Race Results for
South Eastern Regional Championship #1 / AMBC
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTOR LAVINSKY     557 
2 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  556 
3 Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784  552 
4 Michael Miles   Omaha, NE 151897  558 
5 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  550 
6 BORIS SIMMONDS     551 
7 ERIC DAVIS     554 
8 Peter Rodman   Nashville, TN 224923  564 
9 LUIS CABRERS     563 
10 Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  559 
11 Adam Jones   Wilmington, NC 122160  565 
12 ALEXANDER LAI     562 
13 Jamie Godfrey   Rutherfordton Nc 200675  553 
14 Kirk Lindquist   Dawsonville, GA 241900  561 
15 Joseph Grimes   Boone, NC 242647  560 
16 VICTOR TARIN     555 
DNF ? ?     566 
DNF TOBIN MCKNGHT     574 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  104 
2 BAILEY CRAIG     106 
3 JASON BROSCHE     105 
4 JOSE FERNANDEZ     108 
5 MARK DUFFUS     102 
6 Adam Barkeloo   Franklin, TN 225843  103 
DNF STEVE KNIGHT     107 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  651 
2 Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  663 
3 Billy Horne   Starke, FL 204798  655 
4 Grant Blankenship   Macon, GA 210395  657 
5 Ron Bennett   Holiday, FL 217345  661 
6 James Davis   Amherst, NH 219682  650 
7 OSWALD VELAZQUEZ     665 
8 FABIAN LARRE     654 
9 Kevin Taylor   Limestone, TN 138272  653 
10 William Bracken   Lakeland, FL 223021  662 
11 DANIEL PARRISH     658 
12 Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  660 
13 Chip Purcell   East Brainerd 242389  652 
14 JOHN LAVENDER     656 
DNF JOSE CASTILLO     664 
DNF Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  659 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM CORNELIUS     816 
2 James Knight   Bartow, FL 217003  802 
3 THOMAS MURRAY     813 
4 SCOTT WEBER     801 
5 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  815 
6 Steven (Jeff) Scott   Pegram, TN 209073  805 
7 James Capen   Newberry, FL 238094  814 
8 Richard Smith   Gainesville, GA 207350  810 
9 SHAWN WINSOR     811 
10 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103  803 
11 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  808 
12 Joe Phillips   Atlanta, GA 242703  812 
13 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665  809 
14 Jeffrey Kennedy   Breckenridge, CO 207015  807 
15 William Feier   Canton, GA 203619  800 
DNF Joseph Sweeney   Kingston Springs, TN 237093  806 
DNF Daryl Black   Chattanooga, TN 163152  804 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000  
2 Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607  13 
3 Mike Mead   Nashville, TN 168326  
4 CHARLES COULTAS     
5 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  
6 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  10 
7 Randolph White   Riverview, FL 103379  11 
8 ROBERT FALCOLOA     12 
9 ALAN FONTAINE     
DNF TED POTYKA     
DNF JAMIE ENRIGHT     14 

Men - SM - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  11 
2 Andrew Mills   Orlando, FL 159112  16 
3 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  
4 JAMIE LAMB     
5 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
6 Charles Storm   Sanford, NC 110876  14 
7 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  17 
8 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  13 
9 Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552  
10 Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797  12 
DNF Charles Pendry   Raleigh, NC 106096  15 
DNF Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  10 

Men - PR/SM - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall (1 - PR)   Ocala, FL 153440  11 
2 Andrew Mills   Orlando, FL 159112  16 
3 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  
4 JAMIE LAMB     
5 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
6 Charles Storm   Sanford, NC 110876  14 
7 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  17 
8 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  13 
9 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583  
10 Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797  12 
DNF Charles Pendry   Raleigh, NC 106096  15 
DNF Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  10 
DNF NEIL HANKINS     
DNF JONATHAN BURGESS     

Men - EX - Junior - 11*18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  256 
2 GEOFF O'TOOLE     254 
3 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115  253 
4 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  255 
DNF Andy Miller   Elizabethville, PA 231517  257 

Men - EX - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  256 
2 GEOFF O'TOOLE     254 
3 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115  253 
4 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  255 
DNF Andy Miller   Elizabethville, PA 231517  257 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583  107 
2 DREW EDSALL     113 
3 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  106 
4 Alex Ryan   Lewisville, NC 173542  104 
5 Tristan Cowie   Brevard , NC 220084  115 
6 Nick Gibson   Portland, OR 235515  108 
7 Jeremy Floyd   Tallahassee, FL 109763  114 
8 Frank Mullins   Greensboro, NC 204654  105 
9 John Hustoles   Melbourne, FL 220644  111 
10 Brad Atkins   Brandon, MS 204797  103 
11 Skip Huffman   Roanoke, VA 210927  116 
12 Nathan Haslick   Grand Haven Mi 163685  117 
DNF Sam Silvey   Chattanooga, TN 180012  110 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Yates   Robbinsville, NC 142195  317 
2 Robert Bounds   Newberry, FL 211734  312 
3 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  309 
4 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  304 
5 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867  303 
6 Colin Izzard   Brevard, NC 17483  315 
7 Shey Lindner   Covington, GA 195152  301 
8 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446  313 
9 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880  308 
10 Michael Nixon   Mius River, FL 209671  316 
11 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  311 
12 Tom Spence   Columbia, TN 113908  310 
13 Everett Baker   Johnson City, TN 2318  305 
14 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028  306 
DNF Scott Kuppersmith   Ridgeland, MS 213439  318 
DNF Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017  314 
DNF SCOTT CUGNO     307 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON LOWE     209 
2 John Myers   East Point, GA 164658  201 
3 Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937  211 
4 Steve Bent   Lakeland, FL 45076  215 
5 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  200 
6 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  205 
7 JOE DIEMMANUELE     214 
8 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  204 
9 Greg Schmidt   Indialantic, FL 195518  213 
10 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  206 
11 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  210 
DNF Rick Harmon   Columbia, TN 15115  207 
DNF Mark Poore   Cookeville, TN 94493  212 
DNF JOHATHAN SENK     203 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Cox   Gainesville, FL 225991  757 
2 Cody Smith   Anthony, FL 224126  750 
3 ACE SAVARESE     754 
4 Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  755 
5 BENJAMIN ZIMMERMAN     756 
6 Will Bennett   Clermont, GA 241291  753 
7 AUSTIN FEE     752 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD FEE     751 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  651 
2 MICHAEL BROWN     654 
3 Cody Chandler   Mount Airy, NC 238387  653 
4 AUSTIN BERGER     658 
5 Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  652 
6 Bill Moore   Columbia, TN 225839  656 
7 Axel Smith   Gainesville, GA 217969  655 
8 LANDON LANSFORD     659 
9 MARSHALL MOBERG     657 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAPHAEL OSORIO     308 
2 ANTHONY HUTTON     303 
3 SEAN VALIACO     304 
4 JOSH HENNESSEY     306 
5 BRYAN BOUNDS     302 
6 GREG MARTIN     321 
7 CHAD ROBERTSON     310 
8 Miguel Hincapie   Palm Coast, FL 238725  307 
9 STEPHEN BALL     305 
10 CARLO CASTORO     301 
DNF MICHAEL LEE     309 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  403 
2 Shane Crowder   Springhill, FL 208513  400 
3 LUIS CALDERON     418 
4 BOBBY MASULA     404 
5 DAVID FAIRCHILD     413 
6 Anton Hagens   Alpharetta, GA 222871  416 
7 JASON BELLOT     419 
8 Jonathan Kohler   Colbert, GA 209860  405 
9 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  408 
10 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  406 
11 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827  412 
12 BRUCE MCDANIEL     402 
13 David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  414 
14 GORDAN TARPLEY     422 
15 JIMMY HEFFERIN     421 
16 Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  409 
17 TIMMOTHY ZIMMERMAN     410 
18 DAVID CRAMER     415 
19 Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  417 
20 CAMERON MCCASKILL     407 
21 MIKE BRYANT     420 
22 DAVID KUSENDS     401 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC STONE     554 
2 BRIAN HASTINGS     556 
3 ALAN COKER     551 
4 BEN ELLIOTT     552 
5 LLOYD JONES     559 
6 JOHN KOZAK     563 
7 STEVE HEYNKIW     561 
8 TROY ZIMMERMAN     553 
9 MARK BROOKS     557 
10 JAMES GILLOOLEY     562 
11 David Snow   Duncan, OK 240096  558 
12 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170  555 
13 TED GLAZE     560 
14 PHILIP IRWIN     550 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KIRSTEN FEE     952 
2 Heather Hatch   Pinckney, MI 182672  950 
3 JAMIE DINKINS     955 
4 MARNIE HENNESSEY     956 
5 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  951 
6 Patti Mead   Nashville, TN 168325  953 
7 Wendy Scott   Pegram, TN 228397  954 
8 DENISE BARKER     957 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  460 
2 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970  453 
3 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  455 
4 Tarrah Macbeth   Decatur, GA 160179  456 
5 Molly Graves   Nashville, TN 218729  459 
6 SHANNON MORRISON     457 
7 LYNNE BARKELOO     454 
DNF Shelly Allen   Land O Lakes 90693  458 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMILY PARKER     251 
2 STACEY ZIMMERMAN     250 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUOREShimanoSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee