Race Results for
Georgia State Championship Series #7
Columbus, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/13/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cesar Jerez   Canton, GA 245888  642 
2 Marcus Seymour   Gainesville, GA 238420  647 
3 CHRIS COREN     631 
4 THOMAS WILLETTS     544 
5 Theral Mackey   San Mateo, CA 209724  590 
6 ADAM LAWRENCE     629 
7 MATTHEW ELLETT     509 
8 GREG DOUGHERTY     633 
9 Adam Jones   Wilmington, NC 122160  565 
10 YONI POLLAK     593 
11 PAUL BLANTON     632 
12 Chris Deyton   Flowery Branch, GA 237659  645 
DNF Ryan Puckett   Boone, NC 237603  508 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Craig Bailey   Gainesville, GA 55760  106 
3 Mark Schroeder   Winterville, GA 240026  132 
4 Mike Smith   Atlanta, GA 204239  144 
5 CHAD LOSSIAH     149 
6 Jeffrey Haire   Leesburg, GA 245886  145 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  784 
2 CRISPIN DEL NERO     776 
3 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  783 
4 Tadd Peck   Oakwood, GA 238849  782 
5 Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  753 
6 MICHAEL KOLCZAK     749 
7 Paul Hein   Salem, AL 210396  746 
8 Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873  700 
9 Todd Fisher   Suwanee, GA 244550  774 
10 Peter Molloy   Atlanta, GA 236536  793 
11 BRETT FERGUSON     742 
12 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  795 
13 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  769 
14 PATRICK DEABENDERFER     697 
15 DAN HILL     674 
16 JASON GOETZ     786 
17 LEE SEBASTIAN     788 
DNF Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  759 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  815 
3 MICHAEL COUNCIL     887 
4 Edward Hamilton   Montgomery, AL 173085  880 
5 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391  834 
6 Asa Marshall   Macon, GA 223004  917 
7 James Behning   Covington, GA 106306  928 
8 HARVEY WITT     935 
9 ROGER DUNN     862 
10 Richard Smith   Gainesville, GA 207350  810 
11 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994  872 
12 DAYTON PRESTON     886 
13 Jim Bailey   Covington, GA 209669  947 
14 William Feier   Canton, GA 203619  800 
DNF RUBEN CERRATO     888 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966  58 
2 RANDY DOWNS     71 
3 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408  17 
4 Steve McAuley   Lancing, TN 190451  18 
5 William Whidden   Gainesville, GA 238007  29 
6 STAN ETHRIDGE     35 
7 WAYNE DEAN     59 
8 DUANE LONGENECKER     41 
9 STEVEN COLLINS     30 
10 JIM HOLLAND     31 
DNF WILLIAM ORISICH     37 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410  173 
2 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  140 
3 Joshua Whitmore   Sylva, NC 38071  198 
4 Nicholas Dale   Athens 142769  138 
DNF Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  195 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Joski   Decatur, GA 192560  364 
2 Shey Lindner   Covington, GA 195152  301 
3 Eric Watson   Gainesville, GA 243353  351 
4 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  304 
5 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  352 
6 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  354 
7 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701  326 
8 Steve Julian   Albany, GA 188705  403 
9 John McElroy   Griffin, GA 200678  390 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935  298 
2 Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352  254 
3 John Myers   East Point, GA 164658  201 
4 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716  263 
5 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  297 
6 Peter Uher   Marietta, GA 208274  289 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSE ZIMMERMAN     786 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  783 
2 BENJAMIN ZIMMERMAN     756 
3 Will Bennett   Clermont, GA 241291  753 
4 Logan Souther   Flowery Branch, GA 243784  780 
5 DAWSON BOWERS     799 
6 TYLER FOX     798 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Berger   Ocala, FL 243846  658 
2 GABE DENES     685 
DNF DUSTIN BROADWAY     693 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antoine Rollin   Decatur, GA 245631  362 
2 WESLEY RIDDLE     383 
3 ANDREW SHEPHERD     336 
4 Matt Smith   Canton, GA 245898  380 
5 CHRIS SPREHER     397 
6 MAURICIO AGADELO     356 
7 JEREMIAH BECK     384 
8 JASON HOLT     395 
9 MARK CIANCIOSA     382 
10 EDWARD CANON     366 
11 MATTHEW FILBECK     355 
12 CARSON WICK     389 
13 NEAL JORDAN     386 
14 DANIEL TALBOT     385 
15 MATT KARR     381 
DNF TRAVIS SHUGART     387 
DNF JEFF SOULE     388 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Alexander   Marietta, GA 245883  498 
2 TIMMOTHY ZIMMERMAN     410 
3 LUIS SILVA     547 
4 GRIFF ROGERS     529 
5 Roberts Spence   Knoxville, TN 239568  426 
6 JOHN SPENCER     524 
7 Adam Crews   Auburn, AL 261396  485 
8 MICHAEL SKELLIE     486 
9 NICHOLAS ROHLFING     483 
10 TODD TATUM     481 
11 ROBERT BURNHAM     484 
12 TIM BIBBY     532 
13 CHRISTOPHER SURTEES     487 
14 CHRIS BROWN     488 
DNF BRAD MULLINS     400 
DNF DAVID MOORE     482 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MITCHELL BROWN     648 
2 Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  596 
3 TROY ZIMMERMAN     553 
4 ROBERT BOHAM     612 
5 Jackie Souther   Flowery Branch, GA 243781  586 
6 BRETT BROUGHTON     600 
7 Allen Phillips   Hampton, GA 245884  622 
8 WILLIAM ORTIZ     644 
9 THOMAS TALLEY     571 
10 BILLY COX     647 
11 JACK SHAPIRO     649 
12 CRAWFORD BATTLE     570 
13 BARRY KING     625 
14 JAMES FOX     645 
15 Bobby Burdette   Conyers, GA 242928  584 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1003 
2 TERESA BRUCE     1023 
3 Marnie Hennessey   Saint Augustine, FL 244699  1017 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074  496 
2 Kate Cook   Roswell, GA 225421  450 
3 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331  489 
4 KARI LINDNER     488 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRACE HUGHES     279 
2 MELISSA MATTHEWS     280 
3 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  276 
4 KATRINA MENDEZ     287 
5 SUSAN YANDEL     288 
6 SUNNY SANDIDGE     232 
7 Donna Snyder   Griffin, GA 245891  284 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSpyUSACDFSierra NevadaBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee