Race Results for
Alpine Valley Open, WORS #2
Elkhorn, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/22/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Baumann   Green Bay, WI1:42:50.7 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
2 Sam Wellskopf   1:47:55.9  1074 Team Pedal Moraine
3 Kip Spaude   Watertown, WI1:48:49.2 199775  1133 Wheel & Sprocket
4 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:52:12.2 207074  1171 GMAC/Team 2
5 Aaron Brandt   Seboygan, WI1:52:51.6 209961  1127 Team Wisconsin
6 Jason Roelse   1:55:03.5  1017 PCW Cycling
7 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:55:05.6 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
8 Cody Shaide   1:55:10.2  1093 Adventure Racing
9 Jared Faciszewski   2:03:31.8  1233 Team Wisconsin
10 Jon Schmidt   2:09:51.0  1073 Team NORDIK
11 Ryan Kann     2183 Adventure's Racing Team
12 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
13 Nick Darcy     2228 Darcy / SRAM Cycling Team
14 Tony Lemke     2065 Fond du Lac cyclery
15 Benjamin Overeem     2201 Bellin Health
16 Dillon Bera     2184 Bellin Health
17 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
18 Nathan Johnson     2220 Bike Doctor
19 Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
20 Warren Lyman     2018 Team Wisconsin
21 Aristotle Peters     2155 LaPerla Racing
22 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
23 Levi Hill     2064 Team Wisconsin
24 Dylan Weigel     2234 
25 Brad Wagner     2025 PCW Cycling/Fattires-n-beer
26 Chris Hurst     2189 
27 Andrew Ignasiak     2237 Wheel & Sprocket
28 Evan Harris     2156 Team East
29 Michael Heifner     2160 Recyclist
30 Casey Wampler   Oregon, WI 199788  2221 Eriks Bike Shop
31 Matthew Limberg     2122 PCW
32 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
33 Levi Riggs-Wieboldt     2226 
34 Brian Braun     2133 Team East
35 Scott Hollowell     2082 
36 Sean Parker     2050 Team Extreme
DNF Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL 209173  1087 Hayes on Track
DNF Matthew Cooper     1923 
DNF Richie Miller     2233 Hayes Disc Brakes RPM
DNF Josh Gazdecki     2498 
DNF Brian Matye     2552 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   1:41:58.9  1124 Hayes Disc Brakes
2 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:44:13.5 199053  1035 Chain Smokers
3 Peter Hurst   Norwalk, CT1:52:48.7 148404  1094 Skinny's
4 Constantine Peters   1:59:10.5  1083 La Perla Racing
5 Brandon Klos   2:00:37.3  1041 Pedal Moraine
6 David Thomas   2:01:42.4  1136 Magnus
7 David Knauf   2:03:00.9  1230 Whitewater
8 Phil Ott   2:04:17.7  1060 Michael's Cycles Racing
9 Andrew Hanson   2:06:57.5  1906 Michael's Cycles
10 Joshua Schwartz   2:07:25.9  1077 Pedal Moraine
11 Jared Suster   2:08:08.0  1125 Bike Hub
12 Daniel Fitzgerald   2:12:54.4  1925 Bike Hub
13 Tony Wagner   West Bend, WI2:13:16.9 204671  1069 pcwcycling.org
14 Jacob Huot   2:17:32.9  1084 
15 Shawn Hoppe   2:24:18.8  1033 Fond du Lac Cyclery
16 Matt Bair   2:39:00.1  1027 
17 Zachary Giffey     2136 
18 William Street     2150 PCW Cycling
19 John Beck     2131 UWEC
20 Joe Hicks     2542 
21 Marshall Hau     2161 pcwcycling.org
22 Jason Rassi     2519 
23 Michael Spiewak     2502 Team Ochsner
24 Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
25 Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
26 Sam Fehrenbach     2178 Univ of Minnesota
27 Matthew Gehling     2523 UW Cycling
28 Brandon Hoeft     2515 
29 Brian Abbott   Iowa City 224067  2493 university of iowa
30 Dan Hendricks     2524 UW-Whitewater
31 Steve Spiewak     2503 Team Ochsner
32 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
33 Chad Hoppe     2105 FDL/Oshkosh Cyclery
34 Arius Jacks     2032 
35 Jonathan Lorenz     2522 
36 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
DNF Joseph Sielen     1049 
DNF Cullom Radvillas     1057 Wheelfast Racing
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL 189221  1126 Spokes Bikes /RCTC
DNF Chris Brock     1129 Polska Cannondale
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNF Adam Feltz     1223 SRAM
DNF Ben Milano     1224 UW-Whitewater
DNF Tim Cisler     1225 Whitewater
DNF Allan Schimberg     1901 
DNF Andrew Czechanski     2143 
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling
DNF Kyle Martinelli     2412 Hayes Disc Brakes
DNF Ryan Sweeney     8044 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Probst   1:45:51.9  1076 Gear N Up
2 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN1:46:59.2 208067  1100 Team Pacific
3 Eric Michaels   1:50:20.5  1904 Pacific Cycle
4 Cory Gwin   Madison, WI1:54:07.4 223072  1081 Michael's Cycles
5 Tony Pirolo   1:54:17.0  1004 Alpha Wings
6 Travis Olson   1:55:31.7  1014 PCW Cycling
7 Luke Batchelor-Clark   1:56:16.9  1199 Team Magnus
8 Chris Drewes   1:57:22.3  1232 PCW Cycling
9 Jeremy Vogels   1:57:38.7  1117 Bellin Health
10 Sean Fagan   1:58:12.4  1047 Michael's Cycles
11 Jason Boynton   2:00:24.7  1131 Micheal's Cycles
12 Sanjay Ganju   2:00:44.0  1046 Alterra
13 Tim Booms   2:01:20.7  1020 Wheel & Sprocket
14 Carter Shelton   2:08:01.1  1036 Team Pedal Moraine
15 Mark Farina   2:11:13.6  1052 
16 Ted Ramos   2:12:31.2  1237 Nokia 5140
17 Luis Maldonado   2:12:37.1  1082 Wheel & Sprocket
18 Scott Ramsey   2:15:38.9  1924 Pedal Moraine
19 Martin Tikusis   2:25:35.2  1236 
20 Greg Partyka   2:27:49.6  1907 Pedal Moraine
21 Daniel Lionberg     2532 Team Beans & Barley
22 Peter Reis     2099 
23 Ryan Herman     2102 
24 Mike Kohnle     2213 Extreme
25 Jason Karcher     2002 Hayes Disc Brakes
26 Clayton Plummer   San Marcos, CA 226351  2106 XXX Racing
27 Zack Blankenheim     2227 
28 Christopher Schulz     2148 Polska-Cannondale
29 Ben Leach     2550 
30 Ryan Rollins     2512 Fond du Lac Cyclery
31 Andrew Edens     2248 Midwest SportsEvents
32 Chad Montalbano     2197 
33 Bryan Scheel     2185 Lake Geneva Cyclery
34 Ryan Shiroma     9017 Pacific Cycle
35 Eric Roche     2164 UW-Whitewater
36 Jon Kelly     2535 Rekless Riders
37 Jason Gosse     2139 
38 Robert Mautz     2533 
39 Nick Corbin     2124 Wheel and Sprocket
40 Joshua Giffey     9006 
41 Mark Larson     2153 Pacific Cycle
42 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
43 Sean Duffy     2210 Pacific Cycle
44 Ben Sezer     2020 
45 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
46 Schroeder Isaiah     2543 
47 Brett Ebben     2103 Fdl/Osh Cyclery
48 Ryan Manske     8018 
49 Wally Kunstman     2225 PCW
50 Joshua Krick     2116 Team Extreme
51 Piotz Wiktorczyk     2510 
52 Paul Strobel     2504 
53 Ty Kurth     2500 Team Ochsner
DNF Doug Bailey     1118 Alterra Coffee
DNF Christopher Pitts     1138 Moosejaw Pizza& Brewery
DNF Aaron Fleming     1808 Rock Cut TrailCrew
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Lucas Dettinger     2052 The Bike Doctor
DNF Harry Schoeninger     8045 
DNF Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cullen   1:48:36.9  1108 Gear 'n Up
2 Christopher Schutte   1:51:07.6  1051 Polska-Cannondale
3 Mike Budd   1:52:18.7  1097 Wheel & Sprocket
4 Kevin Plato   1:53:13.2  1096 Team Wisconsin
5 Tom Flicker   1:54:23.2  1099 Gear 'n Up
6 Nathan Schroepfer   1:56:29.3  1009 Ben's Cyclery
7 Bradley Gruszynski   1:58:21.9  1109 Gear N' Up
8 Chris Barron   2:00:38.9  1231 
9 Adam Matson   Plainfield, IL2:00:58.3 192061  1053 D'Arcy/SRAM Cycling
10 Joe Greatens   2:06:33.2 225378  1012 Team Nordik
11 Garett Kipp   Madison, WI2:08:19.9 207957  1003 Chainsmokers
12 Michael Laney   2:15:03.1  1228 
13 Jack Thompson   2:15:37.7  1805 Alterra Coffee
14 William Livingston   2:17:17.1  1919 Michael's cycles
15 Brad Green   2:21:20.6  1070 Chainsmokers
16 Gabriel Sanchez   2:23:04.5  1123 
17 Jonathan Nehring   2:26:39.7  1029 Pedal Moraine
18 Kevin Herman     2177 Team AMB
19 David Harris     2236 Alterra
20 Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
21 Matthew Johnson     2513 Freewheel
22 Tim Moore     2536 Reckless Riders / Go Fast
23 Robert Schwalbach     2277 
24 Jess Kruchoski     2023 
25 Lee Messersmith     2231 Wheel Fast Racing
26 James Fernandes     2509 
27 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka / Miodu/ Mama
29 Dain Trittau     2207 Team Wisconsin
30 Brian Parker   Berwyn, IL 229590  2514 XXX / Athletico
31 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
32 Rick Walls     2180 Team Extreme
33 Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
34 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
35 Christopher Goehrig     2027 
36 Jeff Steckbauer     8006 
37 Jeff Weyenberg     2060 
38 Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
39 Chad Thums     2054 Team Nordik
40 Jason Griese     2092 
41 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
42 Jim Liesen     9005 
43 Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
44 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
45 Adam Nowoj     2501 
46 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
47 Dan Baker     2132 
48 David Knuff     2078 Team Extreme
49 Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
50 Brian Benson     8028 Team Buzz
51 Brian J Smith     8020 Michael's Cycles
52 Mark Szudrowitz     8023 Team Extreme
53 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2157 Team Extreme
54 Jeff Gau     2497 
55 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
56 Eric Shaw     8048 PCW Cycling
57 Paolo Urizar   Chicago, IL 226449  2505 xXx Racing-AthletiCo
DNF Erik Eiseman    What?  2531 Uh
DNF Kyle Watterson   Woodridge, IL 201038  1016 
DNF Joe Doyle     1137 Wheelfast Racing
DNF Lou Kuhn     1235 Ponyshop
DNF Jason Jermolowicz     1242 
DNF Cal Collins     2048 
DNF Steve Knaus     2084 
DNF Marc Miller     2224 
DNF Bill Ostrowski     2494 
DNF Travis Armstrong     2521 Funky Weasel
DNF Tim Raml     2545 
DNF Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
DNF Randy Jennings     9019 Team Extreme
DNF Rick Glos   Hales Corners, WI 225532  1040 Skinny's Racing
DNF Timothy Eddy     1241 Gear 'n Up

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Gonzalez   1:45:58.6  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
2 Mike Stanislaus   1:49:57.6  1064 Gear'n up
3 Scott Peterson   Littleton, CO1:51:29.2 115185  1114 Big Ring Racing
4 David Bottum   1:52:21.8  1221 
5 Steve Pribek   1:52:29.4  1032 
6 Tyler Pilger   1:52:54.6  1229 Trek-VW
7 Richard Rudolph   1:54:28.2  1905 Alterra
8 Brian Knutson   1:54:48.9  1095 Darcy / SRAM
9 David Sutton   1:56:09.6  1128 Darcy / SRAM Cycling Team
10 Joe Huebner   1:57:33.6  1219 
11 Steve Miller   1:57:35.3  1062 
12 Mike Curtes   1:57:53.3  1112 Big Ring Racing
13 John Dixon   1:59:24.6  1239 SRAM Racing
14 Thomas Flynn   Chicago, IL2:01:12.3 160053  1079 Funky Weasel
15 John Lirette   2:01:28.6  1006 Hayes Disc Brakes
16 Wade Loberger   2:01:33.5  1240 Gear 'n Up
17 Ken Melville   2:03:30.0  1227 
18 Erich Gross   Milwaukee, WI2:04:20.1 165937  1910 Alterra MTB
19 Dan Tavela   2:06:09.8  1072 Skinny's Racing
20 Jason LaBella   Chicago, IL2:07:28.8 219648  1111 Alberto's
21 David Reddington   2:08:28.7  1024 Williamson Chainsmokers
22 Philip Waleski   2:10:38.0  1238 
23 Chris McKenney   2:11:44.2  1220 SRAM
24 Greg Duckett   2:11:46.6  1802 Alterra MTB Team
25 Trevor Townsend   2:11:47.4  1107 Team Pacific
26 Ken Krebs   2:19:10.6  1092 Chicago Performance
27 Timothy Smith   2:25:14.7  1812 Darcy Cycling
28 Chris Hammer   2:28:18.1  1048 Wheelfast Racing
29 Jeff Hammond     2179 Team AMB
30 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
31 Tom Metcalfe     2548 Alterra
32 Dan Kutz     2130 Hayes Disc Brake
33 Mark Wollam     2506 
34 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
35 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
36 Pat Janisch     9007 Hayes Disc Brakes
37 Greg Jones     2200 Junk
38 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
39 Matt Bartholomew     2112 
40 Dave Volpentesta     2176 
41 Myron Taylor     2528 
42 David Mennenoh     2534 
43 Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
44 Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
45 Zeke Stanis     2149 Team Extreme Ski and Cycle
46 Brian Hicks     2097 Point Pursuit
47 Greg Boettcher     2001 Team Extreme
48 Burak Balkuv     2182 Reckless Racing/ Go-Fast!
49 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
50 Troy Olm     2007 
51 Wade Flisram     2169 Team Extreme
52 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
53 Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
54 Pete Esser     2537 
55 Brian Rummelhart     2058 
56 Jean Marasigan     2527 
57 Jeffrey Aksland     2540 
58 Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
59 Petzold Patrick     2544 Team Fool
60 Chris Cooper     8013 RPM / Hayes Disc Brakes
61 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
62 Timothy Dillon     2495 
63 Andrew Spahr     2075 Alterra CoffeeMTB Team
64 Shawn Hauser     8012 GMAC Mortgage/Team 2
65 David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
66 Mark Cheyne     2520 
67 Bret Srock     2511 BackDoor Bike Shop
68 Pete Bilwacks     2538 
69 Andy Bradley     8027 
DNF Benjamin Griggs     1030 Team Muddy Cup
DNF Scott Janssen     1122 
DNF Scott McClement   Hinsdale, IL 192184  1130 Active Endeavors
DNF Scott Sumner     1803 Fat Kats - Fattires & Beer
DNF Herman Roche     2507 
DNF Neal Jogt     2526 
DNF Charles Drown     2530 
DNF Riley Niznik     2547 
DNF Randy Snyder     8008 
DNF Patrick Doornek     8011 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:53:04.9 210815  1200 Team Pedal Moraine
2 John Miller   1:53:09.6  1018 Mountain Outfitters
3 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:54:02.0 224373  1022 Team A.M.B.
4 Robert Schlegel   1:55:47.6  1075 Michael's Cycles
5 Jeff Sympson   1:55:49.0  1135 Kegel's
6 Dru Bittner   1:56:13.7  1222 
7 Glen Stroik   2:01:14.5  1058 Skinny's Racing
8 Doug Stahl   2:11:55.3  1045 Crank Daddy's
9 Sean Shields   2:12:51.6  1134 Pedal Moraine
10 James Greenfield   2:22:39.9  1806 Team Extreme
11 Russell Jobs   2:35:32.6  1804 Hayes Disc Brakes
12 Paul Rainey     2166 Team AMB
13 Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 
14 Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
15 Mike Owens     2235 
16 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
17 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
18 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
19 Todd Bugnacki     2212 Skinnys Racing
20 John Gregorski     2223 La Purla Racing
21 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
22 Eric Nelson     9016 Alterra Coffee
23 Troy Sable     2098 
24 Jessie Trueba     2546 
25 John Shull     2216 Mikes Bikes
26 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
27 Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
28 Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
29 Dennis Malmanger     2071 
30 Jon Holcomb     8015 Fattires-n-beer.com
31 Rick Torres     8040 
32 Don Fisher     2042 Big Ring Racing
33 Curt Villadsen     2541 
34 Peter Chiappetta     2051 
35 Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber
36 Tim Peters     2044 Skinnycow Racing Inc
37 Edward Duran     8046 Reckless Riders / Go Fast
38 Bruce Borcherding     2214 Hayes Disc Brakes
39 Tim Felsinger     8014 Fat Tires N' Beer
40 Keith Wolf     8029 Team Extreme
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF Ron Kay   Rice Lake, WI 210985  1015 Hayes Disc Brakes
DNF Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
DNF Jeff Parker     1059 Pedal Moraine
DNF Sam Kuehnel     1090 Big Ring Racing
DNF Michael Geitner     1158 Team Extreme
DNF John Mahr     1234 Wheelfast Racing
DNF John Daming     1801 Bellin Health / Tower Clock
DNF Roger Villmow     1809 Alterra
DNF Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
DNF Mike Jensen     2137 
DNF Barron Gira     2499 
DNF John Miller     2549 
DNF Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
DNF Tim Snyder     8047 
DNF Jon Suyko     1005 Kegel's Racing

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Bower   Boulder, CO1:56:37.2 228101  1218 
2 Steven Humphrey   2:06:07.6  1085 big ring racing
3 David Torgler   2:12:01.2  1132 Skinnys Racing
4 Mark Schimberg   2:23:26.9  1026 
5 Marcum Martz   2:25:25.3  1063 
6 Tim Montee     9002 hayes
7 Jerry Leair     2047 
8 James Sniadajewski     9009 Point Pursuit
9 Don Freitag     2043 Big Ring Racing
10 Steve Kapaun     2117 
11 Dale Freund     2529 
12 Douglas House     9026 
13 Rick Sakalas     2517 
14 Randy Feuillerat     2230 Michael's Cycles
15 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
16 John Senkerik     2062 Team Extreme
DNF David Poulton     1226 Active Endeavors
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF Jacques Besant     2323 
DNF Craig Scholzen     2518 Hayes Brake
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Swanson   Loves Park, IL1:57:22.5 96326  1050 Kegels
2 Larry Reimer   2:01:50.4  1042 Michael's Cycles
3 Dewayne Bonnett   2:08:30.9  1106 
4 Pete Noffke   Menasha, WI2:18:52.2 189045  1055 Wheel and Sprocket
5 Gary Meader   2:21:44.1  1102 
6 David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
7 Paul Manley     2144 Chainsmokers
8 Dale Lenss     2083 Bellin Health
9 Peter Kot     2030 
10 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
11 Mark Ullenberg     2168 
12 Keith Westendorf     2539 Alterra
13 John Siwinski     2516 Reckless Riders
14 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 Velo Club Roubaix
15 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
16 John Spaude     2211 Wheel & Sprocket
17 Jim Shong     2175 Bike Doctor
18 Neal Rollins     2081 Fondy Cyclery
19 Don Howell     2215 
20 Randall Boehme     2525 Cronies
21 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
22 Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike
23 David Joyce   Brevard, NC 148440  2041 Ripon College
24 John Stringer     2551 
25 Daniel Braun     2134 Team East
26 Jesse Voss     2202 Wheel & Sprocket
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  1010 Chainsmokers
DNF Randy Pallex     1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
DNF Brad Swenson     2219 

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi2:01:00.2 183112  GMAC/Specialized
2 Jonathan Kay   Thornton, CO2:09:22.3 212982  16 Hayes On Track
3 Josh Kay   Shell Lake, WI2:10:22.7 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team
DNF Justin Schmidt     49 
DNF Matthew Brandt   St Charles, MO 197984  71 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 A J Ettmayer   1:53:07.0  Team Pedal Moraine
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:57:09.9 145071  70 Trek Midwest
3 Seth Lenss   2:04:11.9  Fuji Bikes
4 Matthew Kelly   Johnson Creek, WI2:08:45.3 116304  48 
5 Steven Scholzen   2:09:45.7  117 
6 Kurt Refsnider (1 - EX)   Boulder, CO2:13:49.3 135419  121 all9yards.com
7 Caleb Bonnett (2 - EX)   Strawberry Point, IA2:15:47.0 218880  61 
8 Jake Whitwam   2:47:53.9  115 Bike Doctor
DNF John Shultz (EX)   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNF Chad Sova   Thiensville, WI 189115  46 pcwcycling.org
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  50 
DNF Ker Statz     51 Campus Cycle
DNF Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  53 Bike Hub
DNF Nathan Guerra (PR)   Oconomowoc, WI 214936  63 Guerra Means War!
DNF Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  79 Chainsmokers
DNF Ben Moore   Boulder, CO 228791  118 RASC
DNF Chad Balthazar   West Bend, WI 218593  28 Pedal Moraine

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Eppen   Iowa City, IA1:54:02.5 121702  Mercy - Specialized
2 Jesse LaLonde   Ely Mn1:56:28.6 203490  
3 Brian Matter   1:59:08.7  pcwcycling.org
4 Mike Phillips   Chicago, IL1:59:46.5 84647  Alterra Cycling
5 Justin Salzmann   Kaukauna, WI2:01:49.0 211820  40 The Bike Hub /Fuji
6 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:02:09.5 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
7 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:03:47.1 209153  34 Michael's Cycles
8 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:11:13.0 182256  20 Polska Cannondale
9 Bryan Bos   Naperville, IL2:21:52.9 94991  67 Darcy / SRAM
10 Ryan Atkinson   Omaha, NE2:28:08.8 110532  116 Gary Fisher
DNF Ronald Stawicki   Waukesha, WI 212641  10 AlphaWings
DNF William Schwalbe   Duluth, MN 143045  55 Team Ski Hut
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  75 
DNF Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732  78 C.R. Conquistadors Racing
DNF Erich Ponath     90 Fattires-n-beer
DNF Jeffery Hall   Farmington, MN 14705  29 Salsa Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Stanford   White Bear Lake, MN1:54:41.1 175718  113 Nature Valley / Penn Cycle
2 Chris Peariso   Amherst, WI1:57:53.7 139566  45 Gear N' Up
3 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:05:05.6 117449  27 Team Wisconsin
4 Jerry Long   Moscow, ID2:05:47.5 202427  17 Chainsmokers
5 Josh Barrett   Whitewater, WI2:06:45.7 189760  43 Skinny's
6 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:07:35.5 78139  72 Polska
7 Zach Stanford   Sedona, AZ2:14:26.9 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
8 Chris Mosk   2:14:45.6  119 Pony Shop
9 James Holmes   Madison, WI2:16:44.2 155854  76 Team EMU All9yards.com
10 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:17:05.6 175959  80 D'Arcy Cycling/SRAM
11 Matt Silvia   Chicago, IL2:17:10.2 208232  58 Alberto's
12 Kevin Klug   Evanston, IL2:19:29.6 220282  24 
13 Brad Jenks   Antioch, IL2:28:45.0 163973  23 Hayes Disc Brakes
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  44 Ski Hut
DNF Frank Rowley   Channahon, IL 178739  59 Darcy Cycling
DNF Tony Torrance     123 Bells Beer / Trek
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut
DNF James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  42 Alberto's

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McVean   1:54:03.6  114 Ski Hut
2 Jack Nielsen   Racine, WI2:00:03.6 150412  77 Hayes
3 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:12:22.5 169422  66 skinny's racing
4 Ray Nelson   Woodstock, IL2:12:29.0 193027  56 Skinnys Racing
5 John Gatto   2:12:58.6  39 D'Arcy / SRAM Cycling Team
6 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:14:47.3 194466  69 Team Wisconsin
7 Bill Nigh   West Bend, WI2:18:06.9 197745  30 Team Pedal Moraine
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  15 Pedal Moraine
DNF David Stahl   Deerfield, IL 208045  22 Team Wisconsin
DNF Kevin Heppner   Modesto 188763  26 Killjoy Racing
DNF Mike Roberts   Wheaton, IL 134339  60 
DNF Bill Miller     68 
DNF Scott McLaughlin     120 Active Endeavors
DNF Derrick Fluegge     122 

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN2:05:53.9 134734  54 Trek VW
2 Jan Rybar   2:05:57.9  52 
3 Stephen Kmecak   Burlington, WI2:12:52.7 202099  73 Alterra
4 Jerome Daanen   Racine, WI2:14:26.0 164575  35 Hayes
5 Bob Weintz   2:26:12.2  74 RRB Cycle
6 Bob Hayssen   2:36:17.4  99 Vision Quest
7 James Grant   Fountain City, WI2:39:04.8 134086  25 Independent Fabrication
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  31 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Poulton     6070 Active Endeavors
2 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
3 Zach Scholzen     6069 
4 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
5 Riley Shelton     6009 
6 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
7 Devon Guse     6017 FDL/OSH CYCLERY
8 Jeffrey Martz     6020 
9 Jordan Hoeft     6068 
10 Augie Dale     6066 
11 Brandon Flisram     6050 Team Extreme
12 Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
13 Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
14 Samuel Martz     6019 
DNF Ryan Kay     6061 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Brunner   0:42:37.1  4233 Hayes OnTrack
2 Myles Beach   Larsen, WI0:42:41.6 208348  4001 Gear-n-Up
3 Caleb Lenss   0:45:15.4  4040 Bellin Health
4 Sean Monaghan   0:45:27.8  4375 
5 Nicholas Montee   0:47:05.4  4112 Hayes on Track
6 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6022 hayes on track
7 Garret Post     6063 
8 John Martin     6067 Racine Cyclery
9 Kyle Warras     6062 
10 Conner Shelton     6008 
11 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
12 Dru Jr Bittner     6064 Rocket Riders
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT
DNF Adam Kay     6060 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hahn   0:37:26.2  4025 
2 Bobby Parker   0:38:40.7  4364 Pedal Moraine
3 Zeb Rybar   0:38:43.0  4227 
4 Theodore Peters   0:41:48.9  4076 LaPerla Racing
5 John Kummer   0:42:04.4  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
6 Michael Vitucci   0:42:33.1  4378 
7 Greg Parker   0:42:40.2  4018 Team Extreme
8 Jonathon Vollmer   0:45:42.1  4091 Bike Doctor
9 Donovan Blakney   0:47:45.5  4352 
10 Winston Xue   0:47:54.0  4140 WORS-JDT
11 William Griesbach   0:48:42.2  4024 Point Pursuit
12 Taylor Otto   0:49:52.9  4099 Recyclist
13 Alex Grohmann   1:01:22.7  4005 
14 Ryan Voss   1:03:57.8  4079 Wheel & Sprocket
15 Ian Delaney   1:12:30.5  4120 WORS-JDT
DNF Tony Hoak     4391 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zane Scofield   0:41:12.9  4363 
2 Landon Thomas   0:41:57.6  4107 
3 Kelby Shaw   0:42:02.1  4109 
4 Andy Livingston   0:43:25.4  4039 
5 Nic Rabe   0:45:56.7  4381 Fattires & Beer / Fat Kats
6 Ian Brooks   0:47:33.8  4051 
7 Byron Guerra   0:47:52.3  4086 Guerra Means War
8 Charles Rechner   0:54:02.7  4084 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Krenzke   0:38:57.4  4026 team extreme
2 Randy Ambacher   0:40:44.3  4021 
3 Michael Sherven   0:42:35.4  4372 
4 Adam Schwartz   0:44:26.5  4221 
5 Adam Johnson   0:46:52.2  4362 
6 Jay Millin   0:51:31.1  4055 Pedal Moraine
DNF Adam Goeden     4118 Team Pedal Moraine
DNF Stefan Valdenlind     4390 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Johnson   0:37:06.1  4058 Rock Cut TrailCrew
2 Trevor Stellrecht   0:38:16.9  4231 Wheel & Sprocket
3 Chris Johnson   0:39:44.0  4223 
4 Justin Lund   Tomahawk, WI0:41:49.5 216962  4006 Big Ring Racing
5 Jon Nelson   0:42:38.7  4356 
6 Rob Salentine   0:42:40.2  4083 
7 Tim Edwards   0:43:04.0  4367 
8 Andrew Rieder   0:45:07.8  4105 FDL/OSH Cyclery
9 Chase Kincaid   0:45:52.1  4374 
10 Aaron Gretzinger   0:51:30.2  4042 Chainsmokers
11 Paul Westburg   0:54:48.5  4023 GMAC Mortgage/Team 2

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Caliva   River Falls, WI0:34:54.4 227751  4229 The Route
2 Ryan Rysewyk   0:36:07.7  4036 ry-z
3 Daniel Binger   0:37:04.3  4386 
4 Anthony Dipiazza   0:37:41.9  4230 
5 Kirk Zahn   0:39:42.7  4113 
6 Mike Jenich   0:40:45.8  4392 
7 Greg Bielowicz   0:43:53.1  4351 
8 Corey Kincaid   0:45:29.4  4373 
9 Joshua Glovinsky   0:46:32.2  7008 
10 Ryan McEneany   0:47:54.6  4088 Gear N Up
11 Jason Brozek   0:48:24.9  4115 Pacific Cycle
12 Luke Palmer   0:48:28.2  7045 
13 Tom Ales   0:51:32.5  4371 
14 Justin Lisota   1:02:19.4  4030 
DNF Brian Seefeldt     4117 The Bike Hub
DNF Brad Lilic     4354 
DNF Abraham Kazda     4402 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Holton   0:37:54.5  4395 
2 Jeff Truax   0:37:57.8  4052 
3 Michael Rosser   0:39:01.4  4393 
4 John Paddock   0:40:43.0  4361 
5 Peter Cherchian   0:41:20.5  4004 Verizon
6 Darrin Kolka   0:42:01.9  4389 
7 Michael Miljan   0:43:12.0  4064 Cyclesmith
8 Jeff Robinson   0:43:15.4  4114 
9 Franklin Carr   0:45:10.5  4366 
10 Joe Villalobos   0:45:55.9  4041 Success Video
11 Jon Mayville   0:48:08.2  4365 
12 Anthony Ramirez   0:48:23.1  4368 
13 Donald Lueck   0:48:38.6  4054 
14 Hue Kong   0:49:49.6  4210 GenXCycling
15 Thomas Kunkel   0:50:50.3  4353 
16 Ross Kellogg   0:55:11.5  4068 Team East
17 Nicholas Mianecki   0:58:54.0  4013 
18 Stanley Blakney   0:59:55.0  7042 
DNF Chuck Cate     1034 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Kerrigan   0:38:29.7  4377 Mikes Bikes
2 Bryan Reed   0:39:47.3  4396 R&D
3 Lor Tshengzoo   0:40:34.6  4369 
4 Jim Harbort   0:40:55.3  4110 
5 Jim Jante   0:41:34.8  4382 Bruisers
6 Allen Brost   0:43:04.6  4394 
7 Timothy Poff   0:45:42.9  4385 
8 Ric Jump   0:47:26.2  4034 Fond du Lac Cyclary
9 Jay Ruckert   0:47:58.2  4071 Which way to Vegas?
10 Vinnie Smith   0:51:04.0  7046 
11 Brian Lucas   0:53:32.7  4379 
12 John Brinkmann   0:53:53.7  7043 
13 David Gee   0:54:38.2  7044 
DNF Jim Pekowsky     4014 Team 20
DNF Douglas Lincoln     4387 Self

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Tamborino   0:36:22.3  4032 
2 Tom Wendland   0:39:24.5  4009 
3 Steve Baumann   0:40:18.6  4027 GMAC Mortagage/ Team 2
4 James Johnston   0:41:42.8  4388 
5 Gordy Welch   0:41:55.0  4358 
6 Daniel Backley   Germantown, WI0:41:55.6 221070  4002 Velocity
7 David Morgan   0:42:49.6  4082 
8 Kris Maj   0:43:59.9  4232 
9 Dan Getzen   0:46:04.9  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
10 Michael Kaspar   0:47:09.1  4380 
11 Kevin Niesen   Burlington, WI0:47:16.9 221437  4011 
12 Michael Martin   0:47:23.2  4384 
13 Andy Huth   0:47:29.7  4400 
14 Andrew Durawa   0:47:46.9  4357 
15 Michael Borchardt   0:48:09.3  7001 Team Extreme
16 Frank Mostek   0:50:28.1  4355 
17 Rick Griesbach   0:52:25.5  7002 Point Pursuit
18 James Annes   0:53:29.6  4359 
19 David Lloyd   0:55:46.0  7048 
20 Jon Nedland   1:12:37.7  4376 Mike's Bikes
DNF Steven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Lengfeld   0:40:45.9  4094 
2 Greg Dechant   0:40:52.5  4397 R&D
3 Kevin Lemke   0:44:46.5  4069 Fond du Lac Cyclery
4 Neng Vang   0:45:34.7  4370 
5 Wayne Korte   0:45:56.2  7047 Racine Cyclery
6 Ron Kapaun   0:46:02.7  4056 
7 Gary Schmidt   0:47:24.5  7009 
8 Dennis Hoeft   0:50:25.6  4383 
9 Wally Sniadajewski   Plover, WI0:53:02.2 204830  4100 Point Pursuit
10 Will McNulty   1:03:04.0  4398 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Remington   0:40:01.5  4401 
2 William Peters   0:41:56.7  4008 GMAC Mortage/Team 2
3 Jeff Cummisford   0:43:02.8  4106 
4 Mike Sherman   Box Elder, SD0:43:55.1 225605  4141 
5 Bernie Parker   0:47:54.9  4019 Team Extreme
6 Steve Manthe   0:48:45.8  4116 Chainsmokers
7 David Hornung   0:48:53.5  4047 Fond du Lac Cyclery
8 Ted Batzer   0:50:11.3  4096 
9 Richard Wenborne   1:02:07.9  4012 GMAC Mortgage/Team 2
10 Jay Hoppe   1:03:17.0  7006 FDL/Oshkosh Cyclery

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980  3111 Endeavor
2 Murphykate Montee     9505 hayes on track
3 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post
4 Alyssa Borell     3041 Hayes on Track
5 Heidi Goode     3044 Adventures Racing

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI 202434  3020 Polska Cannondale
2 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 fond du lac cyclery
3 Madeleine Puissant     3116 Muddy Cup
4 Jamie Buske     3050 Team Extreme
5 Jillian Kinsella     3052 Darcy-SRAM Cycling
6 Kitty Polidori     3115 Whitewater
DNF Katherine Miller     3112 Hayes RPM

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens-Wilsin     3038 Fond du Lac Cyclery
2 Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
3 Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
4 Jessica Smulka     3027 
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Stuckart     3045 Extreme
2 Denise McCormick     3036 
3 Leesa Stefano   Florence, KY 217273  3109 Biowheels
4 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM Cycling Team
5 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up
6 Melissa Batterman   Kenosha, WI 179646  3107 
7 Catherine Picard     3108 
8 Tammi Stunkel     3040 Bike Doctor
9 Monica Maeta     9513 XXX Athetico
DNF Angella Collins     3007 

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
2 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
4 Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3114 
5 Meg Bauer     3110 
DNF Barbara Lothe     3029 Mad FORCs
DNF Antonia Leal     3034 
DNF Candy Hofmann     3048 Team Extreme
DNF Lisa Leigh-Peterson     3051 Big Ring Racing

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Reilly     3031 Michael's Cycles
2 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4 Beth Clark     3049 Reckless Racing / Go Fast
5 Karen Deboise-Meara     9501 Fat Tires N Beek
6 Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
7 Rolleen Kralovec     3032 
DNF Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors
2 Janis Heifner     3028 Recyclist
3 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
4 Gretchen Montee     3009 hayes
5 Deborah Sykora     3113 

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine House   2:35:56.6  517 Team 2

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Monroe   Boulder, CO1:50:21.1 178944  536 PCW Cycling
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:16:02.0 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
3 Hannah Guerra (1 - EX)   Oconomowoc, WI2:16:29.4 225377  520 Guerra Means War!
DNF Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  524 Guerra Means War!
DNF Lori Hennessy   Avon, CO 217023  537 
DNF Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  513 Gear N' Up

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ2:03:02.7 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Christina Woodman   Phoenix, AZ2:11:07.7 210738  512 Michael's Cycles
3 Gina Kenny   Orland Park, IL3:09:55.3 210270  515 Team Extreme
DNF Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN 199274  501 Trek/VW/JBL

Women - PR/SM/EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:54:10.1 217761  502 Mercy / Specialized
2 Diana Hill   Duluth, MN2:00:16.6 212753  507 Trek VW
3 Colleen Westphal   Appleton, WI2:45:39.9 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek
DNF Lori Sable   Thiensville 226461  508 Team Wisconsin

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Madeline Labecki     6021 hayes on track

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Stanislaus     6065 
2 Haley Elliott     6027 Team East
3 Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
4 Samantha Milner     6002 Hayes OnTrack

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   0:49:16.9  5026 Team Extreme
2 Arin Lemke   0:53:58.0  5025 Team Pedal Moraine
3 Molly Chiappetta   1:06:39.0  5020 Hayes Brake
4 Justine Atkinson   1:15:04.7  4403 Gary Fisher

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Srock   1:12:21.6  5112 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Swanson   0:40:31.2  5024 Michael's Cycles
2 Jennifer Jones   0:45:26.3  5011 Mad FORCs
3 Becky Czechanski   0:48:33.0  5013 
DNF Rachel Snider     5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Childress   0:44:12.9  5113 
2 Jasha Diekmann-Smith   0:44:57.2  5017 Micheal's Cycles
3 Gabriela Baranova   0:47:03.5  5010 
4 Renee Bach   0:49:20.4  5008 Team Ry-z
5 Elizabeth Legaspi   0:52:42.0  5021 Fattires-n-beer
6 Laura Leach   0:54:16.3  5111 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Guse   0:52:08.2  5015 FDL/OSH CYCLERY
2 Ishel Quintana   0:52:27.6  5002 
3 Meghan Sedivy   0:57:31.2  5027 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maryann Knoke   0:43:26.4  5109 
2 Deb Garrett   0:51:45.8  5117 Trek
3 Amy McGraw   0:59:26.1  5116 
4 Barbara Daanen   1:01:30.3  5019 Hayes
5 Christine Strahm   1:09:49.6  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheryl Leonard-Schneck   0:46:03.7  5110 
2 Cynthia Novak   0:49:23.2  5016 
3 Cecile Labecki   0:51:00.6  5022 RPM hayes Brake
4 Linette Davis   0:52:09.6  5115 
5 Roxanne Rogers   0:53:06.9  5003 Big Ring Racing
6 Carole-Anne Stewart   1:03:53.6  5007 Rock Cut TrailCrew
7 Rebecca Welch   1:21:09.9  5005 Wheel & Sprocket
DNF Demaris Martz     5018 

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL0:52:50.1 10328  5055 Active Endeavors
2 Susan Borchardt   1:04:26.6  5001 Team Extreme
3 Patricia Bauer   1:05:44.6  5114 Fattires n Beer

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Rollins   0:51:56.4  5006 Fondy Cyclery

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSierra NevadaOSMOSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee