Race Results for
DINO Spring Tune-up
Avon, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/16/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
2 Joseph Tonak   Indianapolis, IN 200009   
3 Brad Nelson      
4 Chris Hillier   Fort Collins, CO 210990   
5 Sam Mayle      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
2 Ron Ostlund      
3 Jesse Ernst      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
2 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
3 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
4 Tony Silveus      
5 Matt Peterson      
6 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
7 Mike Lamers      
8 Brian Bowerbank      
9 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
10 James Fehrenbacher      
11 David Raber   Carmel, IN 185433   
12 Troy Clear      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Demott   Shelbyville, IN 9179   
2 John Wheeler      
3 Steve Harpster      
4 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
5 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
6 Darren Lawson      
7 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
8 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   

Men - Intro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Hubbard      
2 Gary Brandenburg      
3 Junior Hubbard      
4 Scott Warnes      
5 Travis Rassat      
6 David Gries      
7 Bryan Dikty      
8 Kyle Miller      
9 Brian Batronis      
10 Hardy Spry      
11 Dered Dedman      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
2 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Ernst   Colorado Springs, CO 143554   
2 Jacob Warner      

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
2 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
3 Anthony Kanehl   Columbus, IN 203860   
4 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
5 David Dygert      
6 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Kenny Cochran   Camby, IN 172350   
8 Paul Le Blanc   Minot, ND 225400   

Men - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Brozek      
2 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
3 Mark Adams      
4 Raleigh Langley      
5 Brad Day      

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marley Stone      
2 Justin Kirchoff      
3 Ryan Kiel      
4 Pat Maloney      
5 Daniel Shannon      
6 Kyle Stamatkin   Zionsville, IN 222257   
7 Tommy Green      
8 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
9 Steven Moffett      
10 Matt Payne      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Sims      
2 Braeden Day      
3 Matthew Kendall      
4 Josh Medley      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Nay      
2 Brian Milburn      
3 Chris Ballge      
4 Michael Robinson      
5 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
6 Adrian Fahey      
7 Jason Upp      
8 Alyn Brown   Indianapolis, IN 157213   
9 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
10 Brian Miller      
11 Anthony Kunkler      
12 Lucas Mitchel   Zionsville, IN 212299   
13 Richard Fennelly      
14 Jacques Smith      
15 John Baumgart      
16 M. Kallin Carter      
17 Kelly Miller      
DNF Shannon Farnsley      
DNF Matt McDowell      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
2 Larry Lawrence      
3 Edward Schell      
4 Dan Hursh      
5 William Morelock      
6 Dennis Moffett      
7 Steve Williams      
8 Steven Gale      
9 Robert Perales      
DNF Mark Glore      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
2 David Fleming   Hanover, IN 116285   
DNF Kirk Hilton      

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Stevens   Champaign, IL 228232   

Women - Intro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Green      
2 Elaine Green      

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   

Women - BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Randolph      
2 Melody Lowder      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREShimanoSpyOSMOSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee