Race Results for
Hell of the North
Salt Lake City, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/02/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Cameron HOFFMAN   Clearfield, UT 57141   
3 Mitch MCBETH   Salt Lake City, UT 23158   
4 Aaron Jordin   Sandy, UT 111030   
5 Norman Byner   Salt Lake City, UT 201017   
6 Rodney Smith   Salt Lake City, UT 52471   
7 Dirk COWLEY   Salt Lake City, UT 7974   
8 Robert Lofgren   Hcmc 177392   
9 Christopher Hall   Mesa, AZ 25140   
10 Travis HORTON   Salt Lake City, UT 187537   
11 Anthony JOHNSON   Salt Lake City, UT 203027   
12 Kevin RADZINSKI   Salt Lake City, UT 143349   
13 Chris ROWLEY   North Ogden, UT 114688   
14 John OSGUTHORPE   Salt Lake City, UT 26879   
16 Jon GALLAGHER   Heber, UT 61600   
17 Mark TODD   Lehi, UT 191342   
18 Jeff Caton   Napa, CA 52948   
19 Jon BADDLEY   Salt Lake City, UT 178883   
20 Terry MCGINNIS   Any Town, UT 23480   
21 Eric Pardyjak   Salt Lake City, UT 148432   
22 Mark Rodel   Farmington, UT 141248   
25 Stephen Wasmund   Bountiful, UT 37323   
26 Justin KLINE   Chubbuck, ID 131046   
DNF Drew GEORGE   Clinton, UT 188835   
DNF Barry GARDNER   Sandy, UT 89671   
DNF Kevin VAN LOON   North Salt Lake , UT 184083   
DNF Winfield GIBSON   Tulsa 150872   
DNF Jody HARRIS   Pleasant View, UT 177562   
DNF Alex Rock   Salt Lake City, UT 150518   
DNF Darrell Davis   Salt Lake Cty, UT 8770   
DNF Evan HEPNER   Albuquerque, NM 161841   
DNF Nathan Kamerath   Salt Lake City, UT 192401   
DNF Dennis Porter   Ogden, UT 173070   

Men - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg FREEBAIRN   Slc, UT 49051   
2 Glen adams   Sandy, UT 1135   
3 Jason ANDERSEN   Sandy, UT 1575   
6 Andrew LOCK   Midvale, UT 21418   
7 Jeff Stenquist   Draper, UT 34008   
8 Perry WOODS   South Weber, UT 126003   
9 STEVEN P LEWIS   Echo, UT 21113   
10 Trenton Higley   Ardmore, OK 86990   
11 Gary PORTER   Roy, UT 60559   
12 Richard ERIKSON   Salt Lake City, UT 179636   
13 Charles Palmer   Herriman, UT 156926   
14 Cameron Espinoza   Park City, UT 189823   
16 Wayne COTTRELL   San Clemente, CA 48613   
DNF Dale MAUGHAN   Highland, UT 200918   
DNF Brian BOUDREAU   Salt Lake City, UT 149526   
DNF Dan McKnight   Minneapolis, MN 7099   
DNF Mike Cooper   Salt Lake City, UT 45203   

Men - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Clawson   Sandy, UT 103430   
DNF John McConnell   Murray, UT 141321   
DNF Jeff HERRAN   Heber City, UT 189373   
DNF Richard Blanc0   American Fork, UT 114692   
DNF Jim Pullam   Draper, UT 28837   

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken LOUDER   Salt Lake City, UT 179491   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor SIMPER   Salt Lake City, UT 135416   
2 Justin Goisham   Salt Lake City, UT 176457   
3 Scott ALLEN   Sandy, UT 131004   
4 Jon MILNER   Sandy, UT 192387   
6 Chris KUNSTADT   Rio Rancho, NM 183426   
7 Jamie LONGE   Holladay, UT 202145   
8 Jason HOUCHIN   Redwood City , CA 95081   
9 Bryan Williams   Smithfield, UT 132112   
11 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT 192669   
12 Lance CHRISTIANSEN   Logan, UT 145673   
13 Christopher DAVIDSON   Salt Lake City, UT 231   
14 Tyler WOODS   Draper, UT 143612   
15 Andrew PETERSON   Logan, UT 151286   
18 Shawn Cheney   Draper, UT 179266   
19 stan price   S Jordan, UT 197154   
20 Jeff Street   Lehi, UT 170388   
21 Clark MOWER   Salt Lake City, UT 182575   
22 Bruce BILODEAU   Sandy, UT 215197   
25 John RECH   Salt Lake City, UT 210665   
26 Robert Wray   Austin, TX 92563   
DNF Sam Moore   Saint Louis, MO 77370   
DNF Doug Elidson   Salt Lake City, UT 10646   
DNF Christopher Hall   Mesa, AZ 25140   
DNF Greg Steele   Salt Lake City, UT 40388   
DNF Mike Brown   Park City, UT 201773   
DNF Justin Humphreys   San Diego, CA 193369   
DNF Mark Miller   Draper, UT 24435   
DNF Steve CONLIN   Ogden, UT 192102   
DNF Gavin STORIE   Layton, UT 172267   
DNF Brian BOUDREAU   Salt Lake City, UT 149526   
DNF Cameron ANDERSON   Salt Lake City, UT 209943   
DNF Shawn Cheney   Draper, UT 179266   
DNF Zach Butterfield   South Jordan, UT 181987   
DNF Racer Gibson    2118233   
DNF Sam Krieg   Pocatello, ID 201431   
DNF Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT 192669   
DNF Jeff Street   Lehi, UT 170388   
DNF Justin Goisham   Salt Lake City, UT 176457   
DNF Adam Steinke   Taylorsville, UT 209739   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Bright   Lehi, UT 203185   
2 Kent CARLSEN   Providence , UT 169531   
3 Dave Sellers   Salt Lake City, UT 210155   
4 Will MACFARLANE   Slc, UT 189733   
5 Nick Ekdahl   Salt Lake Cty, UT 10617   
6 Darrick RIGGS   Logan, UT 208287   
7 Daren Cottle      
8 Ty HANSEN   Sandy, UT 14999   
9 Tim Stack      
14 Francois VAN HEERDEN   Salt Lake City, UT 208200   
15 Justin GRIFFETH   Portland, OR 208184   
DNF Patrick FASSE   Elburn, IL 211519   
DNF William Marchand   Draper, UT 185953   
DNF Aaron Campbell   Salt Lake City, UT 226041   
DNF Todd Taft    2077596   
DNF Shaun Meche   Logan, UT 62636   
DNF Gary DASTRUP   Stansbury Park, UT 8676   
DNF Jason HENDRICKSON   La Jolla, CA 214430   
DNF Shawn Stinson   Park City, UT 205190   
DNF Eric Rasmussen   Bountiful, UT 29190   
DNF Richard Blanco   American Fork, UT 114692   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Craig Farnsworth   Eagle Mountain, UT 213811   
7 Jeramia Johnson   Denver, CO 224678   
8 Ruket Frazuer   Highland, UT 12311   
10 Dantley Young      
11 Curtis Doman   Draper, UT 73704   
12 Branch JEREMY   Salt Lake City, UT 225254   
16 Dan Harper   Orem, UT 222194   
17 Brianj Reilly   Bellingham, WA 225208   
20 Strika Chord   Heber City, UT 78620   
DNF John Calhoun      
DNF Rob Brown   Pittsburgh, PA 629   
DNF Brianj Reilly   Bellingham, WA 225208   
DNF Stan Smith   Salt Lake City, UT 221876   
DNF Phillip Pattison   South Jordan, UT 224317   

Women - Pro/Cat 1/Cat 2 /Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Tiffany Pezzelo   Salt Lake City, UT 89443   
3 Margaret Douglas   Salt Lake City, UT 60449   
4 Nisie VAN DE KAMP   Holladay, UT 171605   
5 Jill Smith   Sandy, UT 49955   
6 Amy Campbell   Portland, OR 204752   
7 Maren Gibson   Provo, UT 169799   
8 Shanin Miller   Draper, UT 57785   
DNF Tiffany Pezzelo   Salt Lake City, UT 89443   
DNF Maren Gibson   Provo, UT 169799   
DNF Jill Smith   Sandy, UT 49955   
DNF Lisa Milkavich   Murray, UT 107496   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyOSMOShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee