Race Results for
La Vuelta De Bisbee
Bisbee-Cochise Cnt, AZ
(Event Information)
View By:
Stage Race on 04/30/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil ZAJICEK      Navigators Ins
2 Drew MILLER      Successful Liv
3 Jason DONALD      Team Einstein's
4 Jonathan GARCIA      Team Einstein's
5 Curtis GUNN      Successful Liv
6 Jeremy POWERS      JellyBelly Cyc
7 Corey COLLIER      Rky Mt Choc Fac
8 Kevin ROWE      Calif. Giant
9 Andrew EDWARDS      Wild Oats-Al's
10 Daniel VAILLANCOURT      CCB/VW/Time
11 John HUNT      Calif. Giant
12 Kyle COLAVITO      Eclipse Racing
13 Ben BRADSHAW      Kahala LaGrange
14 David NELSON      Landis/Trek/VW
15 Patrick WALSH      CCB/VW/Time
16 Andrew MCDERMID      Broadmk/Hagens
17 Troy MISSEGHERS      Mtn Bike City
18 Dan VINSON      Kahala LaGrange
19 Nick SCHREIBER      Summit Velo
20 Tim CAROLAN      UNATT
21 Nick FRIESEN      Landis/Trek/VW
22 Joey THOMPSON      Rky Mt Choc Fac
23 Andrew FISCHER      Broadmk/Hagens
24 David GLICK      Eclipse Racing
25 Shane PELTONEN      Eclipse Racing
26 Steven SLABODNICK      Patent It
27 Jonathan BOYER      Time Factory Tm
28 Brian FORBES      Patent It
29 Art O'CONNOR      FFKR
30 Ryan HAMITY      Team Einstein's
31 Hugh SELBY      KHSnm.com
32 Mike TELEGA      Calif. Giant
33 Jonathan EROPKIN      Central Valley
34 Mike MARGRAF      Webcor/Alto Vel
35 Jonathan PARRISH      Landis/Trek/VW
36 Allen Krughoff   Boulder, CO 161599   CenturyTel
37 Dan NAEF      Summit Velo
38 David REID      Landis/Trek/VW
39 Mike ZAGORSKI      Quick Release
40 Mike WILK      Rky Mt Choc Fac
41 Nathan MITCHELL      TIAA CREF
42 Denny VAUGHAN      Summit Velo
43 Brian LEMKE      Landis/Trek/VW
44 John SALZKOV      CZ Racing
45 George GANOUNG      US Armed Forces
46 Jason KAREW      Eclipse Racing
47 Stevie CULLINAN      Waste Mgmt
48 Grant BERRY      Rky Mt Choc Fac
49 Justin MORGAN      Broadmk/Hagens
50 John FARRIS      Summit Velo
51 Roy PICKAVANCE      CenturyTel
52 Owen GUE      Broadmk/Hagens
53 Emiliano JORDAN      Eclipse Racing
54 Evan LAWRENCE      Broadmk/Hagens
55 Bob PONGRATZ      Patent It
56 Whitey DEBROUX      Team Einstein's
57 Jared GILYARD      Eclipse Racing
58 Travis HUXMAN      Eclipse Racing
59 Daniel VESELIC      Patent It
60 Brian PETERSON      Webcor/Alto Vel
61 Michael FLYNN      Twin Peaks
62 Craig MCCARTNEY      Wild Oats-Al's
63 Isaiah ADAMS      Endeavour Cyc
64 Erik LONG      Eclipse Racing

Men - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark AASMUNDSTAD      Grand Canyon R
2 Douglas LOVEDAY      Grand Canyon R
3 Daniel MARTIN      Safeway/GA Comm
4 D J FERNANDES      CZ Racing
5 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
6 Kevin RISEBOROUGH      Honeywell Cyc
7 Dan ARMIJO      NM Sports Well
8 Chris FUSSELMAN      HLHAP
9 Brian MCGUIRE      Olympic Club
10 Brenon DALY      Team Clif Bar
11 Ophir SEFIHA      Watermark Cyc
12 Ryan BARTHEL      Rky Mt Choc Fac
13 Joel CLEARE      Team Vitesse
14 Chris LATHAM      Red Rock Racing
15 Roberet DOLMAN      HLHAP
16 John SAWASKY      Red Rock Racing
17 Troy LOVE      CZ Racing
18 Robert PASCO      Safeway/GA Comm
19 Eric NEAT      Red Rock Racing
20 Lawrence MARES      GST Racing
21 Don WILLIAMS      Landis/Trek/VW
22 Shawn DALY      Southwest Hand
23 Craig ROEMER      Team Clover
24 Robert PARKS      NM Sports Well
25 Dermot KEALEY      Summit Velo
26 Jesus ILUNDAIN      Ochsner
27 Phillip AUSTIN      HLHAP
28 Jon BLACK      GST Racing
29 Chris GOULD      GST Racing
30 Darik RUSSELL      ProCon Cycling
31 Kevin KIRKWOOD      Watermark Cyc
32 John SIMONSON      GST Racing
33 Richard BIOCCA      Desert Whl Club
34 Jon SPAR      NM Sports Well
35 Neil BECWAR      Presteza
36 Scott BIAGGI      GST Racing
37 Kurt KROESE      Arizona Feeds
38 Mark FOSENBURG      Honeywell Cyc
39 Jack PHILLIPS      Eclipse Racing
40 Matthew BEETER      UNATT
41 Sujeet KARNA      ProCon Cycling
42 Andy DUVALL      Summit Velo
43 Peter CHAGARIS      Desert Whl Club
44 Joe BURTONI      Durango Whl Clb
45 Adrian SCHUMACHER      Presteza
46 Garrett FORD      Eclipse Racing
47 David RIMRON      UNATT
48 Robert JOHNSON      CZ Racing
49 Paul KEALEY      Summit Velo
50 Kyle BUTKIEWICZ      Watermark Cyc
51 Thomas KACHELMEYER      Cadieux TeamO2
52 James MANOS      HLHAP
53 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
55 Jesus LAMB      Presteza
56 Donald GUESS      Honeywell Cyc
57 Paul CALANDRELLA      Desert Whl Club
58 Joe CUNNINGHAM      Team RPM
59 Mark CHALLONER      Thunder Mtn Cyc
60 Andy BYRNES      CZ Racing
61 Jason WELBORN      Summit Velo
62 Gerald LOCKE      Team Vitesse
63 Jim SILVERMAN      Grand Canyon R
64 Shawn BRICK      Watermark Cyc
65 Greg KILROY      CZ Racing
66 Eddie URCADEZ      Presteza
67 Leo MASURSKY      Arizona Feeds
68 Andrew FERGUSON      Health-FX
69 Rick CIMAGLIA      Grand Canyon R
70 Chris RUTZ      CZ Racing
71 Jeremy BOUNDS      Watermark Cyc
72 John DEHNERT      Grand Canyon R
73 Lindsay CRAWFORD      GS Strada
74 Matthias FEURER      Fair Wheel Rcng
75 William CULPEPPER      Summit Velo
76 Craig LIMING      Thunder Mtn Cyc
77 Todd MION      Grand Canyon R
78 Ken JONES      CZ Racing
79 Steve MORTON      GST Racing
80 Elliot SKULTIN      PAA/Merrill Lyn
81 Jeff DILLON      Summit Velo
82 Javier DIAZ      Thunder Mtn Cyc
83 Jon PORMAN      Honeywell Cyc
84 Pericles WYATT      Presteza
85 Lewis FREED      CZ Racing
86 Bryan ANTOL      Grand Canyon R
87 Jack DEBARTOLO      CZ Racing
88 Roger LEARNED      CZ Racing
89 David GREEN      Honeywell Cyc
90 Jorge CAVIEDES      Honeywell Cyc
91 David JULIEN      UNATT
92 Efraim ROJAS      Honeywell Cyc
93 Joe STRUTTMANN      Honeywell Cyc
94 James BUTTKE      Thunder Mtn Cyc
95 Glenn HARRIS      Thunder Mtn Cyc

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Felicia GOMEZ      Webcor/Alto Vel
2 Anne SAMPLONIUS      Team Biovail
3 Mari HOLDEN      T-Mobile
4 Gabriela GONZALEZ-FERRAT      Hi-Tech/5-Star
5 Dara MARKSMARINO      Titus/Kenda
6 Maatje BENASSI      Excel Sports
7 Michelle BELTRAN      Cheerwine Cyc
8 Sarah BAMBERGER      Cheerwine Cyc
9 Heather SBORZ      ASU Cycling
10 Stephanie BOURBEAU      Team Biovail
11 Lisa HUNT      Olympic Club
12 Irene BEYERLEIN      Cola Vita
13 Marisa RUSSELL      Landis/Trek/VW
14 Cynthia MOMMSEN      Olympic Club
15 Catherine DICKSON      Bicycle Ranch
16 Jane MENEELY      UNATT
17 Christine MISSEGHERS      Mtn Bike City
18 Teri ALBERTAZZI      UNATT
19 Heidi CLAYTON      HLHAP
20 Cynthia POOL      Strada Racing
21 Melissa MCWHIRTER      Strada Racing
22 Paula BURKS      Vantaggio/Spec
23 Jennifer CHAPMAN      Velo Bella-Kona
24 Elizabeth WAITS      Summit Velo
25 Kristen HETZEL      Summit Velo
26 Rebecca GROSS      US Armed Forces
27 Jennifer SICA      Red Rock Racing
28 Maggie WILLIAMS      Landis/Trek/VW
29 Paula HIGGINS      Landis/Trek/VW
30 Cathy GOODHEART      Landis/Trek/VW
31 Katherine FARAGO      Sptsmn/Team One
32 Stacy RISEBOROUGH      Honeywell Cyc
33 Marine SPRING      Strada Racing
34 Christina CARBONE      Team Rhino
35 Lisa PICARD      Byrne Speclty G
36 Kristine WILCOX      Team Kenda Tire
37 Cindy Sanchez   Tucson 231145   Summit Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaUSACDFSpyShimanoBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee