Race Results for
Florida State Criterium Championship
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/21/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Chris Tolson      Team American Classic
4 Barry Brennan      Unattached

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
2 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
3 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513   Colavita - Central Florida
4 Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
6 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730   Laser-es
7 David Ballagh   Clermont, FL 220117   Orlando Road Club Inc
8 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL 235209   Ford Cycling Team/Orlando Velo
9 Eric Topole      Laser-es
11 Cirilo Bencosme      Laser-es

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704   Laser-es
2 Michael Robinson   Asheville, NC 214947   Naples Velo
3 Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
4 Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
5 Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
6 Jamie Knight      Unattached
7 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
8 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360   Laser-es
9 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204   Laser-es
10 Richard Ely      Unattached
11 Brad Trantham      Orlando Road Club Inc
12 Nolan Ringquist      Naked Bean Cycling Club
13 Brent Hall      Unattached

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Talansky   Napa, CA 242630   Laser-es
2 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
3 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
4 Graham Steele      Best of the Bay Cyclist
5 Mitchell Campbell      Unattached
6 Efren Ortega      ASV - Gold's Gym Orlando
7 Javier Beuzeville      Hotmark Racing- Sweetbay
8 Jean P Morales      Laser-es
9 Cody Vance      Champion Cycling
10 Federico Acevedo      Laser-es

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Autore      Ford Cycling Team/Orlando Velo
2 Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Ford Cycling Team/Orlando Velo
3 Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976   Coastal Chiropractic
4 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
5 N/A    ,  372   Olympus Bikes
6 Lee Farmer   Ft Lauderdale, FL 202336   VMG Racing Bahamas
7 Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   Best of the Bay Cyclist

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Martinez      Laser-es
2 David Stedje   Lutz, FL 33913   Best of the Bay Cyclist
3 Frank Lopez   Largo, FL 21574   Naples Cyclery
4 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   ASV - Gold's Gym Orlando
5 Chad Spicer   Orlando, FL 64976   Ford Cycling Team/Orlando Velo
6 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
7 David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
8 John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
9 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   Coastal Chiropractic
10 Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
11 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
12 Scott Graham      Best of the Bay Cyclist
13 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
14 Glenn Reane      Unattached
15 Vance James   Lakeland, FL 47935   Polk Bicycle Sport Inc
16 Joe Duhon      Naples Cyclery
17 Jose Valdivia   Miami, FL 152596   JC Investors Racing Team
18 Grant Potter   Parkland, FL 73508   Bike America / Potter's Landscaping
19 Craig Duxbury   Orlando, FL 10305   Team 19

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Martinez      Laser-es
2 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
3 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
4 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
5 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623   Hotmark Racing- Sweetbay
6 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
7 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
8 John Faulk   Jacksonville, FL 115188   VeloBrew
9 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
10 Miguel Valle   Miami, FL 227309   Bike Tech
11 George Keen   Ft Lauderdale, FL 189157   Bike America / Potter's Landscaping
12 Paul Carbone   Naples, FL 56636   Naples Velo
13 Bill Percival      Gulf Coast Racing
14 Greg Pickren   Oldsmar, FL 242627   TeamGearLink
15 Joe McKee   Winter Haven, FL 69803   Polk Bicycle Sport Inc
16 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296   Village Bike
17 Steve Bent   Lakeland, FL 45076   Unattached
18 Adam Giles   Orlando, FL 46452   Ford Cycling Team/Orlando Velo
19 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   Best of the Bay Cyclist
20 Dan Linnehan   Orlando, FL 192731   Orlando Road Club Inc
21 David Otis      TeamGearLink
22 Eric Mock   Sanford, FL 159800   Olympus Bikes
23 John Capobianco      ASV - Gold's Gym Orlando
24 Kurt Leverett      CBE
25 Giovanni Villalba      Orlando Road Club Inc

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney      Team Hardwood
2 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
3 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
4 Patrick Perkins   Seffner, FL 137619   Team American Classic
5 Robert Burns   Little Torch Key, FL 49728   Team Majic
6 Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
7 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   Team American Classic

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   Naples Cyclery
2 Joel Chavez   Tampa, FL 177305   VistaVelo.Com
3 Ivan Franco   Miami, FL 51178   Vision Quest
4 Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
5 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065   City Bikes
6 Claudio Arone      VistaVelo.Com
7 Don Autore      Ford Cycling Team/Orlando Velo
8 Keith Norris   Melbourne, FL 173999   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
9 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   VistaVelo.Com
10 Tim Farnham      Unattached
11 Bret Baronak      Cycle Science
12 Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   Orlando Road Club Inc
13 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   B&J Bikes
14 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   Hotmark Racing- Sweetbay
15 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cycle Science
16 Jeremy Fernandez   Hamilton, NJ 247921   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
17 Seth Hansley      Cycle Science
18 Gustavo Rullo   Miami, FL 206281   VistaVelo.Com
19 Theodore (Teddy) Hockenberry   Dallas, TX 194649   Cycle Science
20 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   JC Investors Racing Team
21 Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371   Hotmark Racing- Sweetbay
22 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   Cycle Science
23 Lee Farmer   Ft Lauderdale, FL 202336   VMG Racing Bahamas
24 Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904   Best of the Bay Cyclist
25 Grant Potter (1 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Bike America / Potter's Landscaping

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
2 Kirby Johnson   Largo, FL 191757   TeamGearLink
3 Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360   Village Bike
4 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521   B&J Bikes
5 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike
6 Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941   Laser-es
7 Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276   TeamGearLink
8 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
9 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   VistaVelo.Com
10 Ryan Stoner   Orlando, FL 87949   Coastal Chiropractic
11 N/A    ,  372   Olympus Bikes
12 Santiago Rosell   Altamonte Springs, FL 218212   ASV - Gold's Gym Orlando
13 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   Coastal Chiropractic
14 Carlos Martin   Tampa, FL 60937   Best of the Bay Cyclist
15 Jared Fullerton   Montverde, FL 202673   Ford Cycling Team/Orlando Velo
16 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867   VeloBrew

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Ohman      FSU
2 Efren Ortega      ASV - Gold's Gym Orlando
3 Ross Glass   Tampa, FL 236571   Hotmark Racing- Sweetbay
4 Ronaldo Tavares      B&J Bikes
5 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
6 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120   TeamGearLink
7 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   VistaVelo.Com
8 Rex Hylton   Tarpon Springs, FL 125700   TeamGearLink
9 Karl Pelletier   Longmont, CO 240127   VeloBrew
10 John Dascomb      FSU
11 John Kasbar   Jacksonville, FL 80559   VeloBrew
12 Ryan Callahan   Vero Beach, FL 208399   Vero Velo
13 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL 235127   B&J Bikes
14 Tony (Claude) Carbajal      Team American Classic
15 Luke Zagurski   Oakland, FL 238422   Orlando Road Club Inc
16 Aaron Czyzewski   Seattle, WA 191693   Best of the Bay Cyclist
17 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
18 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474   Team Florida
19 Romero Gill      Jacksonville Racing Club
20 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Bikesesava
21 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   Laser-es
22 Walter Rentz   Orlando, FL 208965   Orlando Road Club Inc
23 Darren Dowling   Sarasota, FL 219566   Naked Bean Cycling Club
24 Tim Hutton      Best of the Bay Cyclist
25 Rodrigo Castro   Longwood, FL 237588   Team 19

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Percival      Gulf Coast Racing
2 Victor Lavinsky      Lauderdale Cyclery
3 Shane Semprebon      Naples Cyclery
4 Bradley Jefferson      Polk Bicycle Sport Inc
5 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   Best of the Bay Cyclist
6 Michael Robinson   Asheville, NC 214947   Naples Velo
7 Anthony Hutton      Santos
8 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
9 Kresten Lowe      Unattached
10 Robert Lecznar      TeamGearLink
11 David Schlageter      Best of the Bay Cyclist
12 Kevin Doris   Land O Lakes, FL 225236   Best of the Bay Cyclist
13 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   Action Wheelsport
14 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229   Orlando Road Club Inc
15 James Taylor      I & M Engineering
16 Cody Johnson      Atomic Race Team
17 Brian Stalvey      Champion Cycling
18 Mitchell Campbell      Unattached
19 Fred Gesell      Cycle Science

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   Colavita - Central Florida
2 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
5 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc
6 Danae Ballagh   Clermont, FL 220118   Orlando Road Club Inc

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
10 Francisca Quijada   Oviedo, FL 223808   Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Larson   Athens, GA 91806   Cycle Science
2 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344   Jacksonville Racing Club
3 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   Colavita - Central Florida
4 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Olympus Bikes
5 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
6 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
7 Courtney Trabon   Silver City , NM 200493   Cycle Science
8 Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316   Atomic Race Team
9 Sherri Stedje   Lutz, FL 69689   Best of the Bay Cyclist
10 Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Best of the Bay Cyclist
11 Robin Kavan   Tampa, FL 51174   Best of the Bay Cyclist
12 Marilyn Cullinau      Naples Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Disque   Lake Worth, FL 238171   Lake Worth Bicycles
2 Sheena Johnson      Downtown Bicycles
3 Julie Ficker      Team Florida
4 Kim Vaughan      Best of the Bay Cyclist
5 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
6 Carrie Fritz      Best of the Bay Cyclist
7 Dixie DeVry   Ottawa, IL 237181   Lake Worth Bicycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaOSMOShimanoCUORESpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee