Race Results for
South Florida Triple Crown #3
Sunrise, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/19/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTOR LAVINSKY     551 
2 LUIS CABRERA     562 
3 ALEXANDER LAI     552 
4 VICTOR TARIN     555 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GILBERTO GUITIAN     522 
2 SCOTT HART     520 
3 JULIAN BUERES     523 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS MEZA     242 
2 FABIAN LARRE     251 
3 Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  244 
4 LESTER SANCHEZ     247 
5 JOHN BRAGANSA     246 
6 OSWALD VELAZQUEZ     243 
7 RICHARD DIAZ     240 
DNF RAFAEL JIMENEZ     241 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Hernandez   Pembroke Pines, FL 15938  325 
2 CHRIS ST PETER     344 
3 EDUARDO MALIZIA     339 
4 Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  327 
5 Eric Latimer   North Port, FL 75208  345 
6 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161  341 
7 TONY MARTINEZ     328 
8 ROBERT JOA     326 
9 JIM GILLIS     347 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL EATON     670 
2 TOM PIKE     665 
3 THOMAS OSTERLOH     674 
4 Gary Cole   Miami, FL 7319  666 
5 JARAMILLO GUILLERMO     673 

Men - EX - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809  55 
2 Mark Gerard   Braintree, MA 159210  61 
3 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733  51 
4 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880  54 
5 Michael Nixon   Mius River, FL 209671  57 
DNF Drew Edsall   Denver, CO 225238  59 
DNF DJ DORSTEN     63 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe DiEmmanuele   Fort Lauderdale, FL 210251  158 
2 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  152 
3 ADAM GOLDFARB     159 
4 ANDRES VILLADIAGO     154 
5 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953  160 
6 John Myers   N Miami Beach, FL 25612  156 
7 Fred Locascio   Plantation, FL 61439  151 
DNF Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891  161 
DNF DEAN YOBBI     150 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEBASTIAN JIMENEZ     440 
2 ABRAHAM RELLANES     449 
DNF MICHAEL BETHEL     439 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MILAN TARLAMIS     448 
2 BENJAMIN ZIMMERMAN     444 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCOS RODRIGUEZ     300 
2 DANIEL JIMENEZ     303 
3 AUSTIN BERGER     304 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEBASTIAN ORTIZ     24 
2 RAPHAEL OSORIO     31 
3 DANIEL MORA     16 
4 DENIS MORALES     23 
5 BENJAMIN GROSHEK     30 
6 BRANDON WHITE     17 

Men - BG - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAY BORGES     816 
2 MIGUEL LIMO     817 
3 LUIS DORTA     810 
4 CARLOS DORTA     815 
5 JUAN GUIERREZ     807 
6 CAIRO BONILLA     812 
7 CRISTOPHILOS PERNALES     814 
8 KYLE BOERKE     818 
9 KEVIN RICE     820 
10 ROBERT BECKER     821 
DNF RICHARD RUIZ     819 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose Fernando Tabares-Ossa   Miami, FL 232103  121 
2 ANDRES MACARIO     149 
3 SAM JOECKEL     131 
4 JORGE QUINTERO     140 
5 Christiano Fernandes   Watchung, NJ 234334  126 
6 PETER IFKA     124 
7 ROSSANO TORMAN     22 
7 MARCELO AVENDANO     132 
8 JONATHAN KOHLER     153 
9 FRANK ALVAREZ     116 
10 CHRISTIAN HERRERA     155 
11 RICHARD COSTA     143 
12 JESUS MORALES     156 
13 ALEX COLLAZOS     122 
14 ALVARO JOSE OTOYA     157 
15 TIMMOTHY ZIMMERMAN     151 
DNF CURT NICHOLS     128 
DNF COCO MONI     154 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHARLIE HAIMES     250 
2 MIGUEL CASTILLO     248 
3 JAY CARNEVALE     251 
4 MARIO GARCIA     244 
5 FREDDY SIERRA     246 
6 craig mayer   Davie, FL 301992  243 
7 PAUL SCHELLER     241 
8 TROY ZIMMERMAN     249 
9 JAMES GILLOOLEY     240 
10 JAVIER RICO     245 
11 ANDRES GUATAQUI     252 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEELY CINKOTA     822 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLE FERRARA     761 
2 CHRIS BENKLY     758 
3 MICHELLE RIVERA     760 
4 DONNA FOTOUHI     759 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSpyCUORESierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee