Race Results for
Gate City Grind Stage Race
Pocatello, ID
(Event Information)
View By:
Stage Race on 07/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Weyhrich   Bozeman, MT3:55:40 37860   
2 Charles Collins   Salt Lake Cty, UT4:09:53 7417   
3 Kelly Jones   Salt Lake Cty, UT4:16:05 54409   
4 Henry Harper   Boise, ID4:33:21 81720   

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Maughan   Highland, UT2:46:39 200918   
2 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT2:47:51 7974   
3 Jerald Hunsaker   Midvale, UT2:53:04 142960   
4 Robert Walker   Pocatello, ID3:07:24 48931   
5 Bob Marcinko   3:11:08   
6 James White   Pocatello, ID3:14:49 156373   
7 Bryan Funsten   Ketchum, ID3:22:52 165674   
DNF Jonas Neeser      

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Springer   Atascadero, CA2:36:46 198617   
2 Russell Speirn   Pocatello, ID3:00:07 231577   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Butler (1 - Cat1)   Salt Lake City, UT4:49:52 61464   
2 Matt Weyen   Boise, ID4:50:34 91018   
3 Aaron Jordin   Sandy, UT4:50:47 111030   
4 Kirk Eck   Smithfield, UT4:50:56 116598   
5 Jody Harris   Pleasant View, UT4:51:00 177562   
6 David Harward   Salt Lake City, UT4:51:13 15338   
7 Chris Rowley   North Ogden, UT4:51:28 114688   
8 John Osguthorpe   Salt Lake City, UT4:51:32 26879   
9 Kyle Brown   Farmington, UT4:51:35 119450   
10 Uhl Albert   Eagle, ID4:51:41 1289   
11 Terry McGinnis   Any Town, UT4:51:57 23480   
12 Thomas Grant   Boise, ID4:52:17 13911   
13 Jeffrey Caton (1 - Cat2)   Napa, CA4:52:26 52948   
14 Travis Horton   Salt Lake City, UT4:56:05 187537   
15 Mitch McBeth   Salt Lake City, UT5:00:30 23158   
16 Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT5:01:13 184083   
17 L Nathan Thomas   South Jordan , UT5:04:27 133255   
DNF Daniel Adams (Cat2)   Salt Lake City, UT 192268   
DNF Robert Hoene   Boise, ID 45460   
DNF Steven Parker   Boise, ID 194712   
DNF Don Pollari   Salt Lake City, UT 182871   
DNF Dennis Porter   Ogden, UT 173070   
DNF Jason West      

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Stuart   Salt Lake City, UT3:55:07 163558   
2 Adam Steinke   Taylorsville, UT3:55:36 209739   
3 Brad Morgan   Belgrade, MT3:55:37 209124   
4 Ted Burgess   Boise, ID3:55:46 201081   
5 Erik Slack   Meridian, ID3:56:13 208936   
6 Jess Dear   Salt Lake City, UT3:56:16 212596   
7 Casey Smith   Boise, ID3:56:20 103259   
8 Benjamin Memmott   Ammon, ID3:56:25 148100   
9 David Blades   Salt Lake City, UT3:56:30 202967   
10 Clark Mower   Salt Lake City, UT3:56:42 182575   
11 Alexandre Lussier   Bozeman, MT3:56:44 224673   
12 Chris Kunstadt   Rio Rancho, NM3:56:44 183426   
13 Douglas Underwood   Bountiful, UT3:56:55 174464   
14 Erik Valencia   Ogden, UT3:56:56 206240   
15 Simon Aleksander   Boise, ID3:57:16 162801   
16 Scott Patten   Park City, UT3:57:56 146288   
17 Jason Houchin   Redwood City , CA3:58:01 95081   
18 Robert Frechette   Vancouver, WA3:58:08 12315   
19 J Cross   Boise, ID4:01:16 203180   
20 John Lackey   Anchorage, AK4:01:19 189063   
21 Mike Gillette   Westhaven, UT4:01:52 189810   
22 Jason Montgomery   Pocatello, ID4:05:55 114242   
23 Aaron Johnson   Oswego, NY4:12:06 108276   
24 Klaas VandenBeld   Eagle, ID4:14:19 167281   
25 Mark Miller   Draper, UT4:15:50 24435   
26 John McDaniel   Salt Lake City, UT4:22:07 199071   
27 Justin Grisham   Salt Lake City, UT4:26:58 176457   
DNF Matt Bright   Lehi, UT 203185   
DNF Louis Gilbert   Salt Lake City, UT 99734   
DNF David Hatch   Madison, WI 210498   
DNF Carl Majors   Salt Lake City, UT 203097   
DNF Jonathan Rivinus   Teton Village, WY 185357   
DNF Brian Schilling   Jackson, WY 51077   
DNF Douglas Sligting   Riverton, UT 193271   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toby Meierbachtol   Missoula, MT2:51:23 229618   
2 Liam Dolan   Twin Falls, ID2:51:24 222925   
3 Dave Bergart   Jackson, WY2:51:42 212811   
4 Dantley Young   Riverton, UT2:51:46 223139   
5 Ray Warner (1 - Cat4)   Riverton, UT2:52:04 135065   
6 Terry Huntley   Coldwater, MI2:52:17 214889   
7 Gary Dastrup   Stansbury Park, UT2:52:31 8676   
8 Scott Warren   Boulder, CO2:52:41 221982   
9 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT2:52:46 10617   
10 Eric Denning   Boise, ID2:52:47 222017   
11 Christopher Murphy   Seattle, WA2:52:56 190897   
12 Stan Smith   Salt Lake City, UT2:53:06 221876   
13 Matthew Hanson   Boise, ID2:53:18 222730   
14 Brian Randall   Layton, UT2:54:09 228881   
15 Steve Neuken   2:55:01   
16 Nicholas Franczyk (2 - Cat4)   Missoula, MT2:56:29 206735   
17 Tim Kelly   2:58:39   
18 Lance Jensen   Springville, UT3:00:42 225888   
19 James Skidmore (1 - Cat5)   Pocatello, ID3:03:45 229544   
20 Donald Trop   Draper, UT3:18:45 223245   
DNF J Justin Brady   Pocatello, ID 189609   
DNF Matteo Campbell   Ogden, UT 220983   
DNF Clint Carter   Salt Lake City, UT 220916   
DNF Chad Conley   Philomath, OR 150930   
DNF Dan Harper (Cat4)   Orem, UT 222194   
DNF Fred Hoffman   Waddell, AZ 188461   
DNF Paul Holdsworth   Sandy, UT 224719   
DNF Eric Kafka   Hailey, ID 214984   
DNF Andrew Kromroy      
DNF Cary Krusoff      
DNF Justin Rose   Parker, CO 227593   
DNF Javier Vargas      
DNF Alganidro Vargas      
DNF Brad Wolfe   Heber City, UT 219400   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erich Pew   2:59:09   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan John   Jackson, WY3:21:17 216188   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Albert   Eagle, ID3:16:57 69008   
2 Nicole Evans   Sandy, UT3:17:28 201539   
3 Kris Walker   Pocatello, ID3:20:21 48743   
4 Denise Van de Kamp   Holladay, UT3:21:54 171605   
5 Karen Appleby-Krieg   Pocatello, ID3:26:36 207487   
6 Kelly Crawford   Ogden, UT3:31:24 64973   
7 Laura Patten   Park City, UT3:34:44 143579   
DNF Lisa Milkavich   Murray, UT 107496   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Riley   Victor, ID2:14:59 223212   
2 Chellie Terry   Boise, ID2:15:42 202153   
3 Karen Ortiz   Rio Rancho, NM2:15:50 178347   
4 Cherell Jordin   2:16:21   
5 Shawn Nalder   Ogden, UT2:16:36 231127   
6 Shawna Niles   2:27:51   
7 Valerie G Porter   2:29:57   
8 Melanie Helm   2:32:26   
9 Jill Damman   Jackson, WY2:34:02 227489   
10 April Jones   Salt Lake City, UT2:34:30 223568   
11 Michelle Collins   Billings, MT2:34:40 206932   
12 Debbie Chiquito   2:35:37   
DNF Kelly Dailey   Ogden, UT 207981   
DNF Andrea SLIGTING      
DNF Kim Trop      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaCUOREShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee