Race Results for
Porcupine Chalk Creek Road Race
Salt Lake City, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/09/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John McKone   Park City, UT2:47:33 23665  717 CCB/Volkswagen
2 Thomas Cooke   Park City, UT2:47:54 7681  719 X-Men
3 Zan Treasure   Ogden, UT2:47:58 143866  724 Autoliv
4 Bruce Bilodeau   Sandy, UT2:47:58 215197  720 Porcupine/Canyon Sports
5 Andrew Lock   Midvale, UT2:48:08 21418  722 Canyon Bibycles
6 Michael Hanseen   Salt Lake City, UT2:48:20 14964  723 Canyon Bibycles
7 Donald Armstrong   Ogden, UT2:48:29 1910  716 Autoliv
8 Jon Gallagher   Heber, UT2:55:38 61600  725 Cole Sports
9 Paul Terry   Park City, UT2:56:03 35239  721 
10 Robert Sorenson   Palo Alto, CA3:04:59 33491  727 Vanguard Media Group Cycling
11 Wayne Cottrell   San Clemente, CA3:26:34 48613  726 Ogden One
DNS Mike Cooper   Salt Lake City, UTDNS 45203  705 Vanguard Media Group Cycling

Men - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Makarewicz   Salt Lake City, UT2:05:48 46298  802 Vanguard Media Group Cycling
2 Mark Seltenrich   Park City, UT2:05:52 121400  830 
3 Jamie Longe   Holladay, UT2:05:53 202145  804 Canyon Bibycles
4 Louis Riel   Salt Lake City, UT2:07:17 157566  811 Porcupine/Canyon Sports
5 Curt Bates   Bluffdale, UT2:07:19 241001  826 Canyon Bibycles
6 John Dauma   2:09:47  824 
7 Don Bowen   Pleasant Grove, UT2:09:53 206404  829 Utah Valley Racing
8 Jeff Clawson   Sandy, UT2:09:54 103430  828 Canyon Bibycles
9 Stephen Pudlock   Ogden, UT2:11:23 188499  823 Ogden One
10 Clark Johnson   2:15:08  831 X-Men
11 Kenneth Chord   Heber City, UT2:15:20 78620  827 Cole Sports
12 Steven Ferguson   Salt Lake City, UT2:30:54 48264  825 Morgan Stanley
DNS Ken Yonemura   Salt Lake City, UTDNS 39236  813 Team SCARR

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Storrud   Park City, UT2:34:39 242162  901 

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Louder   Salt Lake City, UT3:08:42 21636  Health Net pb Maxxis
2 David Harward   Salt Lake City, UT3:09:00 15338  14 Porcupine/Specialized Racing
3 Jeffrey Sargent   Highland, UT3:11:59 31311  13 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
4 Chris Humbert   Salt Lake City, UT3:11:59 47156  26 Vanguard Media Group Cycling
5 Kirk Eck   Smithfield, UT3:12:01 116598  24 Sienna Development - Goble Knee Clinic
6 Eric Flynn   Salt Lake City, UT3:12:05 85427  18 Park City Cycling Academy
7 Aaron Jordin   Sandy, UT3:12:17 111030  17 Porcupine/Specialized Racing
8 Ryan Barrett   Provo, UT3:14:03 2708  12 Sienna Development - Goble Knee Clinic
9 L Nathan Thomas   South Jordan , UT3:14:03 133255  21 Sienna Development - Goble Knee Clinic
10 John McDaniel   Salt Lake City, UT3:14:23 199071  22 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
11 Francis (Gardie) Jackson (1 - Cat1)   Larkspur, CA3:17:32 60511  28 Sienna Development - Goble Knee Clinic
DNS Eric Pardyjak   Salt Lake City, UTDNS 148432   Park City Cycling Academy
DNF Steven (Sandy) Perrins   Burlington, VTDNF 70969  Sienna Development - Goble Knee Clinic
DNF Jesse Westergard (Cat2)   Ogden, UTDNF 185825  15 Sienna Development - Goble Knee Clinic
DNF Rodney Mena   Salt Lake City, UTDNF 51918  16 Contender
DNF Norman Bryner   Salt Lake City, UTDNF 201017  20 Guthrie Race Club
DNF Anthony Johnson   Salt Lake City, UTDNF 203027  23 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
DNF Terry McGinnis (Cat1)   Any Town, UTDNF 23480  25 Vanguard Media Group Cycling
DNF Kyle Brown   Farmington, UTDNF 119450  27 Ogden One
DNF Jeremy Smith   West Jordan, UTDNF 64366  29 Vanguard Media Group Cycling
DNF Michael Fogarty   Salt Lake City, UTDNF 58499  31 Porcupine/Specialized Racing
DNF Kevin Van Loon   North Salt Lake , UTDNF 184083  30 FFKR Architects/SportsBaseOnline.com
DNF Arthur O'Connor   Salt Lake City, UTDNF 26546  19 Guthrie Race Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Patten   Park City, UT3:29:41 146288  318 Vanguard Media Group Cycling
2 Clark Mower   Salt Lake City, UT3:29:52 182575  316 Contender
3 John Iltis   Savage, MN3:29:55 50903  319 Cole Sport
4 Eric Rasmussen   Bountiful, UT3:29:55 29190  326 Porcupine/Specialized Racing
5 Nathan Arnim   Salt Lake City, UT3:29:59 230024  322 
6 Ted Tatos   Sandy, UT3:30:02 199385  328 RMCC
7 Andrew Peterson   Logan, UT3:30:34 151286  324 Sienna Development - Goble Knee Clinic
8 Jess Dear   Salt Lake City, UT3:36:47 212596  317 RMCC
9 Dantley Young   Riverton, UT3:43:31 223139  321 Sienna Development - Goble Knee Clinic
10 Eric Thompson   Salt Lake City, UT3:45:42 204002  320 Vanguard Media Group Cycling
11 Brian Boudreau   Salt Lake City, UT3:45:44 149526  327 Contender
DNS Kris Henthorn   Austin, TXDNS 141986   Autoliv
DNS Jason Hendrickson   La Jolla, CADNS 214430  304 Cyclesmith
DNS Jeffrey Eckert   Salt Lake City, UTDNS 57744  315 Vanguard Media Group Cycling
DNF Mike Sohm   Salt Lake CityDNF 219095  323 
DNF Ira Tibbitts   Layton, UTDNF 241331  325 Utah State University Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grady James   Durango, CO2:03:05 200442  404 Nature;s Oasis/Durango Cyclery
2 Vernon Fitch   Ogden, UT2:03:12 77429  426 Odgen One
3 Jan Nielsen   Salt Lake City, UT2:03:12 246333  423 Porcupine/Canyon Sports
4 Jon Hendrickson   New Orleans, LA2:03:12 220865  410 University of New Orleans Cycling Club
5 Richard Urena   Seattle, WA2:03:12 211490  425 Vanguard Media Group Cycling
6 Colby Tanner   Salt Lake City, UT2:03:12 228845  406 MiDuole
7 David Hansen   West Jordan, UT2:03:37 242046  478 Porcupine/Canyon Sports
8 Robby Tilne   2:09:48  422 Canyon Bibycles
DNF John Bridge   Salt Lake City, UTDNF 168741  407 Sambucca

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Clark   2:03:05  548 
2 brian avery   Salt Lake City, UT2:03:25 245395  530 Canyon Bibycles
3 Nathan Raffery   2:04:06  550 
4 Aaron Pauls   2:08:13  504 
5 gary swain   Orem, UT2:08:14 248144  529 Porcupine/Canyon Sports
6 Sandy White   Holladay, UT2:08:16 237122  508 Sambucca
7 George Klonics   2:08:37  424 
8 Chris Puller   2:09:27  503 
9 Rodney Kopish   2:12:17  507 
10 Tyler Wall   Evanston, WY2:18:15 229474  556 TEAM Evanston
11 Bradley Rich   Salt Lake Cty, UT2:18:53 29697  510 
12 Herman Vandecasteele   2:24:07  554 
13 Howard Silverman   2:25:42  549 
14 Web Webster   2:30:14  551 
15 Chip Williams   Lander, WY2:34:56 137330  552 
16 Steve Young   2:50:12  553 
17 Jerrel Storrud   West Jordan, UT3:11:52 237141  521 
DNS shane calhoun   DNS  427 
DNS adam koch   DNS  516 DNA Cycling
DNS Bradley Gehrig   Salt Lake City, UTDNS 234987  519 
DNF Charles Owen   American Fork, UTDNF 236732  555 Porcupine/Canyon Sports

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Van de Kamp   Holladay, UT2:28:36 171605  215 Ivory Homes
2 Kris Walker   Pocatello, ID2:28:42 48743  213 Intermountain Sports Medicine
3 Jennifer Ward   Sandy, UT2:28:43 228758  201 WWCC
4 Kathy Robinson   Salt Lake, UT2:30:22 210336  214 Intermountain Sports Medicine
5 Laura Patten   Park City, UT2:32:14 143579  212 Vanguard Media Group Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erika Lloyd   1:34:33  952 
2 marlene murnin   1:34:52  957 
3 Kate Okenatez   1:36:18  962 
4 Laurel Hunter   Salt Lake City, UT1:36:40 242958  963 Santa Cruz Spokesman
5 Leslie Cooper   Salt Lake City, UT1:48:07 206284  955 Vanguard Media Group Cycling
DNS jennifer cherland   DNS   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaShimanoSpyOSMOCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee