31 Brandon Charboneau   Fargo, ND1:22:02.3 195188  1017 
32 Cary Effertz   1:22:52.8  1024 
33 Philip Charboneau   1:23:45.8  1018 
34 Theodore Sands   Minneapolis, MN1:29:03.2 238138  1075 
35 Zack Huber   1:30:56.4  1036 

Men - SP - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Minneti   1:43:09.8  2019 
2 Tim Brandvoid   1:44:50.0  2042 
3 Josh Peterson   1:45:07.1  2059 
4 Bart Rodberg   1:45:17.2  2060 
5 Joel Ingvalson   1:45:25.4  2010 
6 Shane Kullman   St Paul, MN1:45:33.6 19986  2012 
7 Douglas Nixon   1:45:51.3  2062 
8 Greg Gentle   1:46:51.6  2053 
9 Mark Lewis   1:47:06.3  2061 
10 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN1:48:44.8 159664  2064 
11 Richard Fiske   1:48:45.3  2041 
12 Todd Lemon   1:49:18.7  2045 
13 Mark Patridge   1:50:26.3  2023 
14 Cory Gross   1:50:34.3  2007 
15 Corey Moutray   River Falls, WI1:50:42.7 208742  2051 
16 Chris Burg   1:51:43.8  2003 
17 Dave Larson   1:51:57.3  2013 
18 Jack Donovan   1:52:06.3  2055 
19 Matt McDonough   Minneapolis, MN1:52:08.8 202076  2065 
20 Jon Kern   1:52:16.2  2011 
21 John Ohotto   1:53:50.8  2022 
22 Adam Emanoff   1:54:58.5  2034 
23 Brandt Elson   Breezy Point, MN1:57:55.0 208462  2005 
24 Brian Longley   1:58:18.4  2015 
25 Kevin Flanders   Minneapolis, MN1:58:41.8 207226  2006 
26 Marc Wiken   2:00:12.9  2031 
27 Ross Deopere   2:10:55.2  2033 
28 Peter Morey   1:03:53.3  1059 
29 Matthew Johnson   1:05:35.4  1037 
30 Richard Bennett   Ansonia, CT1:05:38.8 219539  1006 
31 Brian Treptow   1:06:31.7  1092 
32 Matt Nelson   1:06:35.7  1136 
33 Mark Consugar   1:07:05.7  1135 
34 Sean Nelson   1:07:22.2  1117 
35 Dan Oachs   1:07:51.2  1128 
36 Rick Ochs   1:07:58.3  1064 
37 Ton Tran   1:07:58.3  1090 
38 Lonie Sauber   1:08:10.7  1076 
39 Chris Van Ert   1:08:55.4  1140 
40 Troy Melhus   1:09:05.8  1056 
41 Ty McElvain   1:09:09.7  1052 
42 Bob Lind   1:09:29.1  1115 
43 James Kauth   1:10:03.4  1040 
44 Curt Schlough   1:10:03.5  1078 
45 Bruce Klehr   1:10:06.5  1043 
46 Rich Omdahl   1:10:21.7  1065 
47 Thomas Little   1:10:38.4  1158 Wookie Juice
48 Brad Kettunen   1:10:53.0  1042 
49 W. Rau   1:11:32.5  1069 
50 Roger Danson   1:11:43.9  1134 
51 Tony Lema   1:12:54.1  1049 
52 Thomas McDonald   1:13:02.3  1051 
53 Clayton McLagan   1:13:18.5  1053 
54 Scott Meulebroeck   1:13:25.3  1131 
55 Matt Wolk   1:13:39.3  1162 
56 Matthew Horner   1:13:59.8  1033 
57 Joseph Pedersen   1:14:21.4  1067 
58 Brian Lawrence   1:14:24.6  1144 
59 Rodney Bohrsmith   1:14:58.4  1165 
60 Chris Larson   1:15:23.7  1123 
61 Gavin Reynolds   1:15:25.3  1071 
62 Michael Wolfgram   1:15:30.1  1095 
63 Cory R Jones   1:15:51.4  1038 
64 Tim Wiley   1:16:05.4  1170 
65 Calvin Horn   1:16:12.7  1032 
66 Doug Anderson   1:16:33.7  1001 
67 Victor Cruz Acosta   1:16:38.9  1161 
68 Theron Pierre   1:16:57.4  1119 
69 Justin Dittmer   1:17:27.3  1113 
70 Chris Boet   1:17:47.8  1098 
71 Steve Sturman   1:20:39.9  1087 
72 Mark Engebretson   1:20:48.4  1025 
73 Todd Hanks   1:20:51.7  1153 
74 Richard McNamara   1:24:39.6  1054 
75 Patrick Sample   1:26:22.9  1168 
76 Keith Burton   1:30:47.3  1109 
77 Marc Nevinski   1:31:26.8  1151 
DNF Joel Cahalan     2004 
DNF Jeff Colbert     2063 
DNF Steve Reynolds   Pella, IA 244044  1072 
DNF Konrad Weibel     1094 
DNF Paul Weiss     1110 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lonny Mahoney   1:42:55.4  2016 
2 Peter Schow   1:43:47.9  2043 
3 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN1:43:48.2 147521  2054 
4 Paul Santa Cruz   1:45:40.9  2028 
5 Corey Stuhr   Minnetonka, MN1:47:42.7 209639  2029 
6 David Pramann   Burnsville, MN1:48:06.6 28606  2025 
7 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:48:29.6 228026  2030 
8 Brad Dettman   1:48:53.4  2047 
9 Thomas (Tom) Rinehart   Mankato, MN1:48:59.6 163255  2039 
10 Dave Hoglund   1:49:06.0  2044 
11 Jon Friedell   1:49:42.5  2058 
12 Thomas Rheineck   1:49:57.8  2026 
13 Joel Nichols   1:52:04.7  2048 
14 Paul Schoening   1:52:07.3  2052 
15 John Romberg   1:53:44.4  2046 
16 Tom McBurney   1:55:18.7  2057 
17 Tim Kuntz   2:00:08.7  2050 
18 Rob Whiteford   2:00:57.0  2032 
19 Garrett Nolan   Chanhassen, MN2:20:34.1 194861  2020 
20 Andy Schweitzer   1:05:27.0  1097 
21 Todd Nesvold   1:07:54.1  1061 
22 Ronald Raymond   Roberts, WI1:08:04.9 102723  1166 
23 Rob Belz   1:08:19.7  1129 
24 Leon Sternberg   1:08:23.6  1143 
25 Dave Bucholz   1:08:53.5  1013 
26 Tory Nygren   1:09:04.0  1124 
27 Stafford Nelson   1:09:24.7  1060 
28 Gary Friedell   1:09:57.9  1125 
29 Dave Stoen   1:10:42.2  1150 
30 Bob Dahl   1:11:07.6  1164 
31 Andre Chromey   Wanamingo, MN1:11:25.9 118064  1019 
32 Todd Trembley   Faribault, MN1:11:27.0 217961  1091 
33 Terry Penman   1:11:38.8  1120 
34 Greg Mealhouse   1:11:41.4  1055 
35 Peter Stock   1:12:21.3  1173 
36 Jamie Kujawa   1:12:24.6  1047 
37 Scott Buscher   1:12:46.1  1015 
38 Mark Nystrom   1:12:49.8  1063 
39 Joe Smith   1:12:57.8  1167 
40 Jerry Ruhland   1:14:10.1  1074 
41 Scott McClure   1:14:16.0  1104 
42 David Brandsness   1:14:16.6  1011 
43 Kevin Foster   1:15:45.4  1028 
44 John Deuhs   1:16:38.3  1160 
45 John Reily   1:16:39.1  1146 
46 David C Hagen   1:16:54.5  1101 
47 Virgil Blatz   1:16:59.1  1009 
48 Tom Huber   1:17:46.2  1035 
49 Kent Lehnen   1:18:15.6  1048 
50 Jeff Bunkelman   1:20:47.3  1014 
51 Thomas Gujer   1:20:51.2  1103 
52 Kirk Moorhead   1:20:58.2  1148 
53 Paul Kerr   1:21:06.0  1041 
54 Patrick Sullivan   1:22:31.9  1114 
55 Paul Arndt   1:23:50.9  1147 
56 Eddie Karow   1:31:56.3  1039 
57 Brad Cole   1:34:56.0  1020 
DNF Donald Hunley   Crystal, MN 50986  2008 
DNF Steve Laurel     2014 
DNF John Reily     1070 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:50:42.3 117486  2018 
2 Robert Ogren   1:58:47.3  2021 
3 John Schmidt   1:13:25.0  1139 
4 Gary Hakala   1:15:14.0  1099 
5 Maynard Johnson   1:17:38.0  1126 
6 Brian Bohne   1:18:26.0  1010 
7 Frank Williams   1:19:43.0  1174 
8 Jeff Reichel   1:22:49.0  1121 
9 John Boehm   1:31:26.0  3004 
DNF Rodney Garayt     1155 Bent Crank Racing

Men - EX - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Venable   Ankeny, IA2:03:52.6 194862  37 
DNF Eric Thompson   Shoreview, MN 150540  14 

Men - EX - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:54:31.8 102633  28 
2 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:55:05.0 210366  44 
3 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN1:56:27.0 182827  29 
4 Ben Moore   Boulder, CO1:57:43.0 228791  48 
5 Justin Rinehart   Mankato, MN1:58:07.5 149501  32 
6 Erik Dahl   1:59:45.3  Bear Naked/Cannondale Team
7 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:59:55.4 135975  
8 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:59:56.1 211093  
9 Brady Larson   Mankato, MN2:01:06.4 230900  31 
10 Luke Nelson   Anoka, MN2:01:14.1 135538  40 
11 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN2:01:50.4 134220  49 
12 David Meyer   2:02:19.1  19 
13 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:03:07.5 210080  
14 MATTHEW KURKE   Rochester, MN2:03:55.0 243687  43 
15 Christopher Ziegler   Detroit Lakes Mn2:04:25.8 199197  16 
16 Dave Bienapfl   Cottonwood Heights, UT2:04:35.9 147972  
17 Aaron Weivoda   Chatfield, MN2:05:55.9 137300  36 
18 Barry Tungseth   2:06:07.6  18 
19 Bruce Martens   2:06:48.0  17 
20 Scott Stanke   Saint Paul, MN2:06:48.7 117497  20 
21 Douglas Larsen   Hopkins, MN2:07:31.8 227467  47 
22 Scott Ralston   Farmington, MN2:11:02.0 69393  12 
23 Derrick Frank   Kimball, MN2:12:38.6 209288  42 
24 Harry Anderson   Duluth, MN2:13:02.4 111210  
25 Erik Paulson   Minneapolis, MN2:14:39.8 91958  27 
26 William Schwalbe   Duluth, MN2:19:15.1 143045  15 
DNF Tim Norrie   Minneapolis, MN 101445  24 
DNF Paul Hanson   St Peter, MN 118046  30 

Men - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:58:45.5 15779  23 Hollywood Racing
2 Todd McFadden   Duluth, MN1:59:55.4 134734  26 
3 Peter Maxwell   Minneapolis, MN2:02:03.5 23007  35 
4 James (Jay) Richards   Callaway, MN2:03:04.9 29711  39 
5 Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:05:07.0 135611  22 
6 Matt Muyres   Bloomington, MN2:05:09.3 160576  
7 Eric Guse   St Louis Park, MN2:05:51.7 211199  11 
8 Jeff Weyrens   Rosemount, MN2:07:48.2 76843  46 
9 Ed Alpasa   Maple Grove, MN2:07:48.5 160673  
10 David Simpson   Minneapolis, MN2:09:24.5 98748  41 
11 Charlie Farrow   Duluth, MN2:11:49.3 134448  10 
DNF Pat Dowling   St. Louis Park, MN 44129  

Men - BG - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shea Franken   0:56:21.0  3011 
2 Duncan Weisbrod   1:09:43.0  3035 

Men - BG - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   0:51:12.3  3061 
2 Cole Fohrenkamm   0:53:52.4  3009 
3 Ryan Gallagher   0:55:29.6  3012 
4 Cody Scott   1:00:37.5  3028 
5 Trent Warner   1:00:42.8  3047 
6 Kellen Garrett   1:10:07.1  3015 
DNF Cooper Olson     3046 

Men - BG - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Hagerty   0:51:36.9  3062 
2 Sam Hagen   0:59:15.9  3068 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Smith   0:46:44.3  3044 
2 Joe Paczkowski   0:47:31.8  3059 
3 Isaac Giesen   0:49:19.3  3057 
4 Adam Hjelle   0:49:39.8  3040 
5 John Oman   0:49:50.3  3027 
6 Tim Williams   0:50:03.7  3038 
7 Kelly Ness   0:51:57.0  3054 
8 Ian Conn   0:59:48.2  3077 
9 David Duffey   1:03:12.9  3007 
10 Hainy Tu   1:10:11.5  3076 
11 Zak Jude   1:20:12.7  3055 
DNF Paul Graversen     3017 

Men - BG - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Harvieux   0:47:41.9  3018 
2 Ryan Pederson   0:51:24.1  3049 
3 Bryan Bakke   0:52:14.8  3002 
4 Jesse Finch Gnehm   0:54:08.3  3050 
5 Larry Warrington   0:54:31.5  3042 
6 Jason Kerber   0:55:52.2  3056 
7 Nick Pettis   0:56:39.8  3069 
8 Damien Aguilar   0:57:39.1  3001 
9 Brian Stanley   0:58:48.3  3031 
10 Dale Bowles   1:00:57.5  3045 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Siefkes   0:45:25.9  3030 
2 Micheal Thompson   0:50:07.5  3034 
3 Bruce Mosher   0:52:25.3  3025 
4 Bill Franken   0:52:35.4  3010 
5 Craig Wiklund   0:54:00.2  3037 
6 Norm Busse   0:55:03.8  3052 
7 Kevin Knutson   1:00:01.0  3063 
8 Steve Hoglund   1:03:11.0  3021 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Leighton   0:52:06.5  3041 
2 Bill Combs   0:53:09.7  3048 
3 Mick Mohrlant   0:55:24.1  3064 
4 Brad Beisel   0:55:49.7  3003 
5 Jerry Engen   0:55:53.5  3008 
6 Craig Swanson   0:57:07.9  3033 
7 Larry Marx   0:57:23.2  3024 
8 Gary Schildgen   0:58:12.3  3067 
9 Timothy Gallagher   0:58:25.2  3013 
10 Bruce Cerepak   0:58:41.0  3005 
11 Ciara Blatz   1:26:22.7  3072 
12 Jeff Schalz/johnson   1:30:05.7  3058 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Seidl   1:44:10.0  1106 

Women - SP - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Moats Leibke   1:09:57.8  1058 
2 Rebecca Grissom   1:12:16.2  1030 
3 Alison Tungseth   1:16:43.8  1149 
4 Jennifer Grant   1:17:55.4  1029 
5 Corey Coogan   1:19:10.6  1022 
6 Andrea Bergman   1:19:50.8  1007 
7 Billie Chock   1:30:43.9  1141 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beckie Alexander   1:14:49.0  1172 
2 Anita Cerveza   1:15:26.7  1130 
3 Martha Flynn   1:17:14.0  1027 
4 Kris Brazil   Faribault, MN1:17:37.2 238279  1012 
5 Kimberly Wack   1:20:22.5  1093 
6 Julie Gujer   1:20:53.9  1102 
7 Crystal Farrow   1:21:08.1  1026 
8 Lisa Pearson   1:21:38.7  1154 Bent Crank Racing
9 Julie Wilbert   1:23:23.4  1116 
10 Angella Collins   1:23:23.5  1157 
11 Laura Budweg   1:24:06.7  1127 
12 Kimberle Ganzer-Wiley   1:24:39.3  1169 

Women - EX - Senior - 14-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN1:43:13.5 160568  33 
2 Maria Stewart   Honolulu, HI1:52:51.8 202383  13 
3 Jennifer Meyer   Inver Grove Heights, MN1:54:52.2 212052  34 
DNF Becca Jo Heath     21 

Women - EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:45:56.0 130424  45 
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:46:52.0 57292  38 
3 Diana McFadden   Duluth, MN1:51:48.7 212753  25 
4 Janna Krawczyk   1:59:03.6  50 

Women - BG - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Nolan   0:59:22.3  3026 
2 Maxee Whiteford   0:59:55.2  3083 
3 Lauren Sullivan   1:08:45.7  3032 
DNF Micole Hendricks     3020 

Women - BG - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Coffield   0:56:57.3  3053 
2 Claire Geister   0:57:47.0  3016 
3 Jessica Truhlar   1:04:49.0  3066 
4 Carissa Stern   1:06:50.0  3081 
5 Danielle Deopere   1:09:17.0  3051 
6 Nicole Waxmonsky   1:09:20.4  3075 
DNF Maura Whelan     3036 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Barnes   0:59:59.2  3078 
2 Amy Burg   1:02:27.5  3074 
3 Kimberly Sweet   1:03:21.0  3065 
4 Deborah Maves   1:04:13.3  3073 
5 Amy Ochs   1:08:21.4  3080 
6 Jess Deopere   1:20:01.7  3071 
DNF Andrea Horner     3022 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Belz   0:54:33.4  3060 
2 Kim Wapola   0:57:18.1  3079 
3 Elizabeth Shedd   0:57:24.1  3029 
4 Rebecca McClure   0:58:34.4  3070 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoUSACDFCUORESpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee