Race Results for
2006 AMLI Downtown Criterium
Austin, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 10/06/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Vargas (1 - Pro)   Kingwood, TX 177122   Team Hotel San Jose
2 David Wenger   Austin, TX 89282   Team Hotel San Jose
3 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
4 William Ross   Austin, TX 40280   Team Hotel San Jose
5 Chad Cagle   Tulsa, OK 141654   Mercy Cycling Team
6 Devin Carroll   Austin, TX 227547   
7 Zach Fiocca   Austin, TX 157225   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
8 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   Velossimo Racing
9 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
10 Vasanth Coorg   Phoenix, AZ 215254   
11 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   Dallas Racing
12 Stefan Rothe      Mercy Cycling Team
13 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Team Hotel San Jose
14 Andrew Willis   Austin, TX 60806   Team Hotel San Jose
15 Colt Trant   Seguin, TX 223670   Camino Real Cycling Team
16 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   Team Hotel San Jose
17 Eric Warnsman   Round Rock, TX 73879   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
18 Robert Kane   San Antonio, TX 104842   SemCustomPaint.com
19 Andrew Beres   San Antonio, TX 3403   Ride Away Cycling Club
20 John Freisen   El Paso, TX 234532   Colavita Racing Inc.
21 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
22 Russell Carr   Austin, TX 156400   
23 Marcus Torres (1 - Cat3)   Cedar Park, TX 158825   Team Hotel San Jose
24 Nathan Miller   Austin, TX 155048   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
25 Stephen Brandt   Anytwn, TX 220326   Velossimo Racing
26 Thomas Erlacker   Cape Girardeau, MO 211128   
27 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   Matrix Cycle Club
28 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   Texas Lone Star Racing
29 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Colonel's Army (Bicycles)
30 Kyle Rodemacher   Fort Worth, TX 104333   Team Hotel San Jose

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Trujillo   Austin, TX 225639   Velossimo Racing
2 Bert Cross   Humble, TX 203134   Southern Elite
3 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   Texas Lone Star Racing
4 Kirk Winters   Colorado Springs, CO 204468   
5 Dan Madru   Austin, TX 445   Austin Cycling Team
6 Joseph LaFico   Austin, TX 206317   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
7 David Barron   Houston, TX 2730   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
8 Alan Ting   Austin, TX 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
9 Jonathan Reeder   Allen, TX 226867   Matrix Cycle Club
10 Richard Bonner   Austin, TX 194228   Austin Cycling Team
12 Brandon Zeeff   San Antonio, TX 228201   SemCustomPaint.com

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonio Cervantes      
2 Mark Moeller   Austin, TX 196749   GS Tenzing/Wheels in Motion
3 Andrew Roginski   Saratoga Springs, NY 164891   
4 Brian Faure      
5 Ross Dix   Austin, TX 251945   
6 Mike Healey   Round Rock, TX 225669   360 Cycleworks Inc
7 Evan Lambert   Austin, TX 239971   
8 Paul Hurdlow   Austin, TX 221165   360 Cycleworks Inc
9 Jesse Gaudet   Austin, TX 218314   Austin Tri-Cyclist Inc
10 Patrick Newell   Portland, OR 252728   

Men - Master - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
2 Marco Chalaby   San Antonio, TX 168408   
3 Michael Jankowski   Austin, TX 209915   NorEast Cycling

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Draye Redfern   Austin, TX 204553   Mirage
2 Ryan Smith   Austin, TX 219781   Team Hotel San Jose
3 Travis Troxtell   Cedar Park, TX 225121   Team Hotel San Jose
4 Andrew Rafie   San Antonio, TX 240770   Ciclismo SA
6 Nathan Fleckenstein   Austin, TX 222689   Team Hotel San Jose
7 Daniel Allen   Austin, TX 244008   
8 Allen Downey      
9 John Davila      
10 TJ Simons      
11 Amanda Russell   Cedar Park, TX 247239   Team Hotel San Jose
12 Juan Martinez      

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer McRae   Austin, TX 55232   Team ConexTrain
2 Shontelle Gauthier   Austin, TX 80726   Team Joy Rides/Austin Flyers
3 Sarah Caravella   Boulder, CO 199998   
4 Elizabeth Allen   New Braunfels, TX 201610   Team Joy Rides/Austin Flyers
5 Melissa Brown   Austin, TX 201389   Team ConexTrain
6 Daniele Staskal   Austin, TX 194815   Team Joy Rides/Austin Flyers
7 Allyson Brandt (1 - Cat1)   Georgetown, TX 204577   Team ConexTrain
8 Sheri Jordan   Austin, TX 221312   Wichita Falls Bicycling Club
9 Kim Foland   Atlanta, GA 177171   Fulton Flyers Cycling Club
10 Tammy Sporleder   San Francisco, CA 228693   Broken Films Racing
11 Audrey Carmical   Austin, TX 209893   Team Joy Rides/Austin Flyers
12 Cassandra Criswell   Cedar Hill, TX 236532   Broken Films Racing
13 Julie Mitchell (1 - Cat4)   Austin, TX 194709   Team LaS'port
14 Miranda Quigley   Edmond, OK 186548   Team Joy Rides/Austin Flyers
15 Brenna Wozniak   Fort Collins, CO 243858   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaOSMOBonk BreakerUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee