Race Results for
Suncoast Cycling Classic
Venice, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/24/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Chance Krecow     189 Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  686 Laser-es
2Phillip Njisane     939 Unattached
3Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  795 Laser-es
4Juan Torres   Miami, FL 225733  307 Laser-es
5Andres Cano   Miami, FL 234452  683 Laser-es
6Brandon Upson     789 Orlando Road Club Inc
7Sean Mather     97 Ringling
8Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204  82 Laser-es
9Alexander Montoya     684 Orlando Road Club Inc
10Michael Pantoja      Laser-es

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  66 Cycle Science
2Miguel Hernandez     791 Laser-es
3Julius Berith     98 Ringling
4Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  799 Active Cycles
5Cody Vance     940 Colavita - Central Florida
6Jean P Morales     792 Laser-es
7Andrew Talansky   Napa, CA 242630  793 Laser-es

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Corbett Brown   Mount Dora, FL 84898  387 ASV - Gold's Gym Orlando
2Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423  57 Orlando Road Club Inc
3Joe Duhon     393 Orlando Road Club Inc
4Martin Kastan   Sarasota, FL 65093  360 Best of the Bay Cyclist
5Mike Hanson   Orlando, FL 188198  383 ASV - Gold's Gym Orlando
6Darren Black     398 Unattached
7Angelo Marcello   Seattle, WA 227258  356 ASV - Gold's Gym Orlando
8Jack Rich     397 Neptune Cyclery
9Ed Joy     392 Unattached
10Frank Lopez   Largo, FL 21574  394 Naples Cyclery
11Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296  396 Neptune Cyclery
12Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448  361 Hotmark Racing- Sweetbay
13Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343  389 Naples Cyclery
14Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540  364 ASV - Gold's Gym Orlando
15David Stedje   Lutz, FL 33913  362 Best of the Bay Cyclist
16Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190  365 Village Bike
17Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627  391 Neptune Cyclery
18Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  353 ASV - Gold's Gym Orlando
19Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354  388 Ford Cycling Team/Orlando Velo
20David Potter   Tiverton, RI 132031  385 ASV - Gold's Gym Orlando
21Ray Reinders   Trinity, FL 248260  352 Unattached
22Patrick Davis   Winter Park, FL 234620  395 Unattached
23Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  382 ASV - Gold's Gym Orlando
24Peter Pawlus     384 Unattached

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  213 Jacksonville Racing Club
2Will Larson   Dunedin, FL 196529  214 TeamGearLink
3Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180  221 Best of the Bay Cyclist
4James Wright   Orange Park, FL 68129  204 Jacksonville Racing Club
5Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  209 Cycle Science
6Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  223 ASV - Gold's Gym Orlando
7Tom Ruane   Venice, FL 163175  212 Naked Bean Cycling Club
8William Clifton   Palm City, FL 164838  207 Treasure Coast Cycling Association
9John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  216 Jacksonville Racing Club
11Stephen Decato   Rockland, ME 65421  211 Naked Bean Cycling Club
12Jim Quasius     225 TeamGearLink
13Robert Kilcullen   North Port, FL 139406  210 Team American Classic
14John Murphy     201 TeamGearLink
15Tim Nichols     203 Unattached
17Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226  206 Treasure Coast Cycling Association

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  366 Cycle Science
2Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  369 TeamGearLink
3TELFERNER M Chris     371 Unattached
4Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL 167298  365 Cycle Science
5Craig Creeden   Longwood, FL 211913  362 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854  20 JC Investors Racing Team
2Joel Chavez   Tampa, FL 177305  11 VistaVelo.Com
3Ivan Franco   Miami, FL 51178  38 Vision Quest
4Robert Sweeting (1 - Cat1)   Asheville, NC 205722  26 NERAC/Outdoorlights.Com
5Eric Murphy   Athens, GA 127087  22 AEG- TOSHIBA-JetNetwork
6Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  10 VistaVelo.Com
7Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  19 JC Investors Racing Team
8R Wayne Scott   Winter Springs, FL 134641  15 Naples Cyclery
9John Kavan   Tampa, FL 53779  Neptune Cyclery
10Ray Sanchez     14 VistaVelo.Com
11Bret Baronak     35 Cycle Science
12Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342  40 Vision Quest
13Matthew Hansley     Olympus Bikes
14Seth Hansley     Cycle Science
15Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371  39 Hotmark Racing- Sweetbay
16Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557  42 Ford Cycling Team/Orlando Velo
17Adam Baskin   Clermont, FL 88669  33 Hotmark Racing- Sweetbay

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Talansky   Napa, CA 242630  68 Laser-es
2Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448  88 Hotmark Racing- Sweetbay
3Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  74 TeamGearLink
4Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276  75 TeamGearLink
5Gerhardt Herbert   Bryn Mawr, PA 218312  89 East Coast Velo
6Jonathon Levie   Plant City, FL 224269  63 VistaVelo.Com
7Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  64 B&J Bikes
8Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581  62 VistaVelo.Com
9Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  81 Coastal Chiropractic
10Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651  87 Best of the Bay Cyclist
11Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  73 Hotmark Racing- Sweetbay
12Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360  78 Village Bike
13Robert Jones   Dunedin, FL 193249  85 TeamGearLink

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Holland   Naples, FL 228841  398 Unattached
2Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207  306 B&J Bikes
3Joshua Servi   Longwood, FL 239632  305 Team 19
4David Comiskey   Washington, DC 239642  869 Unattached
5Justin Dozier   Bloomingdale, GA 219548  302 Unattached
6Joseph Hackett     833 Best of the Bay Cyclist
7Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009  303 Bikesesava
8Craig Creeden   Longwood, FL 211913  140 Orlando Road Club Inc
9Marc Damon     145 Naples Cyclery
10Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  334 Colavita - Central Florida
11Richard Benton     259 Orlando Road Club Inc
12Dennis Claire   Shrewsbury, MA 225882  339 Big Wheel
13Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
14Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  332 Orlando Road Club Inc
15Unknown Unknown      Unattached
16Tony (Claude) Carbajal      Team American Classic

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brant Speed   Austin, TX 240584  278 Unattached
2Hank Campbell     873 Unattached
3Serge Torres   Abell, MD 238909  326 Seaside Orthodonics
4Shaun Redman     397 Unattached
5Raife Snover     324 Big Wheel
6Anibal Garcia     313 Laser-es
7Juan Uruena   Gainesville, FL 243915  328 Unattached
8Tim Reifschneider     322 Velo de Animas
9Adam Schmitt     323 Unattached
10Harold Johnson     315 Unattached
11Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255  276 Orlando Road Club Inc
12Patrick McNamara     319 Team Florida
13Richard Bellucci     277 Unattached
14Grady Gosselin   Lithia, FL 218024  146 Unattached
15unknown Unknown      Unattached

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michelle Blake   Orlando, FL 233167  29 Colavita - Central Florida
2Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  190 Colavita - Central Florida
4Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581  193 Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebecca Larson   Athens, GA 91806   Cycle Science
2Sharon Monahan   Lutz, FL 49227  448 Best of the Bay Cyclist
3Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
4Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
5Sherri Stedje   Lutz, FL 69689  447 Best of the Bay Cyclist
6Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417  444 Olympus Bikes
7Robin Kavan   Tampa, FL 51174   Best of the Bay Cyclist
8Cynthia Hardwick      Unattached
9Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955   Cheerwine
10Shelley Brandt   Palm Beach Gardens, FL 196769  473 Pro Cycles/ Pompada Velo
11Zoe Frest     493 Team 19

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cherie Disque     803 Fat Cat Racing
2Kim Vaughan     801 Best of the Bay Cyclist
3Cathy Duff     811 Unattached
4Eileen Merken     819 Bill Bone - Bicyclery
5Sheila Mitchell     815 Unattached
6Linda Gabon     816 Unattached
7Lori Ronelli      Team 19
8Mary Nicholls     805 Unattached
9Cheryl Weldy     814 Ringling
10Erin Springer     810 Big Wheel
11Jennifer Patzkowski     806 Unattached
12Amanda Tosh     818 Unattached
13Venessa France   Saint Petersburg, FL 238536  813 Ringling
14Lisa Dougherty     812 Ringling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee