Race Results for
Florida State Championships Series #8
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 12/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310  204 
2 ALEXANDER LAI     243 
3 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  200 
4 Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193  201 
5 Mitchell Campbell   Lakeland, FL 230010  207 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik DeKold   San Marcos, CA 153390  706 
2 FRANK MANDARO     723 
3 Peter Miner   Gainesville, FL 24551  713 
4 ANDY FASIG     727 
5 GREG SCHMIDT     724 
6 JASON AUGSPURG     714 
7 CHRIS SANSING     726 
8 MIKE HETRICK     710 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTON VAN EYSSEN     307 
2 STEVE DEROCHE     325 
3 JOEL GORMAN     343 
4 RUSSELL HAGAN     320 
5 STEVE KUPCHUN     309 
6 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  300 
7 JULIO MIRANDA     314 
8 ANDREW WEHMEYER     310 
9 Chad Bobbitt   Austin, TX 217687  302 
10 FABIAN LARRE     321 
11 JOSH HENNESSEY     330 
12 James Davis   Amherst, NH 219682  333 
13 William Bracken   Lakeland, FL 223021  319 
14 HENRY SANTILLANA     312 
15 SEAN MANAGO     301 
16 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  318 
17 Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990  305 
18 Luis Silva   Duluth, GA 246203  369 
19 DANIEL DELAPUENTE     311 
20 STANLEY LEWIS     316 
21 JEFF TERRIS JR     304 
22 RON BENNETT     322 
23 JOSH PEREZ     367 
24 Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  323 
25 REVEL ORTEGA     368 
DNF SCOTT ZEDEKER     338 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707  407 
2 TIM CORNELIUS     416 
3 James Knight   Bartow, FL 217003  400 
4 James Capen   Newberry, FL 238094  413 
5 DON PENNINGTON     417 
6 Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  411 
7 Eric Latimer   North Port, FL 75208  406 
8 JIM GILLIS     435 
9 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  408 
10 CARLOS DIAZ     405 
11 SCOTT WEBER     429 
12 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  402 
13 MARIO GARCIA     441 
14 SCOTT POTTER     403 
15 SHAWN WINSOR     412 
16 CHRIS GILLIS     437 
17 BEN ELLIOTT     404 
DNF JOHN POCZYNSKI     428 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607  527 
2 PAUL EATON     508 
3 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000  500 
4 Billy Allan   Ocala, FL 251245  502 
5 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859  515 
6 Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431  514 
7 THOMAS OSTERLOH     509 
8 ALFRED MANN     511 
9 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003  517 
10 TED POTYKA     522 
11 CHARLES COULTAS     507 
12 SVANTE LENNARTSSON     528 
13 MICHEL TIMMERMANS     521 
14 David Beckemeier   Orlando, FL 201554  512 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  
2 Andrew Mills   Orlando, FL 159112  33 
3 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  34 
4 Jon Lowe   Bradenton, FL 218634  35 
5 Drew Edsall   Denver, CO 225238  
6 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
7 Jorge Cortes   Weston, FL 140447  27 
8 ALLISON ANJOS     
9 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  
10 LUIS CABRERA     11 
11 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  

Men - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAM MCLAUGHLIN     50 
2 Constance Kurash   Fort Myers, FL 247196  53 
3 Beth Poczynski   Naples, FL 195041  61 
4 Julie Barker   Lake Park, FL 185887  63 
DNF Shelly Allen   Land O Lakes 90693  64 
DNF Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  52 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mose Howard   Tampa 164929  100 
2 VICTOR LAVINSKY     121 
3 Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361  114 
4 Ryan Borger   Tampa, FL 211691  116 
5 Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  106 
6 Mark Gerard   Braintree, MA 159210  112 
7 SHAWN SMITH     108 
8 Andrew Danford   Ocala, FL 173954  118 
9 Clint Gibbs   Newberry, FL 144801  125 
DNF Michael Ghiorso   Pensacola, FL 206992  105 
DNF Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298  109 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  169 
2 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  164 
3 Steve Bent   Lakeland, FL 45076  165 
4 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  154 
5 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  159 
6 ADAM GOLDFARB     158 
7 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  153 
8 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556  180 
9 Robert Bagans   Fort Myers, FL 247197  160 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 CHADD BLANKENBILLER     354 
6 MAX BAGGALEY     366 
7 JESSE ZIMMERMAN     353 
8 Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  355 
9 ALEX NEUCCI     372 
10 AUSTIN AUDETTE     371 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COLIN QUAINTON     357 
2 AUSTIN COX     350 
3 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  352 
5 CONNOR WILLIAMS     356 
DNF WALTER MORRIS     374 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  302 
2 MICHAEL BROWN     303 
3 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  319 
4 REGAN WOODALL     305 
5 EVAN PENNINGTON     315 
6 DANIEL JIMENEZ     317 
7 Austin Berger   Ocala, FL 243846  307 
8 Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  304 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTHONY HUTTON     59 
2 SEAN WALLACE     74 
3 QUENTIN JOHNSON     87 
4 Zach Duncan   Lakeland, FL 233898  56 
5 JIMMY ALLAN     52 
6 Denis Morales   Miami Lakes 232600  86 
7 JOHN ALLAN     99 
8 Andrew Stevens   Muskegon, MI 252195  53 
9 Radulian Pop   Jacksonville, FL 253832  50 
10 DANIEL MORA     83 
11 DAVID CORDERO     57 
12 MARK MULBERGER     65 
13 JESSE HORTON     82 
14 JESUS GALINDEZ     66 
15 JOE KRAATZ     61 
16 WILLIAM VARGAS     63 
17 LUIS CASTILLO     88 
18 CHAD ROBERTSON     60 
19 TOBY GILBERT     55 
DNF PAT DEMPSEY     36 

Men - BG - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID FAIRCHILD     43 
3 JOSE FERNANDEZ     12 
4 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  18 
5 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091  13 
6 RAYMOND LLOYD WELLS     
7 STEVE YOUNG     20 
8 DAVID MEEKER     10 
9 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  39 
10 Mark Duffus   Perry, GA 224463  22 
11 RICH WETHERALD     42 
12 ERIC ESTES     
13 John Jupin   Palm Bay, FL 179305  24 
14 Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  
15 SEAN CONWAY     34 
DNF JOSH HENNESSEY     45 

Men - BG - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY HAUFF     537 
2 RICH BENTON     538 
3 ERIC PEREZ     522 
4 WILLIAM MARCY     539 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CONNIE MILLER     166 
2 ERNESTO TOLEDO     114 
3 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  109 
4 PAUL WARREN     148 
5 ANDRES MACARIO     183 
6 Brent Cutshall   Tampa, FL 208872  106 
7 Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  104 
8 LUIS CALDERON     123 
9 Christiano Fernandes   Watchung, NJ 234334  100 
10 Erik Kirkland   Seffner, FL 253823  116 
11 Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  119 
12 Robert Juhlin   Oak Harbor, WA 228860  132 
13 SALVADOR ARIAS     160 
14 David Aronson   Orange Park, FL 252285  131 
15 David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  108 
16 JEFF BINFORD     122 
17 THOMAS COINER     111 
18 BERT JAMES     127 
19 DAVID CASTANEDA     197 
20 TONY DEAL     121 
21 BRAD GERARD     143 
22 DAVID CRAMER     112 
23 Christopher Allsbury   Oklahoma City, OK 251243  113 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  209 
2 ERIC STONE     213 
3 PAT FRASER     228 
4 ABRAHAM RODRIGUEZ     269 
5 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  204 
6 RYAN REMMERS     255 
7 Eugene Simms   Cape Coral, FL 253836  212 
8 MIGUEL CASTILLO     256 
9 ROBERT GRAZIANO     249 
10 Cliff Powers   Largo, FL 148412  203 
11 JIM FRANKLIN     215 
12 TIM DAVISON     276 
13 JOHN KOZAK     206 
14 COLLIN MASON     207 
15 WILLIAM ORTIZ     284 
16 DAVID DODD     217 
17 MARK BARNES     273 
18 RICHARD RUIZ     280 
19 ANTONIO GUZMAIN     283 
20 ANDREW MAMBER     263 
21 CHRISTOPHILOS PERNALES     257 
22 JEFF CLARK     224 
23 FRED HEWETT     246 
24 BRIAN HASTINGS     201 
25 PETE AXSON     244 
26 PHILIP IRWIN     200 
27 HUGH MORRIS     285 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dyan Lee   Cape Coral, FL 218629  551 
2 Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  556 
3 ANDREA GIMON     553 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  400 
2 LAURA VEDRAL     431 
3 Laurie Schoepe   Lakeland, FL 197610  405 
4 MARIA LONG     418 
5 MERRI BASS     404 
6 LAURA FINKELSTEIN     406 
7 Jennifer Turner   Dunedin, FL 250297  407 
8 REBECCA SANDIDGE     427 
9 PATRICIA LAIRD     425 
DNF SHARON DEEN     410 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyOSMOCUOREUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee