Race Results for
Final Descent
Angel Fire, NM
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/23/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick MORGAN   15:08.88  34 
2 Michael MONSAURET   15:21.67  33 UTE CITY CYCLES ASPE
3 Leeroy MCGRUFF   15:30.26  91 
4 Lee FRENCH   15:55.79  134 
5 Jeff Kegu   Leadville, CO16:13.98 245608  84 ABW
6 John LEWIS   16:24.24  197 
7 Troy D'Elia   Moreno Valley, CA16:32.79 224206  12 Empire Destructive
8 Evan WARNER   16:36.06  95 Criterium Bike Shop
9 Addam GENTNER   16:41.82  81 Southern Devilz
10 Ryan LEMARR   16:43.39  31 Lemarr Racing
11 Brandon PETERSON   17:01.52  139 Angel Fire Resort
12 Chris Williams   Dallas, TX17:13.93 236000  56 Southern Devilz
13 Thomas PRUETT   17:16.55  35 Crested Butte Monkey
14 Christian ROBERTSON   17:55.44  36 Crested Butte Academ
15 Greg STALNAKER   17:58.51  155 
16 Donald WIKLUND   18:04.62  77 
17 Michael JOHNSON   18:08.33  136 
18 Vincent Powell   Boulder, CO18:11.69 245921  14 
19 Hiraldo RODRIGUEZ   18:13.16  132 
20 Levi BLAGG   18:28.33  30 Las Cruces Downhill
21 Josh BARNETT   19:57.21  28 
22 Eric Johnson   Phoenix, AZ21:45.59 241526  13 Cactus Bikes
23 Kevin GLIDO   23:03.32  207 
24 Brandon SAYLOR   28:16.75  15 
25 Douglas SCHAFER   30:07.07  52 
DNF Scott Cannatelli   San Jose, CAdnf 160992  11 
DNF Travis BERRYHILL   dnf  29 
DNF Brannon MAMULA   dnf  32 
DNF Eric Neeley   Amarillo, TXdnf 247138  79 
DNF Robert FOX   dnf  85 
DNF Amir GHANDARIAN   dnf  90 
DNF Christopher MCKEARN   dnf  123 
DNF Peter SCHULZE   dnf  133 
DNF Jason BOYD   dnf  88 Southern Devilz

Men - PR/SM - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Buell (1 - PR)   Jamestown, CO13:08.59 218052  1A RotecCycles
2 Alex Morgan   Amarillo13:20.73 25033  64 Bcdracing/WTB
3 Daniel Weinman   Taos13:39.37 161751  162 Paradise Power
4 Ryan Sutton   Gunnison, CO13:40.09 81116  196 RPM/Yeti
5 Todd Olsen   Silverthorne, CO13:54.34 26700  153 Recycle Ski & Sport
6 Daniel Goss   Telluride, CO14:08.46 174677  188 Nomad Cycles
7 Daniel Sharp   Telluride, CO14:29.02 170623  115 Mama^s Kitchen
8 Seth Harney   Amarillo, TX14:39.63 175609  74 
9 Erick Erickson   Salem, OR14:41.97 85247  78 
10 Brian Ballard   Broomall, PA14:53.83 2429  187 Pedal The Peaks Iron
11 Antonio Gradillas   Albuquerque, NM15:02.11 180870  86 Fat Tire Cycles
12 Heikki Hall (2 - PR)   Durango, CO15:11.06 117452  50 E/13 Hayes Michelin
13 Damien Anderson   Centennial, CO16:08.03 173932  67 Full Tilt Cycles
DNF Chris Boice   Albuquerque, NMdnf 215006  65 Fox Racing Shox
DNF Kyle Kendall   Minturn, COdnf 169042  72 RPM/Yeti/Wu-Tang
DNF Steven Wentz   Costa Mesa, CAdnf 148884  68 Turner/Wahoo^s

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadhu LOW   15:00.13  63 
2 Jordan Hester   Aledo, TX15:30.63 209226  57 Southern Devilz
3 Trevor Hallenbeck   Highlands Ranch, CO16:02.22 215085  21 Mojo Wheels
4 Denis KREMENETSKY   16:07.56  80 
5 Bergen Tjossem   Vail, CO16:15.92 245337  73 RPM/Yeti
6 Milan GEIS   16:25.09  58 AZ Bikes
7 Dustin COKER   16:29.27  62 
8 Kent MCGLAUN   16:29.65  70 EVS/AXO/Vortex/Scott
9 Jordan Hill   Highlands Ranch, CO16:41.49 230595  22 Mojo Wheels/ Utopia
10 Clayton SHANK   17:04.27  25 
11 Tyler HOISINGTON   17:10.06  92 
12 Lukas PORUBSKY   17:23.69  47 
13 Dillon LEMARR   17:38.63  169 
14 Riley STRICKLAND   18:08.74  48 
15 Madison Bailey   Carbondale, CO18:54.45 227702  17 Kona
16 Hunter JOHNSON   19:12.68  45 Cactus Bikes
17 Patrick BASKINS   19:37.66  124 
18 Kale Wislon   19:54.44  194 
19 Luke EASTMAN   20:45.89  43 
20 Tyler Linne   Littleton, CO21:55.97 238524  23 Mojo Wheels
21 Jacob Branney   Boulder, CO22:19.51 219375  18 Mojo Wheels
22 Nelson JOHNSON   22:31.79  46 Cactus Bikes
23 Rory EASTMAN   23:55.61  44 
24 Matthew Branney   Littleton, CO25:02.56 219366  19 Mojo Wheels
DNF Toni COGNASI   dnf  20 
DNF Tim Woods   Crested Butte, COdnf 228969  26 
DNF Graydon WYATT   dnf  27 
DNF Christian MUNOZ   dnf  89 
DNF Sam POWERS   dnf  116 Lyons High School

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Hatton   Eagle Nest, NM13:51.06 247684  125 Paradise Power
2 Austin Tanner   Austin, TX13:53.36 230182  159 Tanner Bikes/mtbstre
3 Seth Powell   Frisco, CO14:09.41 191135  150 Dam Riders
4 Rob Way   Crested Butte, CO14:14.77 217549  126 
5 Phil Patrick   Meredith, NH14:31.59 198299  145 
6 Clay Kimsey   Austin, TX14:34.43 212036  158 
7 Patrick West   Austin, TX14:36.89 242821  160 
8 Robert Garcia   Dillon, CO14:38.38 12796  122 Dam Riders
9 Dustin Belcher   Carbondale, CO14:39.01 215649  87 Kona
10 Kevin Smith   Columbia, SC14:55.17 233605  10 
11 Chris Shewmake   Denver, CO14:57.36 212815  66 Full Tilt Cyclery/Ma
12 Caleb Cambern   Boulder, CO15:08.63 230230  75 
13 Charles Ellis   Durango, CO15:17.68 215125  146 
14 Kevin Bates   Crested Butte, CO15:21.18 217492  121 CBMP
15 Fred Orndorff   Crested Butte, CO15:23.87 240716  117 CBMP
16 Jeffrey Graceffa   Crested Butte, CO15:37.98 246647  C/B/M/P/
17 Brian BUCHANAN   15:43.32  
18 Stephen MOUTHIS   15:49.71  76 Chain Driven Bike Sh
19 Gordon Yang   Austin, TX15:51.02 145281  165 
20 Matthew Layne   Aspen, CO15:57.58 247631  
21 Matt Robb   Crested Butte, CO16:26.09 248130  120 CBMP
22 Ethan Trembley   Durango, CO16:27.39 136362  206 Changing Bears Redst
23 James Valdez   El Paso, TX16:33.20 226564  99 
24 Erik Navarro   Albuquerque, NM16:44.64 215002  51 
25 Gary Dye   Telluride, CO16:45.86 152235  118 
26 Curt CLEMETSON   16:53.06  96 
27 Andrew Shabo   Crested Butte, CO17:05.54 215115  119 CBMP
28 Joel Shelton   Tucson, AZ17:12.87 252569  Tiny Cog Racing / Ut
29 Nick MARKIEWICZ   17:44.31  60 
31 Joe Bearden   Austin, TX18:44.20 224856  161 Utopia/Bicycle Sport
32 Brian Bailey   Carbondale, CO23:37.98 227699  
DNF Todd Johnson   El Paso, TXdnf 152915  
DNF Todd Cannatelli   Santa Clara, CAdnf 161192  Morewood Bikes/ Marz
DNF Forest Miller   Fraser, COdnf 192254  202 RPM Yeti
DNF Joel Hester   Dallas, TXdnf 205123  61 Southern Devilz

Men - C Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham PLAPP   17:26.50  147 FLC
2 Ed KLAUS   34:24.02  168 WSC
DNP Adam Wilson   Grand Juntion, COdns 251875  112 MSC
DNF Richard BARRY   dnf  192 UWY

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Xen Stanhope   Santa Fe, NM17:22.03 248226  16 
2 Karl WHITCOMBE   17:39.02  55 Southern Devilz
3 James POLENDRA   19:57.16  128 
4 Justin GONZALES   20:57.95  38 
5 Perry MULLER   22:57.35  39 
6 Jeremy SUNSHINE   28:13.22  41 
7 Matthew NESBITT   31:10.01  40 
DNF Braden BLISS   dnf  37 
DNF Chris IRLAS   dnf  82 
DNF Clinton BARR   dnf  83 Rogue Posse/Souther
DNF Shawn MORTON   dnf  93 Southern Devilz/Rich

Men - B Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Robbins   Prescott, AZ14:28.67 147037  142 FLC
2 Timothy Ruggles   New Boston, NH14:56.72 246843  170 
3 Cash Kiser   Grand Junction, CO15:40.79 198988  204 FLC
4 Asa Robbins   Prescott, AZ16:00.77 159299  143 FLC
5 Lydon Wilkinson   Evergreen, CO16:23.56 234953  151 FLC
6 William MCLAMB   16:32.83  148 CU
7 Dane HOVEY   17:11.09  157 FLC
8 Jordan RUPE   17:25.76  203 FLC
9 Sam Houpt   Boulder, CO19:17.89 252380  193 CU
10 Casey Norton   Colorado Springs, CO19:25.51 183863  131 FLC
11 Ryan Hannigan   Colorado Springs, CO20:25.32 172926  144 FLC
12 Thomas FEDEL   20:26.50  111 
13 Lincoln COLLINS   20:33.65  109 CSM
14 Devin RHINEHART   20:57.69  108 CSM
15 Ryan Lackman   Boulder, CO22:02.13 233912  156 CU
16 John YEANY   23:55.90  177 CSU
17 Michael MILLER   25:25.97  110 CSM
18 Chris COPPOLA   27:24.59  181 CSU
19 David Todaro   Elko, NV29:26.71 184155  149 FLC
DNF Nick MARSH   dnf  114 MSC
DNF Ian Estes   dnf  195 UWY
DNF Alex PROUTY   dnf  164 WSC
DNF Garrett Owens   Gunnison, COdnf 248753  171 WSC

Men - A Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Heath   Denver, CO12:54.14 177708  130 FLC
2 Brian Buell   Jamestown, CO13:04.98 218052  RotecCycles
3 Anthony Diaz   Durango, CO13:24.55 144576  141 FLC
4 Miguel Ramos   Lake Elsinore, CA13:39.17 182950  140 FLC
5 David Camp   Port Orchard, WA13:50.77 186468  183 
6 Philip Wheeler   Colorado Springs, CO14:07.56 169103  137 CU
7 Cameron Barton   Monument, CO14:07.87 230398  191 CU
8 Frederick Bratschie   Vail, CO14:16.54 264613  180 CSU
9 Wylie Robinson   Boulder, CO14:17.42 158428  205 CU
10 Jeffery McCullough   Grand Junction, CO14:17.79 214313  97 MSC
11 Christopher Mari   Somers Ny14:19.19 249170  129 CU
12 Nathan Work   Aurora, CO14:24.83 233725  105 CSM
13 Cody Wilderman   Fraser, CO14:33.71 135075  201 FLC
14 Ryan Dawson   Woodside, CA14:44.75 222079  190 CU
15 Michael Buell   Nederland, CO14:49.93 202502  107 CU
16 Kevin Sudderth   Denver , CO14:50.38 212011  173 CSU
17 Isaiah Smith   Strafford, NH15:02.57 234000  102 MSC
18 Brandon Turman   Costa Mesa, CA15:04.08 198744  104 CSM
19 Nate LYLES   15:09.85  167 WSC
20 Jeffrey Whall-Bordeaux   Golden, CO15:37.20 246087  189 CU
21 Jeff SCHMELZLE   15:41.87  152 FLC
22 Reed Uhlemann   Ft Collins, CO15:47.96 227720  184 CSU
23 Matt Mason   Fruita, CO16:22.09 213071  98 MSC
24 Daniel GODARD   16:43.81  176 CSU
25 Tim Sharp   Denver, CO17:47.09 194305  54 CU
26 Carson Haney   Grand Junction, CO17:49.98 230418  100 MSC
27 Parker MOORE   18:43.02  172 CSU
28 Nathan RUDOLPH   20:51.28  127 MSC
29 Keith PIZIO   20:53.15  179 CSU
30 Corey COCKER   23:28.19  175 CSU
DNF David MILNE   dnf  135 
DNF Phillip Chilimindris   Denver, COdnf 158652  163 WSC

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica DYCUS   30:03.67  71 
2 Michelle GOOD   34:05.95  174 Canfield Bros

Women - PR/EX - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Olsen   Silverthorne, CO17:59.64 139238  154 Recycle Ski And Spor
2 Jaime ARAGON   18:26.68  103 
3 Aubrey Aragon   Breckenridge, CO19:51.84 199915  49 
DNF Laura Bowen (PR)   Aspen, COdnf 211989  185 
DNF Abigail Hippely   Santa Cruz, CAdnf 184801  69 Maverick
DNF Lisa Myklak   Felton, CAdnf 182668  113 Moosewood

Women - A Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Jarolimek   Boulder, CO16:47.89 234923  106 CU
2 Laura STEGER   17:35.56  59 CU
3 Neven Steinmetz   Boulder, CO19:10.32 199716  101 CU
4 Dawn Wieker   Grand Junction, CO19:37.23 202568  178 MSC
5 Amy Scherm   Vail, CO20:23.57 234855  166 WSC
6 Airn-Elizabeth Tolnay   Fort Collins, CO32:06.26 234952  182 CSU
DNF Kathleen Perino   Silverton, COdnf 235323  138 FLC
DNF Katie Holden   Scotts Valley, CAdnf 198434  53 Marzocchi/Smith/Somb

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSpyCUOREBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee