Race Results for
Union Grove Road Race
Union Grove, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/21/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ZAC FELPEL     78 REDROSE

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JONATHAN PROULX     79 RED ROSE ROCKETS
2Dan Oates     81 
3Brent Linde     82 RED ROSE ROCKETS

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOHN SPITTAL     367 GS LANCASTER
2MICHAEL ZBAN     361 GS LANCASTER
3CHARLES GROSE     368 ELITE BICYCLES
4BRAD OBER     369 G S LANCASTER
5DWAYNE CLINTON     351 GS LANCASTER
6PAUL DREES     372 MORGAN STANLEY MARKET EDGE
7Andrew VonKoven     388 Main Line
8TOM RATZELL     371 BIKELINE / LWA
9KEITH CRAMER     354 QUAKER CITY WHEELMEN
10TOM MCMENAMIN     355 SOMERSET WHEELMEN
11JIM POMEROY     381 FIRST CAPITAL VELO
12JAY GAUNT     358 MAIN LINE CYCLING CLUB
13DAVID WHITNEY     352 SOMERSET WHEELMEN
14JOHN CRAWFORD     362 UPMC CYCLING PERFORMANCE
15KEVIN SAINT CLAIR     373 QCW/BIKE ADDICTS
16KEVIN GREENE     356 QUAKER CITY WHEELMEN
17Andy Kain     391 Elite
18Mr Unknown     3?5 
19MICHAEL TACCI     370 MAIN LINE CYCLING / BIKYLE
20WILLIAM MCLAUGHLIN     365 SOMERSET WHEELMEN
21Jane McDermott III     393 Tri State Velo
22Michael Dee     392 Elite
23MARTIN MRUGAL     383 WEST CHESTER CYCLING CLUB
24Mr Unknown2      
25TOM KEENAN     382 WEST CHESTER CYCLING CLUB
26KEVIN POWER     360 VELOCITY SPORTS
27Mr Unknown3      
28THOMAS MOEN     374 TEAM BBC - BALTIMORE BICYCLING CLUB
29PAUL ORAM     378 CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
30DOUGLAS LONG     363 ERA CYCLING
31RON LIVINGSTON     359 MAIN LINE CYCLING
32Thomas Goldbach     385 ERA Pro Cycling
33PAUL POLENSKY     375 POTOMAC VELO CLUB

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHIP BEREZNY     484 BIKE LINE/LWA
2ROB LEA     464 T.E.A.M. Fuji
3BRIAN SAYLOR     474 DYNAFLO/TECHNOCYCLE BRC
4JIM WEIDNER     473 TRI-STATE VELO
5MARTIN LORENZ     470 GUY'S RACING
6WILLIAM CARE     471 ERA CYCLING
7RAM MUDAMBI     472 LWA/BIKELINE
8DAVID FRANKFORD     469 MAIN LINE CYCLING/MLC-BIKYLE
9JULIUS GOSLIN     481 MLC/BIKYLE
10STEVEN HARTLAND     488 MAIN LINE CYCLING
11TOM GRIM     476 ERA CYCLING
12Denny Cutler     490 MLC
13MURRAY DAVIS     478 LSV/KELLY
14BRUCE BRONSDON     482 PREMIER BANK/CYCLE SPORTS
15WILFRED ROHLFING     483 TEAM BBC
17MICHAEL ELLIS     479 UPMC SPORTS PERFORMANCE
18KEVIN TUTTLE     475 MAIN LINE/BIKYLE
19NEIL GUSSMAN     468 MAINLINE CYCLING
87Dana Ormerod     487 ERA CYCLING

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MATT COOKE     12 
2J. DEAN RITTENHOUSE     14 TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
3JASON MEIDHOF     NCVC-EDGE TECHNOLOGIES
4GEORGE GANOUNG     15 US ARMED FORCES
5CRAIG DODSON     26 TEAM COBBLESTONE/NATURE'S PATH
6William Short     36 Chester City Cycle
7TORREY MARKS     SWASHBUCKLER BREWING COMPANY
8ELLIOT GAUNT     16 WATCHUNG WHEELMEN
9Karl Woitas     43 Team Alliance
10Richard Reinhart     35 Chester City Cycle
11JON HANSEN     20 RICHMOND CICLISMO
12Mark Light     18 Team Alliance
13NEAL STANSBURY     22 TRI-STATE VELO
14Keith Gerber     34 MOLC Bicycle
15ANDREW SHAW     13 NATIONAL CAPITAL VELO CLUB
16RICH STRAUB     30 GUYS RACING
17Glenn Murray     41 TRI-STATE VELO

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LANG REYNOLDS     323 SWARTHMORE COLLEGE
2JOHN PARKS     368 MOUNTAINS EDGE CYCLING TEAM
3MIKE REA     314 Bike DCC
4KEITH REEDER     342 BIKE DOCTOR
5GEORGE CRAKER III     349 WORLD CUP CYCLING
6CHRISTOPHER CLARKE     362 CITY BIKES
7JOERN DIEDRICHSEN     331 LSV/KELLY
8JUSTIN WAYNICK     341 SWASHBUCKLER BREWING COMPANY
9CHAD YOUNG     307 TEAM SNOW VALLEY PB SEAL-ON
10JOSEPH PICCILLO     327 EVOLUTION RACING
11PATRICK KELLY     312 GUY'S RACING
12AUSTIN FREY     315 TEAM SNOW VALLEY P/B SEAL ON

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ERIK TURNER     165 PENNSTATE CYCLING
1KEVIN KOPANSKI     129 
3MARC REGAN     151 TRI STATE VELO
4RONALD MARQUETTE     136 BIG RING VELO CLUB
5DAVE BRADSHAW     105 LSV/KELLY

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DOUG FREDERICK     240 CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
2JAMES WALLS     221 WEST CHESTER CYCLING
3ADAM SNOKE     201 PENN STATE U CYCLING
4JAMES BEST     225 
5CHRIS DAVIS     217 
6ART MILLER     216 INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING
7JAN FELICE     232 FIRST CAPITAL VELO
8Mr Unknown      
9TERRY HARRIGAN     208 CW/KING PAWN
10Jim Payne     204 
11ROB ALLEN     246 SPINNERS CYCLING
12BARRY RAUHAUSER     224 
13TED MAVEN     233 TEAM SNOW VALLEY
14BRYAN ELIFF     234 KING PAWN/JOES BIKE SHOP
15RUSSELL NEUGEBAUER     226 UNATTACHED
16TREVOR SHATTUCK     215 TEAM BBC
17JOSH FURMAN     237 PENN CYCLING
18JERRE HOCKENBROCHT     244 
19ADAM BERG     212 LATERAL STRESS VELO
20JIM GODSHALL     200 
21DONN PUTT     207 YELLOW BREECHES RACING
22CHARLIE PAYNE     219 
23Matt Perry   West Chester, PA 224448  231 WEST CHESTER CYCLING
24BRETT AURAND     202 
25RODNEY KING     228 
26Brad Falk     250 
27DAVID COVELL     248 GUY'S CYCLING CLUB
28RICHARD BILSON     238 TRI-STATE VELO
29SYD LEA     203 T.E.A.M. Fuji

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1HANNAH HAYDUK     71 LEHIGH WHEELMAN / FUTURE CHAMPIONS

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFCOLLEEN GULICK     73 BIKELINE/LWA
DNFMITCHELL WITMER     74 RED ROSE ROCKETS
DNFGRAHAM COY     75 RED ROSE ROCKETS
DNFLISA AUSTER-GUSSMAN     76 MAINLINE CYCLING
DNFSean Hafer     80 

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1COLLEEN HAYDUK     77 T.E.A.M. FUJI / SALAMANDER

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SARAH CARAVELLA     254 TEAM FUJI
2MICHELLE HART     280 MCCT
3JANELLE HUBBARD     255 NCVC/NATIONAL CAPITAL VELO CLUB
4MARA MILLER     263 SOMERSET WHEELMEN
5SINEAD MILLER     274 AGH/PACTIMO
6BARBARA GRABOWSKI     353 UPMC CYCLING PERFORMANCE
7BETH MASON     256 NCVC
8CAROLINE HACKER     257 VELO BELLA
9ELIZABETH TYRELL     251 SOMERSET WHEELMEN
10SARA ZEIGLER     261 MARYLAND COLLEGIATE CYCLING TEAM
11LAUREN SHIROCK     281 T.E.AM FUJI SALAMANDER RACING
12COLLEEN GULICK     273 BIKELINE/LWA
13Laura Tyson   Hope, NJ 177615  282 SKYLANDS CYCLING
14RACHEL WARNER-SANCHEZ     276 CHARLOTTESVILLE RACING CLUB
15DIANE CLINTON     279 GS LANCASTER
16Pamela Wahl     285 EVOLUTION RACING
17DANA HANCHIN     267 STURDY GIRL CYCLING
18TAMMY EBERSOLE     260 EVOLUTION RACING
19JACQUELINE PAULL     265 TEAM ALLIANCE ENVIROMENTAL
20Petrina Tulissa     264 
21DARLENE RINI     275 
22NAOMI TAKAHASHI     272 STURDY GIRL CYCLING
23NANCY HELLER     278 VELO BELLA
24JULIE LEFEBVRE     284 STURDY GIRL CYCLING

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee