Race Results for
Sheboygan Criterium
Shebuygan, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Acker   Sherwood, WI 67867   Wheel & Sprocket
2 David Kay   Appleton, WI 130383   Great Dane Velo Club
3 Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953   Endeavour
3 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190   Nova Cycle Sport Inc.
5 Joshua Nagode   Sheboygan, WI 174734   PCW
6 Brandon Gavic   River Falls Wi 117495    UW-Milwaukee
7 Ryan Baumann   Green Bay, WI 207813   Brazen Dropouts
8 Peter Femal      Team Monex
9 Josh Meyer   Two Rivers 197910   Spin Doctors
10 Michael Spiro   Plymouth, WI 59255   PCW
11 Charles (Casey) McCauley (1 - Cat2)   Irvine, CA 209986   Nova IS Corp
12 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309   Great Dane Velo Club
13 Brandon Wood   Fitchburg, WI 230061   Endeavour
14 Adam Biwan   Wichita Falls, TX 174122   PCW
15 Jesse Bartholomew   Madison, WI 78640   
16 Brian Matter   Sheboygan, WI 85929   PCW
17 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804   Nova IS Corp
18 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071   Trek/VW
19 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   Spin Doctors
20 Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
21 Matthew Racine   Sun Prairie, WI 94402   Great Dane Velo Club
22 Mark Blaser      Owen's Health Care
23 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   Great Dane Velo Club
24 Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   Great Dane Velo Club
25 Jason Carr   Wauwatosa, WI 186505   Nova IS Corp

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   Spin Doctors
2 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova IS Corp
3 Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
4 James Moore   Greenville, WI 208911   Wheel & Sprocket
5 William Baudhuin   Fitchburg, WI 159914   Brazen Dropouts
6 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093   CZ Velo
7 Brian Rybarik   Madison, WI 120099   Velo Squadra
8 John Scandurra (1 - Cat3)   Madison, WI 49175   Brazen Dropouts
9 Nels Hackl   Golf, IL 47919   PYOC/RRB
10 John Larson   Greendale, WI 57032   Endeavour
11 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996   PCW
12 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804   Nova IS Corp
13 D Douglas Close   Lake Forest, IL 7169   PYOC/RRB
14 Matthew Yeakey   Shawano 110582   Velo Squadra
15 Jeff Tumbleson   Bristol, WI 59009   Spin Doctors
16 Curtis Hecht   Winnetka 59574   Club Bicicletta
17 Christopher Dial   Arlington Heights, IL 45260   Mid-South Velo
18 Michael Mercer   Milwaukee, WI 148211   CZ Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael James   Dousman, WI 219828   Nova IS Corp
2 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
3 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova IS Corp
4 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565   Nova IS Corp
5 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212   UP Ophthalmology
6 Gunnar Madden   Escanaba, MI 251290   UP Ophthalmology
7 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
8 Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
9 Johny Chang      Bellin Health
10 David Rossiter (1 - Cat5)   Baraboo, WI 199795   Baraboo Sharks
11 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   Endeavout
12 Jane Lee   Madison, WI 237883   Brazen Dropouts
13 Nikolas Lemke (2 - Cat5)   Baraboo, WI 212747   Baraboo Sharks
14 Jacob Schilling      Team Mack

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Brandt   St Charles, MO 197984   Baraboo Sharks
2 Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   Nova IS Corp
3 Jordan Fatke   Fond Du Lac, WI 228267   Baraboo Sharks
4 Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
5 Zachary Geyer   Green Bay 230075   Unattached
6 Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   
7 John Donovan   Hartland, WI 231155   Nova IS Corp
8 Jacob Brow   Dousman, WI 233257   Nova IS Corp
9 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Baraboo Sharks
10 Bjorn Mikkelson   Wausau, WI 218710   Nova IS Corp
11 Jim Doherty   Glendale, WI 246368   Nova IS Corp
12 Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213   PCW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Olson   Milwaukee, WI 52494   Spin Doctor Cycling Club
2 John Praxmarer      
3 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   Beans & Barley
4 D Douglas Close   Lake Forest, IL 7169   PYOC/RRB
5 Jeff McKillip   Belmont, NH 219454   Unattached
6 Mark Blaser      Owens Health Care
7 Patrick Perry      PCW
8 Steve Hildebrandt   Kiel, WI 161326   PCW
9 Rit Booth   Milwaukee, WI 51735   Hampshire CC

Men - Cat 3 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Lawrence   Brookfield, WI 198416   Endeavour
2 Timothy Clark   Denver Co 225833   Great Dane Velo Club
3 Aaron Brandt   Seboygan, WI 209961   Team Wisconsin
4 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   Spin Doctors
5 David Nagode   Sheboygan, WI 46658   PCW
6 Jason Carr   Wauwatosa, WI 186505   Nova IS Corp
7 Adam Kosela   Downers Grove, IL 199924   Nova IS Corp
8 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448   Great Dane Velo Club
9 Ryan Staab   Platteville, WI 239672   Great Dane Velo Club

Men - Cat 4/5 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Christenson      PCW
2 Justin Nagode      PCW
3 Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   
4 Lyle Hanson   Madison, WI 219950   Great Dane Velo Club
5 Ryan Law   Milwaukee, WI 240610   Endeavour
6 Theodore Schrubbe   Elm Grove, WI 249426   Marquette
7 William Street   Sheboygan, WI 219245   PCW
8 Erich Ponath      
9 Dan Mahlik      PCW
10 John Beck      PCW
11 Ryan Griessmeyer   Madison, WI 215363   Atkins Citizen Racing
12 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836   Endeavour
13 Monty Stauffer (1 - Cat5)   Sheboygan, WI 222135   PCW
14 Chase Sova      PCW
15 Nathan Phelps      
16 Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   
17 Benjamin Stern   Mequon, WI 238365   PCW
18 Ben Cleveland      

Men - Cat 4/5 - Masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   Team Wisconsin
2 Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   
3 Eric Knuth   Madison, WI 203995   Brazen Dropouts
4 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615   Endeavout
5 Ryan Fandre   Waukesha, WI 188403   Chiropractic Partners
6 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346   Beans & Barley
7 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543   Brazen Dropouts
8 Todd Heal   Waterloo, WI 54947   Brazen Dropouts
9 Scott Peterson   Littleton, CO 115185   Team Wisconsin
10 Brian Christenson      PCW
11 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   Chiropractic Partners
12 Timothy Riley   La Crosse, WI 230962   Wheel & Sprocket
13 Dan Mahlik      PCW
14 Sean Shields   Milwaukee, WI 76735   Hampshire CC
15 Craig Curtis   Appleton, WI 225335   Wheel & Sprocket
16 Darin Chic   Sussex, WI 229777   Spin Doctors
17 Robert Henry   Oconomowoc, WI 143508   Team Wisconsin
18 N/A   Chicago, IL 243692   Chiropractic Partners
19 David Greenblatt   Madison, WI 72993   Brazen Dropouts
20 Damon Rinard    29918   Brazen Dropouts
21 Mark Schultheis   Wauwatosa, WI 244585   Chiropractic Partners
22 Terence Beilfuss   Port Washington, WI 211273   PCW
23 Michael Duschak   Madison 225961   Endeavout
24 Benjamin Stern   Mequon, WI 238365   PCW
25 Jeff McKillip   Belmont, NH 219454   
26 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544   Brazen Dropouts
27 Brian Krajnik      
28 Craig Bodkin   Carmel, IN 231477   
29 Paul-John Wood   Verona, WI 237365   Endeavour
30 Duncan Adams      
31 Eric Shaw      PCW
32 DuWayne Hadley      

Women - Cat 1/2/3/4 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Anderson   Columbus, WI 126258   America's Dairyland
2 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606   Nova IS Corp
3 Madeleine Puissant   Milwaukee, WI 218400   Nova IS Corp
4 Patricia Palmer (1 - Cat2)   Highlands Ranch, CO 220845   America's Dairyland
5 Sandra Vrubley-Rassel   Waubeka, WI 159231   Hampshire CC
6 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675   Beans & Barley
7 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   Nova IS Corp
8 Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova IS Corp
9 Alecia Jasper   Oak Creek, WI 244027   Beans & Barley
10 Anna Rose Dierking   Madison, WI 189742   America's Dairyland

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUORESpyOSMOSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee