Race Results for
DINO Challenge AMBC/DINO Mountain Bike Series #4
North Vernon, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/02/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
2 Joe Tonak      
3 Landon Sorge   Zionsville, IN 246908   
4 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
5 Andy Ritter      
6 Junior Hubbard      
DNF Jacob Shelburne      
DNF Marley Stone   Zionsville, IN 235345   

Men - SP - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
2 Rigoberto Aguilera      
3 Scott Colvin      
4 Aaron Ritter   Williams, IN 238492   
5 Cory Swihart      
6 Christopher Hruska      
7 Matthew Kendall      
8 Philip Barth      
DNF Ernie Calderin      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Silveus      
2 John Clasen      
3 Matthew Ploch   Indianapolis, IN 241803   
4 Kelly Jedyak      
5 Mike Hemelgarn      
6 Chad Kuhn      
7 Michael Kaster      
8 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   
9 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
10 Michael Conaway   Fishers, IN 180478   
11 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
12 Randy Witte      
13 Brian Milburn   Fishers, IN 226799   
14 David Raber   Carmel, IN 185433   
15 William Confer   Zionsville, IN 172347   
16 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
17 Robert Meinzer   Zionsville, IN 114751   
18 Travis Sims      
19 Luther Prater      
20 John Ryan      
21 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
22 Jim Frazier      
23 Sam Barkley      
24 Michael Margraf      
DNF Adrian Fahey      
DNF John Wickstrom      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
2 Steve Harpster      
3 Billy Hubbard      
4 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
5 Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204   
6 John Wright   Carmel, IN 211129   
7 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
8 David Warner      
9 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
10 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
11 Dennis Santay      
12 Darren Lawson      
13 Dean Dahlquist      
14 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
15 Brad Owen      
DNF David Strole   Fort Wayne, IN 134319   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Scott   Bruceville, IN 78590   
2 David Coar   Ft Wayne, IN 57399   
3 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
4 Brendan Wahl      
5 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
6 Tom Linn      
7 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   
8 Greg Ohigre      

Men - Intro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clarence Miller III      
2 Alan Kemper      
3 Scott Scherer      
4 Nate Morkal      
5 Ian Stroud      
6 Colin Stroud      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   
2 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
3 Chad Salle   Greenville, SC 228233   
4 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
5 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
DNF Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
DNF William Toler   Fort Wayne, IN 231247   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
2 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
3 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
4 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
5 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
6 David McComb   Yoder, IN 172316   
7 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
8 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
9 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
10 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
11 Chad Wright   Wheatfield, IN 230188   
DNF Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
2 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
3 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
4 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   

Men - Clydesdale - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Harrell      
2 Mark Malaby      
3 Craig Andrews      
4 Curt Lawson      
5 Kyle Brozek      
6 Todd Snyder      
7 Mark Adams   Portage, IN 181415   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Cecil      
2 Derek Bell      
3 Mitchell Tharp      
4 Louis Gregoire      
5 Jeffrey Popelka      
6 Justin Caldwell      
7 Chris Murray      
8 Aaron Morgan      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Mack      
2 Ryan Tragesser      
3 Michael Trumbower      
4 John Sherman      
5 Bill Gude      
6 Brian Sharp      
7 Gregory Hobby      
8 Ryan Nolting      
9 Joseph Hatley      
10 Chad Altherr      
11 Brendon Shelton      
12 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
13 Lars McCain      
14 M. Kallin Carter   Fishers, IN 43599   
15 Chad McTaggert      
16 Tim Mobley      
17 Gustavo Aleman      
18 Shawn Heishman      
DNF Andy Paskins   Carmel, IN 137920   

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
2 Charles McClary      
3 David Tharp      
4 Gary Taylor      
5 Steve Williams      
6 Bill Ardery      
7 David Tonak      
8 Dennis Moffett      
9 Darin Smith      
10 Chris Stroud      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lapham      
2 Kenneth Stump   Fort Wayne, IN 244024   
3 David Ward   Indianapolis, IN 203076   

Men - Pro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
2 Jean-Luc Serriere   State College, PA 32201   

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McClary   Bloomington, IN 250619   
2 Matt Payne      
3 Trace Fetterer      
4 Greg Thorpe      
5 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
6 James Thrasher      
7 Steven Moffett      
8 Paul Angleton      
9 Sage Heishman      
DNF Kaleb West      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayne Prater      
2 Randi Cox   Bloomington, IN 173157   
3 Melanie Rogers      
4 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   
5 Julanne Packard      
6 Bette Gumerson   Indianapolis, IN 246245   

Women - Intro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toni Trumbower      
2 Julie Sharp      
3 Marianne Stroud      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Disterheft   Eau Claire, MI 192951   
2 Nicole Borem      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Link      
2 Angela Breeden      
3 Karen Falloon      
4 Melody Lowder   Fishers, IN 220213   
5 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   
6 Andriana Wright      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOCUOREBonk BreakerUSACDFShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee