Race Results for
Avon Road Race
Avon, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/07/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wynn Roberts     885 Baraboo Sharks
2 Christopher Lucia     883 Minnesota Cycling Team
3 Andy Jackson     882 Lake Superior Cycling Club
4 Joseph Dubay     880 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Colton Barrett     881 Unattached
6 Conrad Roberts     886 Baraboo Sharks
7 Kelci Roberts     884 Baraboo Sharks

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bagley     515 Loon State Cyclists
2 Gordon Cumming     504 Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Jim Bell     501 Grandstay/Out N About Gear
4 Michael Tocko     506 St Paul Bicycle Racing Club
5 Mark Mlinar     514 St Paul Bicycle Racing Club
6 Bryan Joas     507 Chippewa Valley Cycling Club
7 Scott Houle     517 White Pine Dental
8 Eric Piche     512 St Paul Bicycle Racing Club
9 Christopher Johnston     516 Unattached
10 Gregg Tischler     508 CVCC
11 Christopher Smith     513 Time Factory Team
12 James Schultz     510 MCT
13 David Dow     509 St Paul Bicycle Racing Club
14 Vincent Bernet     511 St Paul Bicycle Racing Club
15 Kevin Lennon     502 Tonka Cycle

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Mairs     464 St Paul Bicycle Racing Club
2 Fred Storti     456 St Paul Bicycle Racing Club
3 Robert Benedum     457 St Paul Bicycle Racing Club
4 Brian Abery     461 Silver Cycling
5 Stephen Hunter     465 SPBBC
6 John Stamm     468 Loon State Cyclists
7 Michael Spengler     459 St Paul Bicycle Racing Club
8 Bruce Harick     462 Unattached
9 Steven Knowlton     463 Silver Cycling
10 Michael Cragg     451 Unattached
11 Dan Meyer     469 Loon State Cyclists
12 Bernard Graham     454 St Paul Bicycle Racing Club
13 Mark Stolpe     453 LSC
14 Peter Silbernagel     467 Loon State Cyclists
15 Peter Bohl     452 Los Gatos Bicycle Racing Club
16 Nelson O'Bryan     466 Loon State Cyclists
17 Ted Schmid     460 
18 Mike Swegle     458 Unattached
19 Harry Forsyth     470 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Hanna     73 St Paul Bicycle Racing Club
2 Adam Froemming     63 Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Ian Stanford     53 Flat City Cycling Club Inc.
4 Terry Beenken     57 Team Emu Racing
5 Jeremy Sartain     76 St Paul Bicycle Racing Club
6 David Zimmermann     58 Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Andrew Minier     79 Flat City Cycling Club Inc.
8 Andrew Nichol     65 Olympia-VW-KalTire
9 Chris Doig     62 Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Mark Verhulst     72 Birchwood/GIS
11 Mike Johnson     60 Chippewa Valley Cycling Club
12 Matthew Gates     75 Flat City Cycling Club Inc.
13 Dale Sedgwick     77 St Paul Bicycle Racing Club
14 Peter Maxwell     80 KCOI Boulevard
15 Christopher Flood     51 Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Anthony Coughlin     84 Lake Superior Cycling Club
17 Shawn Brick     69 Birchwood/GIS
18 Micah Moran     82 Dogfish Racing Team
19 Eric Marcotte     70 Birchwood
20 Colin Threinen     71 Alan Factory
21 Duane Dickey     66 St Paul Bicycle Racing Club
22 Jimmy Feely     52 MN Junior Cycling
23 Bjorn Selander     59 Alan Factory

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Throlson     297 Parish Foundation Cycling Club
2 Daniel Casper     299 Silver Cycling
3 Lance Beuning     286 Grandstay/Out N About Gear
4 Andrew Kruse     275 Flat City Cycling Club Inc.
5 Pat Lemieux     294 Minnesota Junior Cycling Inc.
6 Derrick Lewis     300 Category 6 Racing Squad
7 Keith Bianchi     281 St Paul Bicycle Racing Club
8 Clayton Summit     288 Birchwood/GIS
9 David Shulman     542 Alan Factory Team
10 Mark Consugar     295 Birchwood/GIS
11 Adam Mitchell     289 Minneapolis Bicycle Racing Club
12 Peter Morey     271 St Paul Bicycle Racing Club
13 John Redmond     544 St Paul Bicycle Racing Club
14 Chad Macy     285 Loon State Cyclists
15 Mark Kowaliw     284 St Paul Bicycle Racing Club
16 Troy Scherer     274 Grandstay/Out N About Gear
17 Brian Dahl     546 Unattached
18 Bryan Butts     269 Unattached
19 Adam Staufenberg     545 Unattached
20 Matt Muyres     272 Flat City Cycling Club Inc.
21 John Townsend     292 Parish Foundation Cycling Club
22 Eric Sundstrom     291 Unattached
23 David Ziemer     541 The Hut Cycling team
24 David Bucholz     270 St Paul Bicycle Racing Club
25 Timothy Case     543 Loon State Cyclists
26 Joseph Weber     298 Unattached
27 James Lockwood     282 Birchwood/GIS
28 Josh Roesser     283 Nature Valley
30 Grayson Davis     296 Birchwood/GIS
31 Mike Schroden     277 Grandstay/Out N About Gear

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eike Mrosek   Plymouth, MN 219364  752 Silver Cycling
2 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342  768 Loon State Cyclists
3 Mark Mettler   Grandin Nd 196896  750 Minnesota Cycling Team
4 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985  773 Silver Cycling
5 Fritz Fremgen (1 - Cat4)   Jamestown, ND 56893  771 Loon State Cyclists
6 Pedro Labayen     769 St Paul Bicycle Racing Club
7 Michael Downs     765 Flat City Cycling Club Inc.
8 Tim LaBerge     748 St Paul Bicycle Racing Club
9 Donald Hunley     766 Flat City Cycling Club Inc.
10 Russell Loucks     760 Silver Cycling
11 Martin Owens     751 Unattached
12 Robert Rolle     745 Unattached
13 Brenton Kent     756 Loon State Cyclists
14 Michael Waataja     775 Loon State Cyclists
15 Carlton Mitchell     767 Silver Cycling
16 Brandt Elson     762 St Paul Bicycle Racing Club
17 Christopher Bretz     772 Loon State Cyclists
18 Todd Nesvold     746 Minnesota Cycling Team
19 Michael Hartogh     753 Unattached
20 Sam St Pierre     749 The Hut Cycling team
21 AVERY DAHL     757 UAT
22 Bryan Loecken     759 Loon State Cyclists
23 Patrick O'Rourke     758 Gopher Wheelmen
24 Eric Swenson     755 Birchwood/GIS
25 Sara Brokaw     770 Gopher Wheelmen
26 Michael Delaney     774 Loon State Cyclists
27 Gregory McCrea     754 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DON HARRIS     21 UAT
2 Adam McClurg     Minnesota Cycling Team
3 DAN WHEELER     GOPHER
4 Shawn Gort     19 Lake Superior Cycling Club
5 Ted Loosen     The Hut Cycling team
6 Michael Bantle     22 Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Tyler Denniston     20 Category 6 Racing Squad
8 Tyler McKay     14 Parish Foundation Cycling Club
9 PAUL SCHUMM     13 GREAT PLAINS
10 Carl Bradtmiller   Austin, TX 224437  St Paul Bicycle Racing Club
11 DERICK FRANK     24 UAT
12 Nathaniel Swanberg     Unattached
13 PAUL FROEMMING     17 UAT
14 JOHN HANSON     11 GREAT PLAINS
15 Geoffrey Beaty   Oak Hill, VA 162124  Whole Wheel Velo Club
16 Mr Unknown     23 Tonka Cycle
17 Spencer Haugh     10 Birchwood/GIS
18 TAYLOR OLSON     15 UAT
19 Mark Byrnes     Unattached
20 Shaun Flynn     Unattached
21 Mathew Allen     12 Unattached
22 KEITH FROEMMING     16 UAT
23 Daniel Wistrcill     18 Unattached
24 DAN KAMPA     UAT

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Plant     553 Birchwood/GIS
2 Ann Schuler     556 Parish Foundation Cycling Club
3 Barbara Harick     552 Velo Bella
4 Kristen Arden     555 Birchwood/GIS
5 Susan Swift     554 Athletes Under Construction

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheryl Golin     813 Velo Bella
2 Colleen Gegen     817 Gopher Wheelmen
3 Linda Sone     819 Silver Cycling
4 AMBER RIOPEL     820 UAT
5 JILL KOSKI     818 UAT
6 Laura Anderson     816 Velo Bella
7 Annie Bakken     815 St Paul Bicycle Racing Club
8 Martha Gilligan-Gaines     814 Velo Bella

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerUSACDFSierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee