Race Results for
James Bailey Memorial LAJORS (TST)
Bedford, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/22/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - U23 - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kolt Bates   Bedford, TX 194640  Matrix 
2 Steen Rose   Allen, TX 120807   
3 Andres Ramierz     Matrix 
4 Conrad Hermosillo   Fort Worth, TX 218754  NA 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   
2 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572  Matrix Cyc 
3 Kolt Bates   Bedford, TX 194640  Matrix 
4 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
5 Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585  Matrix 
6 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314  TBI 
7 Shane Densmore   Denton, TX 219335  Matrix Cyc 
9 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248  Midwestern 
10 George Buck   Boerne, TX 223671   
11 Austin Stewart   Dallas, TX 193295  Matrix Cyc 
12 Josh Sumrall   North Richland, TX 225640  TBI 
13 Clark Davidson     Team Lucky 
14 Ryan Gerard   North Richland Hills, TX 227200  TBI 

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Rader   Dallas, TX 201905  Matrix Cyc 
2 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826  TBI 
3 Noah Williams   Wimberley, TX 185731  The Racing 
4 Marvin Parker   Irving, TX 227643   
5 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878  Matrix Cyc 
6 Nicholas Chudej      
7 Alex Gentry      

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248  Midwestern 
2 William Rader   Dallas, TX 201905  Matrix Cyc 
3 Austin White     TBI 

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Walker   Orange, CA 170359  Northwest 
2 George Buck   Boerne, TX 223671  NMCC 
3 Justin Gutermuth   North Richland, TX 225240  TBI 
4 Austin Stewart   Dallas, TX 193295  Matrix Cyc 
5 Blake White     TBI 
6 Lamer Morton     TBI 
7 Ryan Russell     TBI 
8 Jeff Southherland     TBI 
9 Billy Shupp     TBI 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Vaughan   Fort Worth, TX 219895  Team Bicyc 
2 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
3 Justin Gutermuth   North Richland, TX 225240  TBI 
4 Thomas Dunlap   San Antonio, TX 226566  Ciclismo 
5 Clint Crawford   Bullard, TX 227933  TBI 
6 Jonathan Towne   North Richland Hills, TX 227339  TBI 

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045  Geri Atrix 
2 Larry Price   Mckinney, TX 28693  TBI 
3 Duane Neu   Denton, TX 155372  Oklahoma C 
4 Mark Hargis   Grapevine, TX 140813  Team Bicyc 

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael DeEstrada   Benbrook, TX 166769   
2 Richard Vincent   Dallas, TX 71108  Matrix Cyc 

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edgar Ibarra   Mesquite, TX 143756  RBM 
2 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360  Matrix Cyc 
3 Tom Lattig   Dallas, TX 58187  Matrix Cyc 
4 Justin Wallace   San Francisco, CA 200983  Moritz Che 
5 Leo Frayre   Dallas, TX 184301  Matrix Cyc 
6 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138  NA 
7 Joseph LaCour   Mansfield, TX 171332  Colavita R 
8 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168  FCS Cyclin 
9 Richard Herrin   Dallas, TX 184228  Mirage 
10 Will Visser     Brain&Spin 
11 Julien Blond (1 - Cat3)   Dallas, TX 207061  Mirage 
12 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678  TBI 
13 Jon Landes   Castle Rock, CO 202301  Colavita R 
15 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865  Oklahoma C 
16 Art Exxum     Moritz Che 
18 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 B Scott Eager   North Richland, TX 207677  TBI 
2 Matt Wick   Coppell, TX 210035  TBI 
3 Gary Glanger   Dallas, TX 214045  Dallas Rac 
4 Damen Sistrunk   Houston, TX 32833  NWCC 
5 Jason Macom   Little Rock, AR 224712  Carve 
6 Corey Meeks   Houston, TX 195193  Colavita R 
7 Glenn Hill   Trophy Club, TX 192436  Oklahoma C 
8 Les Stark   Rowlett, TX 193284  Plano Cycl 
9 Boyd Atherton   Oak Point, TX 56225  Atherton/G 
10 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572  Matrix Cyc 
11 Robert Phillips   Fort Worth, TX 141157  Moritz Che 
12 David Armstrong   Nocona, TX 220770  Wichita Fa 
13 Kyle Miller   Dallas, TX 179481  Colavita R 
14 Gye Kraemer (1 - Cat3)   Wylie, TX 175956  Mirage 
15 Clark Davidson     Team Lucky 
16 Will Visser     Brain&Spin 
17 Rick Breckenridge   Bedford, TX 216830  Team Bicyc 
18 Jon Landes   Castle Rock, CO 202301  Colavita R 
19 Chris DuRoy   Edmond, OK 10272  Oklahoma C 
20 Scott Bennett   Southlake, TX 214742  Colavita R 
21 Daniel Walker   Orange, CA 170359  Northwest 
22 Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585  Matrix 
23 Michael Talifero   Euless, TX 49159  TBI 
24 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314  TBI 

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Wick   Coppell, TX 210035  TBI 
2 David Armstrong   Nocona, TX 220770  Wichita Fa 
4 George Chapman   Arlington, TX 185090  Texas Whee 
5 Neil Barton   Arlington, TX 194329  Colavita R 
6 Chris Kutach   Dallas, TX 219631   
7 Eric Reyes   Fort Worth, TX 189434  Colavita R 
8 George Annillo   Arlington, TX 214385   
9 Jonathan Reeder   Allen, TX 226867  Baylor Uni 
10 David Simon (1 - Cat4)   Waco, TX 198086   
11 Chris Moore   Roanoke, TX 214351  Team Bicyc 
12 David McGaffin   Heath, TX 193960  Mirage 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Charlie Stevens   Hurst, TX 223249  TBI 
3 Tom Bick   Bedford, TX 220664  Team Bicyc 
4 Barry Gunningham   Mckinney, TX 233204   
5 Edwin Buck   Arlington, TX 221017  Texas Whee 
6 Nareg Basmadjian   Carrollton, TX 221908  Matrix Cyc 
7 Modison Flowers      
8 Andrew Popsack   Richardson, TX 207953  Mirage 
9 Daniel Vela     TBI 
10 Robert Rowell   Arlington, TX 207029   
11 Don Gentry   Carrollton, TX 212852  Texas Whee 
12 Robert Brown   Lawton, OK 118735  Oklahoma C 
13 Steve Thompson   Colleyville, TX 220073  Team Bicyc 
14 Rich Shelby      
15 Tim Nelson      
16 Eric Rohani   Lufkin, TX 224873  Matrix 
17 Tim Turner      
18 Chris Baab     TBI 
19 Daniel Gearhart   North Richland Hills, TX 224010  TBI 
20 John Gearhart   North Richland Hills, TX 228615   

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Baab     TBI 

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Branach   North Richland, TX 222970  TBI 

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Branach   North Richland, TX 222970  TBI 
2 Chelsea Dodds   Cleburne, TX 199778  TBI 
3 Cheryl Bick   Bedford, TX 228368  TBI 
4 Goretti Rivas   North Richland Hills, TX 226415  TBI 

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terri Bidwell   Gainesville, FL 224545  Mirage 
2 Amy Tucker   Richardson, TX 151284  Matrix 
3 Tracie Akerheilm      
4 Jo Adams   Dallas, TX 193297  Matrix Cyc 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Malinda Michaud   Wichita Falls, TX 218325  Wichita Fa 
2 Tammy Tanner   San Francisco, CA 228693  Broken Fil 
3 Kaoruko Small   Bedford, TX 223748  TBI 
4 Lisa Bick   Bedford, TX 228369  TBI 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpyOSMOShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee