Race Results for
Laramie Enduro
Laramie, WY
(Event Information)
View By:
Marathon on 07/29/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Thorsness   08:17:28  

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Carroll   07:35:42  152 
2 Jim Fahling   07:49:46  163 
3 Kyle Mills   08:14:22  159 
4 Joshua Darnell   08:47:38  157 
5 Jason Garber   08:56:18  161 
6 Steve Lipetzky   09:00:08  158 
7 Marc Miller   09:23:34  154 
8 Ryan Betz   09:47:54  155 
9 Michael Smith   09:50:07  156 
10 Tom Johnson   10:31:33  160 
11 Tim Assal   10:48:53  162 
DNF Zach Parrie   DNF  153 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Korey Kreitman   06:15:49  209 
2 Luke Lynch   06:27:21  169 
3 Michael Piker   06:32:44  211 
4 Jon Haase   Castle Rock, CO06:35:03 204007  188 
5 James Becker   Denver, CO06:39:23 242403  168 
6 Doug Higley   06:39:28  213 
7 Steven Pon   06:52:39  187 
8 Joe Menetre   06:53:06  226 
9 Greg Holick   06:53:22  173 
10 Tim Stern   06:57:36  219 
11 Dave Byers   07:08:52  204 
12 Matt Diolosa   07:18:09  170 
13 Andy Cavallaro   07:18:25  186 
14 Andy Rex   07:26:41  193 
15 Brent Buenger   07:34:58  225 
16 Mathew Caires   07:37:13  177 
17 Steve McCormack   07:38:27  222 
18 Jesper Kristensen   07:46:42  197 
19 Paul Nash   07:46:58  296 
20 Michael Parrish   07:51:41  224 
21 Brian Adkins   07:51:55  286 
22 Justin Tatosian   07:53:26  167 
23 Thomas Pfotenhauer   07:53:34  221 
24 Matt Peavy   07:53:35  191 
25 Scott Strauss   08:06:03  196 
26 Michael Wojcik   08:07:30  176 
27 Lee Gerakos   Winchester, MA08:09:04 225659  171 
28 Michael Schoenly   08:15:28  183 
29 Chad Meinert   08:17:44  189 
30 Scott DeMers   08:20:08  192 
31 Brad Johnson   08:20:23  223 
32 Jason Spisak   08:26:45  185 
33 Dan McCoy   08:26:46  178 
34 Lachlan Ingram   08:28:08  214 
35 Aaron Gorsuch   08:33:07  194 
36 Keefe Jaten   08:42:05  216 
37 Dan Woolcott   08:46:12  165 
38 Jeremy Sell   08:46:46  164 
39 John Perry   08:56:51  180 
40 Bryan Ganzel   09:06:40  182 
41 Paul Irby   09:12:27  172 
42 Reid Delman   09:12:55  297 
43 Jeremy Silcox   09:14:31  218 
44 Bill McCall   09:27:16  205 
45 Marcelo Calle   09:27:21  201 
46 Doug Cutter   09:37:05  227 
47 Chad Townsend   09:37:11  290 
48 Chad Smikahl   09:37:44  174 
49 Rob Evans   09:37:44  199 
50 Galen Woelk   09:43:42  208 
51 David Stokes   09:44:04  175 
52 Clayton Troxell   09:51:34  206 
53 Mic DeMin   10:02:29  166 
54 Patrick Lupton   10:27:28  184 
55 Matt Sodnicar   10:49:35  217 
56 Kyle Gilbert   10:50:36  207 
DNF Tim Gaddis   DNF  179 
DNF Brian Goodrich   DNF  181 
DNF Mark Jablin   DNF  190 
DNF Cameron Walker   Castle Rock, CODNF 36973  195 
DNF Richard Visscher   DNF  198 
DNF Kevin Schoenberger   DNF  200 
DNF Stacy Goodrick   DNF  202 
DNF Tom Carter   DNF  203 
DNF Rich Hay   DNF  210 
DNF Ken Baker   DNF  298 
DNF Aaron Louis Larson   DNF  220 
DNF Eben Clark   DNS   
DNF Mathew Bullock   DNS   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Long   06:30:45  258 
2 Justin Green   Boulder, CO06:46:47 205413  257 
3 Chris Grotefend   06:59:53  291 
4 Andy Mitas   07:12:18  266 
5 Daryl Frost   07:14:06  259 
6 Thomas Roan   Littleton, CO07:16:49 245613  251 
7 Leighton White   07:19:26  245 
8 Jeff Hostetler   07:20:04  268 
9 Rick LaBelle   07:24:37  235 
10 Kurt Flaig   07:31:44  236 
12 David Theobald   07:35:52  252 
13 Sean Raborn   07:40:21  230 
14 Chris Speer   07:51:41  237 
15 Robert (Gus) Jones   08:02:41  246 
16 Michael Belser   08:02:45  232 
17 Barry Garrison   08:07:31  288 
18 JP Pougiales   08:16:29  263 
19 Shane Elder   08:18:37  262 
20 Mark Ruzycki   08:22:55  234 
21 Alan Bradley   08:34:21  293 
22 Jerry Broz   08:49:51  239 
23 Richard Magill   08:51:35  229 
24 Terence Gill   09:03:19  264 
25 Bill Mooz   09:04:56  261 
26 Jeff Sergi   09:05:45  240 
27 Michael Lozon   09:05:46  253 
28 Les Schafer   09:16:30  271 
29 Keene Tomsyck   09:25:09  270 
30 Scott Gustin   09:37:05  292 
31 Charles Alexander   09:37:14  233 
32 Glenn Dyer   09:39:42  265 
33 Jim Martin   09:46:45  256 
34 Darrin Sharp   Fort Collins, CO09:47:46 247597  249 
35 Scott Simonds   09:48:57  242 
36 Steven Hurless   Lincoln, NE09:50:46 114383  254 
37 Darby Malone   10:13:35  255 
38 John Emmons   10:17:01  294 
39 Scott Stopak   10:49:15  228 
40 David Perry   Aurora, CO10:50:57 243842  267 
DNF Michael Dower   DNF  231 
DNF Andrew McCulloch   DNF  238 
DNF Ed Dunne   DNF  241 
DNF Ed Parmenter   DNF  243 
DNF Tim Cronin   DNF  247 
DNF John Lien   Boulder, CODNF 190048  250 
DNF Ron Chambers   DNF  269 
DNF Jeffery Buckwalter   DNF  272 
DNF Vance Oracion   DNF  295 
DNF Michael Spaulding   DNS   
DNF Dan Devlin   Crested Butte, CODNS 206729   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Grauer   06:55:41  273 
2 Dennis Kaiser   07:16:53  285 
3 John Spitler   07:17:30  276 
4 Forrest Frosty Selmer   07:26:35  279 
5 Richard Sabata   07:53:25  282 
6 Perry Wechsler   07:53:51  275 
7 Peter Stahl   08:21:12  287 
9 James McGuire   10:05:09  278 
10 David Perry   10:17:02  283 
11 Jay Puckett   10:20:45  274 
DNF Gary Cale   DNF  277 
DNF Jim Craig   DNF  280 
DNF Richard Traisci   DNF  281 
DNF Taft Snowden   DNF  284 

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff Warner   Wheat Ridge, CO06:46:11 229866  410 
2 Shaun Ziegler   06:50:46  402 
3 David Averill   Fort Collins, CO06:53:46 61369  407 
4 Doug Lowham   07:09:39  417 
5 Aaron Japel   07:10:25  405 
6 Paul Anthony Von Boeck   07:12:56  412 
7 Jesse Riel   Ft Collins, CO07:27:04 104215  404 
8 Dwayne Meadows   07:27:33  415 
9 Christopher Philipp   07:53:22  411 
10 Jason Trujillo   08:16:09  406 
11 Andy Stockman   08:26:05  400 
12 David Nice   10:38:15  414 
DNF Dan Burnett   DNF  401 
DNF Colin McKernan   Arvada, CODNF 153352  403 
DNF Mateo Leyba   DNF  408 
DNF Carl Gose   DNF  416 
DNF Greg Besaw   DNS   
DNF Dave Pleskac   DNS   

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Janelle   Avon, CO05:22:40 17659  40 
2 Thane Wright   Keystone, CO05:36:49 39060  26 
3 Joseph Bagley   05:50:32  22 
4 Dan Mellish   05:55:17  67 
5 Dax Massey   Boulder, CO05:58:15 227442  65 
6 David Wert   Lafayette, CO05:59:18 185690  23 
7 Jason Petervary   Victor , ID06:05:11 138816  25 
8 Essam Welch   06:09:38  15 
9 Mark Ross-Bryant   Steamboat Springs, CO06:11:16 117522  14 
10 Pedar Enger   06:17:30  64 
11 Ed Ellinger   06:19:14  44 
12 David Brown   06:22:22  13 
13 Tom Needy   06:25:12  33 
14 Brian Stevenson   06:26:14  19 
15 Kenneth Wolfe   Edwards, CO06:29:23 42893  34 
16 Tim Graczyk   Breckenridge, CO06:29:49 199916  58 
17 Rob Writz   06:32:02  18 
18 Jeffrey Carter   06:33:02  69 
19 Darin Peery   06:34:16  42 
20 Emmett Nelson   06:34:54  16 
21 Jon Freckleton   Steamboat Springs, CO06:34:55 12316  24 
22 Evan O'Toole   Laramie, WY06:38:56 194921  12 
23 Travis Ward   Jackson, WY06:42:26 110535  27 
24 Philip Schweizer   Colorado Springs, CO06:42:32 78417  66 
25 Tim Gabelson   06:44:05  28 
26 Kent Eriksen   06:45:12  51 
27 Greg Bachman   06:49:51  46 
28 Michael Madigan   Longmont, CO06:52:26 221589  43 
29 Dave Kraig   06:53:53  50 
30 Lance Shimomura   06:58:28  29 
31 Steve Gabbard   07:01:59  41 
32 Jim Kanolin   07:08:29  61 
33 Andrew Dillingwators   07:09:49  63 
34 Dave Vandenburg   07:17:07  62 
36 Dan Vargas   07:19:30  45 
37 Todd Krell   07:24:13  30 
38 Brett Rosenbauer   07:28:41  20 
39 Nathan Potter   07:32:10  53 
40 Jason Frazee   07:34:38  21 
41 Derek Mitchum   07:39:08  35 
42 Jacob Arvizu   Chubbuck, ID07:42:26 210893  10 
43 Jon Jakupcak   07:56:56  11 
44 Ed Sherline   07:59:35  48 
45 John Baird   08:02:39  47 
46 Robert Ganger   Englewood, CO08:05:03 197504  39 
47 Brian Gunnarson   08:28:16  68 
48 Shawn Brooks   09:10:07  31 
DNF Ryan Scalva   DNF  
DNF John Guerin   DNF  17 
DNF Adam Plummer   Avon, CODNF 28311  32 
DNF Rob Noble   DNF  37 
DNF Jeff Bishop   DNF  49 
DNF Leif Johansson   DNF  54 
DNF Sean DeVeau   DNF  55 
DNF Mark Norford   DNF  56 
DNF Matthew Unger   Idledale, CODNS 133704   
DNF Patrick West   Steamboat Springs, CODNS 37788   
DNF Don Drogsvold   DNS   
DNF Bruce Kelly   Leadville, CODNS 100253   

Men - PR/SM/EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
35 Peter Haile   07:18:06  

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert (Gus) Miller   08:29:40  361 
2 Mike Robert Ebhert   08:42:11  357 
3 Nat Dyck   08:51:01  362 
4 Todd McCowin   10:26:49  353 
5 Jeff Barber   10:49:46  355 
DNF Chad Pivik   DNF  352 
DNF Adrian Whitmore   DNF  354 
DNF Peter Krebs   DNF  356 
DNF Tim Rangitsch   DNF  358 
DNF Mark Neel   DNF  359 
DNF Jr Walker     Earl 

Women - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Thorsness   08:17:28  

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Smith   08:09:50  124 
2 Laura Linn   08:14:22  107 
3 Anya Wechsler   08:20:26  101 
4 Val Kutansky   08:50:14  106 
5 Gretchen Rowe   09:06:12  105 
6 Heidi Lynn Forbes   10:49:54  102 
DNF Nicole Hartzheim   DNF  125 
DNF Diane Gonzales   DNF  103 
DNF Tabitha Betz   DNF  104 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eleanor Needy   07:07:48  109 
2 Erika Van Meter   09:40:20  111 
3 Sue Niezgoda   10:25:37  110 
DNF Lee Colarusso   DNF  113 
DNF Kathleen Muthig   DNF  114 
DNF Barbara Allan   DNF  115 
DNF AJ Harnish-Yager   DNF  116 
DNF Laurel Lynn Ahlman   DNS   
DNF Jody McMullan   DNS   

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Oberlin   08:17:35  117 
2 Stephanie Ouren   08:38:13  121 
3 Grace Bollinger   08:58:53  120 
4 Peggy McCrackin   09:42:57  122 
DNF Bobbi Bensman   DNF  119 
DNF Kathryn Katy Cotton   DNS   

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Amber Travsky   DNF  123 

Women - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Thomas   Boulder, CO05:55:23 169126  60 
2 Katie Lindquist   07:01:39  
3 Sarah Konrad   07:12:18  
4 Catherine Cat Morrison   07:24:14  
5 Ronie Graczyk   Breckenridge, CO07:41:51 213485  57 
6 Tracey Petervary   08:18:37  
7 Cindy Burkart   Dillon, CO08:46:27 5505  59 
8 Jenifer Kwasniewski   09:08:36  
DNF Amy Robillard   Boulder, CODNS 224790   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoBonk BreakerSpyOSMOCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee