Race Results for
Landmine Classic MTB Race
Hingham, MA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Davidson   1:45:55  451 
2 Matthew Green   1:47:00  452 
3 David Do   2:20:01  450 
DNF Chris Donze     453 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Corbalis   Portland, OR1:42:36 184819  627 
2 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:42:47 245573  632 
3 Mike Roan   1:42:48  626 
4 Nicholas Bartow   1:50:35  631 
5 Nick Zito   1:50:57  630 
6 Keith Borgaro   1:58:10  629 
7 Daniel Fama   Westfield, MA2:08:53 226286  628 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Letourneau   1:40:46  537 
2 Brandon Boutelle   Lake Placid, NY1:40:49 244553  521 
3 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:41:56 168943  527 
4 Jason Gulbonas   1:42:49  529 
5 Kevin Pickett   1:46:00  530 
6 Arnold Ruest   1:46:50  535 
7 Matt Pickett   1:47:12  525 
8 David Baxter   1:47:13  520 
9 Scott O'Reilly   1:47:15  536 
10 David Flagg   1:48:04  528 
11 Sylvain Loize   1:48:46  538 
12 Christopher Jordan   1:50:37  526 
13 Philip Gordon   1:54:11  531 
14 Sean Erikson   1:55:05  540 
15 Sean Capizzo   1:56:24  522 
16 John Edwards   1:57:58  523 
17 Seth Chandler   1:59:49  532 
18 Eric Marscke   2:04:18  539 
19 James McNeill   2:04:58  542 
20 Chris Barclay   2:09:40  534 
21 Jed Lowry   2:19:19  533 
22 Michael Pajarillo   2:21:56  543 
23 Adriano Frechel   2:31:46  524 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Taloumis   1:42:47  706 
2 Hans Fernsebne   1:44:04  702 
3 Dave Sousa   1:46:06  710 
4 Art Baril   1:46:08  700 
5 Scott Santangleo   Medfield, MA1:47:30 245478  704 
6 Dan Dowling   1:48:00  718 
7 Pete Dunn   1:49:06  716 
8 Mark Sfernazza   1:49:30  705 
9 Bryce Blain   1:49:32  711 
10 Gary Bonenfant   1:52:02  709 
11 Mark Phaneut   1:53:25  708 
12 Andy Guidera   1:56:57  707 
13 Bob Edwards   1:58:02  712 
14 Jesus Vazquez   1:59:14  714 
15 Donnie Mann   2:08:16  719 
16 Harold Green   2:09:11  720 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Musgrove   1:44:04  801 
2 Paul Crowley   1:47:32  130 
3 Paul Brais   Chepachet, RI1:56:30 146123  802 
4 Randall Taylor   Guilford, CT1:58:23 35118  800 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Martin   Boston, MA1:51:11 161373  102 
2 Steve O'Neil   1:53:36  103 
3 Samuel Wallace   Goshen, MA2:12:01 226668  106 
4 Scott Kirschner   2:12:09  104 
5 Teresa Garcia   2:17:21  105 
6 Jameson Hannon   2:18:06  101 
7 Hanh Bui   2:29:59  100 
DNF unknown unknown      

Men - Pro/SemiPro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT2:10:19 23079  177 
2 John Foley   Fiskdale, MA2:11:19 121026  180 
3 Mike Joos   Reston, VA2:12:00 136615  179 
4 Lawrence (Skip) Brown   Somerville, MA2:18:42 5155  181 
5 John Burns   2:20:14  178 
6 Stephen Humphreys   Exeter, NH2:22:34 138090  182 

Men - Expert Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thom Parsons   2:19:15  766 
2 Mike Rayponi   2:22:00  769 
3 Roger Wharton   2:29:39  765 
4 Robert Stine   2:31:58  768 
5 Emile Smith   Canaan, NH2:35:22 230005  767 

Men - EX - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO2:25:26 191158  51 
2 J.C. Coughlin   2:46:40  52 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Nathan Fuchs   Brimfield, MA2:51:17 228017  54 
DNF Kyle Stockford   Norwich, CT 210921  53 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Wilson   2:21:28  821 
2 Miles Ericson   Granville, MA2:23:29 153128  818 
3 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:24:56 136666  817 
4 Robert Poole   2:27:31  815 
5 Timothy Daigneault   2:30:05  816 
6 Jason White   2:37:36  820 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Whittingham   2:15:58  922 
2 Brian Rutter   Belchertown, MA2:20:41 168738  921 
3 Robert Carmen   Simsbury, CT2:36:18 111810  924 
4 Robert Cruz   Weymouth, MA2:37:40 144424  920 
5 Myles McPartland   2:37:48  926 
6 Bob Czepas   2:42:58  927 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Petro   Duxbury, MA2:16:08 216739  353 
2 Robert Bisson   Fall River, MA2:20:54 3786  354 
3 Kenny Shardlow   Johnston, RI2:20:58 146208  358 
4 Andrew Chambers   Bolton, CT2:21:00 210960  352 
5 Nate Simms   2:23:02  360 
6 Chris Borello   2:23:44  350 
7 William Simms   2:24:39  362 
8 Glenn Giglio   Manchester, CT2:28:40 13215  361 
9 Dave Belnap   2:29:44  357 
10 David Schachte   Woonsocket, RI2:30:01 169209  359 
11 Matthew Carpenter   Canton, CT2:42:47 6213  351 
12 Christopher Logan   Keene, NH2:57:08 21464  356 
13 Tracy Montoya   2:59:36  363 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Curly   2:20:30  197 
2 Mark Virello   2:28:32  195 
3 Barry Doubleday   2:42:20  198 
4 Todd Samuelson   Centerbrook, CT2:45:37 31160  129 
5 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:47:35 190114  199 
6 Jerry White   Auburn, NH2:53:55 71270  196 
7 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:59:30 174438  128 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Haydock   0:56:12  14 
2 Tim Skavis   0:56:49  
3 Alex Pinto   0:57:44  16 
4 Spencer Pero   0:59:12  
5 Sam Taylor   Guilford, CT1:00:03 243626  
6 Sean Kelleher   Harwinton, CT1:00:04 237224  
7 David Herod   1:04:01  13 
8 Geoff Gordon   1:04:30  11 
9 Will Kerr   1:04:58  17 
10 Benjamin Zackin   1:12:26  
11 Paul Crowley   1:12:45  207 
12 Ryan Packard   1:15:48  
13 Ryan Weber   1:18:44  10 
14 Jeff Green   1:21:43  18 
15 Jeff Berry   1:21:53  19 
16 Steven Mundo   1:25:36  
17 Michael Lamie   1:40:20  15 
18 John Mundo   1:41:56  
19 Eddie LaMaire   1:42:33  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Rynkiewicz   0:56:48  200 
2 Jonathan Strough   0:57:45  205 
3 Eric Massa   0:57:47  201 
4 Mark/Victoria Schow   1:03:00  202 
5 Kevin Denello   1:17:18  204 
6 Michael Pezzullo   1:40:07  206 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oddleifson   0:53:28  300 
2 Douglas McFadd   0:56:27  305 
3 Dimitry Lomakin   0:59:10  304 
4 Stephan Shahnamian   1:02:48  302 
5 Peter Jensen   1:12:25  303 
6 Judson Hill   1:18:20  306 
7 Christian Benzale   1:19:41  307 
8 Todd LaPorte   1:20:47  301 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anderton Bentley   0:55:47  401 
2 John Allen   East Berlin, CT0:56:07 239954  400 
3 Steve DiPieter   0:57:36  403 
4 Douglas McBournie   Colchester, CT0:58:41 211976  404 
5 John Torrey   South Daytona, FL0:58:43 199705  408 
6 Mark Padula   0:58:50  406 
7 Robert Reenan   Farmington, CT1:03:22 192253  402 
8 Steve Wung   1:14:28  407 
9 Brian Hill   1:15:16  405 
10 Herminio Agustin   1:27:04  411 
11 Bruce Andrews   1:29:51  410 
12 Mill Lamie   1:38:31  409 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Grandchamp   0:56:49  504 
2 Charles Clark   1:05:55  505 
3 Michael Long   1:06:34  506 
4 Jeff Hattem   1:09:36  501 
5 Kevin Keogh   1:13:15  503 
6 David Baldwin   1:15:44  500 
7 Stephen Gammon   1:16:10  507 
8 Tom Lemaire   1:27:57  502 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lesley Suppes   2:02:31  901 
2 Tina Makarian   2:06:01  900 
3 Rebecca Pace   2:32:02  902 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shanon Bloodgood   2:05  916 

Women - Pro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marci Titus Hall   2:34:11  175 
2 Erin Duggan   Avon, CT2:42:38 189709  275 
3 Mary Lynn Wikar   Vernon, CT2:58:01 150092  176 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie White   Bedford, NH2:51:21 181386  81 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lesli Stevens   Middletown, CT3:06:56 159513  76 
DNF Pauline Frascone   Plainfield, CT 200866  77 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Taylor   Guilford, CT1:08:24 243625  600 
2 Shelby Stockford   1:20:04  601 
3 Abigail Callahan   1:28:56  602 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deirdre Smith   0:56:57  605 
2 Rachel O'Reilly   1:15:43  606 

Women - BG - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Keeley   1:10:08  620 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFShimanoSpyOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee