Race Results for
Honeywell Hungry Dog Criteirum
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/25/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - msaters - Masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   Watermark
2 Joel Cleare   Gilbert, AZ 40054   Team Vitesse
3 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Patent It
4 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Grand Canyon
5 Kyle Butkiewicz   Paradise Valley, AZ 79936   Watermark
6 Kevin McDaniel   Fort Bragg, NC 200641   Cross Creek Racing
7 Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   Procon
8 John Salskov   Tempe, AZ 113251   CZ Racing
9 Joseph Wells   Phoenix, AZ 37686   Cycles Veloce
10 Robert Johnson   Mesa, AZ 128046   CZ Racing
11 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Landis/Trek/VM
12 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Bicycle Ranch
13 Eric Cruz   Mesa, AZ 111615   Landis/Trek/VM
14 Craig Long   Mesa, AZ 188351   Procon
15 Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
16 Chuy Casillas   Gilbert, AZ 230317   Team Vitesse
17 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Watermark
18 William Koenig   Scottsdale, AZ 236661   Bicyle Ranch
19 Ophir Sefiha   Grand Junction Co 40420   Watermark
20 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Watermark
21 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Watermark
22 James Webster   Albuquerque, NM 83075   Patent It
23 Brad Hiland   Rolling Hills Estates, CA 103163   Bicyle Ranch
23 Robert Bisch   Chatham, NJ 58950   Bicyle Ranch
23 Jeff Christian   Tempe, AZ 219493   Patent It
23 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American
23 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Team Vitesse

Men - msaters - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent It
2 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek/VW
3 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
4 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patent It
5 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Watermark
6 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   RPM
7 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Tream One
8 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Velo Force
9 William Egan   Chandler, AZ 72149   Landis/Trek/VW
10 Chris Merritt      CSAR
11 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
12 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Team Vitesse
13 Kevin Kurtz   West Chester, PA 20026   RPM
14 Steve Morton   Anaheim, CA 60231   GST Racing
15 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss American
16 Kenneth Halal   Higley, AZ 140652   RPM
17 Craig Long   Mesa, AZ 188351   Procon
18 Les Ricke   Chandler, AZ 238090   Patent It
19 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   Southwest Hand
20 Michael Capasso   The Woodlands, TX 201080   Procon
21 John Fritz   Chandler, AZ 49933   Landis/Trek/VW
22 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek/VW
23 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Landis/Trek/VW
24 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
25 Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   CZ Racing
26 David Green   Phoenix, AZ 216863   Honeywell
27 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Race Lab
28 Steven Lisa   Paradise Valley, AZ 219448   Patent It
DNF Bart Duncan   Spirit Lake, IA 88161   Team One

Men - msaters - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   RPM
2 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Landis/Trek/VW
3 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   RPM
4 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
5 Joseph Wells   Phoenix, AZ 48252   Simple Green
6 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek/VW
7 Reginald Dowdall   Tucson, AZ 54272   Southwest Hand
8 James Clune   Scottsdale, AZ 51257   Procon
9 James Rantala   Bend, OR 133628   Unattached
10 Rick Scofield   Sonoita, AZ 177897   Team Rino
11 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   RPM
12 William Heob   Scottsdale, AZ 60666   Landis/Trek/VW
13 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ 141111   Procon
14 Jack Sorahan   Glendale, AZ 107762   RPM
15 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis/Trek/VW
16 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek/VW
17 Raymond Kidd   Mesa, AZ 165305   Honeywell
17 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Team One

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Patent It
2 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
3 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis
4 David Nelson   Tempe, AZ 141105   Landis
5 Chad Hummer   Phoenix, AZ 17115   CZ Racing
6 Ronald Jensen   Tucson, AZ 82670   Cycling Center
7 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Grand Canyon
8 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
9 Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   Procon
10 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Bicycle Ranch
11 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo
12 Dana Alia   Durango, CO 197458   Liberty Cycles
12 Jestin Kuettel (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 131144   Eclipse Racing
12 John Farris   Lebanon, NH 207244   Summit Velo
12 Douglas Loveday   Oro Valley, AZ 51653   Grand Canyon
12 Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   Patent It
12 Adam Cornette   Flagstaff, AZ 187130   NAU
12 Eric Brownell   East Hartford, CT 144563   Honeywell
12 John Nowak   Scottsdale 26320   Bicycle Ranch
12 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   Honeywell
12 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Watermark
12 Doug Powell   Phoenix, AZ 122778   Azphalt Cycling
12 Patrick Collier (1 - Cat1)   Green Valley, AZ 98972   Summit Velo
12 L Jon Porman   Gilbert, AZ 57332   Honeywell
12 Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   CZ Racing
12 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon
12 Jon Moro   Boulder, CO 172183   Trizilla
12 Tim Risley   Phoenix, AZ 52596   Procon
12 David Malick (1 - Cat3)   Tucson, AZ 238442   Summit Velo
12 Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss American
12 Gregory Kilroy   Phoenix, AZ 19113   CZ Racing
12 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon
12 David Straus   Phoenix, AZ 34380   Procon
12 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Bicycle Ranch
12 Kevin McDaniel (2 - Cat2)   Fort Bragg, NC 200641   Cross Creek
12 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent It
12 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis
12 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   RPM
12 Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Patent It
12 Dennis Fernandes   Phoenix, AZ 154512   CZ Racing
12 Ralph Henderson   Boulder, CO 15786   Ralph Henderson Racing
12 Jeremy Bounds   Scottsdale, AZ 85352   Watermark
12 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   RPM
12 Jackson Lowery   Tucson, AZ 201262   Racelab
12 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   HLHAP
12 John Salskov (3 - Cat2)   Tempe, AZ 113251   CZ Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Learned   Ormond Beach, FL 101801   CZ Racing
2 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   HLHAP
3 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   Procon
4 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent It
5 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon
6 David Malick   Tucson, AZ 238442   Summit Velo
7 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patent It
8 Patrick Goguen   Hopedale, MA 195075   NCC
9 Greg Miranda      Waste Management
10 Matt Briefer   Tucson, AZ 187619   Race Lab
11 Gregory Kilroy   Phoenix, AZ 19113   CZ Racing
12 Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss American
13 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Bicycle Ranch
14 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   RPM
15 Bryce Weber   Murrieta, CA 177740   HLHAP
16 Kenneth Ellis   Tucson, AZ 40545   Saguaro Velo
17 Eric Cruz   Mesa, AZ 111615   Landis/Trek/VW
18 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Velo Force
19 William Egan   Chandler, AZ 72149   Landis/Trek/VW
20 David Straus   Phoenix, AZ 34380   Procon
21 Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon
22 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team One
23 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Landis/Trek/VW
24 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
25 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   RPM
26 Tim Risley   Phoenix, AZ 52596   Procon
27 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon
28 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Team One
29 Jackson Lowery   Tucson, AZ 201262   Race Lab
30 Jon Moro   Boulder, CO 172183   Trizilla
31 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Race Lab
32 Jeremy Schultz   Chandler, AZ 190504   HLHAP
32 John Peterson   Phoenix, AZ 57203   Summit Velo
34 Matthew Harwood   Tucson, AZ 204021   Honeywell
35 Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   CZ Racing
36 Craig Stockavas   Park City, UT 186571   KHSNM.com
36 Kristen Marshall      Team Vitesse

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American
2 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
3 David Green   Phoenix, AZ 216863   Honeywell
4 Gordon Yanota   Phoenix, AZ 186874   HLHAP
5 Daniel Veselic   Golden 221489   Patent It
6 Jeff Christian   Tempe, AZ 219493   Patent It
7 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Landis/Trek/VW
8 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patent It
9 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Team Vitesse
10 Zack Heim   Tempe, AZ 195290   Honeywell
11 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Race Lab U-23
12 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
13 Greg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   ASU Cycling
14 Donald Guess   Chandler, AZ 185959   Honeywell
15 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
16 Kyle Ward   Tucson, AZ 230240   Race Lab U-23
17 Jake Taylor   Scottsdale, AZ 80446   Landis/Trek/VW
18 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon
19 Brad Hiland   Rolling Hills Estates, CA 103163   Bicycle Ranch
20 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
21 Robert Bisch   Chatham, NJ 58950   Bicycle Ranch
22 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon
23 Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
24 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Bicycle Ranch
25 Steve Bainter   Mesa, AZ 64771   Procon
26 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
27 Andy Klose   Mesa, AZ 148430   Team Vitesse
28 Tyler Pike   Tempe, AZ 221336   ASU Cycling
29 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Team Vitesse
30 Steve Morton   Anaheim, CA 60231   GST Racing
31 Scott Adams   Phoenix, AZ 89950   Team Vitesse
32 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon
33 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Race Lab
34 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss American
35 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Race Lab
36 Milton Singleton   Peoria, AZ 32805   Swiss American
36 Perry Davidson   Flagstaff, AZ 8720   Summit Velo
36 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
36 Charles Kincheloe   Tucson, AZ 205329   Summit Velo
36 James Forester   Poway, CA 167872   Bicycle Ranch
36 David Jaques   Scottsdale, AZ 215120   Sonoran Cycling
36 Michael Capasso   The Woodlands, TX 201080   Procon
36 Steve Brown   Phoenix, AZ 206694   Team Vitesse
36 Kent Schmidtke   Gilbert, AZ 192294   HLHAP
36 Paul Wright   Phoenix, AZ 105741   Procon
36 Craig Peters   Fountain Hills, AZ 218789   Bicycle Ranch
36 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   Sonoran Cycling
36 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American
36 Ryan Wilson   Denver, CO 234578   Sonoran Cycling
36 Raymond Kidd   Mesa, AZ 165305   Honeywell
36 Sean Stephenson   Phoenix, AZ 107476   Procon
36 Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   Landis/Trek/VW
36 C David Jones   Scottsdale, AZ 157647   Team Vitesse
36 Nick Deflorian   Tucson, AZ 187575   Race Lab U-23
36 Mark Godfrey   Phoenix, AZ 13477   Team Vitesse
36 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Red Rock Cycling
36 John Solle   Phoenix, AZ 239861   Procon
36 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American
36 Steven Lisa   Paradise Valley, AZ 219448   Patent It
36 Tyler Schettler   Scottsdale, AZ 198627   Procon
36 Bart Duncan   Spirit Lake, IA 88161   Team One
36 David Huddleston   Colorado Springs, CO 203836   Landis/Trek/VW
36 Mark Ahn   Phoenix, AZ 142299   Procon
36 Ryan Delgado   Chandler, AZ 219471   Team WM

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Null   Phoenix, AZ 235578   ASU Cycling
2 Russell Payne   Phoenix, AZ 173371   Landis/Trek/VW
3 William Koenig   Scottsdale, AZ 236661   Bicycle Ranch
4 Chuy Casillas   Gilbert, AZ 230317   Team Vitesse
5 John Holbert   Phoenix, AZ 207481   Red Rock Racing
6 Les Ricke   Chandler, AZ 238090   Patent It
7 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   Procon
8 Steven Shalongo   Scottsdale, AZ 207506   Bicycle Ranch
9 Domenico Futia   Maple Valley, WA 176687   Reno Wheelmen
10 Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   
11 Cal Restivo   Surprise, AZ 236831   Bicycle Ranch
12 Craig Morton   Glendale, AZ 228398   Team Vitesse
13 Sean Baird      Unattached
14 Jack DeBartolo   Phoenix, AZ 220096   CZ Racing
15 Greg Rozzell   Gilbert, AZ 186960   Procon
16 Paul Ruber      ASU Cycling
17 Allan Rodriguez      
18 Alan Sotts   Laveen, AZ 227513   Patent It
19 Mathew Eastlack   Prairie Village, KS 242296   Unattached
20 Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   Southwest Hand
21 Chris Arlia   Tucson, AZ 237864   Summit Velo
22 William Pike   Scottsdale, AZ 69486   RPM
23 Sam Cooper   Peoria, AZ 205291   Swiss American
24 Douglas Thompson   Phoenix, AZ 240769   Procon
25 Louis Chance      Team One
26 Noel Garcia      Gearworks
27 Garrett O'Dell   Mesa, AZ 238572   
28 bill kellogg   Phoenix, AZ 241383   

Men - Junior - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bowman   Marana, AZ 204796   Landis/Trek/VW
2 Vince Marcucci   Phoenix, AZ 223997   HLHAP
3 Connor Holbert      
4 Josh Ricke      
5 Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Saguaro Velo
6 Tyler Coplea   Chandler 196300   Red Rock Racing
7 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   HLHAP
8 Elyse Heob   Scottsdale, AZ 211028   Landis/Trek/VW
9 Kelsie Hightower   Tempe, AZ 196292   Landis/Trek/VW
10 Scott Overmyer   Phoenix 204576   Saguaro Velo

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Landis/Trek/VW
2 Marlene Zuhl   Phoenix, AZ 140960   Mountain Velo Cycling
3 Nancy Ellis   Tucson, AZ 59854   Desert Foxes

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlayne Hoover   Chandler, AZ 195195   Patent It
2 Trina Dolman   San Diego, CA 197383   Procon
3 Melissa McWhirter   Scottsdale, AZ 223966   Strada Racing
4 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ 192082   Desert Foxes
5 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
6 Maria Pugliese   Flagler Beach, FL 86734   Patent It
7 Elizabeth Waits   Alexandria, VA 221034   Summit Velo
8 Kristen Marshall   Phoenix, AZ 231443   Team Vitesse
9 Kathleen Gustine   Phoenix, AZ 237700   Swiss American
10 caroline walden (1 - Cat4)   Paradise Valley, AZ 238147   Swiss American
11 Kimberly Stover   Laveen, AZ 227177   Swiss American
12 Marty Long (2 - Cat4)   Mesa, AZ 188352   Procon
13 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Team One
14 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rino
15 Stacy Riseborough   Chandler, AZ 220676   Honeywell
16 Nancy Donnellan   Scottsdale, AZ 125613   Swiss American
17 Erin Rolbiecki (3 - Cat4)   Tucson, AZ 221242   Desert Foxes
18 Kristine Wilcox   Phoenix, AZ 207818   Kenda Tire
19 Justine Hernandez (4 - Cat4)   Tucson, AZ 239169   Desert Foxes
20 Tina Beatini   Chandler, AZ 208930   Team One
21 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Desert Foxes
22 Sisley Tiernan   Tempe, AZ 231221   Swiss American
22 Melanie Rineer   Tucson, AZ 126783   Southwest Hand
22 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Patent It
22 Billijo Pihlaja   Goodyear, AZ 233284   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaOSMOShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee