Race Results for
Valero Time Trial
Augustine Beach, DE
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/24/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitch Hein   Wilmington, DE 238783   First State Velo Sport

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristopher Auer   Baltimore, MD 2065   Charm City Cycling LLC
2Paul Basler   Manassas, VA 70997   Annapolis Bicycle Racing Team
3Charles Kruelle   Downingtown, PA 60722   West Chester Cycling Club
4Arch McKown   Raleigh, NC 47787   Annapolis Bicycle Racing Team
5Richard Mihills   Newark, DE 98491   Secret Henry's Team
6Bo Lee   Annandale, VA 20700   Whole Wheel Velo Club
7David Gregory   Newark 214310   Wilmington Velocity
8Joseph Zorn   Fort Collins, CO 186546   First State Velo Sport
9David Power   Wilmington, DE 62290   Team DRT/Deep Blue
10Dennis Smith   Newark, DE 33112   Secret Henry's Team

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Grant Soma   Manassas, VA 50348   Annapolis Bicycle Racing Team
2David Nesbitt   Port Deposit, MD 64923   DC Velo/Martens Volvo
3Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   Annapolis Bicycle Racing Team
4Thomas Cherney   Hockessin, DE 53312   Unattached
5George Shriver   Glyndon, MD 67053   Lateral Stress Velo Inc.
6Randy Inglis    154237   Team DRT/Deep Blue

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randy Thrasher   Germantown, MD 60673   DC Velo/Martens Volvo
2Randall Root   Sterling, VA 30526   Annapolis Bicycle Racing Team
3Mark Sommers   Washington, DC 149858   DC Velo/Martens Volvo
4Stuart Ross   Washington, DC 113835   National Capital Velo Club/Inova Health
5Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
6Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo/Martens Volvo
7John Epting   Washington, DC 50713   DC Velo/Martens Volvo
8Scott Olson   Cockeysville, MD 198038   Charm City Cycling LLC
9John Cox   Parkville, MD 45210   Chesapeake Wheelmen
10Merrick Frampton   Reistertown, MD 167588   Velo Club of Baltimore
11Murray Davis   Bel Air, MD 208383   Lateral Stress Velo Inc.
12William Vogler   Chesapeake Cy, MD 53230   First State Velo Sport
13John Hendrickson   Wilmington, DE 210969   First State Velo Sport
14Aaron Chen   Newark, DE 163015   First State Velo Sport
15Robert Barrett   Wilmington, DE 111354   Team DRT/Deep Blue

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joshua Frick   Park City, UT 135709   DC Velo/Martens Volvo
2Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088   National Capital Velo Club/Inova Health
3Kenneth Johnson   Ardmore , PA 237498   M Street Racing
4Adam Fung   Mountlake Terrace, WA 186926   M Street Racing
5George Woodall   Silver Spring, MD 38883   M Street Racing
6Gregory Abbott   Washington, DC 151860   National Capital Velo Club/Inova Health

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Fredrik Andersson   Falls Church, VA 216108   National Capital Velo Club/Inova Health
2Baird Webel   Chevy Chase, MD 54174   M Street Racing
3Richard Wolf   Wilmington, DE 57170   First State Velo Sport
4Wade Jennings   Springfield, VA 206885   National Capital Velo Club/Inova Health
5John Caruso   Massapequa, NY 69679   GBSC/Carl Hart Bicycles
6Paul Beyer   Burke, VA 233617   Whole Wheel Velo Club
7Mark Kerlin   Oakton, VA 54291   Evolution Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Yoav Gery   Bethesda, MD 207367   M Street Racing
2Ethan Frost   Newark, DE 139749   First State Velo Sport
3Myron Lehtman   Washington, DC 67514   National Capital Velo Club/Inova Health
4Rolf Windh   Philadelphia, PA 195200   Guys Racing
5Terrence Harrigan   Eldersburg, MD 220032   Chesapeake Wheelmen
6John Hostetter   Perryville, MD 42896   Charm City Cycling LLC
7Francis Dougherty   Havre De Grace , MD 197576   Lateral Stress Velo Inc.
8Dana Mellerio   Alexandria, VA 112999   Annapolis Bicycle Racing Team
9Michael Burrows   San Jose, CA 223312   First State Velo Sport

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Kolb   Palo Alto, CA 233260   First State Velo Sport
2Anthony Kwasnica   State College, PA 230675   Central Penn Racing
3Paul Cupec   Kennett Square, PA 243814   Team DRT/Deep Blue
4Gary Kelley   Carlisle, PA 199117   South Mountain Velo Club
5James Drane   Washington, DC 244299   Unattached
6Ahmed Hefuna   North Bethesda, MD 191793   Unattached
7Daniel Butler   Wilmington, DE 111352   Team DRT/Deep Blue
8Mark Sanford   Newark, DE 231568   Unattached
9Norman Pospisil   Foerest Hill, MD 239399   Unattached
10Chris Grundner   Landenberg, PA 238148   Team DRT/Deep Blue
11Anthony DelNegro   Wilmington, DE 99392   Team DRT/Deep Blue
12Roy Simonson   Newark, DE 242509   Unattached
13Ben Bunger      Unattached
14Stephen Ressler   Lafayette, CO 248678   First State Velo Sport
15Joe Sbriglia      Unattached
16Pete Rittenhouse      Unattached
17Chuck Hall   Wilmington, DE 248571   Team DRT/Deep Blue
18Steven Jennings      Unattached
19David Dowty   Smyrna, DE 237999   First State Velo Sport
20Patrick Schaefer-Wicke   Little Chute, WI 247911   Unattached

Women - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis
2Sheila Gudiswitz   Washington, DC 199262   Artemis

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Gardner   Havre De Grace, MD 197721   Lateral Stress Velo Inc.
2Marie DeRosa   New York, NY 168181   CRCA
3Mimi Newcastle   Fort Washington, MD 200625   HPC/LIST
4 Beth Gunter   Abingdon, MD 14430   Chesapeake Wheelmen
5Margaret Kilby   Washington, DC 166194   Artemis
6Jo Johnson   Wilmington, DE 207376   Team DRT/Deep Blue
7Vickie Kostic   Alexandria, VA 236486   Artemis
8Sue Parker   Annapolis, MD 237035   Unattached
9Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
10Jane Stewart      Unattached

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cheryl Osborne   Silver Spring, MD 127831   Artemis

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis
2Marie DeRosa   New York, NY 168181   CRCA
3Christine Lynch   Annapolis, MD 177226   Team BBC
4Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Team BBC
5Sheila Gudiswitz   Washington, DC 199262   Artemis
6Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christina Meyer   Mc Gaheysville, VA 137340   Artemis
2Peg Fontello   Wilmington, DE 193373   Team DRT/Deep Blue
3Kristin Walters   Wilmington, DE 208589   Team DRT/Deep Blue
4Rhonda Abernathy   South Riding, VA 231579   HPC/LIST
5Mimi Newcastle   Fort Washington, MD 200625   HPC/LIST
6Vickie Kostic   Alexandria, VA 236486   Artemis
7Joan Hanscom   Chicago, IL 186556   Artemis
8Margaret Kilby   Washington, DC 166194   Artemis
9Karen Tourian   Philadelphia, PA 195022   Guys Racing
10Erika Proctor   Odenton, MD 172336   Chesapeake Wheelmen
11Gloria Shoemaker   Selbyville, DE 221259   Team DRT/Deep Blue
12Denise Lokhorst      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee