Race Results for
Ligonier Valley Road Race
Ligonier, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/27/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eli Smith   York, PA 225345   Monstr Health Cycling
2 Adam Farabaugh   Owego Ny 238217   Tioga
3 Eddie Grystar   Oakmont, PA 244283   Unattached
4 Tyler Malay   New Tripoli, PA 230145   Lehigh Wheelmen Assoc
5 Alexander Shreffler      Hollyloft/Kwik Fill
6 James Ayers      Unattached

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil Abbott      Italpasta
2 Robert Hacker (1 - Cat2)   Doylestown, PA 65542   Meredith Group-GPOA-Cannondale
3 Cameron Hughes      Italpasta
4 Paul Martin   North Royalton, OH 207549   Kentucky Flyers
5 Stephen Kincaid   Wyomissing 19139   Meredith Group-GPOA-Cannondale
6 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   Meredith Group-GPOA-Cannondale
7 Joseph Ruggery   Greensburg, PA 30830   Freddie Fu Cycling Team
8 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Team Alliance Environmental
9 Daniel Maggiacomo      Italpasta
10 Mike Stubna   Philadelphia, PA 222437   Meredith Group-GPOA-Cannondale
11 Stephen May   Lebanon, PA 134837   Monstr Health Cycling
12 Peter Sanowas      Italpasta
13 Timothy Yost   Mechanicsburg, PA 56754   Monstr Health Cycling
14 Jared Babik   Pittsburgh, PA 165571   Meredith Group-GPOA-Cannondale
15 Jason Zimmerman   Latrobe, PA 69951   Freddie Fu Cycling Team
16 Alvaro Arnal   King Of Prussia, PA 200561   Human Zoom Cycling
17 Michael Carney   Mechanicsburg, PA 159716   Lost Boys Racing inc.
18 Gunnar Shogren   Morgantown, WV 32526   ERA Cycling
19 Nathan Deibert   Hummelstown, PA 102237   Technocycle
20 Brian Trdina   Frederick, MD 56798   ERA Cycling
21 Edward Delgros   Hermitage, PA 106816   Summit Freewheelers
22 Gerald Pflug   Connellsville, PA 27999   Three Rivers Bicycle Club
23 Ryan Leech   State College, PA 20753   Meredith Group-GPOA-Cannondale
24 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA 201402   Meredith Group-GPOA-Cannondale
25 Christopher Cioccio   Erie, PA 177939   Color Me Safe Racing
26 Christopher Johnson (1 - Cat3)   Altoona, PA 62200   Mt. Nittany Wheelworks
27 Nathan Piekielek   Bozeman, MT 165561   Meredith Group-GPOA-Cannondale
28 Bryan Barrett   Easton, PA 75409   Lehigh Wheelmen Assoc
29 Brad Ober   Lancaster, PA 76653   GS Lancaster
30 Mark Wolowiec   Davisburg, MI 41215   Flying Rhino Cycling Club
31 Chadd Martin (1 - Cat1)   Spring City, PA 42513   Meredith Group-GPOA-Cannondale
32 Ryan Graff   Perkiomenville, PA 119587   Meredith Group-GPOA-Cannondale
33 Jake Lifson   Pittsburgh, PA 43355   Freddie Fu Cycling Team
34 Brian Wieczorek   Ligonier, PA 38143   Freddie Fu Cycling Team
35 David Linden   Yellow Springs, OH 190519   Flying Rhino Cycling Club
36 Robert Riffle   Freedom, PA 148351   Meredith Group-GPOA-Cannondale
37 Bryan Routledge   Pittsburgh, PA 174999   Allegheny Cycling Association
38 Russell Blake   Dover, PA 60238   Monstr Health Cycling

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Kirchin   Seven Fields, PA 237434   Trizilla Triathlon Equipment
2 Brett Jacoby   Wind Gap, PA 200613   Gotham Cyclists
3 Benjamin Pate   Beaver Falls, PA 197913   Meredith Group-GPOA-Cannondale
4 Turner Johnson   Oakland, CA 201349   Meredith Group-GPOA-Cannondale
5 Nicholas Pointon   Gibsonia, PA 201393   Allegheny Cycling Association
6 Matthew Spohn   West Chester, PA 219378   White Rose Racing
7 Douglas Riegner   Pittsburgh, PA 154452   Trizilla Triathlon Equipment
8 Barton Kirk   Pittsburgh 238360   Technocycle
9 Andrew Wiedrich (1 - Cat4)   Boulder, CO 180572   West Virginia U Cycling Team
10 Geffrey Moy   Blacksburg, VA 185961   Unattached
11 Joel Noal   Hollidaysburg, PA 211561   Altoona Bicycle Club
12 Andy Munas   Bethlehem, PA 210930   Technocycle
13 Alex Cox   Somerville, MA 207002   Indiana Cycling
14 Matthew Ferrari   State College, PA 160414   Mt Nittany Wheelworks
15 Mark Fluchel   Cottonwood Heights, UT 208439   Guys Racing
16 Douglas Williamson   San Antonio, TX 187938   Meredith Group-GPOA-Cannondale
17 Steven Gergely   Manheim, PA 142568   ERA Cycling
18 Jesse Gydosh   Wyoming, PA 214212   Upstate Velo
19 Rich Uliana   Nazareth, PA 202030   Gotham Cyclists
20 Micheal Jernigan   Lexington, KY 178469   Rudberg Law Cycling
21 Albert Dal Canto   Salt Lake City, UT 101649   All Ireland Racing
22 Dennis Packard   Edinboro, PA 228909   Presque Isle Cycling Club
23 Edward Krall   Pittsburgh, PA 193751   UPMC Cycling Performance
24 Randy Eadie   Russell, PA 214143   Hollyloft/Kwik-Fill
25 Sal Ponzio   Girard, OH 67715   Mahoning Valley Cycling Club
26 John Brewer   Vienna, VA 234606   Squadra Coppi
27 Andy McKeegan   Harrisonburg, VA 230319   James Madison University
28 Andrew Gorski   Allison Park, PA 203109   North Hills Velo
29 Chris Coulston   Erie, PA 236788   Lake Country Bike
30 Danny Semenko   Latrobe, PA 223914   Rudberg Law Cycling
31 Mark Musolino   Pittsburgh, PA 25580   Allegheny Cycling Association
32 Christopher Phillips (2 - Cat4)   Morgantown, WV 178828   WVU
33 Jim Pomeroy   York, PA 199755   First Capital Velo
34 Jeremy Bickling   Warren, PA 224223   Patuxent Velo
35 William Ehler   Pittsburgh, PA 168527   UPMC Cycling Performance
36 Aaron Timperman   Barrington, IL 54696   All Ireland Racing
37 Douglas Schiel   York, PA 225984   Monstr Health Cycling
38 Brian Hopkins   Mechanicsburg, PA 224793   Allegheny Cycling Association
39 Steve Nutz      WVU
40 John Fiumara   New Middletwn, OH 50524   Mahoning Valley Cycling Club
41 Jonathan Kahler   Wynnewood, PA 109774   Human Zoom Cycling
42 Raymond Russell   Beaver, PA 169825   Allegheny Cycling Association
43 Chris McElhinny   Transfer, PA 200639   Allegheny Cycling Association
44 Glen Hance   Kennerdell, PA 106808   Sette Nova
45 Andrew McGhee   Coral Gables, FL 204803   Altoona Bicycle Club
46 Kevin Sherman (1 - Cat3)   Johnstown, PA 235876   North Hills Velo
47 Michael Burrows   San Jose, CA 223312   First State Velo Sport
48 Ed Munch   Warren, PA 204473   Presque Isle Cycling Club
49 Grant Patterson   Harrisonburg, VA 228847   James Madison University
50 Patrick Conneely   Ventura, CA 212187   Rudberg Law Cycling
51 Michael Prechtl   Saint Marys, PA 230542   Altoona Bicycle Club
52 Philip Brozier   Mineral Ridge, OH 59051   Mahoning Valley Cycling Club
53 Edwin Torres   Bethel Park, PA 53222   UPMC Cycling Performance
54 Tim Drook   Pittsburgh, PA 197046   North Hills Velo
55 Steve Bedilion   Mcmurray, PA 212417   Trizilla Triathlon Equipment
56 Rich Sanzi   Gibsonia, PA 204731   Allegheny Cycling Association
57 Jeffrey Guy   Greensburg, PA 14482   Three Rivers Bicycle Club
58 Andrew Monroe   Lemoyne, PA 246354   Faulkner Honda Racing
59 Raymond Peske   Harrisburg, PA 181027   Yellow Breeches Racing
60 Elliot McAllister (2 - Cat3)   Christiansburg, VA 42732   Human Zoom Cycling
61 Thomas Clayton   Columbiana, OH 87311   Mahoning Valley Cycling Club
62 Carl Whalen   St Marys, PA 199515   Altoona Bicycle Club
63 Todd Mann   Hollidaysburg, PA 213877   Altoona Bicycle Club
64 Brian Stoner   Quentin, PA 143351   White Rose Racing
65 Daniel Schar   Mcmurray, PA 58569   Allegheny Cycling Association
66 Ed Grystar   Oakmont, PA 224526   Three Rivers Bicycle Club
67 Christian Smith   Walnut, CA 197421   Evolution Cycling Club
68 John Buser   Bellows Falls, VT 144992   Putney

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Walton   Amherst, VA 248426   Blackwater Bike Shop
2 Kevin Wahila   Pittsburgh, PA 192571   Unattached
3 Duncan Oliver   Waynesburg, PA 241376   WVWC Cycling
4 Thomas Wood      Unattached
5 Nathan Annon   Grafton, WV 240437   Wamsley
6 Charles Kennedy   Wexford, PA 245933   Unattached
7 David Ruff      Unattached
8 Matthew Dishart   Mount Joy, PA 238088   Monstr Health Cycling
9 Roger Tinkey   Derry, PA 117557   Speed Goat
10 Randy Callahan   South Park, PA 244417   Unattached
11 Kevin Quinlisk   Derry, PA 247094   Unattached
12 Bob Milyak   Latrobe, PA 225558   Speed Goat
13 Douglas Mehan   Meadville, PA 222673   Unattached
14 Ryan Post   Pittsburgh 241045   West Virginia U Cycling Team
16 Rick Bartlett      Western Maryland Wheelmen
17 Adam Snyder      Unattached
18 Aaron Bennett      Unattached
19 Michael Brazier   Lost Creek, WV 128097   Unattached
20 Charles Buczeskie   Chambersburg, PA 5361   Yellow Breeches Racing
21 Jim Anglin      Unattached
22 Jeffrey Donato      Unattached
23 Erik Abrahamson   Ridgefield, CT 81349   Unattached
24 Matthew Kessler   Pittsburgh, PA 245495   Unattached
25 Oleg Aminov   Johnstown, PA 241849   North Hills Velo
26 Basil Ronzitti   Erie, PA 214802   Presque Isle Cycling Club
27 Gregg Shanefelt   Pittsburgh, PA 205264   Allegheny Cycling Association
28 Mark Dent   Greensburg, PA 247600   Speed Goat
29 Adam Brem   Tucson, AZ 247367   Unattached
30 William Holby   Waterford, PA 242502   Presque Isle Cycling Club
31 Jim Colonna   York, PA 223619   MSU Cycling
32 John Bandemer      Unattached
33 Rich Louis      Unattached
34 Eric Zdobinski      Unattached
35 Donnie Bernatowicz      Unattached
36 Thomas Becer   Ligonier, PA 240513   Allegheny Cycling Association
37 Bryan Delio      Unattached
38 John Donecker      Wheelie Tired
39 Tim Prechtl      Spokes N Skis
40 Paul Upson   Latrobe, PA 204395   Allegheny Cycling Association
41 George Geiser      Unattached
42 Peter Dreesens   Zieglerville, PA 242800   South Mountain Cycles
43 William McElroy   Cranberry Twp, PA 246573   Unattached
44 Joe Gore      Mt. Nittany Wheelworks
45 Ken Lloyd   Latrobe, PA 242235   Unattached
46 Nate Shaw   Barboursville, VA 240930   William & Mary Cycling Team
47 Mike Houck      American Eagle Screen
48 K O'Hara      Unattached
49 Chuck Baith      Unattached
50 John Shearer      Unattached
51 Matthew Tinkey   Pittsburgh, PA 148993   Unattached
52 Jeff Chetlin      Unattached
53 Michael Stewart   Vandergrift, PA 243649   Unattached
54 Santiago Alvarez   Trafford, PA 210299   Allegheny Cycling Association

Women - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Costelloe   Emmaus, PA 192297   East Coast Velo

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Leasure   Shepherdstown, WV 61317   Team Spirit Cycling
2 Elizabeth Shogren   Morgantown, WV 172363   ERA Cycling
3 Samantha Marks   Mechanicsburg, PA 208041   Yellow Breeches Racing
4 Barbara Grabowski   Pittsburgh, PA 135462   Velo Bella-Kona

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo Stephenson   Export, PA 206050   Unattached
2 Catherine Cummings      Unattached
3 Nancy Baith      Unattached
4 Lorraine Lipfert   Harleysville, PA 242666   East Coast Velo
5 Michelle Young   Camp Hill, PA 241822   Yellow Breeches Racing
6 Tracey Covell   Warren, PA 237568   Hollyloft/Kwik Fill
7 Pamela Donato      Unattached
8 Debbie Payne      Unattached
9 Debra Bruzda      Unattached
10 Susan Packard   Edinboro, PA 244264   Presque Isle Cycling Club
11 Sue Welty      Unattached
12 Valerie Christoff      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFShimanoBonk BreakerSierra NevadaCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee