Race Results for
Sunburst Showdown- 2006 WORS #10
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Gantz   Green Bay, WI01:23:03.5 225382  1045 Bellin Health
2 Tony Lemke   Fitchburg, WI01:29:48.1 229660  1004 Fond du Lac Cyclery
3 Aristotle Peters   Hartford, WI01:51:01.0 242486  1011 La Perla/Expo Racing
4 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
5 Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
6 Jordan Fatke   Fond Du Lac, WI 228267  2770 Baraboo Sharks
7 Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
8 Zack Geyer     2058 Stadium Bike
9 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  2072 
10 John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
11 Alex Bird     2009 
12 Joseph Maloney     2049 JoeBikeler's Race Team
13 Dylan Weigel     2225 Hayes
14 Kagen Mantz     2776 Extreme
15 Brad Peterson     2235 Wheel and Sprocket
16 Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
17 Jason Roelse     2057 PCW Cycling
18 Andy Livingston     2089 Crank Daddy's
19 Ryan Wenzlick     2033 GMAC Mortgage/Team 2
20 Chad Krenzke     2226 Team Extreme
21 Alan Johnson     2083 FATTIRES-N-BEER.COM
22 Mike Sherven     2157 
23 Caleb Lenss     2085 Bellin Health
24 Ryan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
25 Greg Parker     9003 Team Extreme
DNF R Truman Purdy   River Falls, WI 242901  1006 The Route
DNF Luca Lenzi     1066 Vision Quest
DNF Sean Parker     2050 Team Extreme
DNF Jay Millin     2198 Pedal Moraine
DNF Ryan Witkowski     2200 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Teaters   01:25:41.2  1119 PCW
2 John Fang   01:28:06.9  1414 Bare Knuckle Brigade
3 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI01:29:28.5 241021  1110 UW-Whitewater
4 Justin Davis   01:30:08.3  1139 UW Madison
5 James Huber   01:34:11.4  1903 Muddy Cup
6 Tyler Bursten   01:34:36.3  1415 Team Extreme
7 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL01:36:13.0 209173  1021 Hayes Disc Brakes
8 Tim Jahn   01:37:57.7  1124 Mountain Outfitters
9 Shawn Hoppe   01:46:25.6  1036 Fond du Lac Cyclery
10 Peter Beck   01:55:46.0  1839 
11 Gregg Brandt     2780 Nature Valley
12 Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
13 Pete Ignasiak     2170 Alterra
14 Kyle Guerra     2172 Brookstone Homes
15 Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac / Oshkosh Cyclery
16 Trevor Stellrecht     2173 Wheel & Sprocket
17 Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
18 Andrew Rieder     2254 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
19 Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
20 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
21 Michael Arnold     2765 
22 Brandon Maurisak     2086 
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNF Aaron Brandt     1910 Team Wisconsin
DNF Andreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNF Peter Locher     2255 Team Extreme
DNF Michael Valente     2775 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Rysewyk   Madison, WI01:24:26.4 243026  1164 Chainsmokers
2 Travis Olson   01:24:58.2  1005 PCW
3 Tony Pirolo   01:26:16.7  1042 Wheel & Sprocket
4 Erich Ponath   01:29:06.1  1901 Fattires-n-beer
5 Justin Lund   Tomahawk, WI01:33:00.0 216962  1150 Wheel & Sprocket / SixSixO
6 Colin Powell   01:33:54.0  1088 WHEEL AND SPROCKET / TREK
7 Andrew Edens   01:38:13.4  1188 Stadium Bike
8 Luis Maldonado   01:38:50.0  1061 La Perla RacingTeam
9 Luke Batchelor-Clark   01:43:45.8  1199 Magnus
10 Jason Gosse     2147 
11 James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
12 Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
13 Eric Roche     2078 UW-Whitewater
14 Ben Leach     2233 Skinny'e Racing
15 Jason Mathis     2061 
16 Joel Weber     2256 
17 Thomas Ales     2228 BLOY / HERRING
18 Tyler Jahn     2099 
19 Christopher Schulz     2189 Alterra
20 Nathan Langhurst     2774 
21 Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
22 Ernie Ciccolini     2778 
23 Josh Giffey     9007 
24 Sheldon Williams     2156 
25 Ryan Will     2039 fond du lac cyclery
26 Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
27 Alex Deans     2781 
DNF Mike Dattner     2257 FDL Cyclery

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Olson   01:22:49.7  1067 Muddy Cup
2 Chris Strout   Hendersonville, NC01:23:30.5 177553  1411 The Pony Shop
3 Mike Budd   01:25:23.0  1055 Wheel & Sprocket
4 Sanjay Ganju   01:26:06.6  1113 Alterra MTB
5 Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:26:17.0 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
6 Greg Cullen   01:27:06.5  1093 Bloy Concrete
7 Karl Schult   01:28:28.8  1417 
8 Kevin Herman   Schaumburg, IL01:29:35.0 240028  1017 Team AMB
9 William Livingston   Janesville, WI01:30:43.3 241814  1913 Michael's Cycles
10 David Volm   01:31:32.0  1020 Alterra
11 Norman Paternoster Jr   01:31:39.8  1087 Team Nordic
12 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI01:34:31.7 228524  1019 Stadium Bike
13 Craig Baumann   01:36:07.3  1109 
14 John Tomljenovic   01:38:52.4  1142 Active Endeavors
15 Matthew Lanser   01:41:00.9  1807 Stadium Bike
16 Tim Scanley     2130 
17 Dean Kahl     2181 Chainsmokers
18 Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
19 Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
20 Chad Wilson     2131 boneshakers
21 David Knuff     2161 Team Extreme
22 Aaron Ament     2764 Alterra mountain bike Team
23 Jesse Jaehnig     2123 FATTIRES-N-BEER.COM
24 Erik J Hendrickson     2785 
25 Erik Arntzen     2768 Albertos Sport
26 Michael Kohnle     2240 Extreme
27 Peter Cherchian     2002 Armenia
28 Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles
29 Benjamin Cornwell     2782 
30 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
31 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
32 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
33 Karl Tillman     2767 
34 Ryan Wondergem     8026 fattires-n-beer
DNF Krystian Pac   Chicago, IL 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
DNF Aaron Fleming   Rockford, IL 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
DNF David Schoenherr     1902 Muddy Cup
DNF Nathan Schroepfer     1905 Muddy Cup Racing
DNF Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
DNF Jason Mork     2180 Point Pursuit

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ric Damm   01:25:08.8  1024 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
2 Richard Rudolph   01:25:43.8  1073 Alterra Coffee
3 Ken Krebs   01:27:48.6  1086 Chicage Performance
4 Benjamin Griggs   Green Bay, WI01:29:25.1 229175  1908 Muddy Cup Racing
5 Christopher J. Schutte   01:29:31.1  1054 Polska Masterlock FDL Cyclery
6 Steve Pribek   01:29:42.6  1057 Chainsmokers
7 Greg Jones   01:30:06.8  1099 Lake Geneva Cyclery
8 Daniel Guse   01:30:10.5  1138 FDL Oshkosh Cyclery
9 Jeff Hammond   01:32:23.8  1084 Team AMB
10 Randy Wegener   01:32:46.6  1079 Fond du Lac Cyclery
11 Scott McClement   Hinsdale, IL01:33:21.8 192184  1104 Active Endeavors
12 Dan Tavela   01:34:16.0  1062 Skinny's
13 Myron Taylor   01:34:39.7  1125 Team AMB
14 Jason LaBella   Chicago, IL01:34:55.7 219648  1111 Funky Weasel
15 Steve Jeske   01:37:43.5  1041 Pedal Moraine
16 Greg Duckett   01:38:00.5  1801 Alterra Coffeemtb. team
17 Scott Sumner   01:40:45.5  1840 Fat tires N Beer
18 Roger Eckes   01:41:21.0  1114 Alterra Coffee
19 Kenneth Czerwinski   01:42:32.9  1965 On Time Courier
20 Earle Jacob Jr   01:45:40.1  1964 Big Ring Racing
21 Nathin Davisson   01:50:16.6  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
22 Tim Sutherland     2777 
23 Shawn Meinke     2081 
24 Jess Kruchoski     2023 Team Extreme
25 Sean Miller     2247 Michael's Cycle
26 Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
27 Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
28 David Mennenoh     2232 Lake Geneva Cyclery
29 Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
30 Jeff Weyenberg     2114 
31 Derek Struyz     2771 
32 Jon Matheus     4804 
33 Phil Taylor     2143 
34 Brian Rummelhart     2121 KenoshaDriversClub.com
35 Wade Flisram     2169 Team Extreme
36 Jason Stauber     2769 
37 Shawn Hauser     8003 Stadium Bike
38 Patrick Doornek     2140 
39 Jeff Kotnick     2139 FDL Cyclery
40 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
41 Andrew Spahr     2108 Alterra Coffee
42 Mark Szudrowitz     8017 Team Extreme
43 Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing
44 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Team New-Mart
45 Michael Ward     2783 
DNF Keith Russell     1098 PCW Cycling
DNF Thomas Dvoratchek     1802 Lake Geneva Cyclery
DNF Christopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   01:20:48.5  1008 Hayes
2 Mike Stanislaus   01:26:38.0  1038 Crank Daddy's
3 Mike Curtes   01:27:07.5  1144 Big Ring Racing
4 Ron Kay   Rice Lake, WI01:27:32.7 210985  1030 Hayes Disc Brakes
5 Ross Lemke   Cedarburg, WI01:27:54.6 210815  1050 Team Pedal Moraine
6 Glen Stroik   01:28:28.1  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
7 Robert Schlegel   01:29:10.9  1063 Michael's Cycles
8 Erich Gross   01:30:24.4  1912 Alterra Coffee
9 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL01:30:25.1 224373  1064 AMB
10 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI01:31:46.0 226487  1001 Cyclesmith
11 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi01:32:43.3 187394  1044 Bellin Health
12 Steve Miller   01:34:29.6  1002 Skinny's
13 Paul Rainey   Mount Prospect, IL01:36:01.6 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
14 John Miller   01:37:26.7  1014 Mountain Outfitters
15 Russell Jobs   01:38:02.3  1818 Hayes Disc Brakes
16 John Daming   01:41:37.9  1803 Stadium Bike
17 J. W. Miller     2152 
18 Dave Kastelic     2786 
19 Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
20 Michael Slade     2251 
21 Jeff Aksland     2119 
22 Mike Owens     2171 Alterra
23 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 hayes brake
24 John Shull     2112 Wheel & Sprocket
25 Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
26 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
27 Rick Biel     2234 Alterra
28 Brad Babcock     2028 
29 Todd Bugnacki     2066 skinnysracing
30 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  2772 Unattached
31 Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
32 Tom Wendland     2052 
33 Stuart Shelton     9009 Team Extreme Singlespeed
34 Charles Kane     2153 Cronies
35 Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
36 Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
37 Keith Wolf     8008 Team Extreme
38 Greg Morrow     2074 
39 Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
40 Troy Sable     2030 
41 Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
42 Bruce Borcherding     2195 Hayes Brake
43 Erick Braaksma     2133 Trailhead Bike/Stoiber Health
DNF Roland Rieflin     1107 Pacific Cycle
DNF Ty Gonzalez     1117 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
DNF Mike Slade     2766 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   01:28:01.7  1135 Active Endeavors Vision Quest
2 Jeff Chesmore   01:28:47.6  1106 Michaels Cycles
3 Jeff Parker   01:29:49.9  1015 Pedal Moraine
4 Tim Montee   01:32:21.6  1053 Hayes
5 Brad Clinch   01:36:33.9  1412 Bodyworks Therapy
6 Marcum Martz   01:38:15.8  1049 Mountain Outfitters
7 Jon Hirsch   01:38:33.9  1034 Big Ring Racing
8 Tony Pacini   Winfield, IL 27022  2241 
9 Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
10 Marty Weigel     8024 Hayes Disc Brake
11 Rory Noonan     2141 Recyclist
12 Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
13 Christopher Peske     2779 
14 Don Freitag     2032 Big Ring Racing
15 Peter Chiappetta     2129 Cyclopath
16 Dale Freund     2773 Cheep Team
17 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
18 John Dabbeekeh     2210 Pedros Cheepteam
19 Jerome Hamilton     2051 
20 John Senkerik     2079 Team Extreme
DNF Arthur Spurlock     2045 Stadium Bike
DNF David Torgler     1132 Skinny's Racing

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wellskopf   01:31:30.4  1416 Pedal Moraine
2 Adam Clack   01:32:45.6  1413 XXX
3 Larry Reimer   01:40:25.5  1007 Michael's Cycles
4 Peter Kot   01:48:47.6  1023 
5 Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
6 David Hornung     2188 Fond du Lac Cyclery
7 Ron Kubala     2064 
8 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
9 Jeff Trepanier     2784 
10 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
11 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
12 Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
13 Dale Lenss     2158 Bellin Health
14 David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
15 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 TEAM EAST
16 Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
17 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
18 Robert Langlois     2063 Joe Bikeler's Racing
DNF Errico Auricchio     1059 
DNF Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   Hayward, WI01:32:37.2 232669  26 RIVERBROOK
2 Cole House   01:35:04.8  210 Slingshot Bikes
3 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI01:35:18.2 242169  25 Team Pedal Moraine

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI01:28:00.5 145071  215 Trek/VW
3 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ01:28:57.1 135975  214 Litespeed/PCW
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI01:32:36.4 182019  Unattached
5 Mark LaLonde   Madison, WI01:32:52.8 226412  66 Bareknuckle Brigade
6 Tim Pacholski   Newberlin, WI01:35:55.3 246502  46 Speedzone
7 Thomas Bender   Salt Lake City, UT01:39:02.9 230273  49 Team Wisconsin
8 Phil Ott   Marquette, MI01:40:42.5 227380  68 Michaels Cycles Racing
9 Andrew Hanson   01:43:03.9  70 Michaels Cycles
10 Bill Street   01:57:01.0  64 FATTIRES-N-BEER.COM
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  12 Alterra CoffeeTeam
128526 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI01:28:46.1 85929  PCW Cycling / Hyundai
2 Mike Phillips   Chicago, IL01:29:10.6 84647  Alterra CoffeeMTB Team
3 Jesse LaLonde   Ely Mn01:32:53.6 203490  Gary Fisher/ BKB
4 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI01:34:20.8 247082  61 Fond du Lac Cyclery
5 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI01:35:20.8 214936  38 Brookstone Homes
6 Justin Salzmann (1 - EX)   Kaukauna, WI01:35:22.6 211820  213 The Bike Hub
7 Neil Swanson   Colorado Springs, CO01:35:37.4 209153  28 Michael's Cycles
8 Cory Gwin   Madison, WI01:47:06.6 223072  31 Michaels Cycles
DNF Maciej Nowak   Waukesha, WI 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
DNF Ronald Stawicki   Waukesha, WI 212641  33 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peariso   Amherst, WI01:33:12.4 139566  Titus / Bike Hub
2 Jerry Long   Moscow, ID01:35:35.3 202427  13 Chainsmokers
3 Ryan Krayer   North Freedom, WI01:35:56.5 227406  51 Moosejaw
4 Tim Drankus   Sheboygan, WI01:36:48.1 151397  11 PCW Cycling/Hyundai
5 Mark Walter   Rochester, MN01:41:09.3 203633  58 Muddy Cup Racing
6 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA01:42:25.3 204288  22 Alterra Coffee
7 Matt Silvia   Chicago, IL01:43:39.5 208232  37 Alberto's
8 Douglas Pietz   Milwaukee, WI01:45:10.5 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
9 Forrest Smith   Waukesha, WI01:50:24.1 33131  216 Kona Grassroots
DNF Jeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Barrett   Whitewater, WI01:35:59.5 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
2 Kevin Klug   Evanston, IL01:37:02.5 220282  24 Killjoy
3 Jeff Melcher   West Bend, WI01:37:44.0 166066  15 Pedal Moraine
4 Scott McLaughlin   01:38:22.7  212 SRAM Factory Team
5 Michael Spiro (1 - EX)   Plymouth, WI01:40:38.6 59255  217 PCW
6 Bill Nigh   West Bend, WI01:41:17.9 197745  30 Team Pedal Moraine
7 Ray Nelson   Woodstock, IL01:41:20.2 193027  100 Skinnys Racing
8 Jose Barraza   Chicago, IL01:45:56.8 188356  50 
9 Kevin Heppner   Modesto01:59:00.2 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy Cup
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Nielsen   Racine, WI01:38:24.2 150412  77 Hayes
2 Eric Peterson   Wausau, WI01:38:49.6 208618  89 Wheel & Sprocket
DNF Steven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  17 

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN01:37:42.8 98534  45 
2 Jim Peterson   Edgerton, WI01:43:41.9 154720  39 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Delaney   Madison, WI01:36:08.1 210055  211 Chainsmokers
2 Randy Pallex   01:39:59.9  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Therrien     6023 
2 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
3 Garth Post     6034 Point Pursuit
4 Jeffrey Martz     6025 Mountain Outfitters
5 Aaron Hoyme     6013 Mountain Outfitters
6 Alex Kay     6155 Hayes Brakes
7 Samuel Huang     6156 Kenosha Velosport
8 Dakota Smith     6031 Michael's Cycles
9 Shane Holcomb     6152 Fattires-n-beer.com
10 Roman Kosarzycki     6153 
DNF Joshua Collier     6010 Muddy Cup

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI00:42:33.9 208348  4004 Gear N Up
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI00:44:34.2 209414  4074 hayes on track
3 Garret Post   00:49:59.3  4086 Point Pursuit
4 Jack Feuerstein   00:50:19.0  4005 Wheel & Sprocket
5 Nick Montee   00:53:43.2  4117 Hayes On Track
6 Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
7 Brett Poulton     6037 Active Endeavors
8 Conner Shelton     6008 Hayes Youth
9 Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
10 Pete Davis     6028 Bikesmith
11 Max Rainey     6022 Team AMB / Norway Cycles
12 Ryan Kay     6020 Hayes On Track
13 Riley Shelton     6009 Hayes Youth
14 Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
15 Adam Kay     6011 Hayes On Track
16 Samuel Martz     6026 Mountain Outfitters
17 William Chiappetta     6017 Hayes Youth

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Crocker   00:41:41.8  4789 
2 Joel D. Dewitt   00:42:29.8  4786 
3 Phillip Anschutz   00:43:16.7  4768 
4 Leif Byrge-Liebig   00:44:20.4  4799 Cyclopath
5 Ethan Ramm   00:45:34.4  4759 
6 Erik Aksland   00:49:31.5  4802 
7 Travis Johnson   00:57:05.8  4032 
8 Colton King   00:58:08.3  4770 
9 Brandon Heiser   01:06:23.7  4079 Joe Bikers
DNF William Griesbach     4049 Point Pursuit

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Dobberfuhl   00:40:22.6  4001 PCW Cycling
2 Ryan Fetting   00:42:26.9  4016 Michaels Cycles
3 Taylor Otto   00:43:12.6  4073 Recyclist
4 Austin Hook   00:43:19.1  4103 
5 Nicholas Reese   00:43:49.6  4115 
6 Gavin Hoeft   00:44:54.2  4060 Bike Hub
7 Chris Hinshaw   00:45:09.6  4114 
8 Johnny Chang   00:48:42.9  4057 Bellin Health
9 Benjamin Thompson   00:50:07.5  4777 
10 Shawn Nelson   00:51:33.6  4787 
11 Brant Thompson   00:54:43.2  4776 
12 Byron Guerra   01:02:12.7  4092 Brookstone Homes
DNF Ted Sobotta     4096 Mountain Outfitters

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Holtermann   00:42:15.6  4091 Joe Bikelers
2 William Marquardt   00:42:17.3  4800 
3 Mike Kubala   00:43:20.6  4019 
4 Michael Rosinsky   00:45:47.1  4772 
5 Charles Ingrisch   00:47:47.1  4773 
6 Robert Shebesta   00:48:09.9  4771 
7 Adam Johnson   00:57:55.8  4791 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Neubauer   00:38:51.0  4778 
2 Mike Bentley   00:39:55.8  4795 One Racing
3 Steve Angster   00:41:19.7  4784 
4 Alan Schroeder   00:41:37.2  4801 
5 Michael Holbrook   00:41:51.5  4010 Joe Bikeler's
6 Matt Millin   00:42:18.1  4097 Pedal Moraine
7 Ben Marchewka   00:43:53.3  4067 
8 Robert Wiltzius   00:45:06.1  4763 
9 Daniel Schaefer   00:45:10.5  4761 
10 Eric Lightbody   00:45:39.3  4785 
11 Timothy Zeirke   00:48:10.6  7101 
12 Chad Hoppe   00:49:44.6  4030 FDL/OSH Cyclery
13 James Schwindt   00:52:13.8  4790 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Roggenbauer   00:41:41.4  4105 
2 Martin Zizka   00:42:21.7  4088 
3 Steve Ruppel   00:42:26.0  4063 
4 Kirk Zahn   00:44:41.7  4113 Wheel & Sprocket
5 John Wondergem   00:49:18.2  4764 
6 Andrew Stewart   00:52:34.2  4779 
DNF george Gencev     4783 
DNF Michael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Luebke   00:39:17.8  4025 Joe BikeLer's
2 John Paddock   00:39:41.9  4106 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
3 Joe Villalobos   00:41:53.7  4044 
4 Jeremy Lentz   00:42:50.1  4765 
5 Michael Rosser   00:43:34.8  4788 
6 Gary Otkin   00:43:55.6  4042 
7 Anthony Dombrowski   00:44:13.7  4109 Wheel & Sprocket
8 Nathan Wilke   00:50:00.7  7013 Team Powerbar
9 Kevin Schuster   00:51:03.4  4116 
10 Gary Held   00:57:50.5  7103 
11 Chris Feutz   01:00:08.2  4098 Feutz and Associates
DNF Joe Donavan     4792 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarrod Kerkhoff   00:40:30.5  4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's
2 Anthony Miksa   00:44:05.8  4059 
3 Barry Campbell   00:44:13.0  4775 
4 Joseph Fischer   00:45:10.8  4782 
5 Jeff Bublitz   00:46:07.4  4024 
6 Kevin Bradley   00:46:52.8  4050 Wheel & Sprocket
7 Samuel Van Jaarsveld   00:47:06.8  4762 
8 Mark Haessly   00:47:10.3  4084 Fond du Lac Cyclery
9 John Buran   00:47:25.8  7099 Hayes Brakes
10 Mike Herbrand   00:47:39.6  4798 
11 Pete Gull   00:47:46.3  4757 
12 Tshengzoo Lor   00:49:01.3  4803 
13 John Wessel   00:49:36.4  7098 
14 Donald Lueck   00:50:46.6  7009 FATTIRES-N-BEER.COM
15 Brian Zinda   00:51:09.0  4774 
16 Jeff Wren   00:54:05.9  4780 
17 Steve Nejedlo   00:55:53.1  7021 Big Ring Racing
18 Randy Johnson   00:56:28.1  4031 
19 Brian Suiter   00:56:41.6  7097 
20 Scott Matheus   01:03:55.0  4766 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Burkholz   00:40:43.0  4755 
2 Scott Logue   00:43:03.3  4806 
3 David Anderson   00:43:27.6  4796 One Racing
4 Michael Gough   00:43:47.9  4756 Team XXX
5 Phil Therrien   00:43:59.9  4054 
6 Matt Luger   00:44:10.5  4085 
7 Mike King   00:44:36.7  4769 
8 David De Witt   00:44:51.9  4014 Fdl / Osh Cyclery
9 Dan Getzen   00:45:25.3  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
10 Dave Reich   00:46:08.9  4794 
11 Dave Dahlman   00:50:08.1  4781 
12 Kevin Niesen   Burlington, WI00:50:21.9 221437  4009 
13 Darin Goodwiler   00:52:08.9  7102 
14 Bob Anderson   00:52:13.4  4754 COUNTRY
15 Gary Esko   00:54:34.0  7003 
16 Todd Strobl   Wenatchee, WA00:55:25.8 244401  4242 
17 Mark Voss   00:58:27.5  4805 Swarm
18 Jon Nedland   01:00:34.7  4087 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Davis   00:43:57.3  4797 
2 Michael Giesen   00:44:31.0  4069 Stadium Bike
3 Greg Spencer   00:44:55.8  4793 
4 Brian Butkiewicz   00:46:00.9  4157 
5 Kenneth Ramm   00:47:44.6  4760 
6 Bruce Leblanc   00:48:16.6  4758 
7 Michael Miller   00:50:19.6  4767 
8 Wally Sniadajewski   00:50:48.5  4121 Point Pursuit
9 Mark Ignasiak   00:50:54.0  4078 
10 Michael Borchardt   00:56:10.5  7100 Team Extreme
DNF Christopher Voss     7018 Joe Bikeler's Race Team

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Cummisford   00:42:16.5  4066 
2 William Peters   00:44:23.0  4008 STADIUM BIKE
3 Mick Mohrlant   00:47:11.9  4141 Team Metric
4 Steve Manthe   00:49:05.7  4047 Chainsmokers
5 Frank Lobello   00:49:41.7  4111 
6 Bernie Parker   00:51:56.3  4018 Team Extreme
7 Richard Wenborne   00:57:39.5  4007 Stadium Bike
8 Jay Hoppe   01:09:07.4  7008 Fond du Lac Cyclery
9 Ted Batzer   01:10:22.8  4023 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau     3154 Nova IsCorp
2 Megan Wolf     3016 Team Extreme
3 Murphykate Montee     9505 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Buske     3042 Team Extreme
2 Hannah Guerra     3043 Guerra Means War

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
2 Tiffani Walter     3034 Muddy Cup
3 Sonia Dubielzig     3024 Alterra

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mandy Hagman     3029 DC Bikes
2 Karen Zielinski     9501 TEAM CYCLOPATH
3 Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
4 Meghan Campbell     3037 Killjoy
5 Sarah Guse     3045 FDL/OSH Cyclery

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Klug   Chicago, IL 213523  3044 Killjoy
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3080 Team Pedal Moraine
3 Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
4 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
DNF Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3155 
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
2 Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
DNF Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 hayes disc brakes

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
2 Gretchen Montee     3028 Hayes
3 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNF Wendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI01:43:13.6 170980  518 Hayes Brake
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI01:57:05.2 218422  512 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI01:36:46.1 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2 Holly Liske   Stanford, CA01:39:35.3 190109  506 Hayes Disc Brakes
DNF Anna Fink   New Berlin, WI 202435  513 Polska Masterlock FDL Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI01:40:46.7 227849  516 Brookstone Homes
2 Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI01:48:16.5 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
3 Catherine Swanson (2 - EX)   Janesville, WI01:48:31.8 247015  519 Michaels Cycles
4 Gabriela Baranova   Zion, IL01:49:02.8 223988  514 Skinny'e Racing
DNF Jennifer Whitedog   La Crosse, WI 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Dombrowski   Oshkosh, WI01:54:59.5 223874  523 Wheel & Sprocket
2 Michelle Peariso   Amherst, WI01:57:20.4 227741  515 The Bike Hub
DNF Christina Betz   Phoenix, AZ 210738  505 Michael's Cycles

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville01:40:13.7 226461  504 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2 Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   00:50:26.4  5165 Kenosha Velosport
2 Moriah Griesbach   00:55:45.4  5020 Point Pursuit
3 Elizabeth Shull     6007 wheel & sprocket
4 Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6027 hayes on track
5 Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
6 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
7 Lily Nedland     6035 Team Nedland
8 Samantha Kosarzycki     6154 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Stanislaus   00:50:39.3  5016 Crank Daddy's
2 Arin Lemke   00:57:39.6  5050 Team Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mollie Baldwin   00:50:01.2  5169 Muddy Cup
2 Katy Steudel   00:52:51.1  5164 
3 Courtney Wagner   00:54:54.0  5163 
4 Stephanie LaGue   00:57:01.2  5166 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regina Livingston   Chicago00:56:56.6 258314  5162 
2 Elizabeth Legaspi   00:58:16.0  5022 Fattires-n-beer

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Rentmeester   00:56:58.9  5168 
2 Jo Durnin   01:01:35.2  5034 Alterra

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Senkerik   00:54:55.9  5021 Team Extreme
2 Cecile Labecki   Milwaukee, WI00:55:51.1 250230  5023 RPM hayes Brake
3 Connie Holcomb   00:56:53.2  5025 Fattires-N-Beer
4 Colleen Erdmann   00:59:17.3  5027 Stadium Bike
5 Diana Klapperich   01:02:41.7  5044 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL00:54:31.5 10328  5055 Active Endeavors
2 Regine Freund   00:57:14.4  5167 
3 Sue Borchardt   01:07:21.2  5012 Team Extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   00:50:54.4  5018 Mad FORCs
2 Cheryl Rollins   00:53:31.8  5024 Fondy Cyclery
DNF Rose Lenss     5031 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOBonk BreakerSierra NevadaSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee