Race Results for
Rome Around 2006 WORS #11
Wisconsin Rapids, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/24/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Wilcox   01:44:07.1  1427 Endeavor Cycling
2 Ryan Kann   01:59:55.7  1080 Adventures Racing
3 Tony Lemke   02:01:34.1  1004 Fond du Lac Cyclery
4 Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
5 Jason Roelse     2057 PCW Cycling
6 Zack Geyer     2058 Stadium Bike
7 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  2072 
8 Joseph Maloney     2049 JoeBikeler's Race Team
9 Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
10 John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
11 Dylan Weigel     2225 Hayes
12 Brad Peterson     2235 Wheel and Sprocket
13 Rudy Konz     2803 Gear 'N' Up
14 Alex Bird     2009 
15 Eric Dobberfuhl     2795 PCW Cycling
16 Jim Doherty     2236 The Bikesmiths
17 Thomas Shaide     2201 Spectrum Racing / Utopia
18 Alan Johnson     2083 FATTIRES-N-BEER.COM
19 Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
20 Mike Sherven     2157 
21 Greg Parker     9003 Team Extreme
22 Brook Davis     2146 
23 Randy Ambacher     2117 Fattiresandbeer.com
24 Caleb Lenss     2085 Bellin Health
25 Ryan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
26 Kyle Ferg     2789 
27 Sean Parker     2050 Team Extreme
DNF R Truman Purdy   River Falls, WI 242901  1006 The Route
DNF Cody Shaide   Rice Lake, WI 229145  1076 Spectrum
DNF Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
DNF Ryan Witkowski     2200 
DNF Chad Krenzke     2226 Team Extreme

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Statz   01:39:34.1  1429 Stadium Bike
2 Aaron Brandt   01:42:44.2  1910 Team Wisconsin
3 Dan Teaters   01:43:17.9  1119 PCW
4 John Beck   01:43:33.7  1115 PCW Cycling
5 Dan Ajer   01:44:15.3  1422 
6 John Fang   01:46:06.5  1425 Bare Knuckle Brigade
7 Justin Davis   01:47:17.0  1139 
8 Matt Kamphuis   01:49:42.8  1915 Fond du Lac Cyclery
9 Joe Nolan   01:49:47.0  1430 UW Platteville
10 Tyler Bursten   01:50:14.8  1420 Team Extreme
11 Christopher Magyar   01:51:32.5  1961 Bike Doctor
12 James Huber   01:52:50.5  1903 Muddy Cup
13 Tim Jahn   01:53:55.6  1124 Mountain Outfitters
14 Jason Shong   01:55:14.6  1058 Bike Doctor
15 Shawn Hoppe   01:55:51.2  1036 Fond du Lac Cyclery
16 Pete Ignasiak     2170 Alterra
17 Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac / Oshkosh Cyclery
18 Kyle Guerra     2172 Brookstone Homes
19 Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
20 Andrew Czechanski     2176 Wheel & Sprocket
21 Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
22 Brian Braun     2253 Team East
23 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNF Andreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNF Andy Berg     2258 Bike Doctor

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   01:43:42.0  1423 Chain Smokers
2 Ryan Rysewyk   Madison, WI01:44:15.6 243026  1164 Chainsmokers
3 Colin Powell   01:44:23.8  1088 WHEEL AND SPROCKET / TREK
4 Tony Pirolo   01:44:57.8  1042 Wheel & Sprocket
5 Ron Knutowski   01:45:10.2  1035 BIG RING RACING
6 Adam Clark   01:45:31.5  1421 XXX
7 Justin Lund   Tomahawk, WI01:48:45.8 216962  1150 Wheel & Sprocket
8 Nick Caliva   River Falls, WI01:51:38.0 227751  1025 The Route
9 Luke Batchelor-Clark   01:51:55.2  1199 Magnus
10 Andrew Edens   01:54:00.7  1188 Stadium Bike
11 Erich Ponath   01:57:57.2  1901 Fattires-n-beer
12 James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
13 Jason Gosse     2147 
14 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2179 Pacific Cycle
15 Nate Jasperson     2110 
16 Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
17 Tyler Jahn     2099 
18 Ben Leach     2233 Skinny'e Racing
19 Brett Ebben     2093 Fdl/Osh Cyclery
20 Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
21 Nathan Langhurst     9075 
22 Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
23 Thomas Ales     2228 BLOY / HERRING
24 Ryan Will     2039 Fond du Lac Cyclery
25 Paul Kekstas     8085 Bellin Health
26 Steve Kuchenberg     9073 
27 Luke Utecht     8083 Bellin
28 Mike Dattner     2257 FDL Cyclery
DNF Travis Olson     1005 PCW
DNF Derek Leonard     2243 Team Aurora
DNF Matthew Byrge     2308 Cyclopath
DNF Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Olson   01:42:21.8  1067 Muddy Cup
2 Mike Budd   01:42:49.5  1055 Wheel & Sprocket
3 Aaron Swanson   Ashland, WI01:43:05.7 209665  1136 Swanson Financial
4 Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:43:18.2 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
5 Brian Merklein   01:43:29.6  1075 Big Ring Racing
6 Nathan Schroepfer   01:43:47.3  1905 Muddy Cup Racing
7 Sanjay Ganju   01:43:52.9  1113 Alterra MTB
8 Norman Paternoster Jr   01:45:56.7  1087 Team Nordic
9 Kevin Herman   Schaumburg, IL01:46:16.3 240028  1017 Team AMB
10 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI01:47:07.8 228524  1019 Stadium Bike
11 John Brown   01:47:29.3  1094 Point Pursuit
12 Joe Greatens   01:50:42.1  1022 
13 Michael Waisbrot   01:52:01.2  1808 Chainsmokers
14 Bradley Byrge   01:53:57.8  1127 Psyclopath
15 John Tomljenovic   01:54:46.0  1142 Active Endeavors
16 Craig Baumann   02:04:44.7  1109 
17 Shawn Brehm     2018 
18 Tim Scanley     2130 
19 Dean Kahl     2181 Chainsmokers
20 Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
21 Jesse Turk     2242 
22 Chad Wilson     2131 boneshakers
23 Rob Fuchsteiner     2787 
24 Anthony DiPiazza     2206 
25 Peter Cherchian     2002 Armenia
26 Jesse Jaehnig     2123 FATTIRES-N-BEER.COM
27 Saj Rudolf     2799 Flying Fibs
28 Cal Collins     2109 
29 Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles
30 Chris Welnetz     2796 
31 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
32 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
33 Jason Mork     2180 Point Pursuit
34 Marc Miller   Machesney Park, IL 246749  2222 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
35 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
36 Alan Jahn     8027 
37 Wade McGuire     8086 
38 Greg Morris     8082 
39 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2252 
40 Ryan Fosnaugh     8009 Skinny'e Racing
41 Ryan Wondergem     8026 fattires-n-beer
DNF David Volm     1020 Alterra
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNF David Schoenherr     1902 Muddy Cup
DNF Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
DNF Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
DNF Brandon Ingram     9074 
DNF William Livingston   Janesville, WI 241814  1913 Michael's Cycles

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ric Damm   01:42:12.2  1024 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
2 Chris Schutte   01:42:20.8  1054 Polska-Masterlock
3 Scott McClement   Hinsdale, IL01:42:21.0 192184  1104 Active Endeavors
4 Ken Krebs   01:44:17.1  1086 Chicage Performance
5 Steve Pribek   01:45:15.7  1057 Chainsmokers
6 Kevin Plato   Grafton, WI01:46:20.0 211911  1096 Team Wisconsin
7 Dan Tavela   01:46:43.5  1062 Skinny's
8 Jess Kruchoski   01:47:15.6  1419 Team Extreme
9 Greg Jones   01:47:20.7  1099 Lake Geneva Cyclery
10 Randy Wegener   01:47:27.7  1079 Fond du Lac Cyclery
11 Jason LaBella   Chicago, IL01:47:49.8 219648  1111 Funky Weasel
12 Benjamin Griggs   Green Bay, WI01:49:02.6 229175  1908 Muddy Cup Racing
13 Steve Jeske   01:51:46.9  1041 Pedal Moraine
14 Myron Taylor   01:52:04.7  1125 Team AMB
15 Mark Cole   01:53:16.8  1424 
16 Greg Duckett   01:54:34.2  1801 Alterra Coffeemtb. team
17 Nathin Davisson   01:55:51.2  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
18 Scott Sumner   01:56:55.1  1841 Fat tires N Beer
19 Earle Jacob Jr   02:02:42.5  1966 Big Ring Racing
20 Chris Moreland   02:32:49.6  1426 Atkins Crc
21 Shawn Meinke     2081 
22 Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
23 Sean Miller     2247 Michaels Cycle
24 Brian Rummelhart     2121 KenoshaDriversClub.com
25 Paul Potter     2797 
26 Jason Martini     2027 Stadium Bike
27 Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
28 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
29 Jeff Weyenberg     2114 
30 Wade Flisram     2169 Team Extreme
31 Kevin Czaicki     2004 Team Cyclopath
32 Shawn Hauser     8003 Stadium Bike
33 William Smith     2798 Flying Fibs
34 Jim Gilbert     9072 
35 Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed
36 Chris Cooper     8015 Hayes Disc Brakes
37 John Buran     8084 Hayes Brakes
38 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Team New-Mart
39 Christopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters
DNF Keith Russell     1098 PCW Cycling
DNF Thomas Dvoratchek     1802 Lake Geneva Cyclery
DNF Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
DNF Jeffrey Lyman     8081 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   01:38:34.0  1008 Hayes
2 Mike Stanislaus   01:42:37.9  1038 Crank Daddy's
3 Mike Curtes   01:43:23.9  1144 Big Ring Racing
4 Ross Lemke   Cedarburg, WI01:44:50.0 210815  1050 Team Pedal Moraine
5 Ron Kay   Rice Lake, WI01:45:48.0 210985  1030 Hayes Disc Brakes
6 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL01:46:24.2 224373  1064 AMB
7 Robert Schlegel   01:46:25.5  1063 Michael's Cycles
8 Glen Stroik   01:47:08.0  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
9 Steve Miller   01:48:39.4  1002 Skinny's
10 Roland Rieflin   01:48:56.8  1107 Pacific Cycle
11 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi01:50:33.3 187394  1044 Bellin Health
12 Russell Jobs   01:52:34.7  1818 Hayes Disc Brakes
13 John Miller   Madison, WI 233978  2152 
14 Michael Slade     2251 
15 Jeff Aksland     2119 
16 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 hayes brake
17 Bruce Breitrick     2800 Trail Head
18 Todd Bugnacki     2066 skinnysracing
19 Charles Kane     2153 Cronies
20 Craig Vierck     2801 Wheel and Sprocket
21 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
22 Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
23 John Shull     2112 Wheel & Sprocket
24 Stuart Shelton     9009 Team Extreme Singlespeed
25 Rick Biel     2234 Alterra
26 Tom Wendland     2052 
27 Dale Konkol     2038 
28 Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
29 Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
30 Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
31 Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
32 Keith Wolf     8008 Team Extreme
33 Troy Sable     2030 
34 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
35 Bruce Borcherding     2195 Hayes Brake
36 Ron Johnson     2794 
37 Ronald Meadows     2790 
DNF Jeff Seifert   Wauwatosa, WI 226487  1001 Cyclesmith
DNF Paul Rainey   Mount Prospect, IL 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
DNF Ty Gonzalez     1117 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   01:43:21.4  1135 Active Endeavors Vision Quest
2 Neil Statz   01:46:14.2  1428 Campus Cycle
3 Jeff Parker   01:49:00.2  1015 Pedal Moraine
4 Sam Kuehnel   01:50:03.8  1090 Big Ring Racing
5 Jeff Chesmore   01:51:55.7  1106 Michaels Cycles
6 Jon Hirsch   01:52:46.0  1034 Big Ring Racing
7 David Torgler   01:53:03.7  1132 Skinny's Racing
8 Tony Pacini   Winfield, IL 27022  2241 
9 Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
10 Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
11 Leo Phelps     9071 
12 Marty Weigel     8024 Hayes Disc Brake
13 Timothy Blob     2017 
14 Rory Noonan     2141 Recyclist
15 Ron Kapaun     2134 
16 John Senkerik     2079 Team Extreme
17 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
18 Randy Borst     2107 Satdium Bike
DNF Marcum Martz     1049 Mountain Outfitters
DNF Tim Montee     1053 Hayes
DNF Arthur Spurlock     2045 Stadium Bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Reimer   01:52:53.6  1007 Michael's Cycles
2 Peter Kot   01:57:19.0  1023 
3 Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
4 Jeff Cummisford     2793 
5 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2132 
6 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
7 Mark Ullenberg     2168 Brookstone Homes
8 James Sniadajewski     9070 POINT PURSUIT
9 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
10 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
11 Dale Lenss     2158 Bellin Health
12 Ron Kubala     2064 
13 Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
14 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
15 Daniel Braun     2115 Team East
16 William Peters     2788 STADIUM BIKE
17 David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
18 James Simmons     2802 
19 Michael McCluskey     2792 
20 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 TEAM EAST
21 Jim Shong     2323 Bike Doctor
22 Robert Langlois     2063 Joe Bikeler's Racing
23 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
24 Gary Smits     2149 Bellin Health
DNF Steve Ferguson     1027 Sport Rack
DNF Errico Auricchio     1059 

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   Hayward, WI02:05:39.4 232669  26 Trek/Riverbrook
DNF Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  219 Bellin Health

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI02:07:03.4 182019  Unattached
3 Mark LaLonde   Madison, WI02:08:16.7 226412  66 Bareknuckle Brigade
4 Carlos Haeckel   Madison, WI02:14:11.2 227622  12 Alterra CoffeeTeam
5 Tim Pacholski   Newberlin, WI02:14:14.4 246502  46 Speedzone
6 Phil Ott   Marquette, MI02:16:30.3 227380  68 Michaels Cycles Racing
7 Andrew Hanson   02:19:35.0  70 Michaels Cycles
8 William Street   Sheboygan, WI02:33:25.0 219245  64 FATTIRES-N-BEER.COM
DNF Chad Sova   Thiensville, WI 189115  67 pcwcycling.org
205321 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI02:01:16.3 85929  PCW Cycling / Hyundai
2 Mike Phillips   Chicago, IL02:01:33.1 84647  Alterra CoffeeMTB Team
3 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI02:08:44.4 214936  38 Brookstone Homes
4 Neil Swanson   Colorado Springs, CO02:08:45.4 209153  28 Michael's Cycles
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI02:09:10.0 212641  33 
6 Maciej Nowak   Waukesha, WI02:10:56.7 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
7 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI02:12:37.4 247082  61 Fond du Lac Cyclery
8 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI02:19:07.1 164577  54 Fat Tires N Beer
9 Cory Gwin   Madison, WI02:33:26.9 223072  31 Michaels Cycles
DNF Dwight (Whitey) DeBroux   Boulder, CO 191625  218 Team EinsteinsCycling
DNF Eric Hanzel     220 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peariso   Amherst, WI02:07:58.5 139566  Titus / Bike Hub
2 Jerry Long   Moscow, ID02:08:10.3 202427  13 Chainsmokers
3 Ryan Krayer   North Freedom, WI02:08:53.6 227406  51 Moosejaw
4 Tim Drankus   Sheboygan, WI02:09:31.6 151397  11 PCW Cycling/Hyundai
5 Matt Silvia   Chicago, IL02:17:11.7 208232  37 Alberto's
6 Craig Manthe   Eau Claire, WI02:18:26.6 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery
7 Mark Walter   Rochester, MN02:20:30.2 203633  58 Muddy Cup Racing
8 Douglas Pietz   Milwaukee, WI02:33:25.7 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
DNF Jeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  22 Alterra Coffee

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI02:08:54.9 166066  15 Pedal Moraine
2 Ray Nelson   Woodstock, IL02:10:57.9 193027  100 Skinnys Racing
3 Bill Nigh   West Bend, WI02:16:50.4 197745  30 Team Pedal Moraine
4 Josh Barrett   Whitewater, WI02:22:42.6 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
5 Kevin Heppner   Modesto02:23:36.1 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Peterson   Wausau, WI02:12:09.5 208618  89 Wheel & Sprocket
2 Scott Cole   Stevens Point, WI02:17:35.3 7340  17 
3 Jerome Daanen   Racine, WI02:20:49.3 164575  99 Hayes Sun Ringle
DNF Steven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Timm   Germantown, WI02:24:52.3 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Downs   01:50:46.8  221 
2 Randy Pallex   01:55:01.7  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Peterson   00:56:44.8  4034 Wheel & Sprocket
2 Jake Therrien     6023 
3 Garth Post     6034 
4 Colin Butkiewicz     6163 
5 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6157 
6 Aaron Hoyme     6013 Mountain Outfitters
7 Brandon Flisram     6030 Team Extreme
8 Jeffrey Martz     6025 Mountain Outfitters
9 Samuel Huang     6161 Kenosha Velosport
10 Dominic Pacini     6162 
11 Alex Kay     6158 Hayes On Track
12 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
13 Ryan Lobby     6165 
14 Dakota Smith     6031 Michael's Cycles
15 Shane Holcomb     6159 Fattires-n-beer.com
16 Calvin Henderson     6001 Hendu Rocket

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI00:51:42.4 209414  4074 hayes on track
2 Garret Post   00:53:23.6  4086 Point Pursuit
3 Myles Beach   Larsen, WI00:54:44.2 208348  4004 Gear N Up
4 Jack Feuerstein   00:57:59.6  4005 Wheel & Sprocket
5 Nick Montee   01:02:19.8  4117 Hayes On Track
6 Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
7 Conner Shelton     6008 Hayes Youth
8 Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
9 Brett Poulton     6037 Active Endeavors
10 Ryan Kay     6020 Hayes On Track
11 Adam Kay     6011 Hayes On Track
12 Pete Davis     6028 Bikesmith
13 Cody Borst     6014 Stadium Bike
14 Riley Shelton     6009 Hayes Youth
15 Samuel Martz     6026 Mountain Outfitters
16 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  4046 LaPerla
DNF Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
DNF Max Rainey     6022 Team AMB / Norway Cycles

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel D. Dewitt   00:51:27.6  4854 
2 Phillip Anschutz   00:53:05.6  4807 
3 William Griesbach   00:53:21.8  4049 Point Pursuit
4 Leif Byrge-Liebig   00:54:35.4  4825 Team Cyclopaths
5 Ethan Ramm   00:55:40.7  4813 
6 Erik Aksland   00:59:39.2  4852 
7 Luke Tenpas   01:01:57.2  4836 
8 Travis Johnson   01:03:54.8  4032 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Hook   00:51:50.4  4103 
2 Nicholas Reese   00:52:09.0  4115 
3 Ryan Fetting   00:52:54.2  4016 Michaels Cycles
4 Taylor Otto   00:52:59.9  4073 Recyclist
5 Chris Denny   00:53:01.6  4823 
6 Chris Hinshaw   00:53:03.9  4114 
7 Johnny Chang   00:55:28.4  4057 Bellin Health
8 Ted Sobotta   00:55:33.8  4096 Mountain Outfitters
9 Byron Guerra   00:58:41.9  4092 Brookstone Homes
10 Shawn Nelson   00:59:55.5  4855 
11 Calvin Rupnow   01:09:03.0  4833 
DNF Charlie Boris     4858 Team Scandea

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Marquardt   00:50:49.1  4864 
2 Danny Holtermann   00:50:54.6  4091 Joe Bikelers
3 Craig Pulak   00:52:06.1  4064 Bellin
4 Mike Kubala   00:52:34.8  4019 
5 Joe Bottensek   00:56:59.6  4828 
6 Jim Gauthier   01:01:20.5  4856 
7 Tanner Gregory   01:02:05.8  4862 Pump N' Pedal

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Neubauer   00:50:03.4  4812 
2 Steve Angster   00:51:07.0  4841 
3 Kyle Engelking   00:53:12.9  4843 
4 Ben Marchewka   00:53:14.0  4067 
5 Daniel Schaefer   00:54:16.5  4815 
6 Robert Wiltzius   00:54:25.2  4816 
7 Chad Hoppe   00:56:36.6  4030 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
8 Kyle Laspa   00:57:02.3  7105 
9 James Schwindt   00:57:57.4  4819 
10 Paul Westberg   01:04:36.4  4061 Stadium Bike
11 Ray Roberts   01:12:18.4  7015 Bike Doctor

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Roggenbauer   00:50:51.9  4105 
2 Jesse Shoemaker   00:50:53.0  4035 Bellin Health
3 Kevin Black   00:50:57.6  4853 Glyde Clothing
4 Steve Ruppel   00:52:18.0  4063 
5 Martin Zizka   00:53:15.0  4088 
6 Jeff Swanstrom   00:54:49.4  4821 
7 Aaron St. Peter   00:55:34.5  4840 
8 Jamie Thiel   00:57:53.5  7108 
9 Casey St. Henry   01:00:36.5  4838 Bay Shore Outdoor Store
10 Justin Harer   01:02:40.6  4845 Team Aurora
11 Paul Mattingly   01:04:21.3  4849 
12 Eric Borchardt   01:08:50.4  7010 Trailhead Bikeand Skate
DNF Luke Palmer     7001 
DNF Michael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Luebke   00:50:56.4  4025 Joe BikeLer's
2 Joe Villalobos   00:51:40.6  4044 
3 Charles Pugh   00:53:19.0  4847 
4 Brian Wilhorn   00:53:47.7  4837 
5 Gary Otkin   00:53:59.1  4042 
6 Anthony Dombrowski   00:54:13.3  4109 Wheel & Sprocket
7 Chad Harger   00:55:46.2  4818 
8 Kevin Schuster   00:57:53.9  4116 
9 Chris Feutz   00:58:40.9  7022 Feutz and Associates
10 Keith Ryan   00:59:07.9  7110 
11 Jason Yeates   01:01:05.5  4817 
12 Josh Clark   01:01:37.8  4831 
13 Hans Yeates   01:02:21.5  4072 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Radek Vopalka   00:45:40.5  4119 
2 Jarrod Kerkhoff   00:49:31.7  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
3 George Boznos   00:52:38.7  4861 Bonita/Gus/Chris
4 Dan Seanor   00:53:01.8  4820 
5 Mark Cheyne   00:53:25.3  4093 
6 Anthony Miksa   00:53:35.2  4059 
7 Kevin Bradley   00:53:49.1  4050 Wheel & Sprocket
8 Jeff Bublitz   00:53:59.1  4024 
9 Bob Callaway   00:54:30.6  4859 
10 Brian Zinda   00:57:42.2  4826 
11 John Wessel   00:58:18.7  7109 
12 Steven Nejedlo   00:59:03.9  7021 Bing Ring Racing
13 Randy Johnson   01:01:16.8  4031 
14 John Krutke   01:02:15.1  4842 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Burkholz   00:49:09.5  4809 
2 Phil Therrien   00:51:42.6  4054 
3 David De Witt   00:52:04.8  4014 Fdl / Osh Cyclery
4 Dave Reich   00:53:56.9  4814 
5 Brian Gill   00:54:38.5  4112 Tekbolt
6 Dave Geyer   00:55:36.1  4860 
7 Dave Dahlman   00:56:04.9  4810 
8 Gary Esko   00:58:27.8  7003 
9 Neil Milkowski   00:58:45.1  7104 
10 Jody Arlen   00:59:10.8  4808 
11 Todd Strobl   Wenatchee, WA00:59:30.2 244401  4242 
12 Todd Thorn   01:00:13.5  7006 FreeFlight
13 Marty Radomski   01:00:21.2  4835 
14 Rick Griesbach   01:00:43.9  7011 Point Pursuit
15 Mike Hoeft   01:01:45.1  4832 The Bike hub
16 Kurt Otto   01:10:24.0  4839 Recyclist
DNF Dan Getzen     4070 Skinny's Fat Tire Racing Team

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Johnston   00:52:26.7  4846 
2 Brad Davis   00:52:34.6  4834 
3 Jeff Greatens   00:53:24.2  4863 
4 Michael Giesen   00:54:45.2  4069 Stadium Bike
5 Greg Spencer   00:55:31.1  4857 
6 Bruce Leblanc   00:56:48.9  4811 
7 Jeff Pepp   00:56:54.3  4830 
8 Wally Sniadajewski   00:57:03.8  4121 Point Pursuit
9 Brian Butkiewicz   00:57:22.8  4157 
10 Mark Ignasiak   00:57:34.4  4078 
11 Joseph Gitter   00:58:02.1  4081 
12 Greg Guenther   00:58:08.2  7106 City Bike Works
13 Dan Dittrich   00:59:10.7  7107 Fat Kats
14 Mike Borchardt   01:00:46.5  4037 team extream
15 Richard Duncan   01:00:49.8  4822 
16 Christopher Voss   01:04:01.2  7018 Joe Bikeler's Race Team
17 Jerry Manta Jr.   01:04:16.1  4824 
18 Dennis Westberg   01:16:08.3  7004 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Schuster   00:54:38.4  4102 
2 Mick Mohrlant   00:55:29.6  4141 Team Metric
3 Steve Manthe   00:57:16.6  4047 Chainsmokers
4 Frank Lobello   00:57:24.9  4111 
5 David Deboer   00:58:34.0  4844 
6 Randall Boehme   00:59:31.8  4848 Cronies
7 Bernie Parker   01:00:58.5  4018 Team Extreme
8 Tom Borchardt   01:02:11.4  4039 
9 Richard Wenborne   01:05:56.0  4007 Stadium Bike
10 Richard G Finch   01:07:02.8  4068 Rock Cut TrailCrew
11 Ted Batzer   01:08:53.3  4023 
12 Jay Hoppe   01:10:17.4  7008 Fond du Lac Cyclery
13 Brian Jahn   01:12:03.1  4850 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3016 Team Extreme

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Buske     3042 Team Extreme
2 Hannah Guerra     3043 Guerra Means War
3 Heidi Goode     3033 Spectrum Racing
DNF Holly Clarke     3156 
DNF Jayme Christensen     3162 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
2 Jennifer Jones     3019 MadFORCS
3 Sonia Dubielzig     3024 Alterra
4 Jessica Smulka     3009 PACIFIC CYCLE
5 Kat Rudolf     3161 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mandy Hagman     3029 DC Bikes
2 Meghan Campbell     3037 Killjoy
3 Lisa Krayer     3164 Moosejaw Brew Pub
4 Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
5 Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
DNF Amy Heart     3039 Point Pursuit

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Klug   Chicago, IL 213523  3044 Killjoy
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3080 Team Pedal Moraine
3 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
4 Angella Collins     3012 
5 Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3159 
6 Barbara A Lothe     3017 Mad FORC
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
2 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 hayes disc brakes
3 Candy Hofmann     9502 Team Extreme (SS)
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3157 
2 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
3 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNF Wendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Jodarski     3158 
2 Deb Sniadajewski     9522 Point Pursuit

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI01:57:23.9 170980  518 Hayes Brake
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI02:10:46.2 218422  512 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   01:53:56.3  506 HAYES DISC BRAKES
2 Abby Strigel   Madison, WI01:54:21.1 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI01:57:36.7 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI02:00:59.0 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team
DNF Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  516 Brookstone Homes

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Betz   Phoenix, AZ01:53:07.8 210738  505 Michael's Cycles
2 April Dombrowski   Oshkosh, WI02:07:17.7 223874  523 Wheel & Sprocket
3 Michelle Peariso   Amherst, WI02:08:27.9 227741  515 The Bike Hub
4 Gina Kenny   03:00:33.2  549 Team Extreme

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville01:56:33.6 226461  504 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2 Maja Holcomb     6160 Fattires-n-beer.com
3 Eleanor Johnston     6164 
4 Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   00:57:55.9  5175 Kenosha Velosport
2 Moriah Griesbach   01:03:33.6  5020 Point Pursuit
3 Elizabeth Shull     6007 wheel & sprocket
4 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
5 Abigail Henderson     6024 Hendu Rocket
6 Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
7 Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6027 hayes on track

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Stanislaus   00:57:52.8  5016 Crank Daddy's
2 Arin Lemke   01:04:25.8  5050 Team Pedal Moraine
3 Sarah Henderson   01:08:41.9  5014 Hendu Rocket

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Wagner   00:58:46.6  5171 
2 Amanda Schultz   01:13:24.0  5180 
3 Sarah Krause   01:13:45.8  5179 
DNF Mollie Baldwin     5182 Muddy Cup

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Black   00:58:09.5  5181 Glyde Clothing
2 Regina Livingston   Chicago00:59:44.0 258314  5178 
3 Elizabeth Legaspi   01:02:27.5  5022 Fattires-n-beer
4 Sara Birdsall   01:05:43.5  5173 
5 Sheri Byrge   01:08:24.5  5033 Team Cyclopath
6 Kristal Hoppe   01:08:53.8  5013 Fond du Lac Cyclery
7 Wendy Ellis   01:13:22.2  5176 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelly Dretzka   01:06:52.3  5001 Team Cyclopath
2 Erikka Byrge   01:07:26.3  5170 Team Cyclopaths
3 Jo Durnin   01:10:17.2  5034 Alterra

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Collins   01:06:46.5  5174 
2 Cindy Krutke   01:07:33.7  5177 
3 Jodi Rummelhart   01:09:20.0  5172 Kenosha Drivers Club
4 Barbara Daanen   01:09:40.4  5008 RPM/Hayes

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Senkerik   01:00:43.9  5021 Team Extreme
2 Connie Holcomb   01:01:49.5  5025 Fattires-N-Beer
3 Cecile Labecki   Milwaukee, WI01:03:31.4 250230  5023 Hayes Brake
4 Colleen Erdmann   01:05:03.3  5027 Stadium Bike
5 Diana Klapperich   01:06:38.4  5044 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL01:04:24.3 10328  5055 Active Endeavors
2 Sue Borchardt   01:13:10.0  5012 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   00:59:21.0  5018 Mad FORCs
DNF Rose Lenss     5031 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoUSACDFOSMOCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee