Race Results for
2006 Wupatki Road Race
Flagstaff, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/30/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Lopez   Tucson, AZ 58399   Southwest Hand
2 Michael O'Donnell   Flagstaff, AZ 212160   
3 John Mount   Tucson, AZ 56114   
DNF Art Keith      Absolute Bikes

Men - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Unger   Tucson, AZ 152403   Southwest Hand
2 William Heob   Scottsdale, AZ 60666   Landis/Trek/VW
3 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek/VW
4 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
5 Steven Fahrner   Chandler, AZ 138136   Team One Racing
6 Craig Swetel   Mesa, AZ 166887   Team RPM
7 Kevin Quigley   Flagstaff, AZ 175298   

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vernon Sheehan   Tucson, AZ 57401   Summit Velo
2 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Team One Racing
3 Gerret VanHylckaman      

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Rubelt (1 - Pro)   Tucson, AZ 79833   AEG Toshiba Jet Network
2 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Summit Velo
3 Andrew Miller (2 - Pro)   Flagstaff, AZ 52030   Successfullliving.com
4 Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek/VW
5 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   LANDIS/TREK/VW
6 Douglas Loveday www.cyclingp   Oro Valley, AZ 51653   Grand Canyon Racing
7 Ophir Sefiha   Grand Junction Co 40420   Watermark
8 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
9 Eric Neat (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 127889   Red Rock Racing
10 David Beirne   Tucson, AZ 170958   Grand Canyon Racing
11 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Grand Canyon Racing
12 Scott Keller   Sedona, AZ 125723   Team WM
13 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo
14 Zachary Tittensor   Highland, UT 217116   Southwest Hand
15 John Farris   Lebanon, NH 207244   Summit Velo
16 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Grand Canyon Racing
17 Grant Dunstan   Flagstaff, AZ 114866   Summit Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
2 Mark Aasmundstad   Flagstaff, AZ 210273   Grand Canyon Racing
3 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patent It!
4 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   Red Rock Racing
5 Peter Traylor   Flagstaff, AZ 198897   Summit Velo
6 Daniel Veselic   Golden 221489   Patent It!
7 Gary Phillips   Honolulu, HI 168291   Red Rock Racing
8 Phillip Austin   Chapin, SC 155033   hlhap
9 Greg McGlinn   Hilton Head, SC 192135   LANDIS/TREK/VW
10 Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006   Summit Velo
11 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   Procon
12 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   Red Rock Racing
13 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon Racing
14 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   HLHAP
15 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon Cycling
16 William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo
17 Christophe Noel   Prescott, AZ 79759   Grand Canyon Racing
18 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Vasichek   Great Falls, MT 236861   Patent It!
2 Chad McGlamery   Oro Valley, AZ 198953   summit velo
3 Thomas Faeh   Flagstaff, AZ 181963   Grand Canyon Racing
4 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Red Rock Racing
5 Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
6 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
7 Randy Arriola   Albuqureque, NM 232752   VA Cycling
8 Steve Ilg   Durango, CO 17342   Red Rock Racers
9 Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ 237114   Red Rock Racing
10 Andrew Williams   Goodyear, AZ 219048   Team WM
11 Jeff Christian   Tempe, AZ 219493   Patent It!
12 Jason Lohman   Prescott Valley, AZ 21472   Procon Cycling
13 Bob Verderame   Flagstaff, AZ 36603   Red Rock Racing
14 Bradford Pete-Hill   Phoenix, AZ 177098   Team WM
15 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Landis/Trek/VW
16 Paul Keene   Flagstaff, AZ 145410   
17 Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   Landis/Trek/VW
18 Brad Jones   Mesa, AZ 230735   Landis/Trek/VW
19 David McArthur   Flagstaff, AZ 202565   Red Rock Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   summit velo
2 Ryan Stevens   Flagstaff, AZ 250484   Red Rock Racing
3 Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   HLMAP
4 Pat Smith   Las Vegas, NV 238335   nu vision
5 David Jonsson   Tucson, AZ 204373   summit velo
6 Troy Foede   Snowflake, AZ 242354   
7 Dave Goedecke   Pinetop, AZ 13493   None
8 Sean Gordon      
9 Shawn Miller      
10 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   procon
11 Benjamin Levitt   Chicago, IL 240137   Northwestern U.
12 Todd Riopelle   Fountain Hills, AZ 237561   
13 James Brady      
14 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   Red Rock Racing
15 Edwin Escamilla   Mexico City 248032   Tribe Multisport
16 Joel Kramer   Flagstaff, AZ 163719   
17 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   
18 Jeremy Abbott   Scottsdale, AZ 126395   Bicycle Ranch
19 Brett Blackburn   Phoenix, AZ 237301   Procon Cycling
20 Rob Hastings      Red Rock Racing
21 Timothy Ciarkowski   Blacksburg, VA 250120   
22 Rusty Church      CycleMania
23 Noel Garcia      gearwerks/rage racing
24 B Goodheart   Evergreen, CO 235625   Red Rock Racing
25 Benjamin de Luna   Tempe, AZ 237835   ProCon
26 Aaron Walkington   Mesa, AZ 236009   

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Hannay      
2 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Summit Velo

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Broeder   Washington, DC 225674   Hub racing
2 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   Verducci Breakway
3 Sherri Bajer   Scottsdale, AZ 98702   Landis/Trek/VW
DNF Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   HLHAP

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   summit velo
2 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Bicycle Ranch
3 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   Ford Cycling
4 Kristen Hayden   Brooklyn, NY 173241   Red Rock Racing
5 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806   Red Rock Racing
6 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ 192082   Summit Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Bissonnette   Henderson, NV 227280   Nu Vision Cyclery
2 Cathy Goodheart   Evergreen, CO 215753   Landis/Trek/VW
3 Colleen Whealdon-Haught   Tucson, AZ 220964   Summit Velo
4 Cindy Sanchez   Tucson 231145   Summit Velo
5 Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Team Kenda Tire
6 Kristine Wilcox   Phoenix, AZ 207818   Team Kenda Tire

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaOSMOBonk BreakerShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee