Race Results for
Poolesville High School Road Race
Poolesville, MD
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/14/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Baremore   Silver Spring, MD 60012   DC Velo/Martens Volvo
2 Arthur Brown   Washington, DC 63036   DC Velo/Martens Volvo
3 Bernie Shiao   Sparks Glencoe, MD 32463   LSV/Kelly
4 Bernie Gumucio   Rockville, MD 195020   DC Velo/Martens Volvo
5 Curtis Southern   Frederick, MD 52033   NCVC/Edge Technologies
6 Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   ABRT/Team Snow Valley
7 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
8 Ad Bax   Bethesda, MD 195218   Artemis
9 Kevin Johnson   Severna Park, MD 107841   LSV/Kelly
10 David Nesbitt   Port Deposit, MD 64923   DC Velo/Martens Volvo
11 Christopher Long   Bethesda, MD 214717   Squadra Coppi/IM Saab
12 Keith Mitchell   Somewhere,  62379   ABRT/Team Snow Valley
13 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
14 David Scharff   Baltimore, MD 53940   LSV/Kelly
15 Gregory Werth   Washington, DC 189336   DC Velo/Martens Volvo
16 William Luecke   Falls Church, VA 21779   NCVC/Edge Technologies
17 James Bellora   Falls Church, VA 132954   Squadra Coppi/IM Saab
18 Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   LSV/Kelly
19 David Wilson   Annandale, VA 166526   Whole Wheel
20 Kurt Dodds   Ardmore, PA 9666   Wissahickon

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Clark   Reston, VA 197253   Evolution/Team DLS
2 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   ABRT/Team Snow Valley
3 Ronald Ruggiero   Philadelphia, PA 47109   TSV/Amoroso's
4 Steven Hartland   Abingdon, MD 200482   Main Line/Bikyle
5 Russ Nichols   Annapolis, MD 187072   ABRT/Team Snow Valley
6 Michael Harris   Catonsville, MD 168634   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
7 Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo/Martens Volvo
8 Matthew Olson   Washington, DC 221725   NCVC/Edge Technologies
9 Stephen Mabley   Washington, DC 147923   NCVC/Edge Technologies
10 Mark Frick   Arlington, VA 143164   DC Velo/Martens Volvo
11 Scott Olson   Cockeysville, MD 198038   Team BBC
12 Peter Czapiewski   Alexandria, VA 93207   Arlington Masters/DND
13 Franklin Waters   Frederick, MD 179662   NCVC/Edge Technologies
14 Bob Walters   Severna Park, MD 151055   ABRT/Team Snow Valley
15 John Epting   Washington, DC 50713   DC Velo/Martens Volvo
16 James Wagner   Milton, DE 116012   DC Velo/Martens Volvo
17 Roger Brenholtz      Unattached

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Wirsing   Sandy Hook, VA 48398   ABRT/Team Snow Valley
2 Ryan Dewald   Mount Penn, PA 89187   ABRT/Team Snow Valley
3 Edward Brignole   San Diego, CA 139096   LSV/Kelly
4 J Dean Rittenhouse (1 - Cat1)   Exton, PA 29999   Chester/Alliance Environmental
5 Ken Johnson      ABRT/Team Snow Valley
6 Andrew Wulfkuhle   Lancaster, PA 153981   LSV/Kelly
7 Brian Butts   Arlington, VA 169492   Rockville Harley/Bicycle Pro
8 R Cameron Holland   Newport News, VA 16527   ABRT/Team Snow Valley
9 Kyle Wamsley   Alburtis, PA 37157   ABRT/Team Snow Valley
10 Ralph Muoio   Washington, DC 51562   LSV/Kelly
11 Russell Langley   Gaithersburg, MD 105456   ABRT/Team Snow Valley
12 Paul Tower   Birmingham , AL 160975   LSV/Kelly
13 Randy Smargiassi   Breinigsville, PA 119588   Gotham
14 Nikolas Pakulla   Ellicott City, MD 196660   ABRT/Team Snow Valley
15 Ken Johnson      Unknown
16 Matthew Cooke   Boulder, CO 190900   Unknown
17 Stephen Jadatz   Shacklefords, VA 196782   Richmond Ciclismo
18 Fred Reidenbach   Emmitsburg, MD 199537   Artemis
19 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
20 Keck Baker   New Kent, VA 211712   CVCC/Team CSK

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Barrie   Washington, DC 198408   Rockville Harley/Bicycle Pro
2 Anthony Hall   Richmond, VA 220560   Richmond Ciclismo
3 Fredrik Andersson   Falls Church, VA 216108   NCVC/Edge Technologies
4 Mario Sanchez   Gaithersburg, MD 31185   Rockville Harley/Bicycle Pro
5 Elias Hengst   Washington, DC 193800   Rockville Harley/Bicycle Pro
6 Matthew Kleiman   Toano, VA 207925   Richmond Ciclismo
7 David Anderson   Madison 220897   Richmond Ciclismo
8 Scott Gibbons   Reston, VA 87584   VCB/RacePace/Legg Mason
9 Kelle Ryan   Stafford, VA 203330   Tri Power
10 Evan Ellicott   Riverdale, MD 157667   Unattached
11 Keith Sandbloom   Washington, DC 31199   NCVC/Edge Technologies
12 Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519   NCVC/Edge Technologies
13 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   NCVC/Edge Technologies
14 David Goodrum   Leesburg, VA 152400   Evolution/Team DLS
15 Justin Samuel   Mclean, VA 207765   Tri Power
16 Alexander Arnold   Alexandria, VA 186945   Squadra Coppi/IM Saab
17 Ray Clark   Frederick, MD 90927   Dream Racing
18 Andres Wright   Frederick, MD 109451   NCVC/Edge Technologies
19 Aric Line   Reston, VA 73252   VCB/RacePace/Legg Mason
20 George Woodall   Silver Spring, MD 38883   Rockville Harley/Bicycle Pro

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Olson   Falls Church, VA 224591   HPC/List/Cardinal
2 John Ulfelder   Takoma Park, MD 63088   Artemis
3 Richard Caperton   Washington, DC 206251   NCVC/Edge Technologies
4 Patrick Cusack   Chevy Chase, MD 139582   Rockville Harley/Bicycle Pro
5 Bruce Creighton   Arlington, VA 206268   NCVC/Edge Technologies
6 Andreas Gutzeit   Washington, DC 215952   NCVC/Edge Technologies
7 John Larson   Alexandria, VA 20424   Unknown
8 Matthew Stutts   Takoma Park, MD 196427   NCVC/Edge Technologies
9 Mark Hachey   Baltimore, MD 219266   LSV/Kelly
10 Michael Hardin   Washington, DC 196663   U of Maryland
11 Andrew Curry (1 - Cat4)   Washington, DC 171301   Squadra Coppi/IM Saab
12 Eric Krause   Middletown, MD 214347   All American
13 Chris Haringer   San Diego, CA 184139   NCVC/Edge Technologies
14 Ron Huebner   Seattle, WA 145895   PVC/A1 Cycling
15 T Scott Thompson   Arlington, VA 189333   Squadra Coppi/IM Saab
16 Paul Lengermann   Washington, DC 216293   NCVC/Edge Technologies
17 Sean Pfaff   Baltimore, MD 170282   LSV/Kelly
18 Christopher Nystrom   Ellicott City, MD 188852   LSV/Kelly
19 Dave Bradshaw   Columbia, MD 218902   LSV/Kelly
20 John Clarke   Reisterstown, MD 83270   LSV/Kelly

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Hefler   Herndon, VA 15670   HPC/List/Cardinal
2 Heidi Goldberg   Washington, DC 201897   HPC/List/Cardinal
3 Jenette Williams   Proctorville, OH 143297   HPC/List/Cardinal
4 Aimee Murphy (1 - Cat3)   Pasadena, MD 183659   All American
5 Melissa Petty   Knoxville, TN 208174   Team Fuji
6 Tammy Sadle   Lafayette , CO 212808   HPC/List/Cardinal
7 Heidi Woolever   Brooklyn, NY 120497   ABRT/Team Snow Valley
8 Kathleen Baldwin   Solomons, MD 215759   AVC/State Farm
9 Lynda Maldonado   Little Rock, AR 115696   TSV/Amoroso's
10 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/Edge Technologies
11 Sami Fournier   Bend, OR 152592   Velo Bella
12 Kristy Scheffenacker   Baltimore, MD 162414   ABRT/Team Snow Valley
13 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   NCVC/Edge Technologies

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Team BBC
2 Diane Miller   Washington, DC 208554   HPC/List/Cardinal
3 Jessica Ables   Cypress , TX 197940   CCC/Spin Cycle/BMW/Bianchi
4 Gretchen Jacobs   Arlington, VA 206158   Artemis
5 Tracy Rankin   Rockville, MD 29153   DC Velo/Martens Volvo
6 Michelle Suplick   Philadelphia, PA 142741   TSV/Amoroso's
7 Lisa Vible   Wilmington, DE 163495   Velo Bella
8 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Team BBC
9 Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis
10 Laura Ferree   Vienna, VA 207919   HPC/List/Cardinal
11 Sheila Gudiswitz   Washington, DC 199262   Artemis
12 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team BBC
2 Carol Rockett      CCC/Spin Cycle/BMW/Bianchi
3 Laura Gabanski   Kensington, MD 219704   NCVC/Edge Technologies
4 Wendy Ulmer   Arlington Va 204785   Artemis
5 Susanne Morsberger   Baltimore, MD 207386   Team BBC
6 Kim Trenbath   Boulder, CO 208824   Dream Racing
7 Sarah Bussell   Sterling, VA 198825   Artemis
8 Kathy Landers      Team BBC
9 Susan Olson   Westminster, MD 201304   Team BBC
10 Susan Miltenberger   Baltimore, MD 192918   Team BBC
11 Margaret Kilby   Washington, DC 166194   Artemis
12 Elizabeth Ridlington   Baltimore, MD 224959   Team BBC
13 Melissa Milan   Richmond, VA 183991   Artemis
14 Andrea Hogarth   Laurel, MD 224356   Bicycle Place VC
15 Rachelle Sampson   Washington, DC 223933   Artemis
16 Yo Kumm   Baltimore, MD 222520   Artemis
17 Becky Spada   Laurel, MD 178440   Team BBC
18 Jill Notini   Washington, DC 143670   Artemis
19 Elisabeth Oehrlein   Clarksville, MD 195372   Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaSpyShimanoOSMOBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee