Race Results for
Georgia State Championship Series # 5
Ellijay, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/09/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 11*18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Bryan   Barnesville, GA 247195  1052 
2 Justin Souther   Flowery Branch, GA 243782  1059 
3 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075  1057 
4 Joshua Longenecker   Decatur, GA 245881  1056 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cesar Jerez   Canton, GA 245888  642 
2 Ryan Puckett   Boone, NC 237603  508 
3 CHRIS COREN     631 
4 PHILLIP GILBERT     549 
5 Marcus Seymour   Gainesville, GA 238420  647 
6 GREG DOUGHERTY     633 
7 THOMAS WILLETTS     544 
8 YONI POLLAK     593 
9 JOSH JACKSON     557 
10 Alan Farmer   Gainesville, GA 238561  648 
11 Scott Abston   Rome, GA 242505  644 
12 STEPHEN BENSON     639 
13 Chris Deyton   Flowery Branch, GA 237659  645 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSHUA HENNESSEY     101 
2 Mark Schroeder   Winterville, GA 240026  132 
3 Craig Bailey   Gainesville, GA 55760  106 
4 Mike Smith   Atlanta, GA 204239  144 
5 MIKE PALMERI     133 
6 M Jason Brosche   Clermont, GA 200471  105 
7 MATTHEW SCALLA     134 
8 CHAD LOSSIAH     149 
9 Al Abbott   Cumming, GA 245900  139 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Brenner   Oakwood, GA 245012  766 
2 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  784 
3 Chad Edwards   Cumming, GA 55653  675 
4 CRISPIN DEL NERO     776 
5 Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  753 
6 KRIS CARPENTER     748 
7 Ross ( Marty ) Mitchell   Weaver, AL 121831  666 
8 Alan Wages   Charlotte, NC 36874  778 
9 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  759 
10 Billy Horne   Starke, FL 204798  655 
11 William Ford   Cleveland, TN 209539  688 
12 Eddie Wimberly   Macon, GA 220825  699 
13 Joel McDanal   Decatur, GA 117985  792 
14 BARRY GILLEY     790 
15 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  783 
16 JIMMY POSS     794 
17 Todd Fisher   Suwanee, GA 244550  774 
18 Paul Hein   Salem, AL 210396  746 
19 Daniel Parrish   Pavo, GA 218637  658 
20 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  769 
21 MARK COOPER     796 
22 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  795 
DNF Peter Molloy   Atlanta, GA 236536  793 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Mathews   Decatur, GA 211883  939 
2 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  815 
3 Tony Esposito   Anniston, AL 173319  877 
4 David Uhlman   Canton, GA 169278  937 
5 JOHNNY GARNER     921 
6 Mike Stabler   Gainesville, GA 185354  946 
7 Richard Smith   Gainesville, GA 207350  810 
8 MARK GILLIAM     881 
9 HARVEY WITT     935 
10 ROGER DUNN     862 
11 JEFF DUCKWORTH     943 
12 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994  872 
13 STUART RACKLEY     912 
14 James Behning   Covington, GA 106306  928 
15 MATT WINKELJOHN     871 
16 Edward Hamilton   Montgomery, AL 173085  880 
17 TODD LYONS     879 
18 William Feier   Canton, GA 203619  800 
19 Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CO 207015  807 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966  58 
2 WILLIAM ORISICH     37 
3 William Whidden   Gainesville, GA 238007  29 
4 RICHARD SCHULTZ     64 
5 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  40 
6 STAN ETHRIDGE     35 
7 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  96 
8 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408  17 
9 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  
10 CHARLES COULTAS     66 
11 DUANE LONGENECKER     41 
12 Kevin Trent   Powell, TN 195825  19 
13 WAYNE DEAN     59 
14 JIM HOLLAND     31 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410  173 
2 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  140 
3 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  172 
4 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358  179 
5 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  190 
DNF Nicholas Dale   Athens 142769  1004 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shey Lindner   Covington, GA 195152  301 
2 Peter Joski   Decatur, GA 192560  364 
3 Jon McLaughlin   Cleveland, TN 140396  302 
4 John Martin   Decatur, GA 22681  400 
5 Joe Dunlop   Athens, GA 43212  363 
6 James Wiant   Atlanta, GA 245882  361 
7 Eric Watson   Gainesville, GA 243353  351 
8 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186  282 
9 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  354 
10 John McElroy   Griffin, GA 200678  390 
DNF Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  352 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935  298 
2 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889  227 
3 John Myers   East Point, GA 164658  201 
4 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  220 
5 Paul VanKooten   Red Bank, TN 178931  288 
6 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456  216 
7 Brian Lord   Covington, GA 182406  283 
DNF MATTHEW GWAIM     280 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  783 
2 BENJAMIN ZIMMERMAN     756 
3 Logan Souther   Flowery Branch, GA 243784  780 
4 Will Bennett   Clermont, GA 241291  753 
5 JESSE ZIMMERMAN     786 
6 GUNNAR GILLIAM     790 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Berger   Ocala, FL 243846  658 
2 Garrett Erath   Ball Ground, GA 243634  699 
3 DUSTIN BROADWAY     693 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW SHEPHERD     336 
2 Matt Smith   Canton, GA 245898  380 
3 WESLEY RIDDLE     383 
4 antoine rollin   Decatur, GA 245631  362 
5 CHRIS SPREHER     397 
6 JASON HOLT     360 
7 MATTHEW FILBECK     355 
8 CHAD LUTHER     361 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Alexander   Marietta, GA 245883  498 
2 TIMMOTHY ZIMMERMAN     410 
3 LUIS SILVA     547 
4 Roberts Spence   Knoxville, TN 239568  426 
5 JOHN SPENCER     524 
6 DAVID THOMAS     533 
7 GRIFF ROGERS     529 
8 TIM BIBBY     532 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Brown   Marietta, GA 242727  621 
2 TROY ZIMMERMAN     553 
3 CHARLES EDMONDS     589 
4 Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  596 
5 BRITAIN BUNKLEY     634 
6 Allen Phillips   Hampton, GA 245884  622 
7 ROBERT BOHAM     612 
8 Jackie Souther   Flowery Branch, GA 243781  586 
9 WILLIAM ORTIZ     632 
10 JAMES KOVALY     631 
11 REX MACEY     633 
12 Bobby Burdette   Conyers, GA 242928  584 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norma Rainwater   Oakwood, GA 243133  1017 
2 Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  1019 
3 Tracey Woods   Alpharetta, GA 235688  1003 
4 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1016 
5 Renee Martinez   Macon, GA 210392  995 
6 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  1020 
7 VICTORIA MCHUGH      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585  472 
2 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074  496 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norma Rainwater   Oakwood, GA 243133  1004 
2 Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  1017 
3 Tracey Woods   Alpharetta, GA 235688  1019 
4 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1003 
5 Renee Martinez   Macon, GA 210392  1016 
6 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  995 
7 VICTORIA MCHUGH     1020 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoCUOREOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee