Race Results for
DINO Mountain Bike Series #6
New Castle, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/20/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
200 Jacob Shelburne      
300 Andy Ritter      
400 Landon Sorge   Zionsville, IN 246908   
500 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
600 Kory Noland      
700 Joe Tonak      
99900 Marley Stone   Zionsville, IN 235345   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Aaron Ritter   Williams, IN 238492   
200 Scott Colvin      
300 Jeffrey Nixon      
400 Rigoberto Aguilera      
500 Cory Swihart      
600 Chris Hillier   Fort Collins, CO 210990   
700 Michael Cook      
800 Paul Cecil      
900 Christopher Hruska      
1000 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
99900 Ernie Calderin      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
200 Jay Casey   Alexandria, VA 236994   
300 John Clasen      
400 Mike Hemelgarn      
500 Tony Silveus      
600 Randy Witte      
700 Peter Langsdorf      
800 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   
900 Ty Peck      
1000 Michael Conaway   Fishers, IN 180478   
1100 Jim Frazier      
1200 Matthew Ploch   Indianapolis, IN 241803   
1300 Bryon Horn   New Castle, IN 242128   
1400 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
1500 Michael Kaster      
1600 Brian Zimmer      
1700 William Confer   Zionsville, IN 172347   
1800 Sean O'Donnell      
1900 Michael Margraf      
2000 Adrian Fahey      
2100 David Raber   Carmel, IN 185433   
2200 Mike Lamers      
2300 Warren Heise      
2400 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
2500 Greg McCormack      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Steve Harpster      
200 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
300 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
400 John Wright   Carmel, IN 211129   
500 Billy Hubbard      
600 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
700 David Warner      
800 Griff Griffiths      
900 Tom Buckles      
1000 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
1100 Dennis Santay      
1200 David Warnsman   Bloomington, IN 204751   
1300 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
1400 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
1500 Darren Lawson      
1600 Norman Graham   Louisville, KY 247403   
99900 Michael Cochard      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 David Coar   Ft Wayne, IN 57399   
200 Steve Seltz      
300 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
400 Tim McKenney      
500 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
600 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   
99900 Craig Scott   Bruceville, IN 78590   

Men - Intro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Mike Johnson      
200 Mike Hartwig      
300 Rick Smith      
400 Arthur Ratcliff      
500 Chase Miller      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Brad Nelson   Carmel, IN 217294   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
200 Chad Salle   Greenville, SC 228233   
300 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
400 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   
500 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
600 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
200 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
300 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
400 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
500 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
600 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
700 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
800 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
900 David McComb   Yoder, IN 172316   
99900 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
99900 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
99900 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Jean-Luc Serriere   State College, PA 32201   
200 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
300 Mike Hufhand      
400 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
500 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
600 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
700 Blake Noland   Columbus, IN 143907   

Men - Clydesdale - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Mike Harrell      
200 Mark Malaby      
300 David Greene      
400 Craig Andrews      
500 Alan Kemper      
600 Kyle Brozek      
700 Steven Ullery      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Derek Bell      
100 Paul Lapham      
200 Aaron Morgan      
300 Josh Aliff      
400 Louis Gregoire      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Carson Shadowen      
200 Ryan Tragesser      
300 Erik Finwall      
400 Brendon Shelton      
500 Ryan Nolting      
600 Bill Gude      
700 Joseph Hatley      
800 Tim Mack      
900 Michael Trumbower      
1000 Andy Paskins   Carmel, IN 137920   
1100 Thomas Keene      
1200 M. Kallin Carter   Fishers, IN 43599   
1300 Brian Sharp      
1400 Lars McCain      
1500 Kenneth Harshbarger      
1600 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
1700 Tim Mobley      
1800 Jeremy Scott Cash      
1900 Scott Walter      
2000 Shawn Heishman      
99900 Christian Wessel      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
200 Kent Brocksmith      
300 David Tharp      
400 Chris Stroud      
500 Charles McClary      
600 Brad Hill      
700 Gary Taylor      
800 Kirk Schmierer      
900 Steve Williams      
1000 Antonio Gonzalez      
1100 Dave Castle      
1200 Dennis Moffett      
1300 David Tonak      
1400 Dennis Catron      
1500 Frank McGill      
1600 Robert Perales      
1700 Darin Smith      
1800 Mark Glore      
1900 Andy Middaugh      
2000 Mel Marshall      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Martin Ruhl      
200 Kenneth Stump   Fort Wayne, IN 244024   
300 David Ward   Indianapolis, IN 203076   

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Scott McClary   Bloomington, IN 250619   
200 Matt Payne      
300 Kaleb West      
400 Steven Moffett      
500 Ryan Catron      
600 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
700 Paul Angleton      
800 Greg Thorpe      
900 Trace Fetterer      
1000 Keith III Hannah      
1100 Josh Shields      
1200 Max Sterrett      
1300 James (Beau) Thrasher      
1400 Sage Heishman      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Karen Falloon      
200 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   
300 Bette Gumerson   Indianapolis, IN 246245   

Women - Intro - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Toni Trumbower      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Heather Coddington   Indianapolis, IN 181530   
200 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Chikage Castle      
200 Angela Breeden      
300 Kelli Reidford      
400 Melody Lowder   Fishers, IN 220213   
500 Andriana Wright   Griffith, IN 249882   
600 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoOSMOSierra NevadaUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee