Race Results for
Iola Bump & Jump (2006 WORS #1)
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/07/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy French   1:33:08.9  1220 New Moon
2 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:33:33.3 225382  1045 Bellin Health
3 Ryan Kann   1:39:48.2  1080 Adventures Racing
4 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:40:38.1 229145  1076 Spectrum
5 Nathen Johnson   1:43:18.2  1092 
6 R Truman Purdy   River Falls, WI1:45:45.2 242901  1006 The Route
7 Luca Lenzi   1:52:29.9  1066 Vision Quest
8 Tony Lemke   1:56:00.2  1004 Fond du Lac Cyclery
9 Aristotle Peters   Hartford, WI1:56:46.4 242486  1011 La Perla/Expo Racing
10 Jason Roelse     2057 PCW Cycling
11 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
12 Sean Parker     2050 Team Extreme
13 Chad Krenzke     2226 team extreme
14 Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bikeeam 2
15 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  2072 
16 Zach Geyer     2058 Stadium Bike
17 Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
18 Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
19 Joseph Maloney     2049 
20 Alex Bird     2009 
21 Jay Millin     2198 Pedal Moraine
22 Scott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
23 Robert Pagel     2182 
24 Zeb Rybar     2162 
25 Samuel Priem     2163 Team Extreme
26 Mike Sherven     2157 
28 Tom Shaide     2201 
29 Brook Davis     2146 
30 Caleb Lenss     2085 Bellin Health
31 Alan Johnson     2083 Fattires-n-beer
32 Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
33 Otto Vazquez     2367 Vazquez
34 Randy Ambacher     2117 Fattiresandbeer.com
35 Adam Schwartz     2404 
36 Ian Brooks     2344 Wheel and Sprocket
37 Ryan Witkowski     2200 
38 Byron Guerra     2174 Guerra Means War
DNF Paul Hahn     2077 
DNF Marcus Wilber     2094 
DNF Taylor Knutson     2190 Adventure Racing
DNF Greg Parker     9003 Team Extreme

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Golomski   1:31:44.2  1221 
2 Dan Teaters   1:34:46.2  1205 PCW
3 Andrew Hanson   1:35:08.7  1906 Michaels Cycles
4 William Street   1:36:14.7  1077 
5 Phil Ott   Marquette, MI1:36:37.4 227380  1068 Michaels Cycles Racing
6 John Beck   1:36:41.4  1219 
7 Peter Hurst   Norwalk, CT1:37:01.2 148404  1072 Skinnys Racing
8 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:38:58.5 241021  1110 UW-Whitewater
9 David Knauf   1:39:12.7  1211 UW Whitewater
10 Joe Nolan   1:39:49.4  1924 
11 Joe Hicks   1:40:20.9  1083 
12 Ryan Medo   1:40:39.4  1225 UWSP
13 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL1:41:41.4 209173  1021 RPM / Hayes Tea
14 Jordan Heimer   1:41:43.6  1081 Bad Ass CoffeeCo. /Kegels
15 Ian Mevis   1:43:19.3  1052 
16 Constantine Peters   Milwaukee, WI1:45:35.4 217729  1048 La Perla
17 Jon Schmidt   1:45:37.6  1013 
18 James Huber   1:45:51.8  1903 Muddy Cup
19 Andrew Ignasiak   1:47:01.6  1209 
20 Shawn Hoppe   1:49:46.6  1036 Fond du Lac Cyclery
21 Jon Rowley   1:51:49.4  1032 
22 Brian Braun   1:54:16.3  1033 Team East
23 Adam Schwaller   1:56:06.7  1085 Flattires and Beer
24 Jason Shong   2:02:58.3  1058 Bike Doctor
25 Andrej Mertlik     9036 
26 Brian Myrick     2113 Proto Lab
27 Kyle Guerra     2172 Guerra Means War
28 Justin Davis     2145 
29 Trevor Stellrecht     2173 Wheel & Sprocket
30 Tim Cisler     2392 
31 Carl Morse     2193 Wheel & Sprocket
32 Ben Milano     9035 
33 Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
34 Pete Ignasiak     2170 Alterra
35 Jonathan Davis     2125 Bellin Healthycling
36 Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
37 Adam Gueden     2197 Pedal Moraine
38 Eric Butler     2204 
39 Andrew Czechanski     2176 Wheel & Sprocket
40 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
41 Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
42 Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac Cyclery
43 Brandon Maurisak     2086 
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNF Andreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNF Jonathan Rowley     2382 
DNF Jonathan Camp     2400 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Hanes   1:31:38.5  1051 Fond du Lac Cyclery
2 Doug Bailey   1:33:34.7  1056 Alterra CoffeeRoasters
3 Luke Batchelor-Clark   1:33:59.0  1199 Magnus
4 Erich Ponath   1:36:36.1  1901 Fattires-n-beer
5 Brian Hertzberg   1:36:43.3  1202 Pacific Cycle
6 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:36:43.5 199053  1074 Chainsmokers
7 Andrew Edens   1:37:57.7  1188 Stadium Bike
8 Ryan Rysewyk   Madison, WI1:38:24.0 243026  1164 Chainsmokers
9 Ron Knutowski   1:38:57.8  1035 BIG RING RACING
10 Brian Abraham   1:38:58.8  1003 
11 Travis Olson   1:39:44.1  1005 PCW
12 Tony Pirolo   1:39:54.8  1042 Wheel & Sprocket
13 Derek Hughes   1:42:47.8  1120 
14 Greg Buhl   1:46:41.7  1224 
15 Joseph Shanahan   1:46:43.3  1102 PCW Cycling
16 Nate Hakewsak   1:47:34.3  1217 
17 Jason Boyuton   1:49:42.1  1907 Michaels cycles
18 Nick Caliva   River Falls, WI1:51:59.5 227751  1025 The Route
19 Mick Claussen   1:56:22.0  1214 
20 Colin Powell   1:56:36.1  1088 
21 Luis Maldonado   1:56:47.3  1061 La Perla RacingTeam
22 Gregory Stanis   Columbia, MO 224038  2047 
23 Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
24 Christopher Schulz     2189 Alterra
25 Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
26 Brett Ebben     2093 Fdl/Osh Cyclerylery
27 Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2019 Wheel & Sprocket
28 Ben Leach     2406 
29 James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
30 Eric Roche     2078 UW-Whitewater
31 Dan Kaminske     2385 
32 Jason Gosse     2147 
33 Peter Britton     2154 
34 Nathan Langhurst     2380 
35 Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
36 Thomas Ales     2228 
37 Ryan Herman     2205 
38 Josh Giffey     9007 
39 Kyle Jefcik     2135 
40 Wally Kunstman     2187 
41 Jeremy Mitoraj     2378 
42 Sheldon Williams     2156 
43 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2179 Pacific Cycle
44 Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
45 Jeremiah Logemann     2391 
46 Matthew Byrge     2308 Cyclopath
47 Timothy Krueger     8053 
48 Tim O'Brien     2356 
DNF Andy Hoenisch     1037 Big Ring Racing
DNF Nicholas Hardrath     1218 
DNF Lucas Dettinger     2060 
DNF Tyler Jahn     2099 
DNF John Strobel     2393 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:32:55.9 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
2 Greg Cullen   1:33:28.2  1093 Bloy Concrete
3 Sanjay Ganju   1:34:53.7  1113 alterra mtb
4 Mike Budd   1:35:26.7  1055 Wheel & Sprocket
5 Joe Greatens   1:37:55.4  1022 
6 William Livingston   Janesville, WI1:38:00.8 241814  1913 Michael's cycles
7 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:38:25.7 228524  1019 Stadium Bike
8 Kevin Herman   Schaumburg, IL1:38:38.0 240028  1017 Team AMB
9 Trevor Olson   1:38:58.1  1067 Muddy Cup
10 David Schoenherr   1:39:31.7  1902 Muddy Cup
11 Norman Paternoster Jr   1:39:49.7  1087 Team Nordic
12 John Brown   1:40:14.2  1094 Point Pursuit
13 Brian Merklein   1:41:05.6  1075 Big Ring Racing
14 Sean Fagan   1:41:16.1  1029 Michael's Cycles
15 Nathan Schroepfer   1:41:38.9  1905 Muddy Cup Racing
16 Christopher Serna   1:42:43.5  1060 La Perla
17 David Kuphal   1:42:52.5  1206 
18 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:47:00.3 205152  1904 Team Extreme SS
19 Greg Johnson   1:48:06.9  1923 Wookie Juice Racing
20 Krystian Pac   Chicago, IL1:48:59.2 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
21 Craig Baumann   1:50:51.0  1210 
22 Jason Hilsberg   1:52:09.2  1203 Stadium Bike
23 Aaron Fleming   1:55:36.2  1805 Bad Ass Coffee/ Kegel's
24 Jamie Roberts   1:59:56.4  1112 
25 Chad Lane   2:01:21.6  1082 Bad Ass CoffeeCo
26 Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
27 Mike Purdy     2363 
28 Marc Miller     2222 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
29 John Aguirre     2351 
30 Tim Scanley     2130 
31 David Knuff     2161 Team Extreme
32 Chad Wilson     2131 boneshaker
33 Josh Bartoszuk     2159 Big Ring Racing
34 Fred Bexell     2389 
35 Anthony Dipiazza     2360 
36 Shawn Brehm     2018 
37 Max Rhyner     2395 
38 Dean Kahl     2181 Chainsmokers
39 Peter Reis     2118 Mountain Outfitters
40 Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
41 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
42 Jesse Jaehnig     2123 Fattires n Beer
43 Andrew Bakken     8052 
44 Peter Cherchian     2002 Armenia
45 Bradley Gruszynski     2359 Gear'N Up
46 Ryan Rollins     2375 
47 Chris Gabrielson     8012 Moosejaw Pizza& Brewery
48 Steven Weiss     2371 
49 Chad Hendrickson     2354 
50 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
51 Eric Gorder     2111 
52 Jason Mork     2180 Point Pursuit
53 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
54 Alan Jahn     2010 
55 Casey Koch     2394 
56 Vince Purpero     8005 Team Cyclopath
57 Ryan Fosnaugh     8009 Skinny's Racing
58 Patrick Anderson     2352 
59 Jeff Gau     2368 
60 Brian J Smith     8011 Michael's Cycles
61 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  8006 none
62 Paul Strobel     2369 
63 Chris Abel     2401 
DNF Chris Feutz     1040 Feutz and Associates
DNF Jack Thompson     1804 Alterra
DNF Paul Kaczmarowski     1821 
DNF Anthony Dombrowski     2178 Wheel & Sprocket
DNF Brad Kaiser     2402 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ric Damm   1:35:36.8  1024 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
2 Fred Hubley   1:37:07.3  1204 Wheel & Sprocket
3 Richard Rudolph   1:39:37.7  1073 Alterra Coffee
4 Jason LaBella   Chicago, IL1:39:40.9 219648  1111 Funky Weasel
5 Ken Krebs   1:39:56.8  1086 Chicage Performance
6 Brad Skillicorn   1:40:41.5  1012 Brones Bikes
7 Kevin Plato   Grafton, WI1:41:29.5 211911  1096 Team Wisconsin
8 Daniel Holsen   1:42:22.1  1031 
9 Steve Pribek   1:42:24.4  1057 Chainsmokers
10 Pete Stinski   1:43:50.2  1071 Gear N Up
11 Randall Wegener   1:43:54.5  1079 
12 Dan Tavela   1:45:06.1  1062 Skinny's
13 Jeff Hammond   1:45:24.4  1084 Team AMB
14 John Rodriguez   1:46:19.6  1212 
15 Myron Taylor   1:47:45.3  1207 
16 Greg Duckett   1:48:37.6  1801 Alterra Coffeemtb. team
17 Thomas Dvoratchek   1:49:32.8  1802 Lake Geneva Cyclery
18 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:50:24.0 229175  1908 Muddy Cup Racing
19 Scott Cave   1:51:23.3  1216 New Mart Hollywood Cycles
20 Steve Jeske   1:57:05.0  1041 Pedal Moraine
21 Keith Russell   1:57:49.1  1098 PCW Cycling
22 Jess Kruchoski     2023 
23 Daniel Guse     2383 
24 Greg Blake     2390 
25 Shawn Meinke     2081 
26 Greg Boettcher     2151 Team Extreme
27 Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
28 Don Slickman     2388 
29 Jason Martini     2027 Stadium Bike
30 Wade Flisram     2169 Team Extreme
31 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
32 Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
33 Scott Vandenheuvel     2192 
34 Brian Coppock     2191 Stadium Bike
35 Eric Froemming     2397 
36 Mike Kerrigan     2379 
37 Peter Kolar     2069 Trailheadiber Health
38 Brian Hicks     2095 Point Pursuit
39 Jeff Weyenberg     2114 
40 James McMahon     2332 Bad Ass CoffeeCo / Kegel's
41 Nathin Davisson     9014 Bad-As-Coffee Co. / Kegel's
42 Bruce Van Epps     8001 
43 Jason Griese     2155 
44 Troy Olm     2007 chainsmokers/willys bike
45 Leif Hagman     2185 DC Bikes
46 Brian Toltzmann     2122 
47 Mark Fritsche     2353 Stadium Bike
48 Shawn Hauser     8003 Stadium Bikeeam 2
49 Pete Esser     2374 
50 Mark Szudrowitz     8017 Team Extreme
51 Earle Jacob Jr     9033 
52 Marcus Steele     8016 Stadium Bike
53 Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed
54 Ric Jump     2025 Fond du Lac Cyclery
55 Jeff Kotnick     2139 FDL Cyclery
56 Chris Cooper     8015 Hayes Disc Brakes
57 Brian Powell     2361 
58 Ken Nielsen     2377 
59 Phil Taylor     2143 
60 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Team New-Mart
DNF Jeff Langlois     1018 
DNF Greg Jones     1099 Lake Geneva Cyclery
DNF Kevin Czaicki     2004 Team Cyclopath
DNF Christopher Hoyme     2103 mountain outfitters
DNF Wayne Marks     2186 Stadium Bike
DNF Richard Kester     2373 
DNF Jared Pleus     2399 
DNF Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   1:31:43.4  1008 Hayes
2 Mike Stanislaus   1:35:46.1  1038 Crank Daddy's
3 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:36:35.9 224373  1064 AMB
4 Mark Parman   1:36:49.1  1926 Riverbrook
5 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:36:59.5 210815  1050 Team Pedal Moraine
6 Mike Curtes   1:38:45.1  1144 Big Ring Racing
7 Glen Stroik   1:38:46.6  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
8 Robert Schlegel   1:39:39.2  1063 Michael's Cycles
9 Jeff Sympson   1:39:49.2  1097 Bad Ass Coffee/Kegels
10 Roger Lundstew   1:39:59.0  1215 
11 John Riley   1:41:21.6  1223 Trek
12 David Bell   1:41:54.6  1089 Chainsmokers
13 Jon Soyko   1:42:19.4  1095 Bad Ass CoffeeCo.
14 Russell Jobs   1:42:26.6  1818 Hayes Disc Brakes
15 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:42:31.3 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
16 Erich Gross   1:42:45.4  1928 Alterra Coffee
17 Rick Kompelien   1:43:12.8  1222 Adventur Cycleand Ski
18 Michael Beatty   1:44:04.5  1091 Chain Smokers
19 Roland Rieflin   1:45:07.4  1107 Pacific Cycle
20 Bill Schneider   1:45:14.3  1925 
21 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:45:23.0 242243  1117 Alterra CoffeeMTB Team
22 Steve Miller   1:46:02.2  1002 skinny's
23 Jeff Seifert   1:46:31.9  1001 Cyclesmith
24 John Miller   1:47:18.9  1014 Mountain Outfitters
25 Michael Meccia   1:49:45.4  1213 Something Massive
26 John Daming   1:53:32.7  1803 Stadium Bike
27 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 Hayes Brake
28 Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
29 Carl Cunningham     2370 AMB
30 John Miller   Madison, WI 233978  2152 
31 Tim Lutz     2203 Team Atna
32 Stuart Shelton     9009 Team Extreme
33 John Shull     2112 wheel&sprocket
34 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
35 Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
36 Jeff Riedel     2199 Hayes Brakes
37 Craig Vierck     2365 
38 Todd Bugnacki     2066 skinnysracing
39 Rob Sleger     2387 
40 Brad Babcock     2028 Crank Daddy's
41 Charles Kane     2153 Cronies
42 Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
43 Jeff Aksland     2119 Colavita / Deerfield Cyclery
44 Kent Wenger     2381 
45 Scott Palmersheim     2244 cyclopath
46 Bruce Timmerman     2384 
47 Mike Owens     2171 Alterra
48 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes/RPM Cycling
49 Tom Wendland     2052 
50 Troy Sable     2030 
51 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  2372 
53 Mark Stankowski     2357 
54 Don Fischer     2044 Big Ring Racing
55 Kurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
56 Fred Young     2001 TeamFYR
57 Mike Schmidt     2403 
58 Keith Wolf     8008 Team Extreme
59 Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
60 Will Hollrith     2065 Team Extreme
61 Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
62 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
63 Bruce Borcherding     2195 Hayes Brake
64 Rick Majkowski     2175 Mountain Outfitters
65 Erick Braaksma     2133 Trailhead Bike/Stoiber Health
66 Bob Schmitt     2040 Cyclopath
67 Tim Bates     9015 WISPR Elitist Pricks
68 Dave Geyer     2075 
69 David Geibel     9012 
DNF Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  1044 Bellin Health
DNF Tim Peters     2144 Skinnycow Racing Inc
DNF John Gretzinger     2196 
DNF Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
DNF John Meshigaud     8051 
DNF Adrian Bainton     9034 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Griffin   1:38:32.6  1922 Point Pursuit
2 David Torgler   1:43:14.6  1132 Skinnys Racing
3 Sam Kuehnel   1:45:18.2  1090 Big Ring Racing
4 Tim Montee   1:45:31.9  1053 Hayes
5 Dave Wall   1:46:10.6  1047 
6 Jeff Parker   1:46:29.1  1015 Pedal Moraine
7 Jon Hirsch   1:51:16.5  1034 Big Ring Racing
8 Marcum Martz   1:52:36.6  1049 
9 Arthur Spurlock     2045 Stadium Bike
10 Rory Noonan     2141 Recyclist
11 Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
12 Dave Diamond     2036 Alterra
13 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2333 Wheelfast Racing
14 Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
15 Timothy Blob     2017 Gear N Up
16 Michael Orr     2376 
17 Curt Allison     2026 Hayes Disc Brakes
18 Don Gellerup     2150 
19 Don Freitag     2032 Big Ring Racing
20 Richard Doherty     2166 The Bikesmiths
21 Mark Sprangers     2362 
22 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
23 Gary Schmidt     8013 
24 Randy Borst     2107 Stadium Bike
25 John Senkerik     2079 Team Extreme
26 Ron Kapaun     2134 
27 Jeff Beck     8018 
28 Theodore Wuerslin   Waukesha, WI 243103  2042 
29 Wally Sniadajewski     2300 Point Pursuit
DNF Montie Milner   Reno, NV 176313  9032 Success Video

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Reimer   1:43:59.8  1007 Michael's Cycles
2 Jon Derksen   Appleton, WI1:44:53.4 245217  1039 Wheel and Sprocket
3 Sam Tobias   1:45:29.6  1101 Fond Du Laclery
4 Tom Palmer   1:52:42.7  1226 
5 Steve Ferguson   1:53:49.1  1027 Sports Rack
6 Peter Kot   2:01:38.5  1023 
7 Bob Huber   2:05:36.2  1927 
8 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2132 
9 Wayne Fish     2035 Fish Nordic
10 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
11 Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
12 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
13 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
14 Rod Swendsen     2364 
15 Jerry Leair     2183 Guerra Means War
16 Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
17 Neal Rollins     2092 Fondy Cylcery
18 Stephen Week     2105 
19 Sterling Schmidt     2084 wheel and sprocket
20 Brad Swenson     2219 
21 Dale Lenss     2158 Bellin Health
22 Randy Feuillerat     2138 Michael's Cycles
23 Ron Kubala     2064 
24 Daniel Braun     2115 Team East
25 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
26 Jim Shong     2323 Bike Doctor
27 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 
28 James Simmons     2386 
29 Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
30 David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
31 Robert Langlois     2063 Joe Bikler's Racing
32 Gary Smits     2149 Bellin Health
33 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
34 james Linstrom     2398 
DNF Errico Auricchio     1059 
DNF Mark Ullenberg     2168 
DNF David Hornung     2188 Fond du Lac Cyclery

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   Hayward, WI1:56:11.9 232669  26 RIVERBROOK
2 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:56:55.2 242169  25 Team Pedal Moraine
3 Josh Kay   2:00:29.4  57 Speed Zone
4 Justin Schmidt   2:09:19.8  48 
5 Jonathan Kay   Thornton, CO2:12:53.3 212982  18 Team Speed Zone
DNF Jim Doherty     65 The Bikesmiths

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:46:23.3 182019  Unattached
3 Chad Sova   1:47:03.2  106 
4 Mark LaLonde   Madison, WI1:50:00.1 226412  66 Bareknuckle Brigade
5 Thomas Bender   Salt Lake City, UT1:52:23.3 230273  49 Team Wisconsin
6 Tim Pacholski   Newberlin, WI1:56:49.1 246502  46 Speedzone
7 Carlos Haeckel   Madison, WI2:02:38.4 227622  12 Alterra CoffeeTeam
8 Dylan Maho   2:02:39.5  110 
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL 189221  32 PCW Cycling
DNF Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  71 Stadium Bike
DNF Chase Sova     107 PCW
143505 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:46:06.4 85929  PCW/ Hyundaiyundai
2 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:49:58.1 212641  33 
3 Justin Salzmann (1 - EX)   Kaukauna, WI1:50:07.1 211820  101 The Bike Hub
4 Mike Phillips   Chicago, IL1:53:02.8 84647  Alterra Cycling
5 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:53:38.2 209153  28 Michael's Cycles
6 Matt Racine   1:55:02.4  103 
7 David Meyer   1:55:23.5  102 
8 Brian Schwaller   1:57:09.7  54 PCW Cycling
9 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:57:24.3 182256  20 Polska Masterlock FDL Cyclery
10 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI2:17:31.7 214936  38 Guerra Means War!
DNF Cory Gwin   Madison, WI 223072  31 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Tonkin   1:43:50.2  105 
2 Chris Peariso   Amherst, WI1:47:30.9 139566  Gear N' Up
3 Jerry Long   Moscow, ID1:51:25.6 202427  13 Chainsmokers
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:52:27.2 227406  51 Moosejaw
5 Joshua Shively   La Crosse, WI1:52:51.7 32513  52 Muddy Cup/LaCrosse Velo
6 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:52:56.6 151397  11 PCWcycling.org
7 Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:53:36.9 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
8 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:53:56.3 117449  Team Wisconsin
9 Tony Torrance   Boulder, CO1:54:54.1 172298  41 Cup-A-Chino / TREK
10 Mike Kelsall   Shorewood, IL1:58:26.6 175959  35 Darcy Cycling/SRAM
11 Matt Silvia   Chicago, IL1:59:03.9 208232  37 Alberto's
12 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:00:57.5 204288  22 Alterra Coffee
13 Ryan Atkinson   Omaha, NE2:01:37.6 110532  44 Gary Fisher
14 Zach Stanford   Sedona, AZ2:01:49.6 192062  59 Darcy Sram
15 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:10:25.7 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery
16 Mark Walter   Rochester, MN2:14:13.7 203633  58 muddy cup racing
DNF Jeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNF James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  42 
DNF Anthony Schwaller     47 PCW

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:50:44.6 166066  15 Pedal Moraine
2 Kevin Klug   Evanston, IL1:53:40.3 220282  24 Alberto's
3 Ray Nelson   1:54:02.2  100 Skinnys Racing
4 Josh Barrett   Whitewater, WI1:55:00.7 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
5 John Gatto   Oak Forest, IL1:55:25.3 121461  34 D'Arcy/SRAM Cycling Team
6 Bill Nigh   West Bend, WI1:55:44.3 197745  30 Team Pedal Moraine
7 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:58:38.9 169422  40 Skinnys Racing
8 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:05:05.3 194466  69 
9 Kevin Heppner   Modesto2:08:19.9 188763  16 Killjoyeasel Cycles
10 Jose Barraza   2:09:41.0  50 
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN1:50:03.1 134734  43 TREK VW SKI-HUT
2 Scott Cole   Stevens Point, WI1:53:52.3 7340  17 
3 Eric Peterson   Wausau, WI1:56:07.0 208618  89 Wheel & Sprocket
4 Jack Nielsen   Racine, WI1:56:40.5 150412  77 hayes
5 Tim Swift   2:00:41.6  108 
6 Jerome Daanen   Racine, WI2:02:08.3 164575  99 Hayes Sun Ringle
DNF Steven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:57:53.6 98534  45 
2 Jim Peterson   Edgerton, WI1:59:45.9 154720  39 Michaels Cycles
3 Mark Engen   2:00:20.6  109 Muddy Cup
4 John Timm   Germantown, WI2:03:05.9 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Meyer   1:39:53.8  104  Loon State
2 Larry Swanson   Loves Park, IL1:43:04.2 96326  55 Kegels
3 James Grant   Fountain City, WI1:43:33.4 134086  19 Independent Fabrication
4 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:45:49.4 176653  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
2 Ian Vazquez     6059 Vazquez
3 Jake Therrien     6023 
4 Colin Butkiewicz     6060 
5 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6051 
6 Aaron Hoyme     6013 
7 Garth Post     6053 Point Pursuit
8 Blake Milner     6055 Hayes OnTrack
9 Keegan Hollrith     6005 Team Extreme
10 Brandon Flisram     6030 Team Extreme
11 Parker Blob     6002 
12 Tanner Czaicki     6004 Team Cyclopath
13 Kyle Rollins     6061 
14 Calvin Henderson     6001 Hendu Rocket
15 Jeffrey Martz     6025 
16 Ryan Labby     6063 
17 Dakota Smith     6031 Michael's Cycles
18 Dylan Griggs     6050 Muddy Cup RaceTeam
DNF Joshua Collier     6010 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI0:57:53.0 209414  4074 Hayes Brake Youth
2 Myles Beach   Larsen, WI0:59:57.8 208348  4004 gear n up
3 Jack Feuerstein   1:07:35.3  4005 Wheel & Sprocket
4 Garret Post   1:07:39.0  4279 Point Pursuit
5 Brandon Watkins   Marshfield, WI1:27:10.9 243954  4046 LaPerla
6 Mitchell Rowley     6012 
7 Conner Shelton     6008 Hayes On Track
8 Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
9 Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
10 Max Rainey     6022 Team AMB (Always Mtn.Biking)
11 Pete Davis     6028 The Bikesmiths
12 Riley Shelton     6009 Hayes On Track
13 Cody Borst     6014 Stadium Bike
14 Henry Lemmermann     6058 Muddy Cup
15 Devon Guse     6064 
16 John T Daming     6032 Stadium Bike
17 Samuel Martz     6026 
18 Brady Rollins-Jump     6003 Fond du Lac Cyclery

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kummer   0:55:36.0  4080 Fat Tires and Beer
2 William Griesbach   1:00:43.7  4049 Point Pursuit
3 Jake Kaczmarowski   1:04:28.3  4258 
4 Patrick Egan   1:13:12.5  4304 
5 John Martin   1:18:28.1  4273 
6 Travis Johnson   1:26:23.6  4032 
7 Justin Falci   1:27:27.8  4301 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Miller   0:52:44.8  4222 Bad Ass CoffeeCompany/Kegels
2 Eric Dobberfuhl   0:55:45.2  4001 PCW cycling
3 Ryan Fetting   0:59:59.1  4016 Michaels Cycles
4 Taylor Otto   1:00:43.1  4073 Recyclist
5 Chris Hinshaw   1:03:26.1  4267 
6 Austin Hook   1:03:33.7  4268 
7 Ted Sobotta   1:05:54.0  4096 Mountain Outfitters
8 Gavin Hoeft   1:07:03.2  4060 Bike Hub
9 Jonathon Vollmer   1:11:51.3  4075 Bike Doctor
10 Johnny Chang   1:16:57.0  4057 Bellin Health
11 David Chapman - Orr   1:16:58.8  6065 
12 Joseph Kowalski   1:19:24.3  4293 
DNF Ryan Voss     4284 Wheel & Sprocket
DNF Jacob Stooment     4298 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Kruit   0:52:43.3  4299 
2 Samuel Holbrook   0:52:56.5  4029 Joe Bikelers
3 Danny Holtermann   0:57:06.6  4266 
4 Josiah Laatsch   0:59:00.8  4265 
5 Nicholas Kalisz   1:02:31.1  4281 
6 Craig Pulak   1:03:40.5  4064 Bellin Cycling
7 Nathan Michael   1:05:03.4  4038 Joe Bikelers
8 Mike Kubala   1:06:48.6  4019 
9 Joe Bottensek   1:11:33.5  4251 
10 Tanner Gregory   1:15:48.7  4297 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Laatsch   0:54:14.3  4264 
2 Joe Paczkowski   0:54:26.5  4012 
3 Derek Dobratz   0:55:04.1  4280 Team Extreme
4 Kade Stackman   0:55:26.0  7027 
5 Kyle Engelking   0:56:53.5  4288 
6 Michael Holbrook   0:58:41.3  4010 Joe Bikelers
7 Ben Marchewka   1:02:28.1  4067 
8 Scott Huennekens   1:04:07.7  4270 
9 Andy Berg   1:05:51.2  4040 Bike Doctor
10 Zachary Holbrook   1:06:07.4  4276 
11 Paul Westberg   1:07:13.6  4061 Stadium Bike
12 Zach Hetzer   1:11:36.2  4306 
13 Sebastien DesMarais   1:15:48.1  4282 
14 Peter Locher   1:16:09.9  4082 Team Extreme
15 Kory Zerba   1:19:36.3  4283 
16 Joshua Wendt   1:19:36.6  4062 
17 Josh Harriman   1:22:01.7  4255 
18 Cody Gunst   1:32:39.0  4077 
19 Chad Hoppe   1:34:47.4  4030 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
20 Ray Roberts   1:56:41.2  7015 Bike Doctor
DNF Matthew Povlich     4053 
DNF Mathias Locher     4083 Team Extreme

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Leonard   0:52:13.6  4045 Team Aurora
2 Brady Koss   0:55:58.9  4260 
3 Daniel Johnston   0:56:03.1  4275 
4 Phil Machac   0:59:23.1  4065 
5 Christopher Chapek   1:01:33.5  4071 
6 Jesse Shoemaker   1:02:09.7  4035 Bellin Health Cycling
7 Kirk Zahn   1:02:44.7  4113 
8 David Slovick   1:04:17.0  4274 
9 Justin Harer   1:12:29.9  4254 
10 Steve Ruppel   1:14:40.3  4063 
11 Michael Gobert   1:18:59.2  7016 
12 Eric Borchardt   1:19:26.6  7010 Trailhead Bikeand Skate
13 Andrew Kerrigan   1:25:31.7  4302 
14 Jason Mayer   1:38:58.2  4300 
DNF Neal Pietro     7026 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Luebke   0:56:15.6  4025 
2 Jayson Mence   0:56:55.3  4262 
3 Brian Johanski   1:01:14.1  4257 
4 Adam Dowling   1:08:04.9  4250 
5 Hans Yeates   1:08:39.7  4072 
6 Daniel Foster   1:10:19.3  4022 Team Cyclesmith
7 Aaron McGinnis   1:11:40.3  4043 
8 Scott Yurjevich   1:14:44.4  4052 Gen X Cycling
9 Matt Kolling   1:16:09.6  4259 
10 Ross Kellogg   1:17:24.6  4015 Team East

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Cheyne   0:58:02.2  4303 
2 Steven Olsen   0:58:58.9  4294 
3 Jarrod Kerkhoff   0:59:35.0  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
4 Jeff Bublitz   1:00:47.1  4024 
5 Chris Weiland   1:01:59.9  4100 Gen X Cycling
6 Kevin Bradley   1:02:15.0  4050 Wheel & Sprocket
7 Joel Patenaude   1:03:00.7  4285 
8 Jay Ruckert   1:05:05.8  4278 
9 Bob Callaway   1:11:34.0  4271 
10 Donald Lueck   1:14:04.8  7009 
11 Robert Koland   1:15:24.9  4289 
12 Randy Johnson   1:17:02.6  4031 
DNF John Merkel     4011 Team Cyclesmith
DNF Jason Druxman     4295 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David De Witt   1:00:20.6  4014 Fdl / Osh Cyclery
2 Phil Therrien   1:00:35.9  4054 
3 Michael Kaspar   1:02:05.7  4286 
4 Dan Getzen   1:02:18.9  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
5 Thomas Huffer   1:05:42.8  4027 Stadium Bike
6 Michael Martin   1:05:43.8  4272 Bike...Gang
7 Patrick Johnson   1:06:32.0  4036 Gear n Up
8 James Deboer   1:06:53.1  4055 Big Ring Racing
9 Steve Beach   1:06:54.5  4277 
10 Gary Esko   1:07:47.2  7003 
11 Richard Malliloat   1:09:50.2  7030 Village Cycle Sport
12 Kevin Niesen   Burlington, WI1:10:37.2 221437  4009 
13 Neil Milkowski   1:11:34.9  7028 
14 Todd Thorn   1:13:28.1  7006 
15 Todd Strobl   Wenatchee, WA1:23:29.8 244401  4242 
16 Jason Rownd   1:44:35.4  4017 
DNF Jay Deboer     4292 
DNF Rick Griesbach     7011 Point Pursuit

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Baumann   0:57:12.1  4026 Stadium Bike
2 Michael Giesen   0:58:23.4  4069 
3 Darrell Trzebiatowski   1:00:52.9  4290 
4 Brian Butkiewicz   1:02:16.9  4287 
5 Joseph Gitter   1:03:03.9  4081 
6 Wayne Korte   1:04:41.5  7029 
7 Jeff Rowley   1:06:08.1  4305 
8 Mark Ignasiak   1:06:11.2  4078 
9 Kenneth Ramm   1:09:50.0  4269 
10 Mike Borchardt   1:10:54.3  4037 team extream
11 Patrick Omelia   1:11:14.7  4296 
12 Christopher Voss   1:31:41.6  7018 Wheel 7 Sprocket
13 Bruce Wilber Jr   1:40:44.4  7025 
14 Dennis Westberg   1:46:10.0  7004 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Cummisford   0:58:31.5  4066 
2 William Peters   0:59:42.7  4008 STADIUM BIKE
3 Steve Manthe   1:04:41.2  4047 Chainsmokers
4 Bernie Parker   1:06:45.3  4018 Team Extreme
5 Gerry Butler   1:07:38.9  4076 Gear N Up
6 Tom Borchardt   1:13:30.3  4039 
7 Ted Batzer   1:14:54.9  4023 
8 Frank Lobello   1:17:09.5  4111 
9 Richard Wenborne   1:24:53.5  4007 Stadium Bike
10 Fred Esser   1:31:13.3  4291 
11 Jay Hoppe   1:32:16.3  7008 Fond du Lac Cyclery
12 David Vollmer   2:40:12.3  7017 Bike Doctor

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Murphykate Montee     9505 hayes on track
2 Megan Wolf     3016 Team Extreme
3 Alyssa Borell     3021 Hayes on Track
4 Chelsea Fullerton     3032 Adventures Racing

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Guerra     3087 
2 Heidi Goode     3033 Spectrum Racing
3 Kitty Polidori     3085 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Swanson     3014 Michaels Cycles
2 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
3 Jennifer Jones     3019 MadFORCS
4 Heather Johnson     9511 Wookiee Juice Racing
5 Terra Nicklas     3020 
6 Sonia Dubielzig     3024 Alterra
7 Jessica Smulka     3009 
8 Tiffani Walter     3034 Muddy Cup
DNF Kristin Butcher     9512 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha Riutta     3081 
2 Mandy Hagman     3029 
3 Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
4 Rebekah Stuckart     3022 Team Extreme
5 Misty Carriveau     3086 
6 Shelley Kemp     3027 Pacific Cycle
DNF Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3005 Velo Bella
DNF Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCs

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susie McGinnity     9513 
2 Cathy Diamond     3003 Alterra CoffeeMTB Team
3 Brittany Nigh     3080 Team Pedal Moraine
4 Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra Coffee
5 Sarah Slickman     3084 
6 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
7 Lisa Leigh-Peterson     3025 Team Wisconsin
DNF Valerie Dosland     3082 
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Oconnor-Leigh     3083 Free Flight Racing
2 Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 hayes disc brakes
5 Candy Hofmann     9502 Team Extreme (SS)

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gretchen Montee     3028 Hayes
2 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
3 Janis Heifner     3023 Recyclist

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler     3026 Gear N Up

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI1:53:40.0 170980  518 Endeavour
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:20:02.9 218422  512 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:41:50.0 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2 Holly Liske   1:48:00.7  506 HAYES DISC BRAKES
3 Anna Fink   New Berlin, WI2:01:47.5 202435  513 Polska Masterlock FDL Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:51:20.6 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team
2 Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI1:54:01.1 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
3 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:00:27.7 227849  516 Guerra Means War!
4 Gabriela Baranova   Zion, IL2:02:19.0 223988  514 
5 Becca Jo Heath   2:06:18.6  532 

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ1:45:37.6 210728  502 Darcy/Sram
2 Christina Betz   Phoenix, AZ1:52:28.7 210738  505 Michael's Cycles
3 Michelle Peariso   Amherst, WI1:54:52.3 227741  515 Gear N' Up
4 Keena Hilsberg   Green Bay, WI2:08:32.2 246078  531 Stadium Bike
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:11:26.0 223874  523 Wheel & Sprocket

Women - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:51:14.6 212753  507 TREK VW SKI-HUT

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:51:39.0 226461  504 Team Wisconsin

Women - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI2:21:42.5 218698  511 Wheel & Sprocket/TREK

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Davis     6015 Lake Geneva Cyclery
2 Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine
3 Monica Gabrielson     6033 Moosesaw Pizza& Brew

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   1:20:39.1  5020 Point Pursuit
2 Samantha Milner     6056 Hayes OnTrack
3 Elizabeth Shull     6007 Wheel & Sprocket
4 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
5 Abigail Henderson     6024 Hendu Rocket
6 Elizabeth Sobotta     6062 
7 Samantha Falci     6054 
DNF Madeline Labecki     6027 Hayes Brake Youth

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Stanislaus   1:09:29.8  5016 Crank Daddy's
2 Arin Lemke   1:13:38.6  5050 Team Pedal Moraine
3 Sarah Henderson   1:28:23.4  5014 Hendu Rocket
4 Justine Atkinson   1:34:57.4  5073 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Laatsch   1:20:49.9  5059 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Mischka   1:21:53.8  5072 
2 Heather Herzfeldt   1:24:49.3  5061 
3 Angie Danielski   1:41:22.7  5064 
DNF Kristina Sawyer     5003 stadium bike

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Laatsch   1:09:32.8  5058 
2 Michele Klopotic   1:11:32.4  5065 
3 Elizabeth Legaspi   1:21:00.7  5022 Fattires-n-beer
4 Megan Rafko   1:37:46.6  5066 
5 Kristal Hoppe   1:41:19.2  5013 Fond du Lac Cyclery

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenda Hilbelink   1:01:43.3  5062 
2 Sarah Guse   1:18:13.5  5070 
3 Tanya Gorder   1:25:12.4  5068 
4 Ishel Quintana   1:28:21.8  5010 
DNF Shelly Dretzka     5001 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Klug   Chicago, IL1:03:09.6 213523  5019 Killjoy
2 Wanda Jenson   1:12:04.2  5067 
3 Kathy Janda   1:17:26.9  5026 MadFORCS
4 Nicole Wolf   1:25:16.5  5060 
5 Lori Bauman   1:27:37.8  5002 
6 Barbara Daanen   1:36:01.4  5008 RPM/Hayes

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connie Holcomb   1:20:51.5  5025 Fattires-N-Beer
2 Diana Klapperich   1:24:33.3  5044 Team Cyclopath
3 Lynne Senkerik   1:25:14.1  5021 Team Extreme
4 Colleen Erdmann   1:25:45.1  5027 Stadium Bike
DNF Rebecca Welch     5007 Wheel & Sprocket
DNF Cecile Labecki     5023 Hayes Brake

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:17:37.6 10328  5055 Active Endeavors
2 TC Spitz   1:19:12.8  5063 
3 Sue Borchardt   1:31:40.6  5012 team extreme

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Rollins   1:10:26.8  5024 Fondy Cyclery
2 Deb Joseph   1:13:50.7  5018 Mad FORCs
3 Rosie Viertel   1:19:42.5  5069 
4 Jenni Borell   1:21:51.9  5071 
5 Diane Kuhn   1:41:37.9  5005 
6 Andrea Wuerslin   Waukesha, WI1:41:42.0 243106  5004 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREOSMOSpySierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee