Race Results for
Florida State Championships Series #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/24/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DAN ENNIS     212 
2DAVID STILES     214 
3Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193  201 
4Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363  200 
5CHARLIE TEJADA     213 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1STEVE DEROCHE     325 
3ANTON VAN EYSSEN     307 
4STEVE KUPCHUN     309 
5JULIO MIRANDA     314 
6ANDREW WEHMEYER     310 
7Adam Baker   Orange Park, FL 244128  328 
8JUSTIN DE LEO     334 
9KEITH ROBERSON     337 
10RUSSELL HAGAN     320 
12OXO SLAYER     331 
13LESTER SANCHEZ     336 
14SEAN MANAGO     301 
15kevin adams   Deerfield Beach, FL 251279  308 
16BRANDON MIGLINO     317 
17DANIEL DELAPUENTE     311 
18HENRY SANTILLANA     312 
19William Bracken   Lakeland, FL 223021  319 
20Chad Bobbitt   Austin, TX 217687  302 
21James Davis   Amherst, NH 219682  333 
22CHRISTOPHER VIETRI     306 
23JEFF KOPP     340 
24CURTIS LONG     341 
25SCOTT ZEDEKER     338 
26Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  318 
27MACE MCMILLAN     327 
28JOHN DAWSON     326 
29Dean Thornton   Kathleen, GA 44170  335 
DNFJASON LUQUE     329 
DNFMatthew Goforth   Lake Park, FL 216990  305 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Knight   Bartow, FL 217003  400 
2Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707  407 
3Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  411 
4Eric Latimer   North Port, FL 75208  406 
5Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  402 
6PHILIP FOREMAN     420 
7James Capen   Newberry, FL 238094  413 
8SCOTT POTTER     403 
9Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  408 
10CARLOS DIAZ     405 
11DON PENNINGTON     417 
12BEN ELLIOTT     404 
13SHAWN WINSOR     412 
14SEAN BAYOT     409 
15Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665  419 
DNFMARSHALL KALTENBACH     414 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Billy Allan   Ocala, FL 251245  502 
2Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000  500 
3Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
4CHARLES COULTAS     507 
5ALFRED MANN     511 
6PAUL EATON     508 
7Jamie Enright   Lakeland, FL 166859  515 
8Randolph White   Riverview, FL 103379  503 
9GARY HEADLEY     501 
10James Haycraft   Pensacola, FL 144614  510 
11David Beckemeier   Orlando, FL 201554  512 
12JOHN NEILL     516 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  
2ALLISON ANJOS     
3Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445  
4Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  
5Martin Cox   Gainesville, FL 185995  
6Drew Edsall   Denver, CO 225238  
7Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  18 
8Robert Bounds   Newberry, FL 211734  17 
9Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436  13 
10Andrew Mills   Orlando, FL 159112  14 
11CURT SKINNER     

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1VICTOR LAVINSKY     121 
2Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
4Ryan Borger   Tampa, FL 211691  116 
5Mose Howard   Tampa 164929  100 
6JOEY KUNDTZ     113 
7SHAWN SMITH     108 
8Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446  104 
9Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890  120 
10Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  106 
11Brian Pace   Plantation, FL 203769  122 
12Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298  109 
13Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545  117 
14Derek Nolek   Rockledge, FL 107526  123 
DNFTim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809  111 
DNFMatthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  102 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  159 
2Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246  163 
3Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  164 
4STEVE BENT     165 
5Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  153 
6Matt Hammond   Woodstock, GA 187953  156 
7Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430  167 
8Kurt Leverett   Tampa, FL 64603  151 
9ADAM GOLDFARB     158 
DNFBrian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  157 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CONNOR WILLIAMS     356 
2CHADD LANG     354 
3CHRISTOPHER BORGERT     351 
4JESSE ZIMMERMAN     353 
5Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  355 
DNFRYAN BOWERS     358 
DNFJOHNNY MORRIS     359 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1AUSTIN COX     350 
2COLIN QUAINTON     357 
3Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  352 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  302 
2BRENT HALL     306 
3REGAN WOODALL     305 
4MICHAEL BROWN     303 
5Austin Berger   Ocala, FL 243846  307 
6Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  304 
7TISH NELSON     310 
8ZACH YOUNG     308 
DNFANDREW MCILRATH     309 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zach Duncan   Lakeland, FL 233898  56 
2ANTHONY HUTTON     59 
3MITCHELL CAMPBELL     67 
4Fremont Latimer   Jacksonville, FL 251930  69 
5JIMMY ALLAN     52 
6Andrew Stevens   Muskegon, MI 252195  53 
7MIKE FOXWELL     54 
8DAVID CORDERO     57 
9RADULIAN POP     50 
10MARK MULBERGER     65 
11JOE KRAATZ     61 
12CARLOS GARZON     70 
13CHAD ROBERTSON     60 
14JESSE HORTON     62 
15LARS REMSEN     68 
16JAMES GIBBS     58 

Men - BG - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN SHIELDS     16 
2RAYMOND LLOYD WELLS     
4Mark Duffus   Perry, GA 224463  22 
5STEVE YOUNG     20 
6JD FOW.ER     19 
7Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  18 
8JOSE FERNANDEZ     12 
9ANTHONY HECHLER     
10JOHN TOMPKINS     14 
11JOHN MOORE     
12STEVEN LEROY MANNINEN     
13ERIC ESTES     
14Bryan Boren   Parrish, FL 186005  
15Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  
16CHARLES PARROTT     15 
17GREG DUNN     21 

Men - BG - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN ALLAN     501 
2MICHAEL MAROZZI     509 
3PETE AXON     508 
4KYLE DEMARIAN     507 
5KEVIN TURNER     506 
6ERNEST BRANDON     505 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  109 
2Jason Bellot   Bonifay, FL 122395  101 
3ERNESTO TOLEDO     114 
4Luis Calderon   Tampa, FL 252631  123 
5THOMAS COINER     111 
6Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  104 
7ERIN KIRKLAND     116 
8John Foster   Plano, TX 206322  128 
9Brent Cutshall   Tampa, FL 208872  106 
11RAJEEB DAS     140 
12Shane Crowder   Springhill, FL 208513  103 
13SAMUEL FROST     118 
14David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449  108 
15JEFF BINFORD     122 
16PAUL WARREN     117 
17Sean Livesay    246067  136 
18Oscar Manrique   Miami, FL 233837  102 
19Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  119 
20Robert Juhlin   Oak Harbor, WA 228860  132 
21HERNAN MONTOYA     125 
22BRAD GERARD     143 
23JEFFREY MIHAN     137 
24DAVID CRAMER     141 
25BERT JAMES     127 
26JUAN PULIDO     124 
27David Aronson   Orange Park, FL 252285  131 
28JACKSON MARES     138 
29Eric Perez   Orlando, FL 59203  126 
30Christopher Allsbury   Oklahoma City, OK 251243  113 
31JASON MIDDLETON     135 
32JOHN MORRIS     142 
DNFWILLIAM AGRICOLA     139 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Troy Zimmerman   Lake Worth, FL 250100  209 
2Cliff Powers   Largo, FL 148412  203 
3ERIC STONE     213 
4TIM SAPP     202 
5EUGENE SIMONS     212 
6BRIAN HASTINGS     201 
7PAT FRASER     228 
8COLLIN MASON     207 
9DARRYL SIMMONS     222 
10DAVID GROOVER     229 
11BRIAN THOMPSON     237 
12Andy Ramirez   Superior, CO 176007  204 
13JIM FRANKLIN     215 
14STEVE HRYNKIW     220 
15David Snow   Duncan, OK 240096  225 
16GARY STAUFER     238 
17JOHN KOZAK     206 
18ROBERT WOMMACK     223 
19Kenneth Perkins   Decatur, GA 169065  232 
20SANTIAGO HERNANDEZ     231 
21LLOYD JONES     218 
22JIM FEEMAN     233 
23ARTHUR FARRELL     239 
24John Elsner   Valrico, FL 213724  205 
25STEVEN COLLINS     230 
26TED GLAZE     221 
27JACK HAMBRICK     234 
28STEVE STRICKLAND     211 
29DAVID DODD     217 
30CRAIG ROWE     236 
DNFDENNIS FISH     235 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heather Hatch   Pinckney, MI 182672  557 
2ANDREA GIMON     553 
3Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  556 
4ALEX CONTRERAS     552 
DNFDyan Lee   Cape Coral, FL 218629   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PAM MCLAUGHLIN      
2Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3STEPHANIE STETTER     57 
4Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Chris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  400 
3MERRI BASS     404 
4Jennifer Turner   Dunedin, FL 250297  407 
5NICOLE WYSOCKI     411 
6LAURA FINKELSTEIN     406 
7ALI WELLS     408 
8PEGGY STRICKLAND     403 
9STACEY ZIMMERMAN     401 
10SHARON DEEN     410 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee