Race Results for
1st Annual Senoia Speedway Showdown
Senoia, GA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/07/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryl Reynolds   Griffin, GA 194952   John Deere
2 Douglas Pomeranz   Encinitas, CA 48516   Velo Voodoo
3 Steven Carrell   Norcross, GA 6251   Smith Barney
4 Jonathan Atkins   Peachtree City, GA 2039   Smith Barney
5 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   Ga Velo/BU
6 David Green   Savannah, GA 55723   Memorial Health/Team One
7 Tony Scott   East Point, GA 127452   Smith Barney
8 Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111   Pacesetter Steel Svc Racing Team
9 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   Ga Velo/BU
10 Daniel Banks   Atlanta, GA 186847   Colavita
11 Creed Sewell   Atlanta, GA 147353   Ga Spinal
12 Matt McCarthy   Mableton, GA 151969   RealityBikes.com
DNF Lee Showers   Statesboro, GA 52234   Bicycle Outfitters
DNF Eric Anderson   Alpharetta, GA 151968   RealityBikes.com
DNF Todd Muller   Cumming, GA 76626   RealityBikes.com
DNF Phil Southerland (Cat1)   Atlanta, GA 106511   Locos

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Eldridge   Johns Creek, GA 194777   Locos Porterfield
2 Cyrus Hedrick   Marietta, GA 153708   PaceSetter
4 Dave Koons   Logan, UT 193849   Mike's Bikes
5 Chris McCrory   Acworth, GA 93422   NARC
6 Chris Hong   Atlanta, GA 184082   Land Rover
7 Michael Colwell   East Point, GA 58514   Atlanta Cycling
8 Darren Comer   Dublin Ireland 180507   APB
DNF Robert Kollar   Atlanta, GA 54482   Aaron's/L5flyers

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Dawkins   Red Bank, TN 201680   Bikycle Works
2 Dustin Stong   Miami, FL 188185   Auburn Flyers
3 Rick Rheingans   Gainesville, FL 201535   Aaron's L5 Flyers
4 Edward Moreadith   Asheville, NC 207948   Ga. Spinal Health/APB
5 Darren Comer   Dublin Ireland 180507   Ga Spinal Health / APB Race Team
6 Steve Murray   Columbus, GA 204360   Mike's Bikes Racing
7 Whit Clifford   Athens, GA 212642   REALITY BIKES
8 David Bell   Atlanta, GA 201792   Little 5 Flyers / Aaron's
9 Steve Hatfield   Atlanta, GA 139174   Aaron's L5 Flyers
10 Martin Jones   Stockbridge, GA 221940   UNA
11 William Davis   Perry, GA 193645   reality bikes.com
12 Jeffrey Wheeler   Atlanta, GA 217212   OTR Strenflex

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damien Dunn   Athens, GA 227817   Ga Velo/Hub
2 Marek Lipold   Bogart, GA 228079   UNA
3 Michael Masters   Decatur, GA 220292   Aaron's/L5
4 Xavier Cortez      NARC
5 Isaac Strickland      0
6 Jess Brown   Monroe, GA 221266   n/a
8 Jason Pugsley   Duluth, GA 146593   Aarons L5Flyers
9 Brady Thomas   Clemson, SC 200308   John Deere Juniors
10 Greg Gilbert   Marietta, GA 13226   Aarons/L5Flyers
DNF Michael Gordon   Dunwoody, GA Inc. 205029   North Georgia cycling Association

Men - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Scott   East Point, GA 127452   Smith Barney
2 Steve Carrell   Redding, CA 6250   Smith Barney
3 Jonathan Atkins   Peachtree City, GA 2039   Smith Barney
4 Theron Colucci   Lawrenceville, GA 7473   Cycor LLC/Contes
5 Rick Rheingans   Gainesville, FL 201535   Aarons/L5
6 Michael Franklin   Atlanta, GA 74201   Forum
7 Gary Mitchum   Dunwoody, GA 72000   Forum
8 Geoff Rogers   Atlanta, GA 79129   Ga Velo/BU
9 Stephen Hill   Winston, GA 198787   East Pt Track
10 James Lambing   Decatur, GA 53704   Velo Voodoo
11 Richard Strickland   Isle Of Palms, SC 73223   RBM
DNF John Gaffney   Atlanta, GA 12630   Velo Voodoo

Men - Master - MR - 45-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Coy   Lawrenceville, GA 130107   GTC
2 Daniel Moye   Watkinsville, GA 126399   Cane Creek
3 Robert Rivers   Athens, GA 30025   Cane Creek
4 Marshall Millard   Lawrenceville, GA 190422   Gwinnet Driving Club
5 Randy Nelson   Woodstock, GA 208883   Cycleworks
6 Terry Mathison   Atlanta, GA 176263   Cycleworks
7 Michael Colwell   East Point, GA 58514   Atlanta CYL
8 Walter Stark   Atlanta, GA 153285   Aaron's/L5Flyers
9 Hawksley Donald      n/a

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael York   Athens, GA 223302   GAV/BU

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oscar Clark   Athens, GA 221975   FFCC/Land Rover
2 Justin Murray   Marietta, GA 192885   Land ROver/ Siemens Home Appliances/ FFC
3 Thomas Shaffer   Kennesaw, GA 224566   FFCC
4 Brian Ceballos   Alpharetta, GA 221979   Land Rover/Siemens Home Appliances/FFCC
5 Phillip Bell      n/a
DQ Will Ficklen      Ga Velo/BU

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Winter (1 - Cat3)   Athens, GA 146174   John Deere
2 Margaret Shirley   San Francisco, CA 165715   Sunshine

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Freeman   Decatur, GA 220261   Aaron's/L5Flyers
2 Jennifer Wilson   Athens, GA 224455   John Deere
3 Katie Head   Griffin, GA 199016   John Deere
4 Linda Demma   Atlanta, GA 222546   L5Flyers
5 Erin Christman   Atlanta, GA 195808   Atlanta Multisport Team
6 Aimee Murphy   Decatur, GA 221533   Aaron's/L5Flyers
7 Lynn Howe   Jonesboro, GA 220043   Aaron's/L5Flyers

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSierra NevadaCUORESpyShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee