Race Results for
Florida State Championships Series #7
Belleview, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/19/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193  201 
2 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310  204 
3 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  200 
4 FRANCISCO BRAVO     226 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FRANK MANDARO     723 
2 JUSTIN DE LEO     702 
3 Peter Miner   Gainesville, FL 24551  713 
4 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581  709 
5 GREG SCHMIDT     724 
6 MIKE HETRICK     710 
DNF Jon Lowe   Bradenton, FL 218634  725 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTON VAN EYSSEN     307 
2 STEVE DEROCHE     325 
3 JOEL GORMAN     343 
4 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  300 
5 JOSH HENNESSEY     330 
6 JULIO MIRANDA     314 
7 TONY TIMONERE     350 
8 SEAN MANAGO     301 
9 FABIAN LARRE     321 
10 ANDREW WEHMEYER     310 
11 Matthew Goforth   Lake Park, FL 216990  305 
12 Chad Bobbitt   Austin, TX 217687  302 
13 JEFF TERRIS JR     304 
14 RUSSELL HAGAN     320 
15 CHRISTOPHER VIETRI     306 
16 James Davis   Amherst, NH 219682  333 
17 Kevin Adams   Deerfield Beach, FL 251279  308 
18 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  318 
19 William Bracken   Lakeland, FL 223021  319 
20 Jonathan Kohler   Colbert, GA 209860  313 
21 HENRY SANTILLANA     312 
22 MACE MCMILLAN     327 
23 LEE SEBASTIAN     365 
24 MATT MOOKE     364 
25 Dean Thornton   Kathleen, GA 44170  335 
26 JEFF KARDAS     355 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Knight   Bartow, FL 217003  400 
2 RUSSELL PEELMAN     431 
3 Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  411 
4 DON PENNINGTON     417 
5 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707  407 
6 SCOTT WEBER     429 
7 Eric Latimer   North Port, FL 75208  406 
8 CARLOS DIAZ     405 
9 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  408 
10 Matthew Roberts   Ocala, FL 219902  401 
11 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  402 
12 James Capen   Newberry, FL 238094  413 
13 SCOTT POTTER     403 
14 SHAWN WINSOR     412 
15 Neil Booz   Spring Hill, FL 166152  415 
16 BEN ELLIOTT     404 
17 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665  421 
DNF JOHN POCZYNSKI     428 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Allan   Ocala, FL 251245  502 
2 PAUL EATON     508 
3 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000  500 
4 TOM PIKE     525 
5 PAUL LINN     519 
6 Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
7 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859  515 
8 ALFRED MANN     511 
9 THOMAS OSTERLOH     509 
10 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003  517 
11 Randolph White   Riverview, FL 103379  503 
12 David Beckemeier   Orlando, FL 201554  512 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  
2 Robert Bounds   Newberry, FL 211734  17 
3 ALLISON ANJOS     
4 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
5 Drew Edsall   Denver, CO 225238  
6 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445  
7 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806  31 
8 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  
9 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  
10 Jeremy Floyd   Tallahassee, FL 109763  26 
DNF CHRIS JANISZEWSKI     28 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mose Howard   Tampa 164929  100 
3 VICTOR LAVINSKY     121 
4 SHAWN SMITH     108 
5 Ryan Borger   Tampa, FL 211691  116 
6 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  102 
7 Mark Gerard   Braintree, MA 159210  112 
8 Andrew Danford   Ocala, FL 173954  118 
9 Brian Pace   Plantation, FL 203769  110 
10 Michael Ghiorso   Pensacola, FL 206992  105 
11 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446  104 
12 Clint Gibbs   Newberry, FL 144801  125 
13 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298  109 
DNF Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  106 
DNF Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  159 
2 ADAM GOLDFARB     158 
3 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603  151 
4 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  164 
5 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  153 
6 Steve Bent   Lakeland, FL 45076  165 
7 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  154 
8 Robert Bagans   Fort Myers, FL 247197  160 
9 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  157 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHADD BLANKENBILLER     354 
2 MAX BAGGALEY     366 
3 Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  355 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COLIN QUAINTON     357 
2 AUSTIN COX     350 
3 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  352 
4 CONNOR WILLIAMS     367 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL BROWN     303 
2 Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  302 
3 EVAN PENNINGTON     315 
4 Austin Berger   Ocala, FL 243846  307 
5 KYLE MCELHANEY     316 
6 Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  304 
7 Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579  301 
DNF BRENT HALL     306 
DNF AUSTIN GOTCHER     326 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTHONY HUTTON     59 
2 SEAN WALLACE     74 
3 JIMMY ALLAN     52 
4 Fremont Latimer   Jacksonville, FL 251930  69 
5 MARK MULBERGER     65 
6 Andrew Stevens   Muskegon, MI 252195  53 
7 Radulian Pop   Jacksonville, FL 253832  50 
8 DAVID CORDERO     57 
9 JOE KRAATZ     61 
10 JESSE HORTON     82 
11 TOBY GILBERT     55 
12 Zach Duncan   Lakeland, FL 233898  56 
DNF BRANDON CAMPBELL     96 

Men - BG - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  18 
3 STEVE YOUNG     20 
4 RAYMOND LLOYD WELLS     
5 Mark Duffus   Perry, GA 224463  22 
6 JOSE FERNANDEZ     12 
7 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  39 
8 DAVID MEEKER     10 
9 WOODY HAMILTON     35 
10 Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  
11 JOHN MOORE     
12 Bryan Boren   Parrish, FL 186005  
13 SEAN CONWAY     34 
14 John Jupin   Palm Bay, FL 179305  24 

Men - BG - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN ALLAN     501 
2 JAMES TYNER     537 
3 ALEXANDER FERNANDEZ     538 
4 WILLIAM VARGAS     539 
5 MICHAEL HELMICK     542 
6 ERIC PEREZ     522 
7 BRIAN EISTER     540 
8 SAM NALL     541 
9 ROLAND BROOKS     513 
10 BRYAN MORENS     543 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERNESTO TOLEDO     114 
2 Brent Cutshall   Tampa, FL 208872  106 
3 CONNIE MILLER     166 
4 Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  104 
5 Erik Kirkland   Seffner, FL 253823  116 
6 LUIS CALDERON     123 
7 Jason Bellot   Bonifay, FL 122395  101 
8 DAVID FAIRCHILD     107 
9 MIKE FOXWELL     192 
10 Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  119 
11 SAMUEL FROST     118 
12 Robert Juhlin   Oak Harbor, WA 228860  132 
13 JOHN PINKHAM     191 
14 ADAM SZWEDO     150 
15 Shane Crowder   Springhill, FL 208513  103 
16 BERT JAMES     127 
17 MITCHELL GREENBERG     190 
18 David Aronson   Orange Park, FL 252285  131 
19 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  109 
20 DAVID CRAMER     112 
21 ADOLFO GONZALEZ     194 
22 BEN HANCOCK     193 
23 TONY DEAL     121 
24 Christopher Allsbury   Oklahoma City, OK 251243  113 
25 JEFF SIMPSON     189 
26 CHAD EDWARDS     161 
27 JOSE ROJAS     195 
DNF GLENN VAUDREAIL     151 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  209 
2 EUGENE SIMONS     212 
3 ERIC STONE     213 
4 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  204 
5 JIM FRANKLIN     215 
6 BRIAN HASTINGS     201 
7 COLLIN MASON     207 
8 ROBERT BRAZIANO     249 
9 TIM SAPP     202 
10 JOHN KOZAK     206 
11 DAVID DODD     217 
12 John Elsner   Valrico, FL 213724  205 
13 David Snow   Duncan, OK 240096  225 
14 FRED HEWETT     246 
15 MICHAEL VARLEY     248 
16 PHILIP IRWIN     200 
17 JOHN NEILL     250 
18 PETE AXSON     244 
19 SPENCER REEDER     253 
20 STEPHEN CAULK     254 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEELY CINKOTA     554 
2 Dyan Lee   Cape Coral, FL 218629  551 
3 Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  556 
4 ANDREA GIMON     553 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877  52 
2 PAM MCLAUGHLIN     50 
3 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970  62 
4 Constance Kurash   Fort Myers, FL 247196  53 
5 Beth Poczynski   Naples, FL 195041  61 
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887  63 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHELE RIVERA     420 
2 Laurie Schoepe   Lakeland, FL 197610  405 
3 Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  400 
4 Jennifer Turner   Dunedin, FL 250297  407 
5 MERRI BASS     404 
6 LAURA FINKELSTEIN     406 
7 SHARON HOCKETT     426 
8 LINDA OWEN     430 
9 SHARON DEEN     410 
10 PATRICIA LAIRD     425 
11 STACEY ZIMMERMAN     401 
12 ALI WELLS     408 
13 PEGGY STRICKLAND     403 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREUSACDFOSMOShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee