Race Results for
State of Florida Road Race Championships
Tallahassee, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/27/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  592 Colavita - Central Florida
2 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  591 Colavita - Central Florida
3 Doug Ewing     590 Atomic Race Team
4 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc

Men - JR - 13-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL 239823  436 Laser-es
2 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
3 Luke Brannigan   Maitland, FL 233513  435 Colavita - Central Florida
4 Amir Merali   Miami, FL 234586  437 Laser-es
5 David Ballagh   Clermont, FL 220117  434 Orlando Road Club Inc
6 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  438 Laser-es
7 Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130   Unattached
8 Jhou Zutuaga   Miami, FL 240785   Laser-es
9 Eric Topole     439 Laser-es
10 David Berg      Atomic Race Team

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Torres   Miami, FL 225733  67 Laser-es
2 Andres Cano   Miami, FL 234452  62 Laser-es
3 Henry Willis   Orlando, FL 187343   Orlando Road Club Inc
4 Morgan Bellows   Orlando, FL 234413  61 Colavita - Central Florida
5 Michael Robinson   Asheville, NC 214947   Naples Velo
6 Andrew Ramirez      Laser-es
7 Marcel Angles     60 Laser-es
8 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
9 Cody Johnson      Atomic Race Team
10 Kellen Denny      Atomic Race Team
11 Jack Tomassetti   Jacksonville, FL 228834   Jacksonville Racing Club
99 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  64 Laser-es
99 Nolan Ringquist     65 Naked Bean Cycling Club
99 Craig Creeden   Longwood, FL 211913  63 Orlando Road Club Inc
99 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  66 Laser-es

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Talansky   Napa, CA 242630  223 Laser-es
2 Javier Beuzeville      Hotmark Racing- Sweetbay
3 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  224 Active Cycles
4 Steven Gruver      Atomic Race Team
5 Jean P Morales     221 Laser-es
6 Cody Johnson      Atomic Race Team
7 Matthew Petersen   Atlanta, GA 247493  222 Team Everglades

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
2 Donald Davis      Unattached
3 Mike Hanson   Orlando, FL 188198   ASV - Gold's Gym Orlando
4 James Smart      Atomic Race Team
5 Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   Ford Cycling Team/Orlando Velo
6 Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448  995 Hotmark Racing- Sweetbay
7 John Kavan   Tampa, FL 53779  956 Neptune Cyclery
8 David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
9 Juan Valera     980 ASV - Gold's Gym Orlando
10 Larry Snyder     976 Atomic Race Team
11 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  958 ASV - Gold's Gym Orlando
12 Michael Hurley   Mountain Brook, AL 103698  984 Unattached
13 Brian Paul     970 Unattached
14 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  952 Polk Bicycle Sport Inc
15 William Hannon   Hammock, FL 14953  994 Gruppo Strada
16 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423  962 Orlando Road Club Inc
17 Matthew Wukasch   Davie, FL 233084  963 Z Bikes
18 Lance Riddle     975 TeamGearLink
19 Tom Gillis   Tallahassee, FL 77327  974 Atomic Race Team
20 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627  990 Neptune Cyclery
21 Craig Duxbury   Orlando, FL 10305  978 Team 19
22 Barry Brennan      Unattached
23 Barry Brennan      Unattached
24 Dan Linnehan   Orlando, FL 192731   Orlando Road Club Inc
25 Alan Badia   Tampa, FL 218267  953 Hotmark Racing- Sweetbay

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  706 Jacksonville Racing Club
2 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  729 Jacksonville Racing Club
3 James Wright   Orange Park, FL 68129  711 Jacksonville Racing Club
4 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623  713 Hotmark Racing- Sweetbay
5 Steve Bent   Lakeland, FL 45076  725 Unattached
6 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944  726 TeamGearLink
7 Kerry Duggan     717 Unattached
8 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  730 ASV - Gold's Gym Orlando
9 Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730  716 Bike Route Racing
10 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  721 Jacksonville Racing Club
11 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  952 Polk Bicycle Sport Inc
12 Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  719 Village Bike
13 Kurt Leverett     723 CBE
14 Steve Reker   Tallahassee, FL 130765  712 Atomic Race Team
15 Carl Westergren   Jacksonville, FL 37816  731 VeloBrew
16 Miguel Valle   Miami, FL 227309  709 Bike Tech
17 Mark Ratcliff     707 Polk Bicycle Sport Inc
18 Charles Hofacker     704 Coastal Chiropractic
19 John Capobianco     700 ASV - Gold's Gym Orlando
20 Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  714 Hotmark Racing- Sweetbay
21 David Mixson     727 Unattached
22 Jim Blaisdell     985 TeamGearLink
23 Barry Brennan     705 Unattached
24 Stephen Pollan   Jacksonville Beach, FL 178909  715 VeloBrew
25 William Clifton   Palm City, FL 164838  701 Treasure Coast Cycling Association

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney     385 Team Hardwood
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126  379 Jacksonville Racing Club
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983  386 TeamGearLink
4 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707  378 Team RPM
5 Robert Scofield   Miami, FL 50062  383 Unattached
6 David Raber   Tampa, FL 238190  380 Team American Classic
7 Emillio Sanchez     382 Toshiba/Big Wheel
8 Keith Creeden   Longwood, FL 210970  375 Orlando Road Club Inc
9 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  389 Cycle Science
10 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139  384 Jacksonville Racing Club
11 Jim Bragg     390 Unattached
12 Tec Thomas   Tallahassee, FL 35384  391 Coastal Chiropractic
13 Kurt Eickelmann   Spring Hill, FL 45297  387 Unattached
14 Steve Agronick   Villages, FL 1209  374 ASV - Gold's Gym Orlando
15 John Frusciante   Sunrise, FL 138411  377 Broward Wheelmen Bicycle Club
16 Tomasz Radzikowski   Dunnellon, FL 199233  381 Unattached

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claudio Arone     100 VistaVelo.Com
2 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299  104 Hotmark Racing- Sweetbay
3 Joel Chavez   Tampa, FL 177305  103 VistaVelo.Com
4 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066  102 VistaVelo.Com
5 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343  120 Naples Cyclery
6 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  101 Hotmark Racing- Sweetbay
7 Alejandro Bello     114 JC Investors Racing Team
8 Victor Rodriguez   Tampa, FL 175371  107 Hotmark Racing- Sweetbay
9 Ricardo Ortega (1 - Cat2)   Hialeah Gardens, FL 133916  138 VistaVelo.Com
10 Jeffrey Carson     111 VeloBrew
11 Chris Scott   Brandon, FL 167801  109 Hotmark Racing- Sweetbay
12 Alexander Zambrana   Weston, FL 39384  112 Z Bikes
13 Juan Ferreia     123 Laser-es
14 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL 127568  110 B&J Bikes
15 Gustavo Rullo   Miami, FL 206281  108 VistaVelo.Com
16 Bradley Davis   Atlanta, GA 126538  113 Ford Cycling Team/Orlando Velo
17 Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886  117 Cycle Science

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Proffer   Celebration, FL 215288  781 B&J Bikes
2 Yip Tsang   Davie, FL 204595  766 Z Bikes
3 Daniel Domingo   Jacksonville, FL 109107  762 Coastal Chiropractic
4 N/A    ,  372  764 Olympus Bikes
5 Anthony Astrab   Tarpon Springs, FL 227276  770 TeamGearLink
6 Jay Megginson     775 Unattached
7 Kirby Johnson   Largo, FL 191757  782 TeamGearLink
8 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635  226 Active Cycles
9 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908  784 Bike Route Racing
10 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841  769 TeamGearLink
11 Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454  760 Team Helens
12 Dave Morris   Ft Lauderdale, FL 202521  779 B&J Bikes
13 Efren Ortega     768 ASV - Gold's Gym Orlando
14 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867  765 VeloBrew
15 Ryan Stoner   Orlando, FL 87949  777 Coastal Chiropractic
16 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369  763 Coastal Chiropractic
17 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436  773 Atomic Race Team
18 Erik DeKold   San Marcos, CA 153390  780 FToP
19 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  786 Coastal Chiropractic
20 Christopher Casey   Ponte Vedra Beach, FL 125988  783 VeloBrew
21 Dileep Dadlni      Village Bike

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  165 FSU
2 John Kasbar   Jacksonville, FL 80559  152 VeloBrew
3 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   VistaVelo.Com
4 David Winchester   North Yarmouth, ME 196215  155 East Coast Bicycles
5 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
6 Dallas Rose   Oldsmar, FL 207120  180 TeamGearLink
7 Luke Rozanski     170 FSU
8 Ross Glass   Tampa, FL 236571  173 Hotmark Racing- Sweetbay
9 Barry Brennan      Unattached
10 Paul McManus   Tallahassee, FL 23739  162 Atomic Race Team
11 Jerrod Dorminey   Montgomery, AL 123787  172 Unattached
12 Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611  168 Atomic Race Team
13 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  179 Team Florida
14 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500  187 Laser-es
15 Tony (Claude) Carbajal     171 Team American Classic
16 Karl Pelletier   Longmont, CO 240127  159 VeloBrew
17 Robert Richert   Montgomery, AL 125549  153 Bob's Bicycles
18 Ronaldo Tavares     160 B&J Bikes
19 Brady Scaggs     188 Unattached
20 Juan Hildago     164 Laser-es
21 Paul Messal     178 Team Florida
22 Lionel Rodriguez     158 ASV - Gold's Gym Orlando
23 Mark Brooks     174 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Musalo   Gainesville, FL 246553  917 GCC
2 Stephen Warren   Coral Gables, FL 226459  927 Team Everglades
3 Daniel Connaughton   Gainesville, FL 221848  905 Team Florida
4 mark Mondello   St Augustine, FL 202257  915 Gruppo Strada
5 David Alexandrou   Lutz, FL 122403  901 Best of the Bay Cyclist
6 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328  921 Treasure Coast Cycling Association
8 Rob Robins   Gainesville, FL 239969  922 Unattached
9 Earl May      Unattached
10 Dennis Claire   Shrewsbury, MA 225882  904 Big Wheel
11 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   Action Wheelsport
12 Freddy Viera   Miami, FL 223903  926 Team Everglades
13 Michael Jaynes   Tallahassee, FL 228344  912 Unattached
14 Oxo Slayer   Tallahassee, FL 247445  925 Unattached
15 Robert Jarrin   Palmetto Bay, FL 217175  911 Team Everglades
16 Larry Giddens   Lakeland, FL 247495  907 Unattached
17 Sean Morey   Gainesville, FL 213312  916 Unattached
18 Sean Paley   Atlantic Beach, FL 243229  918 Unattached
19 Wade Wolfenbarger      Unattached
20 Kyle Gunther   Hemingway, SC 247490  909 Unattached
21 Steve Barraco     902 Higher Ground
22 Peter Cheng   Jacksonville, FL 223088  903 Unattached
23 Steven Donchey   Destin, FL 247326  906 Unattached
24 Geoff Schaefer   Tallahassee, FL 228367  924 Unattached
25 Ed Williams   Tallahassee, FL 247421  928 Unattached

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Trabon   Silver City , NM 200493   Cycle Science
2 Lori Castellano      Unattached
3 Anne Craig-Pena     271 VeloBrew
4 Cynthia Hardwick      Unattached

Women - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yvonne Gsteiger     274 Unattached
2 Diana Correa   Tampa, FL 65387  272 Team American Classic
3 Robin Frydenborg   Tallahassee, FL 179366   Atomic Race Team
4 Mary Ellen Foyo     273 Naked Bean Cycling Club
5 Vicki Santello     275 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515  617 Cycle Science
2 Rebecca Larson   Athens, GA 91806  614 Cycle Science
3 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344  609 Jacksonville Racing Club
4 Robin Kavan   Tampa, FL 51174  613 Best of the Bay Cyclist
5 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441  618 Colavita - Central Florida
6 Amanda Hall   Seattle, WA 181244  615 Bike Route Racing
7 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  610 Athletes by Design Racing Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Kislia      Bike America / Potter's Landscaping
2 Angela Connaughton     249 Team Helens
3 Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129   VeloBrew
4 Zack Slayer   Tallahassee, FL 246485   Unattached
5 Dana Zimmel     270 Unattached
6 Linda Nilges   Columbia, SC 244183  247 Unattached
7 Kim Vaughan      Best of the Bay Cyclist
8 Erin Springer     269 Big Wheel
9 Barbara Shircliffe Perigard      Best of the Bay Cyclist
10 Kristen Bowers      Atomic Race Team
11 Meaghan Scott      Atomic Race Team
12 Barry Brennan      Unattached
13 Bridgett Linnehan      Unattached
14 Juliana Linnehan      Orlando Road Club Inc
99 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753  248 Team Swift

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESierra NevadaSpyOSMOUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee