Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic (2006 WORS #6)
Franklin, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/16/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Gantz   Green Bay, WI01:34:17.8 225382  1045 Bellin Health
2 Ryan Kann   01:39:32.8  1080 Adventures Racing
3 Bobby Mantz   01:44:43.5  1339 
4 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
5 Joshua Rupnow     2096 Team Extreme
6 Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
7 Zach Geyer     2058 Stadium Bike
8 Jason Roelse     2057 PCW Cycling
9 John Kummer     2249 Fat Tires and Beer
10 Dylan Weigel     2225 Hayes
11 Alex Bird     2009 
12 Jay Millin     2198 Pedal Moraine
13 Travis Brunner     2220 Hayes On Track
14 Mike Sherven     2157 
15 Ryan Voss     2167 JoeBikeler's Race Team
16 Thomas Shaide     2201 Spectrum Racing / Utopia
17 Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
18 Ryan Wenzlick     2033 GMAC Mortgage/Team 2
19 Joseph Maloney     2049 JoeBikeler's Race Team
20 Lee Suring     2245 Stadium Bike
21 Evan Harris     2126 Team East
22 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225  2626 Bicycle Word
23 Jim Doherty     2236 The Bikesmiths
24 Brook Davis     2146 
25 Scott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
26 Alan Johnson     2083 FATTIRES-N_BEER.COM
27 Marcus Wilber     2094 
28 Caleb Lenss     2085 Bellin Health
DNF Tony Lemke     1004 Fond du Lac Cyclery
DNF Aristotle Peters   Hartford, WI 242486  1011 La Perla/Expo Racing
DNF Cody Shaide   Rice Lake, WI 229145  1076 Spectrum
DNF Ryan Witkowski     2200 
DNF Emil Klusowiak     2632 Smart Cycling

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Brandt   01:33:19.2  1910 Team Wisconsin
2 John Beck   01:36:11.7  1115 PCW Cycling
3 Eric Lau   01:36:39.2  1337 
4 Charley Schmidt   01:36:49.2  1956 Alterra
5 Peter Hurst   Norwalk, CT01:37:15.2 148404  1072 Skinnys Racing
6 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL01:38:10.5 209173  1021 Hayes Disc Brakes
7 Constantine Peters   Milwaukee, WI01:40:12.4 217729  1048 La Perla
8 Jason Shong   01:40:25.4  1058 Bike Doctor
9 Joe Hicks   01:40:27.8  1083 Fat Tires Beer
10 Justin Davis   01:40:30.1  1139 UW Madison
11 John Fang   01:40:33.4  1333 Bare Knuckle Brigade
12 Mark Halvorson   01:40:44.9  1340 
13 Matt Kamphuis   01:41:14.8  1915 Fond du Lac Cyclery
14 Jereme Noffke   01:43:16.0  1957 
15 Zack Rielley   01:43:29.2  1342 Turin
16 Jon Schmidt   01:47:42.8  1013 
17 Jon Camp   01:49:21.1  1105 UW-Madison
18 James Huber   01:54:01.2  1903 Muddy Cup
19 Max Anderson     2648 Cyclesmith
20 Chad Kilawee     2668 
21 Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
22 Kyle Guerra     2172 Brookstone Homes
23 Collin Stevens     2070 Team Cyclesmith
24 Dan Kutz     2062 Mountain Outfitters
25 Carl Morse     2193 Wheel & Sprocket
26 Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
27 Taylor Bogdanske     2127 Fond Du Lac Cyclery
28 Gustavo Poblete     2664 
29 Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
30 Brian Braun     2253 Team East
31 Andrew Rieder     2254 FdL/Oshkosh Cyclery
DNF Shawn Hoppe     1036 Fond du Lac Cyclery
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1078 PCW Cycling
DNF Andrew Truemper     1338 
DNF James Lalonde     1955 
DNF Andreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNF Dan Hendricks     2661 UW Whitewater

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolai Anikin   01:37:18.5  1346 Atomic
2 Luke Batchelor-Clark   01:37:23.1  1199 Magnus
3 Ryan Rysewyk   Madison, WI01:37:26.9 243026  1164 Chainsmokers
4 Ron Knutowski   01:37:40.3  1035 BIG RING RACING
5 Richard Mezo   Crown Point, IN01:37:43.0 246376  1140 
6 Erich Ponath   01:37:45.3  1901 Fattires-n-beer
7 Tony Pirolo   01:39:40.4  1042 Wheel & Sprocket
8 Andy Hoenisch   01:39:55.5  1037 Big Ring Racing
9 Ryan Mihm   01:40:02.7  1330 
10 Travis Olson   01:40:04.8  1005 PCW
11 Adam Clark   01:40:15.7  1335 XXX
12 Luis Maldonado   01:40:51.2  1061 La Perla RacingTeam
13 Brian Abraham   01:40:59.8  1003 
14 Colin Powell   01:41:07.4  1088 
15 Kelson Danielson   Brooklyn, NY01:41:18.1 199053  1074 Chainsmokers
16 Andrew Edens   01:44:34.4  1188 Stadium Bike
17 Ted Burger   Chicago, IL01:47:40.1 245752  1334 
18 Christopher Schulz     2189 Alterra
19 Nate Jasperson     2110 
20 James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 FDL / Oshkosh Cyclery
21 Ben Leach     2233 
22 Brett Ebben     2093 FDL/Oshkosh Cyclery
23 Derek Leonard     2243 Team Aurora
24 Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2019 Wheel & Sprocket / SixSixO
25 Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
26 Spencer Strigel     2087 Polska Masterlock FDL Cyclery
27 Tyler Jahn     2099 
28 Tony Messing     2655 
29 Isaac Reinbold     8025 
30 Eric Roche     2078 UW-Whitewater
31 Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
32 Jason Gosse     2147 
33 Ty Englehardt     9061 
34 Ryan Will     2039 Fond du Lac Cyclery
35 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
36 Greg Bielowicz     2652 North Branch Cycling
37 Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
38 Thomas Ales     2228 
39 Ernie Ciccolini     2651 
40 Jason Mathis     2061 
41 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2179 Pacific Cycle
42 Sheldon Williams     2156 
43 Jason Plansky     2246 Chainsmokers
44 James Burch     2666 
45 Kris Pietruszka     2636 
46 Alex Deans     2640 
DNF Matt Holl     1348 
DNF Justin Fox     2621 
DNF Dan Kaminske     2645 
DNF Andrew Handeland     8072 
DNF Mike Dattner     9027 FDL Cyclery

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Swank   01:30:21.1  1347 Ski Du Fond
2 Chad Wilsing   Milwaukee, WI01:30:51.2 186886  1043 Polska Masterlock FDl Cyclery
3 Brian Merklein   01:33:26.9  1075 Big Ring Racing
4 Sanjay Ganju   01:33:28.4  1113 Alterra MTB
5 Nathan Schroepfer   01:36:09.9  1905 Muddy Cup Racing
6 Mike Budd   01:36:30.0  1055 Wheel & Sprocket
7 William Livingston   Janesville, WI01:37:20.6 241814  1913 Michael's Cycles
8 Norman Paternoster Jr   01:37:22.5  1087 Team Nordic
9 David Volm   01:38:03.3  1020 Alterra
10 Sean Fagan   01:38:15.6  1029 Michael's Cycles
11 Chris Solan   Antioch, IL01:39:43.6 204340  1191 
12 Kevin Herman   Schaumburg, IL01:42:52.2 240028  1017 Team AMB
13 Jamie Roberts   01:44:19.3  1112 
14 Craig Baumann   01:45:05.7  1109 
15 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI01:46:15.8 228524  1019 Stadium Bike
16 Michael Waisbrot   01:46:48.4  1808 Chainsmokers
17 Krystian Pac   Chicago, IL01:47:11.1 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
18 Nate Woolever   01:48:26.5  1834 MooseJaw Pizza& Brewery
19 Aaron Fleming   Rockford, IL01:49:47.0 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
20 Bradley Byrge   01:50:03.6  1127 Psyclopath
21 Joe Greatens   01:51:14.3  1022 
22 Chad Lane   02:01:03.6  1082 Bad Ass CoffeeCo / kegels
23 Chad Wilson     2131 Boneshaker
24 Marc Miller   Machesney Park, IL 246749  2222 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
25 David Knuff     2161 Team Extreme
26 Bradley Gruszynski     2669 Gear'N Up
27 Jesse Jaehnig     2123 Fattires N Beer
28 Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
29 Adam Matson     9060 Darcy Cycling Team
30 Tim Scanley     2130 
31 Chris Hansen     2644 Hancock Regional Racing
32 Jesse Turk     2242 
33 Peter Cherchian     2002 Armenia
34 Tim Misavage   Saint Charles, IL 87595  2658 NIU Cycling Club
35 Eric Pompeo     9025 Team Extreme
36 Dean Kahl     2181 Chainsmokers
37 Jason Mork     2180 Point Pursuit
38 Michael Kohnle     2240 Extreme
39 Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycle
40 Chris Gabrielson     8012 Moosejaw Pizza& Brewery
41 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
42 Anthony Ramirez     2646 
43 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
44 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
45 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8011 Michael's Cycles
46 Mike Heenan     2663 Billy Goat
47 Vince Purpero     8005 Team Cyclopath
48 Ryan Fosnaugh     8009 
49 Alan Jahn     2010 
DNF Jonathan Nehring     1028 Peddle Moraine
DNF Anthony Kizior     1336 
DNF David Schoenherr     1902 Muddy Cup
DNF Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2216 Wheel Fast Racing
DNF Matt Purdy     2654 
DNF Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher J. Schutte   01:34:35.9  1054 Polska Masterlock FDL Cyclery
2 Harlan Larson   01:34:39.9  1958 Hayes disc Brake
3 Steve Pribek   01:36:33.1  1057 Chainsmokers
4 Ken Krebs   Saint Charles, IL01:38:25.3 193353  1086 Chicage Performance
5 Dan Tavela   01:38:50.2  1062 Skinny's
6 Jason LaBella   Chicago, IL01:39:41.7 219648  1111 Funky Weasel
7 Kevin Plato   Grafton, WI01:39:57.4 211911  1096 Team Wisconsin
8 Benjamin Griggs   Green Bay, WI01:40:07.4 229175  1908 Muddy Cup Racing
9 Greg Jones   01:40:57.5  1099 Lake Geneva Cyclery
10 Stafford Kramer   Milwaukee, WI01:41:12.5 213425  1116 Cory the Bike Fixer
11 Daniel Guse   01:43:08.3  1138 FDL Oshkosh Cyclery
12 Lance Andre   01:43:44.4  1331 Freeflight Bikes DBQ.
13 Steve Jeske   01:44:46.7  1041 Pedal Moraine
14 Jeff Hammond   01:45:21.8  1084 Team AMB
15 Lowell Johnson   01:47:20.6  1141 
16 Nathin Davisson   01:47:49.8  1914 Bad Ass Coffee/ Kegel's
17 Thomas Dvoratchek   01:48:08.7  1802 Lake Geneva Cyclery
18 Myron Taylor   01:50:05.9  1125 Team AMB
19 Jess Kruchoski     2023 
20 Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
21 Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
22 Tim Sutherland     2628 
23 Trevor Townsend     2230 
24 Jason Martini     2027 Stadium Bike
25 Shawn Meinke     2081 
26 Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
27 Mike Kerrigan     2650 
28 Bryan Merrill     2662 ABD
29 James McMahon     2332 Bad Ass CoffeeCo / Kegel's
30 Sean Miller     2247 Michael's Cycle
31 Wade Flisram     2169 Team Extreme
32 David Mennenoh     2232 Lake Geneva Cyclery
33 Brian Rummelhart     2121 KenoshaDriversClub.com
34 Kevin Czaicki     2004 Team Cyclopath
35 Leif Hagman     2185 DC Bikes
36 Brian Hicks     2095 Point Pursuit
37 Jeff Weyenberg     2114 
38 Timothy Smith     2643 Darcy Racing
39 George Boznos     2638 
40 Robert Roop     2631 North Branch
41 Mike Carney     2620 
42 Jeff Provisor     2653 Northbranch Cycling
43 Mark Szudrowitz     8017 Team Extreme
44 Randy Snyder     2021 
45 Patrick Doornek     2140 
46 Randy Jennings     9010 Team Extreme Singlespeed
47 Ken Nielsen     2642 
48 Brian Lucas     8019 
49 Brian Powell     2657 
50 Steven Wild     2250 
51 Ric Jump     2025 Fond du Lac Cyclery
52 Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing
53 Christopher Hoyme     2103 Mountain Outfitters
54 Todd Engen     2629 
DNF Keith Russell     1098 PCW Cycling
DNF Eric Froemming     1103 Muddy Cup
DNF Brian Knutson     1332 
DNF Matt Gissibl     1345 
DNF Scott Sumner     1835 Fat tires N Beer
DNF Jeff Kotnick     2139 FDL Cyclery
DNF Greg Boettcher     2151 Team Extreme
DNF Mark Wollam     2214 
DNF Curt Demott     2238 
DNF Craig Shaub     2637 Digitall Signs
DNF Eric Goni     2656 
DNF Ken Stuckart     3539 
DNF Anthony Petoske     8021 
DNF Brian Gill     8073 Hayes Disk Brakes
DNF Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   01:30:55.0  1008 Hayes
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI01:37:36.9 210815  1050 Team Pedal Moraine
3 Paul Rainey   Mount Prospect, IL01:38:03.4 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
4 Glen Stroik   01:38:20.2  1070 Skinny's Fat Tire Race Team
5 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi01:38:56.1 187394  1044 Bellin Health
6 Ron Kay   Rice Lake, WI01:39:28.5 210985  1030 Hayes Disc Brakes
7 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI01:39:35.3 226487  1001 Cyclesmith
8 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL01:39:57.8 224373  1064 AMB
9 Michael Beatty   01:40:05.2  1091 Chainsmokers
10 Allen Brunner   01:40:24.5  1909 Team Cyclopath
11 Steve Miller   01:42:41.1  1002 Skinny's
12 John Miller   01:45:22.0  1014 Mountain Outfitters
13 David Bell   01:45:46.1  1089 Chainsmokers
14 Sean Shields   01:49:11.3  1344 
15 Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
16 Mike Owens     2171 Alterra
17 John Shull     2112 Wheel & Sprocket
18 Todd Bugnacki     2066 Skinny's
19 Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
20 Michael Slade     2251 
21 John Miller   Madison, WI 233978  2152 
22 David Hartig     2627 Bicycle World
23 Brad Babcock     2028 
24 Peter McCabe     2630 
25 Jeff Aksland     2119 
26 Charles Kane     2153 Cronies
27 Stuart Shelton     9009 Team Extreme
28 Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
29 Will Hollrith     2065 Team Extreme
30 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
31 Troy Sable     2030 
32 Steven Kuphal     2350 Fond du Lac Cyclery
33 Tim Bates     9015 WISPR Elitist Pricks
34 Greg Morrow     2074 
35 Edward Dutczak     2635 South Chicago Wheelman
36 Tom Wendland     2052 
37 Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
38 Peter Rossi     2625 
39 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  2647 Unattached
40 Doug Erdmann     2091 Stadium Bike
41 Mike Grimm     2623 
42 Don Fischer     2044 Big Ring Racing
43 John Mahr     2227 Wheelfast Racing
44 Keith Wolf     8008 Team Extreme
45 john Spehlmann     2639 
46 Jeffrey Johson     2660 
47 Rick Majkowski     2175 Mountain Outfitters
48 Dirk Ingram     9059 
49 Christopher Jones     8023 Hayes Disc Brake
50 Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
51 dan Berg     2667 North Branch CC
52 Gustavo Vaz Da Costa     2649 NorthBranch
53 Eric Neville     2624 
DNF Roland Rieflin     1107 Pacific Cycle
DNF Ty Gonzalez     1117 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Russell Jobs     1818 Hayes Disc Brakes
DNF Dave Geyer     2075 
DNF Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   01:37:59.7  1135 Active Endeavors Vision Quest
2 Jeff Chesmore   01:40:37.1  1106 Michaels Cycles
3 Jeff Parker   01:44:28.8  1015 Pedal Moraine
4 Jon Hirsch   01:47:01.1  1034 Big Ring Racing
5 Bob Unzicker   01:57:43.2  1343 Norway Cycles
6 Tony Pacini   Winfield, IL 27022  2241 
7 Peter Chiappetta     2129 Cyclopath
8 Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
9 Rory Noonan     2141 Recyclist
10 Don Freitag     2032 Big Ring Racing
11 Timothy Blob     2017 
12 Marty Weigel     8024 Hayes Disc Brake
13 Curt Allison     2026 Hayes Disc Brakes
14 Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
15 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2333 Wheelfast Racing
16 Jerome Hamilton     2051 
17 Don Gellerup     2150 
18 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
19 John Senkerik     2079 Team Extreme
20 Rob Gallagher   Chicago, IL 12676  2622 
21 Michael White     2641 
22 John Dabbeekeh     2210 Pedros Cheepteam
23 Jeff Beck     8018 
DNF Marcum Martz     1049 
DNF David Torgler     1132 Skinnys Racing
DNF Arthur Spurlock     2045 Stadium Bike
DNF Richard Doherty     2166 The Bikesmiths

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Derksen   Appleton, WI01:45:27.3 245217  1039 Wheel and Sprocket
2 Sam Tobias   01:45:38.6  1101 Fond Du Lac Cyclery
3 Larry Reimer   01:49:59.2  1007 Michael's Cycles
4 Peter Kot   02:06:07.3  1023 
5 Wayne Fish     2035 Fish Nordic
6 Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
7 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 Velo Club Roubaix
8 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
9 Gary Bender     2665 Team Wisconsin
10 David Hornung     2188 Fond du Lac Cyclery
11 Kris Klapperich     2076 Pedal Moraine
12 Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
13 Paul Manley     2137 Chainsmokers
14 Mark Ullenberg     2168 Brookstone Homes
15 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
16 Neal Rollins     2092 Fondy Cylcery
17 Randy Feuillerat     2138 Michael's Cycles
18 Dale Lenss     2158 Bellin Health
19 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
20 Ron Kubala     2064 
21 Jim Shong     2323 Bike Doctor
22 Daniel Braun     2115 Team East
23 Sterling Schmidt     2084 Wheel and Sprocket
24 Michael McCluskey     2634 
25 Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
26 Don Howell     2224 
27 Alan Sue     2659 
DNF Errico Auricchio     1059 
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 
DNF Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
DNF Larry Fish     2633 

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   Hayward, WI01:55:43.2 232669  26 RIVERBROOK
2 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI02:04:39.7 242169  25 Team Pedal Moraine

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Mark LaLonde   Madison, WI01:56:52.7 226412  66 Bareknuckle Brigade
3 Tristan Schouten   01:59:57.5  172 Trek/VW
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI02:00:09.4 182019  Unattached
5 Carlos Haeckel   Madison, WI02:01:31.2 227622  12 Alterra CoffeeTeam
6 Thomas Bender   Salt Lake City, UT02:01:41.4 230273  49 Team Wisconsin
7 Chad Sova   Thiensville, WI02:01:59.4 189115  67 pcwcycling.org
8 Dallas Fowler   Green Bay, WI02:06:02.1 207074  71 Stadium Bike
DNF Tim Pacholski   Newberlin, WI 246502  46 Speedzone
DNF Bill Street     64 PCW Cycling
DNF Phil Ott   Marquette, MI 227380  68 Michaels Cycles Racing
154236 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips   Chicago, IL01:54:19.1 84647  
2 Brian Matter   Sheboygan, WI01:55:41.4 85929  PCW Cycling / Hyundai
3 Jesse LaLonde   Ely Mn01:56:53.8 203490  Gary Fisher/ BKB
4 Ronald Stawicki   Waukesha, WI01:57:19.0 212641  33 
5 Maciej Nowak   Waukesha, WI01:59:11.5 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
6 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI02:01:40.4 247082  61 Fond du Lac Cyclery
7 Neil Swanson   Colorado Springs, CO02:02:34.9 209153  28 Michael's Cycles
8 Michael Boehmer   02:04:35.1  175 
9 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI02:05:30.5 214936  38 Brookstone Homes
10 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI02:07:19.2 164577  54 Fat Tires N Beer
11 Cory Gwin   Madison, WI02:13:28.5 223072  31 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Drankus   Sheboygan, WI01:57:39.6 151397  11 PCWcycling.org
2 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI02:01:50.1 117449  Team Wisconsin
3 Ryan Krayer   North Freedom, WI02:02:26.1 227406  51 Moosejaw
4 Mike Kelsall   Shorewood, IL02:07:02.3 175959  35 Darcy Cycling/SRAM
5 Douglas Pietz   Milwaukee, WI02:07:28.3 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
6 Zach Stanford   Sedona, AZ02:10:31.3 192062  59 Darcy Sram
7 Mark Walter   Rochester, MN02:11:40.6 203633  58 Muddy Cup Racing
8 Matt Silvia   Chicago, IL02:12:48.5 208232  37 Alberto's
9 Brad Jenks   Antioch, IL02:16:38.6 163973  29 Hayes Disc Brakes
10 Brad Dash   02:21:14.1  173 Athletes by Design
DNF Jeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNF Jerry Long   Moscow, ID 202427  13 Chainsmokers
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  22 Alterra Coffee
DNF Craig Manthe   Eau Claire, WI 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Klug   Evanston, IL02:03:30.7 220282  24 Killjoy
2 John Gatto   Oak Forest, IL02:04:24.3 121461  34 D'Arcy/SRAM Cycling Team
3 Josh Barrett   Whitewater, WI02:05:04.8 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
4 Jeff Melcher   West Bend, WI02:06:22.6 166066  15 Pedal Moraine
5 Mike Roberts   02:08:11.4  62 Pacific Cycle
6 Bill Nigh   West Bend, WI02:09:39.8 197745  30 Team Pedal Moraine
7 Jose Barraza   Chicago, IL02:10:12.0 188356  50 
8 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL02:10:47.4 194466  69 
9 Butch Welke   Lake Geneva, WI02:15:51.0 169422  40 Skinnys Racing
DNF Kevin Heppner   Modesto 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 
DNF Scott McLaughlin     171 SRAM Factory Team
DNF Michael Spiro     174 PCW

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Nielsen   Racine, WI02:00:42.3 150412  77 Hayes
2 Scott Cole   Stevens Point, WI02:02:30.3 7340  17 
3 Eric Peterson   Wausau, WI02:05:57.4 208618  89 Wheel & Sprocket
4 Christopher Lombardo   02:06:49.6  170 Active Endeavors
5 Steven Gayner   Shorewood, WI02:15:16.9 54076  14 Team Wisconsin
6 Jerome Daanen   Racine, WI02:19:15.7 164575  99 Hayes Sun Ringle

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI02:09:56.8 154720  39 Michaels Cycles
2 John Timm   Germantown, WI02:13:05.5 209235  36 Trek/Extreme Ski and Bike

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Pallex   01:46:25.3  53 Stadium Bike/BelGioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garth Post     6034 Point Pursuit
2 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
3 Brandon Flisram     6030 Team Extreme
4 Colin Butkiewicz     5097 
5 Matthew Dutczak     6112 South Chicago Wheelman
6 Jeffrey Martz     6025 
7 Aaron Hoyme     6013 
8 Tanner Czaicki     6004 Team Cyclopath
9 Calvin Henderson     6001 Hendu Rocket
10 Joshua Collier     6010 
11 Parker Blob     6002 
12 Alex Kay     6117 Hayes On Track
13 Dominic Pacini     6111 
14 Dakota Smith     6031 Michael's Cycles

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garret Post   01:01:46.7  4086 Point Pursuit
2 Andrew Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
3 Conner Shelton     6008 Hayes On Track
4 Brett Poulton     6037 Active Endeavors
5 Mitchell Bogardus     6039 Team Wisconsin
6 Adam Kay     6011 Hayes On Track
7 Max Rainey     6022 Team AMB (Always Mtn.Biking)
8 Pete Davis     6028 Bikesmith
9 Ryan Kay     6020 Hayes On Track
10 Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
11 Zach Scholzen     6114 
12 Matthew Spehlmann     6115 
13 Grant Beck     6113 Team Rhino Racing
14 Antonio Laborde     6122 
15 William Chiappetta     6017 Hayes Youth
DNF Riley Shelton     6009 Hayes On Track
DNF Samuel Martz     6026 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel D. Dewitt   00:58:11.3  4584 
2 Sam Geyer   00:59:47.3  4602 
3 Michael Dutczak   01:01:09.4  4566 South Chicago Wheelman
4 David Rossiter   01:04:13.8  4592 Moose Jaw
5 Travis Johnson   01:04:19.9  4032 
6 marc spehlmann   01:10:58.4  4579 
DNF Brandon Heiser     4079 Joe Bikers

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Miller   00:53:49.4  4222 Bad Ass CoffeeCompany/Kegels
2 Eric Dobberfuhl   00:54:05.6  4001 PCW Cycling
3 Chris Hinshaw   00:55:04.0  4114 
4 Taylor Otto   00:55:04.8  4073 Recyclist
5 Ryan Fetting   00:56:34.7  4016 Michaels Cycles
6 Nicholas Reese   00:57:34.0  4115 
7 michael spehlmann   00:58:22.0  4580 
8 Ted Sobotta   00:58:27.0  4096 Mountain Outfitters
9 Jon Bidlake   00:59:12.7  4099 
10 William Arnold   01:04:31.0  4551 
11 Johnny Chang   01:06:25.1  4057 Bellin Health
12 Sam Herr   01:17:54.2  4090 
DNF Alex Grohmann   Chicago, IL 233876  4089 XXX Racing Athletico

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Marquardt   00:52:31.7  4598 
2 Danny Holtermann   00:53:38.0  4091 Joe Bikelers
3 Ashton Brackett   00:58:16.0  4552 
4 Craig Pulak   00:58:35.5  4064 Bellin
5 Mike Kubala   00:59:08.6  4019 
DNF Mike Stout     7020 Joe Bikelers

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Bursten   00:50:47.0  4108 Team Extreme
2 Matt Millin   00:55:34.7  4097 Pedal Moraine
3 Tim Edwards   00:56:13.6  4593 
4 Chad Ament   00:56:27.8  4549 
5 Michael Arnold   00:58:03.5  4550 
6 Ben Marchewka   00:58:49.3  4067 
7 Chad Hoppe   00:59:23.8  4030 FDL/OSH Cyclery
8 Paul Westberg   01:00:03.9  4061 Stadium Bike
9 Aaron Gretzinger   01:01:34.0  4589 Chainsmokers
10 Charlie Lukas   01:05:11.1  4562 
11 Ray Roberts   01:19:55.0  7015 Bike Doctor

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Schmalzer   00:51:31.6  4104 
2 Jason Roggenbauer   00:53:24.9  4105 
3 Jesse Shoemaker   00:53:26.1  4035 Bellin Health
4 Kirk Zahn   00:53:36.2  4113 Wheel & Sprocket
5 Brady Koss   00:54:48.1  4573 
6 Martin Zizka   00:55:09.0  4088 
7 Peter Radlinski   00:55:41.0  4594 
8 Steve Ruppel   00:56:10.5  4063 
9 Christopher Chapek   00:58:52.7  4071 
10 Michael Ziegler   00:59:11.3  4591 
11 Mike Audia   00:59:52.9  4595 
12 george Gencev   00:59:53.4  4603 
13 Scott Balthazor   01:03:39.3  4585 
14 Justin Lisota   01:13:55.5  4130 
15 Troy Dornack   01:16:15.3  4557 
DNF Robert Weber     4563 
DNF Michael Gobert     7016 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Schult   00:50:26.4  4606 
2 Eric Luebke   00:52:13.2  4025 
3 John Paddock   00:52:18.5  4106 Bad Ass Coffee/ Kegels Bikes
4 David Effertz   00:55:44.3  4581 
5 Anthony Dombrowski   00:55:45.7  4109 Wheel & Sprocket
6 Jerremiah Kilbourn   00:55:53.9  4569 
7 Nicholas Mianecki   00:57:49.8  4013 Success Video
8 Hans Yeates   00:59:59.4  4072 
9 Kevin Schuster   01:00:35.2  4116 
10 Nathan Wilke   01:01:13.1  7013 Team Powerbar
11 Aaron McGinnis   01:01:52.0  4043 
12 Frank Carr   01:02:15.8  4006 
13 Jason Yeates   01:02:29.0  4560 
14 Scott Yurjevich   01:03:28.3  4052 Gen X Cycling
15 George Adam   01:06:35.5  4548 
16 Chris Feutz   01:14:19.9  4098 Feutz and Associates
17 Jeff Spaid   01:14:58.3  4568 
DNF Joe Villalobos     4044 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Radek Vopalka   00:47:33.3  4119 
2 Mark Cheyne   00:51:19.2  4093 
3 Jeff Bublitz   00:54:27.1  4024 
4 Anthony Miksa   00:54:36.1  4059 
5 Ken Petrikat   00:55:13.9  4572 
6 Marty Gerhards   00:57:42.4  7066 
7 Tshengzoo Lor   00:57:51.8  4608 
8 Scott Beck   00:58:47.0  4571 Team Rhino Racing
9 Pete Gull   00:59:06.4  4587 
10 Donald Lueck   00:59:51.1  7009 
11 John Buran   01:00:25.4  4576 Hayes Brakes
12 Graham Moran   01:01:33.0  7005 
13 Troy Meives   01:01:55.4  7068 
14 Loren Darling   01:02:00.9  4556 
15 Michael Bell   01:02:42.7  4604 
16 Mark Beck   01:03:40.9  4570 Team Rhino Racing
17 Samuel Van Jaarsveld   01:07:10.2  4590 
18 Steven Nejedlo   01:09:03.4  7021 Bing Ring Racing
19 Randy Johnson   01:09:29.3  4031 
20 Brian Suiter   01:11:12.9  7067 
21 Mark Gehl   01:11:57.7  4565 
22 Robert LItkowizc   01:12:40.3  4575 
23 Joe Spaid   01:18:51.2  4567 
DNF Dave Gee     7063 
DNF John Wessel     7070 
DNF Jarrod Kerkhoff     4051 The Bad Ass Coffee Co./Kegel's

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Ricard   00:50:17.8  4607 
2 David De Witt   00:52:38.3  4014 Fdl / Osh Cyclery
3 David Anderson   00:52:58.0  4596 One Racing
4 Dan Getzen   00:53:34.4  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
5 Michael Gough   00:55:53.3  7064 
6 Kevin Niesen   Burlington, WI00:56:28.3 221437  4009 
7 Tom Friberg   00:56:42.2  4564 
8 Mike McClure   00:57:03.5  4588 
9 Matt Luger   00:57:10.8  4085 
10 Michael Kaspar   00:57:42.8  4583 TEam Fool
11 Mark Burkholz   00:57:54.1  4553 
12 Brian Gill   00:58:52.0  4112 Tekbolt
13 Dave Dahlman   00:59:42.5  4555 
14 James Deboer   01:00:03.1  4055 Big Ring Racing
15 Dave Montez   01:01:05.3  4561 
16 Mark Domke   01:02:28.1  4610 
17 Gary Esko   01:02:50.9  7003 
18 Todd Thorn   01:03:18.6  7006 
19 Scott Logue   01:03:20.5  4600 
20 Jon Nedland   01:06:40.3  4087 
21 Mark Voss   01:10:11.4  4586 
22 Rick Griesbach   01:14:38.4  7011 Point Pursuit
23 Jason Rownd   01:23:09.7  4017 
24 Sam Badger   01:25:22.8  4599 
DNF Todd Strobl   Wenatchee, WA 244401  4242 
DNF Adam Kim     4547 
DNF Mike Andric     4605 
DNF Randy Beckwith     7062 
DNF Brian Curry     7065 
DNF Rob Falci     7069 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Spencer   00:56:29.6  4577 
2 Steve Baumann   00:56:42.1  4026 Stadium Bike
3 Craig Scholzen   00:57:32.1  4578 Hayes
4 Brian Butkiewicz   00:57:43.4  4157 
5 Brad Davis   00:58:10.3  4574 
6 Jeff Greatens   00:58:16.2  4609 
7 Mark Ignasiak   00:58:29.7  4078 
8 Matthew Powers   01:03:26.1  4601 
9 Bruce Leblanc   01:03:39.5  4558 
10 Wally Sniadajewski   01:05:30.0  4121 Point Pursuit
11 Christopher Voss   01:08:13.3  7018 Wheel & Sprocket
12 Will McNulty   01:15:48.8  4582 
13 Daniel Cantele   01:16:55.7  4554 STC and Son
14 Bruce Wilber Jr   01:17:19.8  7025 
15 Dennis Westberg   01:27:04.7  7004 Stadium Bike
DNF Mike Borchardt     4037 team extream

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Peters   00:56:00.4  4008 STADIUM BIKE
2 Frank Lobello   01:05:17.9  4111 
3 Tom Borchardt   01:07:25.7  4039 
4 Scott Pokora   01:10:24.9  4559 
5 Ted Batzer   01:13:58.9  4023 
6 Jay Hoppe   01:20:46.1  7008 Fond du Lac Cyclery
7 Richard Wenborne   01:21:25.3  4007 Stadium Bike

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3016 Team Extreme
2 Murphykate Montee     9505 Hayes on Track
3 Alyssa Borell     3021 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Buske     3042 Team Extreme
2 Amelia Barber     3036 MadFORCS
3 Emily Hendricks     3133 
4 Hannah Guerra     3043 Guerra Means War
5 Heidi Goode     3033 Spectrum Racing

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
2 Jennifer Jones     3019 MadFORCS
3 Katie Schneider     9517 Moose Jaw
4 Sonia Dubielzig     3024 Alterra
5 Terra Nicklas     3020 
6 Linda Dilger     3013 Alterra
7 Jessica Smulka     3009 
8 Tiffani Walter     3034 Muddy Cup

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 Mad FORCS
2 Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
3 Mandy Hagman     3029 DC Bikes
4 Carrie Barrett     3134 
5 Katie Missiaen     3015 
6 Meghan Campbell     3037 Killjoy
7 Monica Maeta     9518 XXX Atheltico

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
2 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
3 Natalie Modugno     3131 
4 Lisa Leigh-Peterson     3025 Team Wisconsin
DNF Cathy Diamond     3003 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Brittany Nigh     3080 Team Pedal Moraine
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Griesbach     3018 Point Pursuit
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
3 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 Hayes Disc Brakes

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors
2 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3038 Wheel & Sprocket
3 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNF Gretchen Montee     3028 Hayes

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rita Kacala     3132 Hayes

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Antonia Musto     545 Slingshot

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI01:38:43.3 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2 Holly Liske   01:43:39.7  506 Hayes Disc Brakes
3 Anna Fink   New Berlin, WI01:53:02.2 202435  513 Polska Masterlock FDL Cyclery

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI01:45:44.6 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team
2 Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI01:48:13.1 202402  509 Polska Masterlock FDl Cyclery
3 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI01:49:14.4 227849  516 Brookstone Homes
4 Catherine Swanson (2 - EX)   Janesville, WI01:54:05.1 247015  519 Michaels Cycles
5 Gabriela Baranova   Zion, IL02:02:38.9 223988  514 

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Betz   Phoenix, AZ01:40:38.2 210738  505 Michael's Cycles
2 Sara Stanford   Prescott, AZ01:45:56.1 210728  502 Darcy/Sram
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI01:59:32.9 223874  523 Wheel & Sprocket

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville01:42:24.1 226461  504 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2 Elizabeth Brunner     6116 
3 Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine
4 Anna Poulton     6123 
5 Monica Gabrielson     6033 Moosesaw Pizza& Brewery
6 Juliana Laborde     6121 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   01:05:19.8  5020 Point Pursuit
2 Elizabeth Shull     6007 Wheel & Sprocket
3 Samantha Facci     6120 
4 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
5 Abigail Henderson     6024 Hendu Rocket
6 Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
7 Lily Nedland     6035 Team Nedland
8 emily Shull     6119 
9 Sarah Goldman     6118 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   01:06:44.6  5050 Team Pedal Moraine
2 Sarah Henderson   01:10:04.0  5014 Hendu Rocket
3 Molly Chiappetta   01:22:06.4  5017 Hayes Youth
4 Justine Atkinson   01:33:00.0  5028 Gary Fisher

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marie Zidek   Dekalb, IL00:58:56.4 241025  5030 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Legaspi   01:08:03.2  5022 Fattires-n-beer
2 Sheri Byrge   01:09:16.8  5033 Cyclopath

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Guse   01:08:49.1  5029 FDL/OSH Cyclery
2 Michelle Teubert   01:15:40.0  5006 
3 Erikka Byrge   01:18:48.9  5132 Team Cyclopaths
4 Shelly Dretzka   01:26:11.5  5001 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Klug   Chicago, IL00:57:17.5 213523  5019 Killjoy
2 Ally Jasper   01:03:42.5  5130 
3 Kathy Janda   01:07:01.7  5026 MadFORCS
4 Rachel Gahl   01:23:09.2  5131 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connie Holcomb   01:07:22.0  5025 Fattires-N-Beer
2 Amy Brancel   01:08:43.2  5135 
3 Colleen Erdmann   01:10:22.8  5027 Stadium Bike
4 Diana Klapperich   01:10:55.7  5044 Team Cyclopath
5 Renee Geyer   01:12:17.4  5133 
6 Bridget Cassidy   01:13:04.2  5137 Alterraixer
7 Karen Cook   01:14:26.0  5129 
8 Berlinda Lopez   01:14:56.4  5134 Mad Forcs

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL01:07:36.1 10328  5055 Active Endeavors
DNF Sue Borchardt     5012 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   00:58:31.3  5018 Mad Forcs
2 Cheryl Rollins   01:05:17.7  5024 Fondy Cyclery
3 Rose Lenss   01:16:31.2  5031 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSierra NevadaBonk BreakerSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee