Race Results for
2006 NY State Cyclocross Championships
Delmar, NY
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 11/19/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - single speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Quackenbush   Slingerlands, NY0:42:14.00 70398  322 CBRC
2 Terry Blanchet   0:45:50.00  316 North Atlantic Velo
3 Karl Faruzel   0:46:51.00  319 Secret Henry's Team/Soul Cycles
4 Bryna Nestor   0:50:55.00  324 North Atlantic Velo
5 Jeffrey Nebolini   0:53:57.00  321 Hjolamenn
6 Kate Scheider   -1 lap  323 Williams College/North Atlantic Velo
DNF Willem Heydendael   DNF  320 NAV/Classbooks.com/Pedros

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Burns   0:53:17.00  12 U of New Hampshire Cycling/
2 Dan Timmerman   0:54:51.00  14 FIORDIFRUTTA/
3 Edward King   Brentwood, NH0:56:02.00 182602  Priority Health
4 Alec Donahue   0:56:17.00  15 DK Cycling/Kenda/Raleigh Racing
5 Justin Lindine   0:58:10.00  Windham Mountain Outfitters
6 Matt Dickinson   Watertown, NY0:58:40.00 146472  Team Placid Planet
7 Nathaniel Ward   0:59:01.00  Joe's Garage/Reynolds Composites
8 Jeffrey Leake   0:59:34.00  17 Northampton Cycling Club/
9 Pierre Roussel   1:00:00.00  16 
10 Aaron Oakes   1:01:24.00  11 U of Massachusetts Amherst Cycling Club/
11 Shane Kramer   1:02:20.00  Team Placid Planet
12 Matthew Purdy   1:02:21.00  North Atlantic Velo
13 Jeremy Gardner   1:03:40.00  10 Finger Lakes Cycling Club/
14 Willem Heydendael   -1 lap  NAV/Classbooks.com/Pedros
15 Joe Cruz   -1 lap  13 North Atlantic Velo/Mecury Web Solutions
16 Robert Schmidt   -1 lap  CBRC
DNF Jon Rowe   DNF  18 North Atlantic Velo/Mecury Web Solutions

Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Goodwin   0:30:47.00  155 Center for Integrative Health
2 Tom Buttner   0:31:09.00  152 Verge Sport/Test Pilot
3 J Wozniak   0:33:05.00  162 Unattached
4 Jay Thomas   0:33:14.00  161 CBRC
5 Rob Gray   0:33:15.00  156 Unattached
6 Jeffrey Rosch   0:33:45.00  160 Unattached
7 Gene Primomo   0:34:28.00  163 CBRC
8 Randy Swift   0:35:22.00  164 Unattached
9 Steven Hayes   0:36:24.00  165 CBRC
10 Kevin Delaney   0:37:00.00  154 FTS / Dave's Bike Shop
11 Josh Arvidson   0:37:26.00  166 Unattached
12 Rowland Butler   -1 lap  151 DFL Racing/ Gutterball Inc.
13 Michael Davis   -1 lap  153 Unattached
14 Mike Morrett   -1 lap  158 Unattached
DNF Jeffrey Nebolini   DNF  159 Hjolamenn

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Simms   0:43:07.00  253 NAV
2 Jason Perry   0:43:15.00  251 Cyclonauts Racers Inc.
3 Nicholas Robertson   0:43:30.00  259 Unattached/
4 Thomas Despart   0:43:46.00  254 CBRC
5 Jeff Johnson   0:43:55.00  234 Bennington Cycle Club
6 Christopher DeLisle   0:44:07.00  257 CBRC
7 Scott Paine   0:44:23.00  212 North Atlantic Velo/
8 Robert Thomas   0:44:39.00  240 Secret Henry's Team
9 Danny Goodwin   0:45:08.00  247 CBRC
10 Daniel Owen   0:45:42.00  237 CBRC
11 Brendan Gallivan   0:46:18.00  248 GallmanCorp/CBRC
12 Jason Haight   0:46:28.00  260 Colavita Racing Inc./Colavita Racing
13 John Baker   0:46:55.00  230 Putney/Westhill
14 Mark Robson   0:47:10.00  249 
15 Brian Walak   0:47:22.00  213 FTS/Dave's Bike Shop/
16 James Leone   0:48:16.00  235 CBRC
17 Matthew DeLisa   0:48:49.00  258 Unattached/
18 J Wozniak   0:49:01.00  246 Team Rad Racing
19 Todd Crisafulli   0:49:40.00  252 NAV
20 Robert Wuebker   0:50:06.00  211 Unattached/
21 James Dutko   0:50:26.00  232 Capital Bicycle Racing Club (CBRC)
22 Jacob Sisson   0:50:43.00  239 Wildthyme/IF
23 Eric Schillinger   0:51:23.00  256 CBRC
24 Richard Rutishauser   0:51:40.00  255 
25 Stephen Edgar   0:53:55.00  233 Finger Lakes Cycling Club
26 Jason Selwitz   0:54:27.00  238 Pedros Adirondack Riders
27 John Ormsby   -1 lap  250 

Men - JR - 1-19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Schmidt   0:43:48.00  177 CBRC
2 Spencer Pero   0:47:55.00  378 BCA
3 Seamus Powell   0:49:35.00  180 
4 Benjamin Salibra   0:52:35.00  176 Unattached

Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis White   0:35:35.00  374 CBRC
2 Aaron House   0:39:13.00  373 Housatonic Wheel Club
3 Jimmy Mucci   -1 lap  375 FTS /Dave's Bike Shop
4 Thomas McGuiness   -1 lap  380 
5 Austin Huneck   -2 laps  379 
6 Tommy Quackenbush   -2 laps  381 
7 Seth Miller   -2 laps  178 
8 Zach Goodness   -2 laps  179 

Men - MR - 35/45/55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Stotz   0:48:25.00  127 Gearworks -- Spinarts
2 W Scott Wade   0:49:19.00  146 Putney Bicycle Club/Putney/West Hill
3 Joel Danke   0:49:47.00  148 Giant Squid all Stars/
4 M. Andrew Ruiz   0:50:08.00  124 CCB/Volkswagen
5 Basil Moutsopoulos   0:50:39.00  122 CRCA/Sakonnet Technology
6 Jan Wiejak   0:51:22.00  142 Verge Sport/Test Pilot/
7 William Thompson   0:51:44.00  147 Bethel Cycle Sport Club/
8 Michael Tucker   0:52:47.00  131 Berkshire Cycling Association/
9 Eric Juzysta   0:53:01.00  116 CBRC-Capital Bike Racing Club
11 Edward Hamel   0:53:41.00  112 Joe's Garage/Reynolds Composites
12 Dan Stasz   0:54:05.00  126 Joe's Garage / Reynolds Composites
13 Karl Faruzel   0:54:06.00  108 Secret Henry's Team/Soul Cycles
14 Steven Kane   0:54:31.00  117 East End Cycling Team/Byron Lake
15 Michael Spangenberg   0:55:30.00  133 Cyclonauts Racers Inc./
16 Terry Blanchet   0:55:37.00  102 North Atlantic Velo
17 Kent Webster   0:56:09.00  135 Putney Bicycle Club/Putney/West Hill
18 Mark Shenstone   0:56:24.00  139 Finger Lakes Cycling Club/ChrisCookies/S
19 Robert Dadekian   0:57:00.00  145 Capital Bicycle Racing Club/CBRC
20 John Witmer   0:57:26.00  128 GMBC/Catamount
21 Brian Sanders   0:57:27.00  141 Mowhawk Valley
22 Stephen Edgar   0:58:04.00  107 Finger Lakes Cycling Club
23 Ken Coleman   0:58:47.00  105 Housatonic Wheel Club
24 Dave Beals   0:59:19.00  101 CBRC
25 Paul Speranza   0:59:38.00  125 Bean's Bikes/Tioga Velo Club
26 Brad Young   0:59:40.00  129 Pedros Adirondack Riders
27 Eddie Luban   0:59:45.00  119 Onondaga Cycling Club
28 John Jansen   0:59:50.00  130 Unattached/
29 Kurt Scheerer   1:00:16.00  140 Verge Sport/Test Pilot/
30 Tim Huneck   1:00:54.00  115 Capital Bicycle Racing Club
31 Matt Daly   -1 lap  106 Unattached
32 Thomas Emrich   -1 lap  137 Genesee Valley Cycling Club/
33 Timothy Leonard   New Hartford, NY-1 lap 106471  118 Schuss/MVBC
34 Bradford Herder   -1 lap  113 BCA
35 David Valvo   -1 lap  138 Full Moon Vistar
36 Jim Merrifield   -1 lap  121 BCA/VOmax
37 Don Rice   -1 lap  123 CCB/Volkswagen
38 David Burnside   -1 lap  136 Genesee Valley Cycling Club/
39 Keith Gregory   -1 lap  111 Team Fuji
40 Joshua Arvidson   -1 lap  143 Unattached
41 Bob Ludecke   -1 lap  120 laurel bike club
42 Clive Woakes   -1 lap  144 Amherst Racing Club/
43 Arthur Goedeke   -1 lap  109 CBRC
DNF John Buser   DNF  103 putney/westhill

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Nestor   0:46:59.00  25 North Atlantic Velo
2 Kate Scheider   0:50:01.00  23 Williams College/North Atlantic Velo
3 Hanna Walton   0:53:16.00  24 Housatonic Wheel Club/
4 Kirsten Jeppesen   0:54:03.00  26 Unattached/
5 Jenny Ives   0:56:05.00  22 CBRC
6 Katie 'Doily' Dunn   0:57:57.00  21 Tufts University

Women - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Hayes Conroy   0:35:35.00  207 Unattached
2 Leah Valvo   0:36:08.00  209 
3 Pat Rosier   -1 lap  208 
4 Beth Herder   -1 lap  210 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREOSMOSierra NevadaSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee