Race Results for
Channel 3 Kids Camp Race-Cross Country
Andover, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/04/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Sallee   Southbury, CT1:12:42 210129  665 
2 Mike Chin   Cheshire Ct1:13:24 210942  667 
3 Jacob Chase-Lubitz   East Greenwich, RI1:16:56 245575  664 
4 Tom Davidson   1:17:40  662 
5 Austin Eterno   Easton, CT1:19:07 213802  660 
6 James Wheeler   Old Lyme, CT1:20:59 193535  666 
7 Randall Sherman   Canterbury, CT1:21:40 244374  669 
8 Eric Roth   1:38:04  661 
9 Andrew Steyer   1:38:52  668 
10 Nick Galer   1:46:42  663 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Maressa   Natick, MA1:11:48 247579  612 
2 David Fierro   Gales Ferry, CT1:13:08 242328  605 
3 Justin Fernandes   1:14:02  601 
4 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:16:11 245573  609 
5 Alexander Czulak   Wayland, MA1:16:34 246063  613 
6 Jacob Margulies   Montague, MA1:16:47 133873  604 
7 David Gilbert   Manchester, CT1:17:57 227938  615 
8 Jacob Harris   1:18:21  608 
9 Steven Dutil   1:20:31  606 
10 Daniel Fama   Westfield, MA1:20:53 226286  611 
11 Ben Corbalis   Portland, OR1:22:02 184819  610 
12 Joseph Roy   East Brookfield, MA1:27:37 153623  616 
13 Taylor Valentine   1:29:39  602 
14 Nathan Miller   Apo, AE1:31:28 197967  600 
15 Eric Roth   1:33:20  614 
DNF Brian Trueman   999  603 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Robair   Bristol, CT1:12:03 181425  727 
2 Chris Northcott   1:12:53  742 
3 Steven Morse   Pawtucket, RI1:13:21 212172  745 
4 David Flagg   1:13:44  729 
5 Dave Terrell   1:13:58  747 
6 Brendan Sullivan   1:15:28  736 
7 Sylvain Loize   1:16:17  735 
8 William Berrocal   1:16:23  726 
9 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:18:25 168943  744 
10 Robert Cerdeira   1:19:20  731 
11 Michael Desanti   1:20:30  737 
12 Michael Zanconato   Sutton, MA1:22:05 82612  740 
13 Brian Spring   1:24:07  732 
14 John Masotta   Bethel, CT1:24:14 224740  738 
15 Rich Kabara   1:26:09  739 
16 Mark Wucher   Mountain View, CA1:25:19 151859  733 
17 Rich Blair   1:26:11  734 
18 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:26:27 75160  746 
19 Eric Policarpio   Bristol, CT1:27:51 159499  741 
20 Akwetee Watkins   1:30:21  743 
21 Jim Brockway   Hopewell Junction, NY1:32:00 223607  730 
DNF Michael Simmons   Springfield, MA999 194899  728 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Witkus   Northbridge, MA1:12:14 38714  535 
2 Jose Martinez   Brimfield, MA1:13:22 201326  533 
3 John Archambault   1:13:37  540 
4 Doug Aspinwall   Easthampton, MA1:15:42 60818  530 
5 Eric Marro   Nashua, NH1:15:48 22572  532 
6 Peter Dunn   Bedford, MA1:16:50 158887  541 
7 Royce Yaemans   1:17:05  536 
8 Scott Santangelo   Franklin, MA1:17:24 93291  534 
9 John Skala   1:20:45  544 
10 Eric Perkins   1:26:34  542 
11 Jan Berka   Guilford, CT1:27:35 242063  531 
12 Art Randolph   1:29:06  543 
13 John O'Keefe   Coatesville, PA1:29:08 221845  545 
14 Robert Speed   Winchendon, MA1:31:10 214100  538 
15 Gary Niminowski   1:33:43  539 
16 William Bonin   1:42:55  537 
17 John Lockwood   West Simsbury, CT1:51:46 175524  546 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Brais   Chepachet, RI1:17:16 146123  959 
2 John Jansen   1:21:08  958 
3 Randall Taylor   Guilford, CT1:22:55 35118  957 
4 Donald Snoop   Middleburgh, NY1:53:02 104325  956 
5 William Charleton   Harwinton, CT1:57:12 236432  955 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Browne   Flagstaff, AZ1:17:23 246007  860 
2 Samuel Wallace   Goshen, MA1:18:59 226668  864 
3 Raymond Martin   Boston, MA1:38:44 161373  861 
4 Jeffrey Zelek   Newington, CT1:29:44 124905  863 

Men - Pro/SemiPro/ExOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Moody   Rumney, NH1:41:47 24837  570 
2 Dominic Gillen   New Preston, CT1:41:49 91834  575 
3 John Foley   Fiskdale, MA1:42:33 121026  574 
4 Adam Snyder   Westminster, MA1:44:11 122912  572 
5 Spencer Paxson   Bellingham, WA1:44:12 152029  567 
6 Justin Finn   Corvallis, OR1:45:51 199346  573 
7 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:46:36 23079  566 
8 Michael Patrick   Milford, CT1:48:04 77698  569 
9 Aaron Oakes   Richmond, VT1:51:58 180389  565 
10 Mike Joos   Reston, VA1:52:31 136615  564 
11 Brett Racine   Stowe, VT1:53:27 174981  576 
12 John Burns   Hingham, MA1:53 149237  560 
13 Robert Kelley   Patterson, NY1:55:11 148571  568 
14 Brian Fierlet   1:56:01  561 
15 Timothy Halliday   Fort Collins, CO2:06:02 203376  563 

Men - First Timer - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Quinn   31:10  150 

Men - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maletta Anthony   32:51  52 

Men - Expert Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emile Smith   Canaan, NH1:34:34 230005  892 
2 Fred Bassett   1:52:04  891 
3 Robert Stine   2:11:04  890 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:22:55 175603  781 
2 Gregory Carpenter   Durango, CO1:22:56 191158  775 
3 David Scherp   East Hampton, CT1:34:14 182798  843 
4 Steve Simonds   1:37:23  778 
5 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:45:00 228017  782 
6 JC Coughlin   Franklin, MA1:52:43 231677  776 
7 Trevor Lyons   Deep River, CT2:04:50 219564  779 
DNF Paul Bickford   Chester, CT0:00:00 200820  780 
DNF Will Cox   Burlington, VT0:00:00 192539  777 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Kramer   Lake Placid, NY1:31:42 122757  830 
2 Christopher Laflamme   Westbrook, ME1:34:35 212692  838 
3 Miles Ericson   Granville, MA1:35:55 153128  847 
4 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:36:21 136666  835 
5 Tomas Thrychtr   1:36:57  841 
6 Alex Duggan   Rochester, MA1:37:56 222738  837 
7 Eric Bascombe   1:38:19  845 
8 Christopher LaSalle   Middlefield, CT1:39:17 96553  839 
9 Brendan Rogers   East Hampton, CT1:40:42 196775  842 
10 Jason White   Esopus, NY1:41:22 194309  846 
11 Mark Lockwood   West Simsbury, CT1:42:13 180948  833 
12 John Benoit   Bristol, CT1:44:08 200167  840 
13 Doug Jenne   West Hartford, CT1:44:29 192813  836 
14 Randy Myers   1:44:35  831 
15 Eric Carlson   Bristol, CT1:46:19 233018  844 
DNF Timothy Daigneault   Dudley, MA999 246346  834 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Silberfarb   Norwich, VT1:25:58 32650  635 
2 Matthew DeMeis   Pawtucket, RI1:29:11 88417  630 
3 Samual Stevens   Middletown, CT1:30:14 178524  636 
4 Cliff Kenyon   Coventry Ct1:30:27 18959  638 
5 Robert Carmen   Simsbury, CT1:31:56 111810  643 
6 Brian Rutter   Belchertown, MA1:32:52 168738  634 
7 Gray Eldridge   Falmouth, MA1:33:40 103758  646 
9 Brian Pierce   Longmont, CO1:39:07 175575  633 
10 Brian Kelley   Pawling, NY1:40:03 133393  642 
11 Clint Morgan   Glastonbury, CT1:41:17 245213  641 
12 Brian Clark   Middlefield, CT1:42:27 40571  644 
13 Derek Pierce   Manchester, CT1:43:39 28121  645 
14 John Munhall   Thousand Oaks, CA1:44:16 135695  632 
15 Troy Ostrander   Montclair, NJ1:50:34 233905  640 
16 John Meyerle   Monroe, CT1:52:27 174385  637 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Gagliarde   Hyannis, MA1:31:06 203453  938 
2 Richard LaBombard   Easthampton, MA1:32:43 20058  937 
3 Robert Bisson   Fall River, MA1:35:26 3786  925 
4 Mark Gunsalus   Dudley, MA1:35:44 146710  933 
5 Glenn Giglio   Manchester, CT1:36:29 13215  930 
6 Andrew Champbers   1:38:42  927 
7 Alec Petro   Duxbury, MA1:39:41 216739  936 
8 Christopher Logan   Keene, NH1:40:41 21464  931 
9 John Nobile   Guilford, CT1:41:45 26169  928 
10 David Schachte   Woonsocket, RI1:41:46 169209  932 
11 Tracy Montoya   Waterford, CT1:56:50 224397  934 
12 Bruce Regan   Springfield, VT2:03:54 248205  929 
13 Matthew Carpenter   Canton, CT2:07:20 6213  926 
DNF Christopher Adeletti   Granby, MA0:00:00 1190  935 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Curly   1:33:41  593 
2 Phillip Bannister   Putney, VT1:44:55 111633  595 
3 Todd Samuelson   Centerbrook, CT1:50:00 31160  591 
4 Tony Muffatti   1:54:28  592 
5 James Argebright   1:55:23  594 
6 Randy Tefft   Keene, NH1:55:52 100727  596 
7 Jerry White   Auburn, NH2:00:02 71270  590 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Haydock   42:18  505 
2 Nicholas Chirico   45:03  506 
3 Spencer Pero   Pittsfield, MA45:04 203848  502 
4 Emily Taylor   Guilford, CT54:02 243625  503 
5 Stephen Carpenter   Canton, CT56:30 211711  501 
6 Christopher Talaska   Bristol, CT57:16 225014  507 
7 Scott Haeseler   1:05:18  504 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Beauregard   44:01  705 
2 Brandon Deschnes   47:38  703 
2 Scott Scholl   50:25  704 
4 Thomas Swiader Jr.   52:16  706 
5 Matthew Gudeahin   54:19  702 
6 Joseph Prince   58:00  701 
7 John Dao Tran   1:01:22  707 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Nguyen   Providence, RI44:14 182794  809 
2 C Todd Lombardo   Somerville, MA45:38 201652  802 
3 David Laberge   46:59  811 
4 Eric Oddleifson   Hingham, MA47:55 244959  803 
5 Morgan Hanna   New Britain, CT47:59 241697  801 
6 Matthew Ballard   49:07  807 
7 Chris Chapron   50:45  808 
8 Jim Marshall   53:48  805 
9 Brian LaValley   Westerly, RI54:15 245508  806 
10 Marc Seta   East Hartford, CT56:58 225172  804 
11 Timothy Burton   Madison, CT1:00:00 247954  800 
12 Bud Britton   1:07:25  814 
13 Duane Samuel   1:10:02  810 
14 Markus Muhlauser   1:11:38  812 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Gawlak   New Milford, CT46:51 220180  971 
2 Douglas McBournie   Colchester, CT48:10 211976  973 
3 John Allen   East Berlin, CT48:37 239954  970 
4 Robert Reenan   Farmington, CT49:39 192253  977 
5 Michael Provost   49:48  978 
6 John Torrey   50:24  976 
7 Joseph Sconzo   Glastonbury, CT51:40 197632  972 
8 Steve Soucy   52:46  974 
9 Alan Roe   1:08:34  979 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Gauthier   55:29  969 
2 Peter Friedman   Port Chester, NY1:00 90171  765 
3 Charles Clark   1:01:06  768 
4 Daniel Smiley   Burlington, CT1:03:23 243134  766 
5 Paul Roth   1:04:47  968 
6 Kevin Keogh   Brockton, MA1:07:12 218473  767 
7 John Weferling   1:07:47  966 
8 Albert Jackson   E Hampton, CT1:09:40 194500  965 
DNF Ron Grandchamp   0:00:00  967 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh1:38:11 209806  585 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasey Sibrinsz   Vernon, CT1:46:53 244848  692 
2 Jocelyn Linscott   Hewitt, NJ2:04:54 244668  690 

Women - SP - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Kaczor   1:35:47  875 
2 Cheryl Payne   Wrentham, MA1:37:08 202493  876 

Women - Pro/Expert Open - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lea Davison   Jericho, VT1:39:40 164014  9979 
2 Karen Potter   Shrewsbury, MA1:42:57 150561  998 
3 Sabra Davison   Jericho, VT1:43:00 173327  996 
4 Anda Curata   1:46:54  1000 
5 Erin Duggan   Avon, CT1:55:33 189709  999 
DNF Mary Lynn Wikar   Vernon, CT999 150092  995 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Northcott   Walpole, NH 186410  691 
2 Stephanie White   Bedford, NH 181386  681 
DNF Chloe Jackson   East Hampton, CT999 181210  680 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Nugent   Ashford, CT1:55:07 191888  981 
2 Michelle Desmariais   1:58:43  983 
3 Laura Jensen   Windsor, CT2:07:30 190960  980 
DNF Lesli Stevens   Middletown, CT999 159513  982 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Taylor   Guilford, CT1:08:06 243625  920 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Boutin   1:03:41  900 
2 Michelle Syc   1:08:18  902 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna LaCasse   Lanesboro, MA56:21 195181  910 
2 Denise Mast   1:02:02  912 
3 Kari Lonchar   1:10:43  911 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOUSACDFSierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee