Race Results for
Georgia State Championship Series #1
East macon, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/02/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 11*18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Souther   Flowery Branch, GA 243782  501 
2 CODY MITCHELL     502 
3 DANIEL BEARD     500 
4 AXEL SMITH     503 
5 Everett Lindner   Covington, GA 222457  504 
6 JOSHUA LONGENECKER     505 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Puckett   Boone, NC 237603  638 
2 CHARLES REEVES     637 
3 NOAH FOUB     636 
4 Michael Miles   Omaha, NE 151897  646 
5 ADAM LAWERANCE     629 
6 Scott Abston   Rome, GA 242505  644 
7 CESAR JEREZ     642 
8 John Best   Saint Louis, MO 238066  632 
9 Joseph Stukes   Smyrna, GA 194542  628 
10 CHRIS COREN     631 
11 Adam Jones   Wilmington, NC 122160  565 
12 GREG DOUGHERTY     633 
13 THERAL MACKEY     590 
14 MICHAEL MCGUINNISS     591 
15 Bryan Harris   Cleveland, GA 241894  625 
16 CHRIS HAMLIN     634 
17 MATTHEW ELLETT     594 
18 Alan Farmer   Gainesville, GA 238561  648 
19 DAVE MIXON     595 
20 SHANE KEARNEY     592 
21 Daniel Elzey   Athens, GA 241244  626 
22 YONI POLLAK     593 
23 Walter Childers   Atlanta, GA 238233  589 
24 Joshua Boggs   Greenville, SC 170835  641 
25 STEPHEN BENSON     639 
26 GRANT LOCKWOOD     630 
27 JESSE JONES     627 
28 Carl Weber   Boise, ID 40692  640 
29 MATTHEW RYERSON     635 
30 JUAN CASTRO     643 
31 MARCUS SEYMOUR     647 
32 Chris Deyton   Flowery Branch, GA 237659  645 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSH HENNESSEY     101 
2 BAILEY CRAIG     106 
3 Mark Schroeder   Winterville, GA 240026  142 
4 JASON BROSCHE     105 
5 Mike Smith   Atlanta, GA 204239  144 
6 ANDREW CHRISTMAN     141 
7 CHRIS HOBACK     138 
8 Mark Grobe   Fort Payne, AL 220878  148 
9 BILL BENNETT     140 
10 BRUCE RAY     143 
11 AL ABBOTT     139 
12 JEFF HAIRE     145 
13 CHAD LOSSIAH     149 
14 JEFF DEIN     146 
15 Scott Lupinski   Roswell, GA 244377  136 
16 Scott Clegg   Comer, GA 237752  135 
17 RANDALL FENNELL     137 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  784 
2 JEFF NOWLIN     798 
3 Jason Pruitt   Griffin, GA 78135  789 
4 JIMMY POSS     794 
5 ALLEN SEABOLT     787 
6 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  651 
7 ED BALTES     796 
8 CRISPIN DEL NERO     706 
9 Corey Bobo   Canton, GA 203679  799 
10 Tadd Peck   Oakwood, GA 238849  782 
11 PATRICK HILTON     781 
12 ALEXANDRU HAGIANU   Athens, GA 237995  795 
13 Peter Molloy   Atlanta, GA 236536  793 
14 Ross ( Marty ) Mitchell   Weaver, AL 121831  666 
15 JASON CONWINE     704 
16 GLENN KALNINS     700 
17 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  705 
18 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  783 
19 LOUIS SILVA     701 
20 Eddie Wimberly   Macon, GA 220825  699 
21 Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  790 
22 DAVID MUSE     792 
23 Daniel Parrish   Pavo, GA 218637  658 
24 LUIS ASTUDILLO     703 
25 Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  659 
26 JOHN LAVENDER     656 
27 Mike Stanley   Commerce, GA 203280  785 
28 GLEN SLATER     797 
29 PATRICK DEABENDERFER     697 
30 Ronny McFarland   Oakwood, GA 235123  791 
31 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  707 
32 Dean Thornton   Kathleen, GA 44170  698 
33 SERGIO GRIPPO     702 
34 Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  788 
DNF Mike Hefner   Fulton, MD 220981  786 
DNF Billy Horne   Starke, FL 204798  655 
DNF Jose Mendez   Columbus, GA 243343   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  815 
2 Gary Brown   Cumming, GA 160089  930 
3 Asa Marshall   Macon, GA 223004  944 
4 Douglas Mathews   Decatur, GA 211883  939 
5 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994  925 
6 HARVEY WITT     935 
7 JESSE MORSE     941 
8 Chad Davies   Barnesville, GA 197361  945 
9 David Uhlman   Canton, GA 169278  937 
10 James Behning   Covington, GA 106306  928 
11 EDWARD HAMILTON     938 
12 Tim Cheek   Woodstock, GA 243282  929 
13 Mike Stabler   Gainesville, GA 185354  946 
14 ROBERT PRESS     931 
15 Richard Smith   Gainesville, GA 207350  810 
16 Mark Duffus   Perry, GA 224463  949 
17 JEFF DUCKWORTH     943 
18 Donald Bill   Miamisburg, OH 203552  932 
19 SHAWN WINSOR     811 
20 Jim Bailey   Covington, GA 209669  947 
21 DAVID WARREN     926 
22 Mitchell Hayes   Cohutta, GA 225298  948 
23 Paul Firnschild   Atlanta, GA 110687  927 
24 David Parrett   Macon, GA 176827  934 
25 Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CO 207015  807 
26 BRANDON TAYLOR     936 
27 TRACEE POLCIN     933 
28 William Feier   Canton, GA 203619  800 
29 PETE GOLDEN     940 
30 STUART RACKLEY     924 
31 DAYTON PRESTON     923 
32 Darren Swanson   Wetumpka, AL 242746  942 
DNF BRUCE FORD     839 
DNF JOSEPH SETH     911 
DNF BOBBY THRASH     834 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Coy   Lawrenceville, GA 130107  97 
2 William Whidden   Gainesville, GA 238007  29 
3 WILLIAM ORISKET     37 
4 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  40 
5 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408  17 
6 John Burch   Roswell, GA 55137  95 
7 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  96 
8 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  
9 SCOT HARBEN     36 
10 DUANE LONGENECKER     41 
11 RICHARD WAGGONER     99 
12 CHRIS CAZETHAN     98 
13 ROBERT FALCOLOA     12 
14 STAN ETHRIDGE     35 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  140 
2 Michael Cummings   Snellville, GA 189325  143 
3 Marc Anderson   Athens, GA 185669  136 
4 Neil Hankins   Memphis, TN 14923  148 
5 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084  115 
6 Christian Parrett   Macon, GA 220179  135 
7 Nicholas Dale   Athens 142769  138 
8 James Pair   Marietta, GA 143635  139 
9 Justin Fisher   Charleston, SC 228131  102 
10 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  141 
11 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359  131 
12 Peter Uher   Marietta, GA 208274  144 
13 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780  147 
14 Sterling Slates   Macon, GA 225217  149 
15 JON BURGESS     146 
16 PETER HATTON     137 
17 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358  130 
18 William Box   Franklin, TN 194554  100 
19 RUSSELL SOSEBEE     132 
20 TODD DAPRAW     142 
21 GEOFF OTOOLE     145 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID IRVING     358 
2 Peter Joski   Decatur, GA 192560  364 
3 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  304 
4 Shey Lindner   Covington, GA 195152  301 
5 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  352 
6 James Wiant   Atlanta, GA 245882  361 
7 Chad Madan   Bolingbroke, GA 53270  353 
8 Eric Watson   Gainesville, GA 243353  351 
9 TYLER GRAHOVAC     365 
10 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186  357 
11 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  354 
12 Joe Dunlop   Athens, GA 43212  363 
13 Reuben Rohrschneider   Atlanta, GA 194544  362 
14 JOHN MCELROY     356 
15 SEAN HARPER     355 
16 Rick Cain   Macon, GA 122746  360 
DNF Tim Owens   Roswell, GA 210234  359 
DNF Thomas Bass   Bozeman, MT 82659  350 
DNF Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  309 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935  298 
2 Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937  211 
3 John Myers   East Point, GA 164658  201 
4 BARRY CARSWELL     293 
5 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  297 
6 DAVID WITHERON     299 
7 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716  296 
DNF JEFFREY CLAYTON     295 
DNF LARRY CROOK     294 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE BRYAN     782 
2 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  783 
3 Logan Souther   Flowery Branch, GA 243784  780 
4 Will Bennett   Clermont, GA 241291  753 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075  663 
2 AUSTIN BERGER     658 
3 Garrett Erath   Ball Ground, GA 243634  699 
4 DUATIN BROADWAY     698 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HENDRIK BRUTSAERT     387 
2 MICHAEL BOWEN     384 
3 ALEX DREYER     392 
4 ROBERT UMBERHANDT     389 
5 MATT SMITH     380 
6 WESLEY RIDDLE     383 
7 AARON FINCH     381 
8 PEYTON RILEY     386 
9 SKIP WALL     385 
10 CALE CHAPMAN     388 
11 BYRON CLAY     382 
12 WILL O'KELLY     390 
13 STEPHEN GILREATH     391 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kolczak   Timnath, CO 239108  481 
2 JOHN BRENNER     485 
3 TODD FISHER     488 
4 SCOTT ALEXANDER     498 
5 RICHARD WILKES     493 
6 TIMMOTHY HARGETT     487 
7 CHRIS HOUGHTLING     497 
8 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  408 
9 SAM SCHOCH     482 
10 TARROD PONDER     483 
11 TROY CLARK     486 
12 KEVIN ADAMS     495 
13 DANIEL MURRAY     489 
14 BROOKE FORE     484 
15 BRIAN GUETHER     494 
16 PAUL THODE     499 
DNF GRIFF ROGERS     496 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 mitchell brown   Marietta, GA 242727  588 
2 CHARLES EDMONDS     589 
3 ERIC TULLY     594 
4 joey stanley   Mcdonough, GA 243108  596 
5 ALLEN PHILLIPS     587 
6 STEVE SMITH     593 
7 Jackie Souther   Flowery Branch, GA 243781  586 
8 JAY COCHRAN     591 
9 BILLY JAMES     585 
10 R JOHN BARRETT     590 
11 CHIP JONES     598 
12 JESSE DUNN     592 
13 WEDREL BROADWAY     595 
14 MARTIN JONES     599 
DNF PHILLIP TALLEY     597 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LANCE LEWIN     33 
2 WAYNE DEAN     38 
3 JOHN WRIGHT     28 
4 STEVEN COLLINS     30 
5 JIM HOLLAND     31 
6 RICHARD MOSE     32 
7 BOBBY BURDETTE     34 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jody Waggoner   Duluth, GA 240193  996 
2 Alison Knight   Decatur, GA 234590  993 
3 Kari Lindner   Covington, GA 221301  994 
4 MARNIE HENNESSEY     956 
5 NADINE WALL     997 
6 M Elizabeth Rushton   Gainesville, GA 196874  998 
DNF Trish Albert   Smyrna, GA 140671  995 
DNF COURTNEY AKIN     999 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Williams   Myersville, MD 209805  499 
2 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203  451 
3 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074  496 
4 Kerry Meyers   Atlanta, GA 119827  497 
5 Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539  498 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Christman   Athens, GA 244062  277 
2 ANNE LEWIN     278 
3 ANGIE CHILDRE     276 
4 GRACE HUGHES     279 
5 Melissa Mathews   Decatur, GA 242479  280 
6 CARLA KEY     281 
7 STEPHANIE GAMBLE     275 
8 RACHEL TATUM     282 
9 CAROLINE AUSTIN     283 
10 DONNA SNYDER     284 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee