Race Results for
Great Dane Velo Club Spring Race #2
Madison, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/23/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Crater   Greenville , SC 70612   Wheel & Sprocket
2 Cole House   Oneida Wi 183112   Endeavour Cycling
3 Jordan Roessingh (1 - Cat1)   Madison, WI 170411   Nova IS Corp
4 Bryce Mead   Sterling, IL 165869   Athletes By Design
5 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309   Great Dane Velo Club (GDVC)
6 John Puffer   Indianapolis, IN 116272   Athletes By Design
7 Eric DeGolier   Fond Du Lac, WI 53445   Nova IS Corp
8 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985   Beans & Barley
9 Jonathan Fraley   Menomonee Falls, WI 202651   Endeavour Cycling
10 Michael Stickland (2 - Cat1)   Madison, WI 226519   Pedalhead
11 David Kay   Appleton, WI 130383   Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Andrew Anderson   Chicago, IL 204122   Team Mack
13 David Schimp   Pasadena, TX 205085   Spin Doctors
14 Paul Kronser (1 - Cat2)   San Luis Obipso, CA 180954   Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Reid Mumford   Sandy, UT 25407   Athletes By Design
16 Todd Miller   Shorewood, WI 24495   Endeavour Cycling
17 Bradley Pearson   Janesville, WI 52499   Michael's
18 Brett Stewart   Indianapolis, IN 206762   Athletes By Design
19 Paul Nilsen      Great Dane Velo Club (GDVC)
20 N/A   Milwaukee, WI 81296   Hampshire Cycling
21 Seth Eckert   Oregon, WI 148803   Great Dane Velo Club (GDVC)
22 Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953   Endeavour Cycling
23 Ben Lund   Delafield, WI 104579   Endeavour Cycling
24 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243   Wheel & Sprocket
25 James Moore   Greenville, WI 208911   Wheel & Sprocket
26 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626   America's Dairyland
27 Christopher Morris   Wausau, WI 55692   Great Dane Velo Club (GDVC)
28 Gregg Bednorski   Wausau, WI 3146   Great Dane Velo Club (GDVC)
29 Luca Fagundes   Madison, WI 151956   Athletes By Design
30 John Larson   Greendale, WI 57032   Endeavour Cycling
31 Rob Brugman   Whitefish Bay, WI 176135   Velo Trocadero
32 Jack Nielsen   Racine, WI 150412   Beans & Barley
33 Chris Strout   Hendersonville, NC 177553   Team Mack
34 John Kunert   Madison, WI 87929   Great Dane Velo Club (GDVC)
35 Peter Femal      Monex
36 Michael Kitzman   Appleton, WI 70069   Wheel & Sprocket
37 John Acker   Sherwood, WI 67867   Wheel & Sprocket
38 Todd Kinart   Appleton, WI 88303   Team Mack
39 Daniel Lionberg   Fort Collins, CO 195162   Beans & Barley
40 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   Spin Doctors
41 Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
42 Brian Hammer   Madison, WI 132723   Beans & Barley

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 30-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Strout   Hendersonville, NC 177553   Team Mack
2 David Schimp   Pasadena, TX 205085   Spin Doctors
3 William Baudhuin   Fitchburg, WI 159914   Brazen Dropouts
4 James Moore   Greenville, WI 208911   Wheel & Sprocket
5 Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
6 Ben Lund   Delafield, WI 104579   Endeavour Cycling
7 Todd Miller   Shorewood, WI 24495   Endeavour Cycling
8 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599   Spin Doctors
9 Kent Savitt   Golden, CO 47891   Endeavour Cycling
10 John Kane   Madison, WI 53997   Endeavour
11 Mark McGeen   Waukesha, WI 23462   Team Mack
12 Greg Biettler   Madison, WI 3663   Brazen Dropouts
13 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243   Wheel & Sprocket
14 Gregg Bednorski   Wausau, WI 3146   Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Paul Nilsen   Madison, WI 117358   Great Dane Velo Club (GDVC)
16 William Ochowicz   Pewaukee, WI 101140   Nova IS Corp
17 Patrick Loney   Madison, WI 21508   Endeavour Cycling
18 Jeffrey Thompson   Hartland, WI 91110   Beans & Barley
19 John Handlogten   Racine, WI 46674   Beans & Barley
20 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   Spin Doctors
21 Jack Nielsen   Racine, WI 150412   Beans & Barley
22 Brian Abraham   Buckeye, AZ 76774   CZ Velo
23 Louis Waugaman   Tucson, AZ 199952   Team Mack
24 Randall Roth   Shorewood, WI 61731   Endeavour Cycling
25 Darren Pipp   Verona, WI 28209   Endeavour Cycling
26 Don Lowe   Rockford, IL 218745   Team Mack
27 Rob Brugman   Whitefish Bay, WI 176135   Velo Trocadero
28 Keith Koechell   Delafield, WI 199894   Team Wisconsin
29 John Larson   Greendale, WI 57032   Endeavour
30 John Scandurra (1 - Cat3)   Madison, WI 49175   Brazen Dropouts
31 Michael Kitzman   Appleton, WI 70069   Wheel & Sprocket
32 Eric Wiecek   San Francisco, CA 129295   Athletes By Design
33 Matthew Stewart   St.charles, IL 34141   Revolution Cycling Team
34 Gene Tolli   Albany, WI 83764   CZ Velo
35 Todd Kinart   Appleton, WI 88303   Team Mack
36 John Danzer   Madison, WI 184112   Brazen Dropouts
37 Christopher Morris   Wausau, WI 55692   Great Dane Velo Club (GDVC)
38 Greg Davis   Green Bay, WI 206415   Bellin Health
39 Jim Winter   Delafield, WI 48859   Spin Doctors
40 Rutger VanDijk   Milwaukee, WI 97876   Nova IS Corp
41 John Kane   Madison, WI 53997   Endeavour Cycling
42 John Fleckenstein   Pewaukee, WI 125362   Team Mack
43 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   Beans & Barley
44 Rich Delgado   Hoffman Estates, IL 51887   Redline
45 Kenneth Haines   Wausau, WI 14626   America's Dairyland
46 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804   Nova IS Corp

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
2 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova IS Corp
3 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   South Chicago Wheelmen
4 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565   Nova IS Corp
5 Myles Beach   Larsen, WI 208348   Unattached
6 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
7 Scott McFarlane      Unattached
8 Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
9 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Kenosha Velosport
10 Simon Miller   Shorewood, WI 228258   Endeavour
11 David Rossiter   Baraboo, WI 199795   Baraboo Sharks
12 Christian Stone   North Freedom, WI 229845   Baraboo Sharks
13 Jane Lee   Madison, WI 237883   Unattached
14 Garrett Roth      Endeavour
15 Benjamin Stone   North Freedom, WI 245188   Baraboo Sharks
16 Nikolas Lemke (1 - Cat5)   Baraboo, WI 212747   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi 183112   Endeavour
2 Matthew Brandt   St Charles, MO 197984   Baraboo Sharks
3 Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382   Team Bellin Health
4 William Dehli   Coloma, WI 213433   Baraboo Sharks
5 Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
6 David Engwis   Kenosha, WI 181628   Speed Zone
7 Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   Nova IS Corp
8 Jordan Fatke   Fond Du Lac, WI 228267   Baraboo Sharks
9 Dave Hackworthy (1 - Cat3)   Hudson, WI 211784   Nova IS Corp
10 Zachary Geyer   Green Bay 230075   Unattached
11 Jordan Zillner   Brookfield, WI 188210   Nova IS Corp
12 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Baraboo Sharks
13 John Donovan   Hartland, WI 231155   Nova IS Corp
14 Jim Doherty      Unattached
15 Jacob Brow   Dousman, WI 233257   Nova IS Corp
16 Jamie Freely      Brazen Dropouts
17 Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
18 Bjorn Mikkelson   Wausau, WI 218710   Nova IS Corp
19 Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   Safe & Sound
20 David Riesch      Baraboo Sharks
21 Matt McFarlane      Unattached
22 Mike McFarlane      Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Lowe   Rockford, IL 218745   Team Mack
2 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI 176866   Spring Street Sports
3 Jeffrey Thompson   Hartland, WI 91110   Beans & Barley
4 Richard Olson   Milwaukee, WI 52494   Spin Doctors
5 Philip Olsen   Madison, WI 189125   Brazen Dropouts
6 Michael Mathews   Prairie Du Sac, WI 45646   Brazen Dropouts
7 Jeff McKillip   Belmont, NH 219454   Unattached
8 Russ Damhoff   Dixon, IL 52698   Unattached
9 Gregory Andrews   Verona, WI 197184   Brazen Dropouts
10 Craig Terlau   Shorewood, WI 179507   Endeavour Cycling
11 Tom Starr   Oregon, WI 123474   Atkins Citizen Racing Club
12 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   Team Wisconsin
13 Evan Blanchard      Unattached
14 David Sieloff   Madison, WI 191904   Brazen Dropouts
15 Douglas Bach   Madison, WI 238555   Atkins Citizen Racing Club
16 Bob Brunette      
17 Dale Kittleson   Janesville, WI 239378   Michael's
18 Robert Henry   Oconomowoc, WI 143508   Team Wisconsin
19 Walter Meanwell   Madison, WI 219535   Brazen Dropouts
20 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   Beans & Barley
21 Craig Wright   Madison, WI 244286   Brazen Dropouts
22 Andy Tautges   Chico, CA 227928   Atkins Citizen Racing Club
23 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596   Michael's
24 Bill Jollie   Madison, WI 229219   Brazen Dropouts
25 Mark Blumenfeld      Atkins Citizen Racing Club
26 Christopher Kronser   Middleton, WI 200356   Great Dane Velo Club (GDVC)
27 Paul Johnwood      Endeavour Cycling

Men - Cat 3 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643   Velo Trocadero
2 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Gregg Brandt   Winona 227165   
4 Victor Rentas   Park Ridge, IL 166946   Turin
5 Justin Salzmann   Kaukauna, WI 211820   Unattached
7 Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244   Velo Trocadero
8 Scott Thistle   Oconomowoc, WI 206291   Velo Trocadero
10 Nathan Koenecke   Hortonville, WI 223047   Wheel & Sprocket
11 Kip Spaude   Watertown, WI 199775   Nova IS Corp
13 Jeffrey Lex   Milwaukee, WI 192305   Velo Trocadero
14 Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962   Velo Trocadero
16 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394   Bellin Health
17 Alan Ziolkowski   Milwaukee, WI 203666   Project 5 Racing
19 Aaron Brandt   Seboygan, WI 209961   Team Wisconsin
20 Peter Stanislaus   Milwaukee, WI 194463   Nova IS Corp
22 Gene Tolli   Albany, WI 83764   CZ Velo
23 Brian Saso   Downers Grove, IL 197088   Project 5 Racing
25 Charles (Casey) McCauley   Irvine, CA 209986   Nova IS Corp
26 Jason Kozicki   Green Bay, WI 160070   Bellin Health
28 Jason McKeefry   Madison, WI 182547   Brazen Dropouts
29 Casey Lamers   Madison, WI 185456   Great Dane Velo Club (GDVC)
31 Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776   Velo Trocadero
32 Natalie Klemko   Bristol, WI 126306   America's Dairyland
34 Eric Wiecek   San Francisco, CA 129295   Athletes By Design
35 Jeff McFarland   Madison, WI 23448   Brazen Dropouts
37 Nicholas Holbus   Milwaukee, WI 188436   Beans & Barley

Men - Cat 4 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Baraboo Sharks
2 Seth Lenss      Bellin Health
3 Michael Eckert   Sturgeon Bay, WI 227929   Unattached
4 Paul Potylicki   Aiken, SC 222870   Outspoken
5 Ryan Staab   Platteville, WI 239672   Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Chad Griffin   Madison, WI 211147   Unattached
6 Josh Meyer   Two Rivers 197910   Spin Doctors
7 Steve Vandeven   Chicago, IL 232049   Athletes By Design
8 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067   Velo Squadra
9 James McManus      Nova IS Corp
9 Damon Rinard    29918   Brazen Dropouts
10 David Engwis   Kenosha, WI 181628   Speed Zone
11 Lance Niles   Lafayette, CO 233828   Atkins Citizen Racing Club
12 Alexander Sharon   Wheaton, IL 206147   Athletes By Design
12 Will Stoffel   Katy, TX 199999   Unattached
13 Jim Frame   Weston, WI 204984   Unattached
14 James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   Marquette U Cycling Club
15 Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   Nova IS Corp
15 Brandon Wood   Fitchburg, WI 230061   Endeavour Cycling
16 Patrick Flannery   Madison, WI 580   Endeavour Cycling
17 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053   Baraboo Sharks
18 Lucas Joppa   Durham, NC 133427   Velo Squadra
18 Selim Hicsonmez   Madison, WI 239381   Zia Velo
19 Stephen Feehery   Homewood, IL 11378   South Chicago Wheelmen
20 Christian Sheridan   Crozet, VA 167388   South Chicago Wheelmen
21 Christopher Zacharias   Whitefish Bay, WI 188643   Hampshire Cycling
21 Erik Olson   Madison, WI 218697   Unattached
22 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145   Velo Squadra
23 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
24 Matthew Johnson   Mesa, AZ 217561   Zia Velo
24 Randall Roth   Shorewood, WI 61731   Endeavour Cycling
25 Christopher Sarna      Unattached
26 Brian Abraham      Unattached
27 Rich Delgado   Hoffman Estates, IL 51887   Redline
27 Jim Doherty      Unattached
28 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   South Chicago Wheelmen
30 Paul Warloski   Milwaukee, WI 97808   Beans & Barley
36 Kevin Kirsch   Madison, WI 53028   Great Dane Velo Club (GDVC)

Men - Cat 4/5 - Masters - 30-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Baraboo Sharks
2 Chad Griffin   Madison, WI 211147   Unattached
3 Barry Humiston   Germantown, WI 55686   Spin Doctors
4 Ryan Fandre   Waukesha, WI 188403   Unattached
5 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   Unattached
6 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735   Hampshire Cycling
7 Timothy Riley   La Crosse, WI 230962   Wheel & Sprocket
8 Eric Knuth   Madison, WI 203995   Brazen Dropouts
9 Jeff McKillip   Belmont, NH 219454   Unattached
10 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634   Velocity Cycling Team
11 Michael Geitner   Mukwonago, WI 233888   Unattached
12 Michael Mandli   Germantown, WI 225464   Spin Doctors
13 Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   Team Wisconsin
14 Stephen Feehery   Homewood, IL 11378   South Chicago Wheelmen
15 Russ Buege   Denver, CO 225976   Spin Doctors
16 Mike Kahl   Oregon, WI 199798   Great Dane Velo Club
17 Rick Walls      Unattached
18 Chris Larson      Atkins Citizen Racing Club
19 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605   Endeavour
20 Brian Carlson   New Berlin, WI 63425   Unattached
21 Jacob Herber   Milwaukee, WI 212565   Endeavour Cycling
22 J Channing Tassone   Pewaukee, WI 187998   Velo Trocadero
23 Mike Hulen      Velocity Cycling Team
24 John Grisa   Brookfield, WI 244444   Velocity Cycling Team
25 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   Atkins Citizen Racing Club
26 Tom Starr   Oregon, WI 123474   Atkins Citizen Racing Club
27 Gregory Francken   Elm Grove, WI 201071   Velocity Cycling Team
28 Damon Rinard    29918   Brazen Dropouts
29 Christian Sheridan   Crozet, VA 167388   South Chicago Wheelmen
30 Mike Weber      Unattached
31 Joel Crouch   Chicago, IL 244599   Unattached
32 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458   Nova IS Corp
33 Jeff Zillner   Brookfield, WI 239450   Nova IS Corp
34 David Greenblatt   Madison, WI 72993   Unattached
35 Philip Olsen   Madison, WI 189125   Brazen Dropouts
36 Joseph King   Madison, WI 190745   Brazen Dropouts
38 Greg Mahalick (1 - Cat5)   Glendale, WI 228634   Endeavour Cycling
39 Walter Meanwell   Madison, WI 219535   Brazen Dropouts
40 Brian Janssen   Milwaukee, WI 192576   Endeavour Cycling
41 Darin Chic   Sussex, WI 229777   Spin Doctors
42 Ryan Griessmeyer   Madison, WI 215363   Atkins Citizen Racing Club
43 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615   Endeavour Cycling
44 Robert Henry   Oconomowoc, WI 143508   Team Wisconsin
45 Zbigniew Potylicki (1 - Cat4)   New Port Richey, FL 78737   Athletes By Design
46 Matthew Block   Schofield, WI 216921   Unattached
47 Andrew Gardner   Fitchburg, WI 189020   Brazen Dropouts
48 Terry Ferguson (2 - Cat4)   Mundelein, IL 204324   Velo Club Roubaix Inc
49 Mark Schultheis   Wauwatosa, WI 244585   Unattached
50 Evan Blanchard      Unattached
51 Bill Jollie   Madison, WI 229219   Brazen Dropouts
52 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   Team Wisconsin

Men - Cat 5 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Heimer      Team Mack
2 Joel Crouch   Chicago, IL 244599   Unattached
3 Lyle Hanson   Madison, WI 219950   Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Jeff McKillip   Belmont, NH 219454   Unattached
5 Jason Boynton      Michael's
6 Ryan Law   Milwaukee, WI 240610   Endeavour Cycling
7 Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382   Bellin Health
8 Jon Alvarez   Madison, WI 244751   Endeavour Cycling
9 Michael Geitner   Mukwonago, WI 233888   Unattached
10 Jeff Rockwell   Madison, WI 240609   Brazen Dropouts
11 John Donovan   Hartland, WI 231155   Nova IS Corp
12 Jacob Herber   Milwaukee, WI 212565   Endeavour Cycling
13 Matthew Block   Schofield, WI 216921   Unattached
14 Erik Miller   Madison, WI 224854   Unattached
15 Tom Kelly   Oregon, WI 220844   Endeavour Cycling
16 Rick Walls      Unattached
17 Kevin Berger      Brazen Dropouts
18 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836   Unattached
19 Darren Muenchow   Palmdale, CA 242445   Unattached
20 Justin Kingsbury      Unattached
21 Wojciech Kosela      Unattached
22 Geoff Streator   Madison, WI 228536   Novara/REI
23 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Baraboo Sharks
24 Marc Wolman   Philadelphia, PA 244058   Brazen Dropouts
25 Andrew Roads      Endeavour Cycling
26 Dana Bartholomew      Unattached
27 Steve Brown   Madison, WI 241254   Unattached
28 Andrew Toumanoff   Milwaukee, WI 233831   Marquette U Cycling Club
29 John Spaude   Watertown, WI 234655   Nova IS Corp
30 Cody Gunst      Unattached

Women - Cat 1/2/3/4 - Women - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   Nova IS Corp
2 Rebecca Anderson   Columbus, WI 126258   America's Dairyland
3 Susan Peithman   Portland, OR 224114   Athletes By Design
4 Faye Hartmann   Middleton, WI 167233   Brazen Dropouts
5 Natalie Klemko   Bristol, WI 126306   America's Dairyland
6 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606   Nova IS Corp
7 Rachel Eichers   Madison, WI 179920   America's Dairyland
8 Madeleine Puissant   Milwaukee, WI 218400   Nova IS Corp
9 Stephanie Birkenstock (1 - Cat3)   Madison, WI 205759   Nova IS Corp
10 Rita Glumm   Waukesha, WI 222984   Spin Doctors

Women - Cat 4 - Women - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova IS Corp
2 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462   Atkins Citizen
3 Ridge Benedum   Bloomington, MN 101389   Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675   Beans & Barley
5 Karen Pluim      Capitol Velo Club
6 Muriel Nagle   Madison, WI 238837   Atkins Citizen
7 Heather Curnutt   Madison, WI 246308   Capitol Velo Club
8 Rebecca Zach   Milwaukee, WI 207474   CZ Velo
9 Tracy Mather      Endeavour
10 Tori Jennings   Madison, WI 17769   Capitol Velo Club
11 Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027   Beans & Barley
12 Michelle Sykes      Atkins Citizen
13 Sabrina Blosky   Muskego, WI 230978   Beans & Barley
14 Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
15 Anne Lauf      Capitol Velo Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREOSMOSpySierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee