Race Results for
The Cherry Blossom Challenge-2006
Branchbrook, NJ
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/22/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 123

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PIETIER SALEN      GS MENGONI
2 SEBASTIAN POTOK      NE HARDWARE
3 MICHAEL STUBNA      MERIDETH GRP
4 THIEL SONKE      IDEAL TILE
5 JAROD STROWBRIDGE      LIBERTY
6 HOWARD BLANCO      GS MENGONI
7 DANIEL ZTULIK      ACT/CHUEVAS
8 JARED BABIK      MERIDETH GRP
9 GUILLAUME NELESSEN      ANA CYCLING
10 LISBON QUINTARO      GS MENGONI
11 ROBERT GANNI      SAKONET TECH
12 JOHN DURSO      LIBERTY
13 JASON WALTERS      IDEAL TILE
14 STEVEN WARD      COLAVITA
15 CHRISTIAN YOUNG   20:45:52   IDEAL TILE
16 STEPHAN DIOSLAKI      IDEAL TILE
17 JON CLIFTON-MOORE      CLIFTON INC
18 DAVID MARTIN      NE HARDWARE
19 GREG VISICARO      ANA CYCLING
20 MATHEW HOWARD      CRC OF A

Men - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PATRICK GELLINEAU      SQUIGGLE
2 LARRY TOWNER      LIBERTY
3 BRIAN GRISTICK      SKYLANDS
4 EARL PERRETTI      SHEBELL
5 ROBERT O'HARA      NE HARDWARE
6 MARK COWIN      PRO PEDALS
7 MELE BASAKINER      CRC OF A
8 MICHAEL KARR      
9 ELIZABETH TYRELL      SOMERSET WHLMN
10 BARRY NAZARIAN      SHEBELL

Men - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAWN TESKE      PSCC
2 DANIEL COLEMAN      COLAVITA
3 DAVID WHITNEY      SOMERSET WHLMN
4 JOHN NYMAN      PSR RACING
5 PATRICK GELLINEAU      SQUIGGLE
6 MARC BECHTOLD      PSR RACING
7 DAVID GOLDSTEIN      SHEBELL
8 CHARLES ERNDL      HUMAN ZOOM
9 Pablo Arias   Austin, TX 198295   3D RACING
10 CHRIS FACAS      WESTWOOD VELO
11 CHRIS FOSTER      PSCC
12 EARL PERRETTI      SHEBELL
13 PHIL RIGGIO      TOKENEKE ROAD
14 JOSEPH MCWILLIAMS      WATCHUNG WHLMEN
15 BEN DALE      CRC OF A
16 ERIC SCHLACH      SOMERSET WHLMN

Men - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAUREN PARAK      SKYLANDS
1 ERIC SCHILDGE      3D RACING
2 TREVOR KAHL      LIBERTY
2 CARTER JONES      COLAVITA
3 JACQUIN JEREZ      CT COAST CYCLING
3 GREGORY BATSTA      ABC
4 JEFFREY JOHNSON      YSG RACING
5 CHRISTOPHER NULL      COLAVITA
6 TAYLOR KAHL      LIBERTY
7 STEVEN TOLERLO      COLAVITA
8 ANDREW LOGIVLVEE      SKYLANDS
9 NATHAN JONES      SKYLANDS

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFFREY OHNER      NE HARDWARE
2 PATRICK GELLINEAU      SQUIGGLE
3 JOHN MANAILOVICH      BULLDOG
4 EDWARD KAFTAN      PREMIERE BANK
5 DANIEL SULLIVAN      SHEBELL
6 GARY LASALLE      LIBERTY
7 JONATHAN CHAMBERS      GOTHAM
8 MARCIN WOJCIK      WATCHUNG WHLMEN
9 ERIC SCHILDER      3D RACING
10 ANDREW LACOWTE      CRC OF A
12 MARIO MARLISA      AMOROSO
13 DIDIER BLANC      VAN DESSEL
14 BRENDAN CONK      SHEBELL
16 CHRIS CONTES      BULLDOG

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Kriete   Watertown, MA 210701   NE HARDWARE
2 Robert Marcinko   Litchfield, CT 225628   CT COAST CYCLING
3 Victor Jerez   Greenwich, CT 221777   CT COAST CYCLING
4 Vince Marrone   New Rochelle, NY 200337   USI
5 David Costa   Roselle Park, NJ 218866   CTS
6 George Burpee   Fair Haven, NJ 214236   
7 Richard Montminy   Summit 181222   SHEBELL
8 Kevin Keane   Hopewell, NJ 225711   SKYLANDS
10 Kiel Casari   Holmdel, NJ 232747   IDEAL TILE

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARL MASLAG      SHEBELL
2 DOUG SPITZ      3D RACING
3 JULIO TEIXEIRA      
4 JOHN LANDIO      WESTWOOD VELO
5 STEVEN LARSEN      
6 THOMAS TREPTOW      
7 EMERSON LOUSTAU      
9 FRANK NULL      COLAVITA
10 BART SULLIVAN      
11 MICHAEL NASTUK      
12 DAVID MANELU      
13 WEI LIUU      CRC OF A
14 JUAN AIZARANI      CT COAST CYCLING
15 RUBEN RIVERA      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATERINE RUSSELL      SOMERSET WHLMN
2 LISA MANFREDI      3D RACING
3 ELAINE MOLINARO      SHEBELL
4 ELIZABETH KAFTAN      DOYLESTOWN WHL
5 CATTLIN MCVARISH      CT COAST CYCLING
6 ANDREA URIST      CRC OF A
7 JENNIFER LAPLANTE      CRC OF A
8 BROOKE DUBOSE      CHAMPION SYSTEMS
9 LISA MAXTED      3D RACING
10 MARY LYNNE WILLIAMS      CHAMPION SYSTEMS
11 ALISON LONSHEIN      CRC OF A
12 ALICIA KAHN      HP HERMES
14 ELENA LEZNIK      CRC OF A
15 MEG CORTRIGHT      CHAMPION SYSTEMS
16 SUZANNE HUELSTAR      YSG RACING
17 ANGELA BARRETT      LIBERTY
18 HEATHER KAHL      LIBERTY
19 CINDY STIENER      SHEBELL
20 JENNISSE PEATICK      SOMERSET WHLMN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoBonk BreakerUSACDFSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee