Race Results for
DINO Mountain Bike Series #2
Terre Haute, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/21/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
2 Brad Nelson      
3 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
4 Joseph Tonak   Indianapolis, IN 200009   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
2 Ron Ostlund      
3 Mike Shaw      
4 William Toler      
5 Eric Deford      
6 Cory Swihart      
7 Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686   
8 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   
9 Chris Hillier   Fort Collins, CO 210990   
10 Eli Stuhmacher      
11 Greg Roeder      
DNF Christopher Wiggins   Terre Haute, IN 161262   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
2 Chad Wright      
3 Jeff Miller      
4 Sean Orr   New Albany, IN 42326   
5 Chad Kuhn      
6 Tony Silveus      
7 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
8 Richard Kisseloff      
9 David Raber   Carmel, IN 185433   
10 Joe Cox      
11 Matt Peterson      
12 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
13 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
14 Chad Nay      
15 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
16 Matthew Mauk      
17 Mike Conaway      
19 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
20 Bill Confer      
21 Joseph Spurgeon   Westfield, IN 51703   
22 Kevin Payne   Hobart, IN 205268   
23 Jeffrey Tipps   Springfield, IL 125376   
118 John Ryan      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204   
2 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
3 Rowland Peddie      
4 David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
5 Steve Harpster      
6 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
7 Warren Cress   Bargersville, IN 160277   
8 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
9 John Wright   Carmel, IN 211129   
10 Andrew Combs   Muncie, IN 200119   
11 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
12 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
13 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
14 Darren Lawson      
DNF Scott Russell   Greenwood, IN 181747   
DNF Craig Scott   Bruceville, IN 78590   
DNF Mike Russell      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
2 John Heuring      
3 Lee Jackson   Fishers, IN 212779   
4 Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   
5 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
6 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   

Men - Intro - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max McLahlan      
2 Jonathan Hughes      
3 Josiah Lawson      
4 Beau Thrasher      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
DNF Andy Smart      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
2 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
3 Guy Bresler   Berkeley, CA 198193   
4 Chad Salle   Greenville, SC 228233   
5 Jamie Kimberley   Baltimore, MD 133782   
6 Jason Nixon   Lake Orion, MI 194468   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
2 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
3 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
4 Keith Lucas   Custer, KY 209624   
5 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
6 Brad Douville   Columbus, IN 227331   
7 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
8 Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
9 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
10 Anthony Kanehl   Columbus, IN 203860   
11 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
12 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
13 Russell Sohm   Louisville, KY 120996   
14 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
15 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
16 Jason Breeden   Bloomington, IN 4715   
DNF Todd Croke   Lakewood, CO 81542   
DNF W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
DNF Kris Lasure   Maysville, KY 86379   
DNF Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
DNF Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
DNF Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
DNF Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Johnson      
2 Paul Le Blanc   Minot, ND 225400   
3 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
4 Richard Toler   Dayton, OH 66088   
5 David McDowell   Gifford, IL 156033   
DNF Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   

Men - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
2 Craig Andrews      
3 Rich Lennex      
4 Chris Bucher      
DNF Mark Matthews   Greenwood, IN 227055   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Sims      
2 Quinn Gray      
3 Dirk Farney      
4 Matthew Kendall      
5 Braeden Day      
6 Aaron Hawkins      
7 Robert Stephenson      
8 Tim Morley      
9 Jacob Hawkins      
10 Charles (Casey) St Henry      
DNF Taylor McBride   Lafayette, IN 223460   
DNF Ryan Richey      
DNF Matt Roberts      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Fahey      
2 Anthony Kunkler      
3 Gregory McDaniel      
4 Matthew Ploch      
5 Jeff Wass      
6 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
7 Michael Dotlich      
8 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
9 Ray Lutering      
10 Les Yocum   West Lafayette, IN 150888   
11 Jason Zorilla      
12 M. Kallin Carter      
13 Russ Nichols   Indianpolis, IN 181529   
DNF Christian Wessel      
DNF Jason Upp      
DNF Kelly Miller      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Brummer      
2 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
3 Billy Hubbard      
4 Edward Schell      
5 Kurt Shetter      
6 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
7 Norm Graham      
8 Marc Devine      
9 Eric Frazier      
DNF David Tonak   Indianapolis, IN 209615   

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirk Hilton      
2 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
3 David Fleming   Hanover, IN 116285   
4 Tom Talbert      

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Marley Stone      
6 Justin Kirchoff      
7 Matthew Kiel      
8 Milton Brinza      
9 Jacob Shelburne      
10 Greg Thorpe      
11 Ryan Kiel      
12 Dan Morley      
13 Junior Hubbard      
14 Daniel Shannon      
15 Chad Hoyt      
16 Kyle Stamatkin   Zionsville, IN 222257   
17 Matt Payne      
18 Steven Moffett      
19 Kory Noland      
20 Austin Wass      
21 Paul Angleton      
22 Garrett Wass      
DNF Michael Niehous      

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF German Bermudez   Colombia 194439   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Stevens   Champaign, IL 228232   
2 Anne Sheets      
3 Stephanie Brinkerhoff Riley   Evansville, IN 203074   
DNF Deanna Furrey   Indianapolis, IN 191395   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Fitz   Oakwood, IL 141136   

Women - BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Randolph      
2 Diana Jones   Reynoldsburg, OH 217125   
3 Loretta Huckstep      
4 Kimberly Stinson   Columbus, IN 218918   
5 Melody Lowder      
DNF Angela Breeden      

Women - Master - Intro - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vangie Lawson      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoSpyOSMOCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee